Anasayfa / Medya izleme / “Çözüm yok, yayın yasağı var!”

29 Kasım

“Çözüm yok, yayın yasağı var!”

Gebze’de 3 işçinin hayatını kaybettiği kaza gazetelerde geniş yer buldu.

Kocaeli Gebze’de devam eden Kuzey Marmara Otoyol inşaatında çökme meydana geldi ve 3 işçi hayatını kaybetti.

Evrensel  gazetesi habere manşetinde, “Çözüm yok, yayın yasağı var!” başlığıyla yer verdi ve “Kocaeli'nin Gebze ilçesinde, Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında inşaatı devam eden 7 nolu viyadükte, beton blok montajı sırasında çökme meydana geldi. Blokla birlikte 30 metreden düşen 4 işçi enkazın altında kaldı. Enkazdan 3 işçinin cansız bedeni çıkarıldı. Gebze 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yayın yasağı getirildi. Yasağa tepki gösteren ESF’den Erol Önderoğlu, ‘Bu karar Türkiye’de sansürün vardığı absürd boyutları gözler önüne seriyor’ dedi” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi manşetindeki habere, “Mega ölüm!” başlığını attı ve “Seçim öncesi ‘bir an önce bitsin’ talimatı verilen ‘mega projeler’de ölümler rutinleşti. Bu kez de Kuzey Marmara Otoyolu’nun Gebze bölümünde inşaatı devam eden viyadük çöktü. Enkaz altında kalan 3 işçi hayatını kaybetti, 1 işçi de yaralı olarak kurtarıldı. İşçilerin kurtarılması için çalışma arkadaşları da seferber olurken, olay yerindeki bazı işçiler sinir krizi geçirdi. İşçilere de sağlık ekipleri müdahalede bulundu. Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Gebze Tavşancıl kesiminde Osmangazi Köprüsü’ne yakın bir noktada yapılan viyadüğe, ikinci kademe beton dökülürken beton bloğun ters dönerek üzerindeki işçilerle düşmesi sonucu iş kazası meydana geldiğini belirtti ve bir işçinin cansız bedeninin enkaz altından çıkarıldığını söyledi. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker de ‘Kalıpta bir bağlantı hatası olabilir’ diye konuştu. Faciayla ilgili Gebze 1. Sulh Ceza Hakimliği yayın yasağı kararı aldı. Kararın yazılı ve görsel basın ile internet medyasında birtakım yanlış bilgiler ve görüntülerle kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi ve çalışmaların sekteye uğramaması için alındığı iddia edildi” dedi.

Cumhuriyet manşetindeki haber için, “Betona 3 can daha” başlığını kullandı ve “3. Havalimanında olduğu gibi dün Gebze’de Kuzey Marmara Otoyolu viyadükünde yaşanan iş cinayeti inşaat sektörünün “büyüme” rejiminin geldiği noktayı gösteriyor. Rakamlar, inşaat sektörü ve patronlar büyüdükçe iş cinayetlerinin arttığını ve kötü çalışma koşullarının yaygınlaştığının kanıtı. Ülkede en fazla iş cinayeti inşaat işkolunda yaşanıyor. Son beş yılda ülkede 10 binden fazla işçi cinayet kurbanı. 2300 işçi inşaatlarda yaşamını yitirdi” ifadelerine yer verdi.
Sözcü gazetesi habere ön sayfasının altında, “İş kazasına yayın yasağı olur mu?” başlığıyla yer ayırdı ve “Gebze’de viyadük ayağına yerleştirilmek istenen beton blok 4 işçinin üzerine düştü. Mahkeme, 3 işçinin öldüğü kaza için yayın yasağı getirdi” dedi.

Yeni Şafak, “Viyadükte facia” başlığıyla verdiği haberde, “Kocaeli Gebze’de inşaatı süren Kuzey Marmara Otoyolu 7 nolu viyadükte, beton blok montajı sırasında çökme meydana geldi, 3 işçi hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı.

Akşam gazetesi habere birinci sayfasının altında, “Viyadükte beton faciası” başlığıyla yer verdi ve “Kocaeli Gebze’de inşaatı süren Kuzey Marmara Otoyolu 7 nolu viyadükte, beton blok montajı sırasında çökme meydana geldi, 3 işçi hayatını kaybetti. Soruşturma başlatan Çalışma Bakanlığı iki müfettiş görevlendirdi” dedi.

“Aile: Adalete açız”

Gezi olayları sırasında polis tarafından öldürülen Berkin Elvan’a ilişkin davanın 8. duruşması görüldü. Sanık polis yine tutuklanmadı.

Evrensel gazetesi manşetin yanındaki habere, “Sanık polis yine tutuklanmadı” başlığını attı. Haberde, “Gezi Direnişi sırasında İstanbul Okmeydanı’da polis tarafından gaz bombası fişeğiyle vurulan ve 269 gün komada kalmasının ardından yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davanın 8. celsesi İstanbul Adliyesi 17 Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Sendika.org’da yer alan habere göre tanık polisler Berkin’i vuran Fatih D’ye ve olay gününe dair hiçbir şey hatırlamadıklarını söyleyince Gülsüm Elvan ‘Bu kadar da vicdansız olunmaz hiçbir şeyi hatırlamıyorlar’ diye tepki göstererek salonu terk etti. Tanık Polis Saltuk S, ‘Fatih D. ile aynı grupta çalışmışız ama hiç hatırlamıyorum, Gezi olaylarında nerede çalıştım hatırlamıyorum’ dedi. Mahkeme başkanı, SEGBİS’le bağlanan Fatih D’yi gösterdi ama tanık polis Saltuk S, tanımadığını söyledi” ifadeleri yer aldı.

Birgün gazetesi habere ön sayfasının altında, “Tanık polisler hatırlayamadı” başlığıyla yer ayırdı ve “Gezi direnişinde İstanbul Okmeydanı’nda polis tarafından gaz bombası fişeğiyle vurulan ve 269 gün komada kalmasının ardından yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davanın 9. celsesi İstanbul Adliyesi 17 Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma 23 Ocak 2019 tarihine ertelendi. tanık polisler Berkin’i vuran Fatih Dalgalı’ya ve olay gününe dair hiçbir şey hatırlamadıklarını söyledi, Gülsüm Elvan ‘Bu kadar da vicdansız olunmaz hiçbir şeyi hatırlamıyorlar’ diye tepki göstererek salonu terk etti” dedi.

Cumhuriyet gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Aile: Adalete açız” başlığını attı ve “Gezi direnişinde Okmeydanı’nda polisin attığı biber gazı fişeğinin başına isabet etmesi sonucu 269 gün boyunca yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin açılan davanın 8. celsesi dün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada konuşan Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, ‘Deniz Gezmiş’i astıran hâkimin boğazına nasıl kemik takıldıysa, benim çocuğumu öldürenlerin boğazına da benim çocuğumun alamadığı ekmek takılacak’ dedi. Sinir krizi geçiren acılı anne duruşma salonundan çıkarıldı” ifadelerine yer verdi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design