Anasayfa / Medya izleme / “Her gün 41 çocuk doğum yapıyor!”

20 Kasım

“Her gün 41 çocuk doğum yapıyor!”

“Dünya Çocuk Hakları Günü”nde üç gazete Türkiye’deki korkunç rakamları manşete taşıdı.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Her gün 41 çocuk doğum yapıyor!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Türkiye’de günde 41 çocuk doğum yapıyor. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde açıklanan veriler çocuk işçiliği, istismarı ve eğitim açısından da çocukların içler acısı halini ortaya koyuyor. Son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu evlendirildi. Son 18 ayda 21 bin 957 çocuk doğum yaptı. Günde 41 çocuk gebelik nedeniyle hastanelere başvuruyor. Hastanelerde çocuk gebelikler adli makamlara bildirilmiyor. Konuyla ilgili Meclis’e verilen soru önergeleri reddediliyor. AKP döneminde çocuk işçiliği yüzde 20 arttı. Son 7 yılda 340 çocuk iş cinayetinde hayatını kaybetti. 1 milyonu aşkın çocuk tarikatların elinde. Yılda ortalama 8 bin çocuk istismara uğruyor. Türkiye çocuk istismarında dünyada 3. sırada” ifadeleri kullanıldı.

Birgün gazetesi manşetindeki, “Çocuklara bir hayat borçlusunuz” başlıklı haberinde, “Çocuk Hakları Günü dolayısıyla açıklanan veriler, çocukların maruz kaldıgı hak gasplarını korkutucu boyutlarıyla gözler önüne serdi. Buna göre sadece 1,5 yılda 21 bin 957 hamile çocuk, hastanelerde kayıt altına alındı. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, çocukların maruz kaldığı her türlü istismarı ortaya koydu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nin (CİMER), CHP Milletvekili Ali Şeker’in istismar sonucu hamile kalan çocuklar hakkındaki bilgi edinme başvurusuna verdiği yanıtlar, korkunç gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi. Resmi verilere göre, Ocak 2017’den Haziran 2018’e kadar geçen 18 ayda 21 bin 957 çocuk hamilelik dolayısıyla hastanelerde kayıt altına alındı. Verileri değerlendiren Şeker, ‘Bu verilere göre, ne yazık ki her gün 40’tan fazla çocuğumuz, daha kendileri birer çocukken, okul sıralarında örgün eğitimde derslerini dinlemek yerine anne olmaya zorlanmış. Ne yazık ki CİMER vasıtası ile edindiğimiz bilgilerde de gerçekler gizlenmeye çalışılmış. Gebeliklerin yaşlara göre dağılımı ve kayıtlara geçen en küçük gebe çocuğun yaşı gibi sorularım yanıtsız bırakıldı’ ifadelerini kullandı. Geçen yıl Hükümet’in bir gece yarısı önergesiyle çocukları tecavüzcüsüyle evlendirerek af getirmeye çalıştığını ancak muhalefetin tepkisi sonrasında geri adım atmak zorunda kaldığını hatırlatan Şeker, ‘Çocuk gelinleri saklamak istismara göz yummak, bu istismara ortak olmaktır’ dedi. Raporda, 2017 yılsonu itibariyle Türkiye nüfusunun 80 milyon olduğu, bu nüfusun 22 milyon 883 bin 288'inin çocuklardan oluştuğuna işaret edildi. 2018 yılının iktidar tarafından ‘Çocuk İşçiliği İle Mücadele Yılı’ olarak ilan edilmesine rağmen çocuk işçiliğini önlemek bir yana daha da yaygınlaştıran yasal düzenlemelerin yapılmaya devam ettiğine dikkat çekildi. AKP döneminde çocuk işçiliğinin yüzde 20 arttığı ve Türkiye’de 2 milyona yakın çocuk işçi olduğu belirtilerek, ‘Çalışan her 10 çocuktan 8'i kayıt dışı olarak çalışıyor. Son 7 yılda 340’dan fazla çocuk çalışırken hayatını kaybetti. Çalışan çocukların yüzde 49,8’i bir okula devam ederken, yüzde 50,2’si okula devam edemiyor’ denildi” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde ise, “8 bin istismar, 22 bin hamile” başlıklı haber yer aldı: “CHP Milletvekili Ali Şeker’in CİMER’den aldığı skandal yanıtlara göre, ülkede 18 ayda 21 bin 957 çocuk gebe olarak hastanelerde kayıt altına alındı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak doğum yapan çocuk sayısı 15 bin 937. Yılda ortala istismara uğrayan çocuk sayısı ise 8 bin. Türkiye, çocuklara karşı cinsel istismar, taciz ve tecavüz olaylarında dünyada üçüncü sırada yer alıyor. İstismar davaları son 10 yılda yüzde 700 arttı. CHP’li Tekin Bingöl’ün hazırladığı rapora göre AKP döneminde çocuk işçi sayısı 2 milyonu aştı, tarikatlara teslim edilen çocuk sayısı ise bir milyona ulaştı.”

“Enflasyon çift hane, harcamalar 7 hane”

Sözcü gazetesi manşetinde, “Enflasyon çift hane, harcamalar 7 hane” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Merkez Bankası enflasyon toplantılarını kendi tesisleri dururken 5 yıldızlı otellerde yapmaya başladı. Fatura kabardı. Murat Çetinkaya’nın başkan olmasının ardından başlatılan bu uygulama yüzünden 8 toplantı için otellere 1 milyon 44 bin lira harcandı” ifadeleri yer aldı.   

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design