Anasayfa / Medya izleme / “Tahir Elçi cinayetinde 3 yıldır etkili soruşturma yok”

28 Kasım

“Tahir Elçi cinayetinde 3 yıldır etkili soruşturma yok”

Evrensel gazetesinin manşetinde 3 yıldır aydınlatılmayan Tahir Elçi cinayeti yer aldı.

Evrensel gazetesi sürmanşetinde, “Tahir Elçi cinayetinde 3 yıldır etkili soruşturma yok” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Tahir Elçi’nin Diyarbakır Barosu başkanıyken Sur’daki Dört Ayaklı Minare önünde öldürülmesinin bugün üçüncü yılı. Dava dosyasında 2 başsavcı ve 4 savcı değişti. 3 yıl içerisinde etkili bir soruşturma yürütülmediğini ve yetkililerin ayak dirediğini söyleyen soruşturma komisyonu avukatlarından Av. Gamze Yalçın dosyaya dair Evrensel’e konuştu. Yalçın ‘Tahir Elçi’nin meslektaşları olarak, insan hakları savunucuları olarak onun faillerinin ortaya çıkarılması için mücadelemizin devam edeceğini belirtmek istiyoruz. Çünkü Tahir Elçi katledilmiş olması tüm insanlık için kayıptır’ dedi. Tahir Elçi’nin ölümün üzerinden geçmiş 3 yıla rağmen hiçbir şekilde etkili bir soruşturma yürütülmediğini aktaran Yalçın, olay yerinde toplanan 83 delinin dava dosyasında yer almadığını, yalnız Tahir Elçi’nin vurulduğu alana uzak 43’e kadarki delillerin dosyada yer aldığını hatırlattı. Normalde olay yeri incelemesinin, olayın olduğu günde, o an da, o saatte yapılması gerektiğini söyleyen Yalçın, ‘Ancak bu dosyada olay günü, olay mahalinde çatışmaların olduğu gerekçesiyle yapılamadı’ dedi. O dönem sokağa çıkma yasakları ilan edildiğini ve o sokağın hiçbir zaman devletin hakimiyetinden çıkmadığını da söyleyen Yalçın, savcılığın ‘olay yeri incelemesini çatışmalardan dolayı iki gün sonraya erteledik’ açıklamasını inandırıcı bulmadıklarını söyledi. Olay yeri incelemesinin sağlıklı bir şekilde yapılmamasının da Tahir Elçi’yi vuran mermi çekirdeğinin tespit edilememesine neden olduğunu aktaran Yalçın, ‘Bugün o mermi çekirdeği bulunmuş olsaydı, Tahir Elçi’yi vuran silah tipinin bu silah tipini kullanan polis memurlarının tespitiyle beraber tümü şüpheli sıfatıyla soruşturuluyor olacaktı’ dedi. Hiçbir polisin şüpheli sıfatıyla soruşturulmamış olmasının etkili soruşturma yürütülmediğinin kanıtı olduğunu söyleyen Yalçın, olay sonrasında yetkililerin defalarca, etkili soruşturma yürüteceklerine, delillerin ortaya çıkarılacağına ve cinayetin aydınlatılacağına dair açıklamalar yaptığını ancak verilen sözlerin de tutulmadığını belirtti” ifadeleri kullanıldı.

“İşsizin parasını götürenler halk, kitap okuyanlar elit!”

