Anasayfa / Medya izleme / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 182

17 Kasım

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 182

Sivil topluma yönelik operasyonda akademisyenler dâhil 13 kişi gözaltına alındı


 Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyesi Betül Tanbay ve Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Turgut Tarhanlı’nın da aralarında bulunduğu 13 kişi, 16 Kasım günü sabah erken saatlerde düzenlenen ev baskınlarıyla gözaltına alındı.
 
Operasyonun Anadolu Kültür AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın tutuklu bulunduğu soruşturma kapsamında yapıldığı, gözaltına alınanların “Kavala ile hiyerarşik bir yapı içinde Gezi Parkı eylemlerini yaygınlaştırmaya çalışmakla” suçlandığı öğrenildi.
 
Bianet’in haberine göre, operasyon kapsamında gözaltına alınan diğer isimler şöyleydi: Anadolu Kültür'ün Yönetim Kurulu Başkanvekili Yiğit Ekmekçi, Yönetim Kurulu üyesi Ali Hakan Altınay, Anadolu Kültür Genel Koordinatörü Asena Günal, eski genel müdür, Hafıza Merkezi Eş Direktörü Meltem Aslan Çelikkan , Anadolu Kültür’den Bora Sarı, Ayşegül Güzel, Hande Özhabeş, Yusuf Cıvır, Filiz Telek ve Yiğit Aksakoğlu, yapımcı Çiğdem Mater.
 
Hakkında gözaltı kararı verilen kişi sayısının ise 20 olduğu belirtildi.
 
16 Kasım gecesi Emniyet’teki ifadeleri tamamlanan Turgut Tarhanlı, Meltem Aslan Çelikkan, Asena Günal ve Hande Özhabeş adlî kontrolle serbest bırakıldı. İfadeleri tamamlanan Yiğit Ekmekçi, Yiğit Aksakoğlu, Betül Tanbay ve Bora Sarı ise “savcılıktan görüş beklendiği için” 17 Kasım sabah itibariyle halen gözaltındalar.
 
Sedat Sur kayyum haberi nedeniyle cezaevine giriyor
 
Kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesindeki bir yolsuzluk iddiasına ilişkin haberi nedeniyle önceki hafta 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan Özgürüz muhabiri Sedat Sur, 19 Kasım’da cezaevine girecek.
 
Sur’un haberi nedeniyle 2017 yılında başlatılan soruşturma neticesinde Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı gazeteci hakkında “kayyumu hedef gösterme,” “hakaret,” “örgüt propagandası” suçlamalarıyla iddianame düzenlemişti. İddianamenin kabul edilmesiyle açılan davanın geçtiğimiz hafta görülen karar duruşmasında Sur’a 11 ay 20 gün hapis cezası verilmişti. Mahkeme cezayı ertelememişti.
 
Sur, 19 Kasım Pazartesi günü bu ceza dolayısıyla cezaevine girecek. Ceza 1 yılın altında olduğu için Sur’un tahliye edilmesi gerekmekte, ancak Sur evrakların ulaşması için gerekli süreyi cezaevinde geçirecek.
 
Sur, aldığı ceza ile ilgili Gazete Karınca’ya verdiği mülakatta, “Gazeteci haber yapar, eğer haberi yanlışsa bu tekzip edilir. Bizim haberimiz yalanlanabilmiş bir haber değil” dedi.
 
Gazeteciler Selman Keleş ve Arif Aslan’ın davası ertelendi
 
KHK ile kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı (Dihaber) muhabiri Selman Keleş ve gazeteci Arif Aslan’ın “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandıkları davanın dördüncü duruşması 15 Kasım 2018 günü görüldü. Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi, davayı 21 Mart 2019 tarihine erteledi.
 
Keleş ve Aslan, Van’da “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanıp cezaevine gönderilmiş, sekiz ay tutuklu kaldıktan sonra 21 Kasım 2017 tarihinde ilk duruşmada tahliye edilmişlerdi.
 
Zaman yazarı Ali Ünal’a “örgüt yöneticiliği” suçlamasıyla hapis cezası
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Zaman gazetesinin eski köşe yazarı Ali Ünal’ın “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs,” “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamalarıyla yargılandığı davada mahkeme hükmünü açıkladı.
 
Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 14 Kasım 2018 günü görülen karar duruşmasının sonunda, Ünal’ın iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı “Anayasayı ihlâl” suçundan beraatine, “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan ise 19 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
Atılım gazetesi GYY Deniz Bakır tahliye edildi
 
Atılım gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Bakır, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna ilişkin açıklamaları gerekçesiyle tutuklu yargılandığı davanın 14 Kasım günü görülen duruşmasının sonunda adlî kontrol şartıyla tahliye edildi.
 
