Anasayfa / Medya izleme / “Nefes almak zor, uyuşturucu bulmak kolay”

14 Kasım

“Nefes almak zor, uyuşturucu bulmak kolay”

Evrensel ile Yeni Yaşam gazetelerinin manşeti ve Cumhuriyet gazetesinin “Göçmen paraları kayıp” haberi gündemde öne çıktı.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Nefes almak zor, uyuşturucu bulmak kolay” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasaklarıyla yaşanan çatışmalardan sonra uyuşturucu kullanımı kentin sokaklarına sirayet etmiş durumda. Madde bağımlısı haline gelen gençler gazetemize konuştu. Gelecekten umutları kalmadığını söyleyen gençler nefes almanın güç ama uyuşturucu bulmanın kolay olmasına sitem ediyor. Sosyal Hizmet Uzmanı Mustafa Altıntop ise kayyımlar sonrası hizmet veren kuruluşların azaldığına ve etkisizleştiğine dikkat çekiyor. Sur’da 2 Aralık 2015’te sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve toplam 103 gün operasyon sürdü. Operasyonlarda onlarca insan yaşamını yitirdi. Evler yıkıldı, göçler başladı, iş yerleri hasar gördü ve tarihi dokular ciddi şekilde hasar gördü. Sur ilçesinde çatışmalı dönemden sonra işsizlikle beraber uyuşturucu kullanımı da dikkat çekici boyutlara ulaştı. Madde bağımlısı gençlerle konuşmak için Sur’un yolunu tutuyoruz. Sur’da bir evde karşılıyor gençler bizleri. Yüzlerinin görünmesini istemiyorlar, ‘ne olur ne olmaz’ diyorlar. Konuştuğumuz gençlerin bazıları madde kullanımını bırakmış bazıları halen kullanıyor. Uyuşturucu  kullananların bazıları ailevi nedenlerden, bazıları çatışmalı süreçten, bazıları da gelecek umudu olmadığı için kullandığını ifade ediyor. 25 yaşındaki T.A. sık sık olmasa da hala uyuşturucu kullandığını söylüyor. Uyuşturucuya başlayanların genelde ailevi ya da ekonomik sıkıntılar nedeni ile başladığını dile getiren T.A. Sur’daki çatışmalı süreçten sonra uyuşturucu kullanımının arttığını ve yaş aralığının 12-14 yaşlarına kadar düştüğünü dile getiriyor. Devletin uyuşturucuyla mücadelesine ilişkin ise ‘esrara müdahale var ama eroine yok’ diyor. T.A. çatışmalardan sonra gençlerin daha çok eroine yöneldiğini söyleyerek, ‘Her sokakta nerdeyse 5 tane eroin tezgâhı var. Burada yaşanan savaşı gören çocuklardan ne bekleyeceksin? Okuyup doktor mu olacaklar? Hepsinin psikolojisi bozulmuş. Operasyonlar eroine değil, esrara yapılıyor’ diye sitemkar konuşuyor. 29 yaşında olan H.Ç. ise, bir süre uyuşturucu kullandıktan sonra bırakmış. H.Ç. yaşadığı mahallede ciddi oranda uyuşturucu kullanımının arttığını belirterek, bunun da daha çok işsizlikten kaynaklandığını söylüyor.  H.Ç. sözlerine şöyle devam ediyor: ‘Aile içinde yaşanan sorunlar ve maddi sıkıntılar da kötü gidişi etkiliyor. Ayrıca burada yaşanan çatışmalar da gençleri etkiledi. İş olmayınca akşama kadar oturuyoruz.’ ‘AKP’li olmayınca iş de bulamıyorsun’ diyen H.Ç. ‘Kimsenin burada yaşayan gençleri düşündüğü yok. Polis bir keresinde beni içerken yakaladı, ‘korkmayın, rahat olun bir şey yapmayacağız, başka şeylere karışmayın yeter’ deyip gitti’ diyor” ifadeleri kullanıldı.