Birgün gazetesinin manşetinde, “İşsizin parasını götürenler halk, kitap okuyanlar elit!” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “İşsiz sayısı günden güne artarken, işsiz kalan yurttaşlar fondan işsizlik maaşı almanın yollarını arıyor. Öte yandan fonun varlıkları işsizler için kullanılmıyor. İŞKUR’un ekim ayı raporuna göre Fonun toplam varlıkları 125 milyar 447 milyon TL iken, 2018’de bu tutarın sadece 4 milyar 709 milyon TL’si işsizlik ödeneği olarak dağıtılmış. Halbuki 2018 yılında fonun yalnızca faiz gelirleri dahi 11 milyardan fazla. Dahası işçi ve işverenden alınan fon kesintileri dahi işsizlere ödenen işsizlik ödeneğinden fazla. İşsizlik Sigortası Fonu’nda biriktirilen ve işletilen para Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı verilerine göre 2020 yılında 160 milyar tl olması bekleniyor. İşsizlik Fonu’na başvuran sayısı her yıl artıyor. 2018 yılında fona başvuran işsiz sayısının 2 milyon kişiyi aşacağı tahmin ediliyor. Öte yandan İşKur verilerine geçtiğimiz ekim ayında fondan faydalanan kişi sayısı 383 bin kişi iken bu yıl ekim ayında bu rakam 476 bin kişiye çıktı. Ancak bu süre zarfında işsiz sayısı da 266 bin kişi arttı. Peki İşsizlik Sigortası Fonu’nda bulunan 125 milyarlık fon nasıl değerlendiriliyor? Fon yönetimi varlıklarının yaklaşık yüzde 91’i ile devlet tahvili, geri kalan yüzde 9’u ise mevduat olarak tutuyor. Faizlerin yükselmesinin ardından fonun faiz gelirlerinin de artması beklenirken aksine fonun getirisi enflasyon karşısında eriyor. 2017 yılında fonun getirisi yüzde 8,78 iken, 2018 yılında tahvil ve mevduat faizleri ilk 10 ayında bu oran yüzde 8,35. Başka bir ifade ile fon varlıkları hazineye ve bankalara ucuza borç vermek için kullanılıyor” ifadelerine yer verildi.

“AKP’de sıkıntı derin”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “AKP’de sıkıntı derin” başlıklı haberinde, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı açıklamasını iki kez ertelemesinin altında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile TBMM Başkanı Binali Yıldırım arasındaki kavganın yattığı öğrenildi. Başbakanlığı döneminden beri Yıldırım’la araları açık olan Albayrak’ın ekibiyle birlikte ilçe adaylarının listesini hazırladığı, Yıldırım’ın bu duruma tepki gösterdiği kaydedildi. AKP Genel Merkezi’nin İstanbul’un ilçe adaylarıyla ilgili hazırladığı listede Albayrak ile partideki ekibinin etkili olduğu, liste hazırlanırken Yıldırım’ın görüşünün alınmadığı kaydediliyor. Yıldırım’ın kendisinin istediği adayların bulunmadığı listenin kendisine emrivaki olarak getirilmesine tepki göstermesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde de sorunun çözülememesi üzerine İstanbul ile ilgili adaylık açıklamasının bekletilmesine karar verildiği konuşuluyor. Yıldırım’ın İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ile de anlaşamadığı belirtiliyor” ifadelerini kullandı.

Gazete manşetin altındaki, “Yüz binlerce liseli eğitimden uzak” başlıklı haberinde ise, “Türkiye’de öğrenciler, birçok nedenle eğitimden erken ayrılmak zorunda kalıyor. Erkekler için yüzde 31, kadınlar için yüzde 34 olan bu oranın yüksek oluşu, genç nüfus için işsizlik, yoksulluk, sosyal dışlanma ve zayıf sağlık durumu gibi riskler taşıyor. 15-29 yaş arasındaki gençlerin yüzde 27.2’si ne öğrenim görüyor ne de bir işte çalışıyor. Ortaöğretim çağında olan 14-17 yaş aralığındaki 332 bin 956 çocuk ise örgün eğitim yerine açık öğretime devam ediyor. Eğitim Reformu Girişimi (ERG) tarafından hazırlanan “Eğitim İzleme Raporu 2017-2018” açıklandı. Raporda, eğitime ayrılan kaynaklar, eğitime erişim, güncel öğretmen politikaları, eğitimin içeriği, eğitim ortamları ve eğitimin çıktılarına dair veriler paylaşılıyor. Ayrıca bu yıl ilk kez, öğrenimini tamamlamış ya da sürdürmekte olan gençlerin istihdam durumları, değerleri, siyasi katılım durumları gibi göstergeler de raporda yer alıyor” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design