Bakır'ın Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyeleri M. Bedran Çoğaltay ve Bedirhan Karayer ile birlikte yargılandığı davanın ikinci duruşması İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Bakır, “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı dava kapsamında dokuz buçuk aydır Silivri Cezaevinde tutuklu bulunuyordu.
 
Davanın bir sonraki duruşması 7 Şubat 2019 tarihinde görülecek.
 
İstinaf mahkemesi Ayla Albayrak’a verilen hapis cezasını bozdu
 
Gaziantep İstinaf Mahkemesi, Wall Street Journal eski Türkiye muhabiri Ayla Albayrak’a verilen 2 yıl 1 aylık hapis cezasını bozdu.
 
Albayrak, Wall Street Journal’da yayımlanan bir yazısında “PKK propagandası yaptığı” suçlamasıyla 10 Ekim 2017 tarihinde Cizre Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.
 
İstinaf Mahkemesi, 13 Kasım günü verdiği kararında, dava zamanaşımını belirleyen kanun ve hükümlere atıfta bulunarak kararı usulden bozdu. Suçlamaların esasına yönelik ise herhangi bir hükümde bulunmadı.
 
Sendika.org editörü Ali Ergin Demirhan’a kısa süreli gözaltı
 
Sendika.org editörü Ali Ergin Demirhan, 13 Kasım 2018 günü haber sitesinin İstanbul’daki bürosuna gelen polisler tarafından, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturmada eksik ifadesi olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.
 
Demirhan’ın Sendika.org’da HDP’nin 16 Nisan referandumunda kullandığı bir şarkı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmedildiği bir karikatürü yayımlaması soruşturmaya gerekçe gösterildi. Demirhan, aynı gün içinde ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakıldı.
 
Kibriye Evren hakkındaki iddianame kabul edildi
 
Ekim ayında Diyarbakır merkezli bir operasyonda gözaltına alınarak tutuklanan Jin News muhabiri Kibriye Evren hakkında hazırlanan iddianame Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 6 Aralık 2018 tarihinde görülecek.
 
İddianamede Evren, “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” ile suçlanıyor. Gizli tanık beyanları ve ihbarların esas alındığı 25 sayfalık iddianamede Evren’in sosyal medya paylaşımları, yurt dışı giriş-çıkışları suç delili olarak yer aldı. Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) illegal bir yapılanma olduğu belirtilen iddianamede, DTK üyeliği ve delegeliği de suç unsuru olarak görüldü.
 
MA muhabiri Deniz Nazlım soruşturma kapsamında ifade verdi
 
Ankara’da 9 Kasım günü düzenlenen ve akademisyen Cenk Yiğiter ile birlikte çok sayıda kişinin gözaltına alındığı operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen gazeteci Deniz Nazlım, 12 Kasım günü Ankara Adliyesine giderek ifade verdi.
 
Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Nazlım’ın evi operasyon kapsamında polis tarafından basılmıştı.
 
MA’nın haberine göre, Nazlım’a ifadesi sırasında haber kaynakları ve haber merkezi ile yaptığı telefon görüşmeleri ve sosyal medya paylaşımları soruldu. Nazlım, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
 
Berna Laçin sosyal medya paylaşımı nedeniyle hâkim karşısına çıktı
 
Oyuncu Berna Laçin hakkında bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek “halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılama” iddiasıyla açılan davanın görülmesine 13 Kasım günü başlandı.
 
İstanbul Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada Laçin ve avukatı hazır bulundu. Duruşmada savunmasını yapan Laçin, iddianamede yer verilen suçlamayı reddederek beraatini talep etti. İddianamede Laçin’in 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor. Laçin’in avukatlarının yazılı beyanda bulunmak için süre talebini kabul eden mahkeme, davayı ileri bir tarihe erteledi.
 
Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi
 
Atılım gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Deniz Bakır’ın 14 Kasım günü Silivri Cezaevinden tahliye edilmesinin ardından Türkiye’de hapiste bulunan gazeteci ve medya çalışanı sayısı en az 174 oldu.
 
Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
 
1                Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2                Abdullah Dirican, Zaman gazetesi yurt haberleri editörü
3                Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
4                Abdullah Kılıç, Habertürk
5                Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
6                Abdulvahap İş, serbest gazeteci
7                Adil Demirci, ETHA muhabir
8                Ahmet Altan
9                Ahmet Feyzullah Özyurt
10              Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
11              Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
12              Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
13              Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
14              Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
15              Ali Aşikar, Azadiya Welat
16              Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
17              Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
18              Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
19              Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
20              Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü
21              Atilla Taş, Meydan köşe yazarı
22              Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı
23              Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
24              Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
25              Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
26              Bayram Kaya, Zaman muhabiri
27              Beytullah Demir, Cihan Haber Ajansı gn. md. yardımcısı
28              Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
29              Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
30              Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
31              Cemal Tunç, Gün Matbaa çalışanı
32              Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
33              Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
34              Cumali Çaygeç, TRT Şeş haber müdürü
35              Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
36              Çetin Kurşun, Azadiya Welat
37              Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü
38              Ece Sevim Öztürk, Çağdaş Ses genel yayın yönetmeni
39              Emin Demir, serbest gazeteci
40              Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
41              Ercan Gün, Fox TV haber editörü
42              Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
43              Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
44              Erdoğan Zamur, Gün Matbaa çalışanı
45              Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
46              Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
47              Fahri Öztoprak, Cihan/Zaman Samsun muhabiri
48              Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
49              Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
50              Ferhat Haldun Pehlivan, ETHA stajyer muhabiri
51              Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi
52              Fevzi Yazıcı
53              Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
54              Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
55              Gültekin Avcı
56              Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
57              Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
58              Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
59              Hakan Taşdelen
60              Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
61              Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
62              Hamza Günerigök, TRT spikeri
63              Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
64              Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir
65              Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
66              Hasan Hüseyin Örs, TRT eski yapım-yayın görevlisi
67              Hasan Taşar, TRT eski Ankara muhabir
68              Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
69              Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
70              Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü
71              Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
72              Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
73              İbrahim Halil Öztürkeri, TRT eski yapım-yayın görevlisi
74              İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
75              İdris Sayılgan, DİHA
76              İdris Yılmaz
77              İhsan Sinmiş, Gün Matbaa çalışanı
78              İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi
79              İrfan Karaca, Gün Matbaa çalışanı
80              İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü
81              İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü
82              İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
83              İsminaz Temel, ETHA editörü
84              Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
85              Kasım Zengin, Gün Matbaacılık sahibi
86              Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü
87              Kazım Göçer, Gün Matbaa çalışanı
88              Kemal Demir, TV10 kameramanı
89              Kemal Özer, Evrensel
90              Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
91              Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
92              Kibriye Evren, JinNews muhabiri
93              Kubilay Çelik, Antropolog dergisi sorumlu yazı işleri müdürü
94              Mahmut Abay, Gün Matbaa çalışanı
95              Max Zirngast, Re:volt dergisi muhabir
96              Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri
97              Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü
98              Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
99              Mehmet Dursun
100            Mehmet Emin Sümeli, Gün Matbaa çalışanı
101            Mehmet Güleş, DİHA
102            Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı
103            Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
104            Mehmet Sıddık Damar
105            Meltem Oktay, DİHA
106            Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir
107            Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
108            Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
109            Mizgin Çay, Radyo Karacadağ
110            Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
111            Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
112            Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
113            Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
114            Musa Kaya, Gün Matbaa çalışanı
115            Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
116            Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
117            Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri
118            Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
119            Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman
120            Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
121            Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
122            Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
123            Mürsel Demir, Gün Matbaa çalışanı
124            Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
125            Nedim Türfent, DİHA
126            Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
127            Nuh Gönültaş
128            Nuri Durna, TRT
129            Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
130            Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
131            Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
132            Osman Yakut, Zaman Antalya
133            Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
134            Özcan Keser, TRT muhabiri
135            Özden Kınık, TRT
136            Pınar Gayıp, ETHA muhabiri
137            Polat Arslan, Gün Matbaa çalışanı
138            Reyhan Çapan, Özgür Gündem yazı işleri müdürü
139            Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
140            Sadık Demir, Radyo Karacadağ
141            Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
142            Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
143            Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
144            Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
145            Semiha Şahin, ETHA editörü
146            Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
147            Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
148            Serkan Canbaz,TRT Ankara muhabir/editör
149            Serpil Ünal, Mücadele Birliği gazetesi muhabiri
150            Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
151            Seyid Kılıç, TRT Haber
152            Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
153            Sezai Yavaş, TRT Diyarbakır bölge müdür yardımcısı
154            Songül Yücel, Önsöz dergisi genel yayın yönetmeni
155            Süleyman Acar, Mücadele Birliği gazetesi genel yayın yönetmeni
156            Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
157            Şeref Yılmaz, Irmak TV
158            Şirin Kabakçı, Zaman gazetesi Konya temsilcisi
159            Togay Okay, Özgür Gelecek
160            Turgut Usul, TRT muhabiri
161            Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
162            Uğur Akgül, DİHA muhabiri
163            Uğur Selman Kelekçiler, Gün Matbaa çalışanı
164            Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
165            Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
166            Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
167            Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
168            Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
169            Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
170            Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
171            Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
172            Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
173            Zehra Doğan, Jinha
174            Ziya Ataman, DİHA muhabir
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design