“Göçmen parası kayıp”

Cumhuriyet gazetesi ön sayfasının altındaki, “Göçmen parası kayıp” başlıklı haberinde, “Avrupa Birliği (AB) Sayıştayı, AB’nin Suriyeli sığınmacılar için harcamak üzere Türkiye’ye gönderdiği yardımın nasıl harcandığını denetledi ve denetleme sonuçlarını dün yayımladığı raporla duyurdu. Raporda, Suriye krizinin başından beri Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılara önemli miktarda destek sağladığı vurgulanırken AB’nin Türkiye ile 2016’da vardığı sığınmacı mutabakatı kapsamında Türkiye’ye verdiği 3 milyar Avro’nun krize tam çare olamadığı belirtildi. Raporda, ‘Denetlenen projeler, sığınmacılara yardım sağladı, birçoğu sonuç verdi ancak bu projelerin yarısı henüz beklenen sonuca ulaşmadı’ denildi. AB Sayıştayı üyesi Bettina Jakobsen, Türkiye’ye verilen sığınmacı yardımının 1.1 milyar Avro’sunun nereye harcandığının takip edilemediğini söyledi. AB Sayıştayı denetçilerinin örneklem olarak 458 milyon Avro tutarındaki 10 insani yardım projesini denetledi. Raporda, AB’nin Suriyeli sığınmacılar için tahsis ettiği yardımın kullanılması için yapılan projelerin onda dokuzunun süresinde tamamlanamadığı tespiti yapıldı. AB Sayıştayı üyesi Bettina Jakobsen, Türkiye’ye verilen sığınmacı yardımının 1.1 milyar Avro’sunun nereye harcandığının takip edilemediğine işaret ederek ‘Paranın [Suriyeli] sığınmacılara gittiğini görüyoruz ancak bu paranın tamamının sığınmacılara gittiğini kesin olarak söyleyemiyoruz. Burada bir risk var’ dedi. Jacobsen, Türk makamlarının, hangi sığınmacılara ve kurumlara yardım yapıldığı bilgisini Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nu gerekçe göstererek AB Sayıştayı ile paylaşmayı reddettiğini, AB Sayıştayı için çalıştığı üç yıl boyunca ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını belirtti. AB Sayıştayı, Avrupa Komisyonu’na, hangi kurumlara ve sığınmacılara yardım yapıldığını paylaşması için Türkiye’ye baskı yapması tavsiyesinde bulundu” ifadelerine yer verdi.
Haber Yeni Yaşam gazetesinde, “Mülteci fonu kayıp” başlığıyla yer buldu: “Mültecilere harcanmak üzere AB tarafından verilen fonların bir kısmının amacı dışında kullanılmış olabileceği iddia edilirken, Türkiye belge paylaşmaktan kaçınıyor.”

“Kürtçe resmi dil olsun”

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Kürtçe resmi dil olsun” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Kürtçe’ye statü kazandırmak amacıyla, 9 partinin bir araya gelerek kurduğu Kürt Dil Platformu’nun hafta sonu yaptığı Dil Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Dilin temel hak olduğunun altı çizilen bildirgede, ‘Dil kaybedildiği zaman asimile olmakla birlikte, zamanla ulus ortadan kalkar. Eğer Ortadoğu’daki kadim bir halkın katili olmak istemiyorsak, Kürt diline sahip çıkmalıyız. Bu tarihi, medeni ve insani bir sorumluluktur’ denildi. Kürtlerin anadilde eğitim görmek istediği kaydedilen bildirgede şu vurgu öne çıktı: ‘Devletten talebimiz; Kürtçe’nin eğitim ve resmi dil olmasıdır. Nasıl ki devlet kurumları TRT Kurdi yayını yapıyorsa, üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı eksikliklere rağmen aktif ise, okullarda seçmeli ders de aynı şekilde resmi dil olmalı ve anayasada yerini almalıdır. Bu bütün Kürtlerin temel hakkıdır. Kürtçe’nin normalize olması için önündeki tüm engeller kaldırılmalı’” ifadeleri kullanıldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design