Anasayfa / Medya izleme / “AİHM hukuksuzluğu tescilledi, Erdoğan tanımadı”

21 Kasım

“AİHM hukuksuzluğu tescilledi, Erdoğan tanımadı”

AİHM’in Selahattin Demirtaş’la ilgili kararı basında geniş yer buldu.

AİHM, eski HDP Eşbaikanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunun hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

Evrensel gazetesi habere sürmanşetinde, “AİHM hukuksuzluğu tescilledi, Erdoğan tanımadı” başlığıyla yer verdi ve “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın başvurusunu dair kararını açıkladı ve tutukluluğun hukuka aykırı olduğunu söyleyerek serbest bırakılması çağrısı yaptı. Erdoğan ise ‘Karar bizi bağlamaz’ dedi. Avrupa Konseyi ise, ‘Mahkeme’nin kararları bütün üye devletleri bağlar’ dedi. Türkiye'den geçen yıl mahkemeye gönderilen 130 sayfalık savunmada, iç hukuk yollarının tüketilmemesi nedeniyle başvuruların reddi talep edildi. AİHM, 2 yılı aşkın süredir Edirne F Tipi Cezaevi'nde bulunan Demirtaş'ın tutukluluğunun sonlandırılmasına karar verdi. Mahkeme Türkiye ile ilgili ilk defa 18. madde kararı vermiş oldu. Sözleşmenin 18. maddesinde ‘Haklara getirilecek kısıtlanmaların sınırlanması anılan hak ve özgürlüklere bu Sözleşme hükümleri ile izin verilen kısıtlamalar öngörüldükleri amaç dışında uygulanamaz’ ifadeleri yer alıyor” dedi.

Birgün gazetesi manşetindeki habere, “Sizi ne bağlar?” başlığını attı ve “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna son verilmesine hükmetti. HDP ve hukukçular, Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması gerektiğini belirtirken AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AİHM’in kararına uyulmayacağının ilk sinyalini verdi. Karara ilişkin iktidardan ilk açıklama Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den geldi. Gül, AİHM’in Demirtaş kararına ilişkin, ‘Kararı görmek lazım ve takdir edecek makam yargı makamıdır. AİHM iç hukukun bir parçası. Takdiri yerel mahkemenindir’ dedi. Adalet Bakanı Gül’ün bu açıklamasının hemen ardından manidar biçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya kesin bir dille yaklaştı. ‘AİHM’nin verdiği kararlar bizi bağlamaz’ diyen Erdoğan, “AİHM’nin bugüne kadar biliyorsunuz terör örgütüyle ilgili verdiği birçok karar var. Hepsi de aleyhedir. Onun karşılığında bizim de yapabileceğimiz birçok şeyler vardır. Biz karşı hamlemizi yaparız, işi bitiririz’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet manşetin altındaki habere, “AİHM: Demirtaş serbest bırakılsın” başlığını attı ve “AİHM, eski HDP lideri Demirtaş’ın serbest bırakılması yönünde karar verdi. AİHS’nin 18. maddesinin ihlal edildiğine dikkat çeken AİHM, Demirtaş’ın ‘özgürlük, makul sürede yargılama ve serbest seçim hakkı’nın elinden alındığına hükmetti” dedi.

Sözcü gazetesi habere ön sayfasının altında, “AİHM: Demirtaş tahliye edilsin” başlığıyla yer ayırdı ve “AİHM, ‘Siyasi nedenle tutuklandım’ diyen Selahattin Demirtaş’ı haklı buldu” ifadelerini kullandı.
Yeni Şafak gazetesi gelişmeyle ilgili, Erdoğan’ın yorumlarına sürmanşetindeki, “Seçim ittifakını konuşacağız” başlıklı haberinde, Star gazetesi ise yine yalnızca Erdoğan’ın sözlerine sürmanşetindeki, “Eski Türkiye özlemi gericiliktir” başlıklı haberinde yer verdi.

Akşam gazetesi, “AİHM’den 18. Madde rezaleti” başlığıyla verdiği haberde, “AİHM, PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin eski Eşbaşkanı Demirtaş’ın siyasi gerekçeyle tutuklandığına ve hemen tahliye edilmesine hükmetti” ifadelerini kullandı.

Hürriyet ön sayfasının altındaki habere, “AİHM’den kritik Demirtaş kararı” başlığını attı ve “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluk sürecinin uzatılmasının yeterli hukuki dayanaklardan yoksun olduğunu gerekçe göstererek serbest bırakılmasını istedi. AİHM, Selahattin Demirtaş'ın makul gerekçelerle tutuklandığına ancak tutukluluk sürecinin uzatılması için yeterli hukuki dayanak bulunmadığına hükmetti” dedi.

Erdoğan hak ihlallerini kabul etti

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Resmen kabul etti” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AB mali yardımlarının 123 milyon Avro’luk bölümüne ilişkin anlaşma Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı. Metnin ekinde, ‘Türkiye’de hukukun üstünlüğü ile temel hak ve özgürlüklerde ciddi eksiklik olduğu’ vurgulandı. Böylece Erdoğan hak ihlallerini kabul etti” ifadeleri kullanıldı.

“Katliamı fotoğrafladı, ‘Delilin yok’ dediler!”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Katliamı fotoğrafladı, ‘Delilin yok’ dediler!” başlıklı haber yer aldı: “Fotoğrafçı-Yazar Özcan Yaman’ın, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda İçişleri Bakanlığının kusuru olduğu gerekçesiyle açtığı davada, Ankara 17. İdare Mahkemesinin verdiği tazminat ödeme kararı istinaf mahkemesinde bozuldu. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 10. İdari Dava Dairesi tarafından kaldırılarak yeniden verilen kararda, Özcan Yaman’ın katliam yerinde çektiği ve ulusal-uluslararası basında yayımlanan fotoğraflarına rağmen orada olmadığı iddia edildi. Mahkeme Yaman’a ödenmesine karar verilen 5 bin TL manevi tazminatın da ‘gereksiz zenginleşmeye’ neden olacağını savundu. Yaman’ın Avukatı Songül Beydilli, müvekkillinin olay sırasında çektiği, ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarında yayımlanan fotoğraflarının dosyada olmasına rağmen mahkemenin bu kararı verdiğini söyledi. Mahkemenin tüm bu belgeleri görmezden geldiğini ya da incelemediğini belirten Beydilli, ‘Birçok Anayasa Mahkemesi (AYM) kararında patlamanın yaşandığı olayların içinde olanlar fiziksel zarar görmeseler de travma yaşadıkları nedeniyle hayat boyu tazminat ödenmesine karar veriliyor. Dosyada müvekkilimin katliamdan sonra psikiyatrik tedavi gördüğüne ilişkin rapor da var. Bu rapor Türkiye İnsan Hakları Vakfından alınmış. Dolayısıyla manevi tazminat davalarında gereken iki şerh de yerine gelmiş. Mahkeme dosyadaki hiç delil yokmuş gibi bir gerekçe göstererek hukuka aykırı davranmıştır’ dedi. Karar için düzeltme başvurusu yapacaklarını belirten Beydilli, reddedilmesi durumunda AYM’ye başvuracaklarını açıkladı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design