Anasayfa / Medya izleme / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 184

01 Aralık

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 184

İsminaz Temel’in tutukluluğuna devam kararı verildi; Fatih Polat hakkında cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla dava açıldı

 
Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü İsminaz Temel’in “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla tutuklu olarak yargılandığı davanın görülmesine 29 Kasım günü İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.
 
Davada, aralarında önceki celse tahliye edilen ETHA muhabiri Havva Cuştan’ın da bulunduğu toplam 23 sanık yargılanıyor.
 
Duruşma sonunda mahkeme heyeti aralarında İsminaz Temel’in de bulunduğu üç sanığın tutukluluk hâllerinin devamına karar vererek davayı 14 Şubat 2019 tarihine erteledi.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
Özgür Gündem davasında gazetecilere verilen hapis cezası onandı
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılan gazetecilere verilen hapis cezaları onandı.
 
Davanın 16 Ocak 2018 günü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında gazeteciler Ayşe Düzkan, Mehmet Ali Çelebi ve Ragıp Duran ile yazar Hüseyin Bektaş’a “örgüt propagandası” suçlamasıyla ayrı ayrı 1 buçuk yıl hapis cezası, Özgür Gündem eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol’a ise aynı suçtan 3 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti.
 
Savunma avukatlarınca yapılan temyiz başvurusunu değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, ilk derece mahkemesinin verdiği cezalarda hukuka aykırılık bulunmadığına karar vererek istinaf talebini esastan reddetti.
 
Mahkeme, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tipine uyduğu, cezalarının kanuni bağlamda uygulandığını ifade etti.
 
Yargıtay, Nagehan Alçı’ya verilen tazminat cezasını bozdu
 
Yargıtay, Ergenekon davası sanıklarından Muzaffer Tekin’e bir yazısında “tetikçi ve azmettirici” dediği gerekçesiyle 10 bin TL tazminata mahkûm edilen Nagehan Alçı hakkındaki kararı bozdu.
 
Yargıtay kararında, Alçı’nın köşe yazısını yazdığı tarih, yazıda kullanılan ifadeler, yazının içeriğinin yayın tarihinde kamuoyunun ilgilendiği konular arasında bulunması nedeniyle verilen tazminat miktarının fazla olduğu ve alt düzeyde tazminat verilmesi gerektiği vurgulandı.
 
Çağrı Sarı’nın “iftira” suçlamasıyla yargılandığı dava ertelendi
 
Evrensel gazetesi eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Çağrı Sarı hakkında gazetenin “Paradise Papers” konulu haberleri nedeniyle açılan davanın dördüncü duruşması 28 Kasım günü Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Bakan Berat Albayrak ve kardeşi Serhat Albayrak’ın şikayetiyle açılan davada Sarı “hakaret ve iftira” suçlamasıyla yargılanıyor.
 
Duruşmada hazır bulunan Albayrak kardeşlerin avukatı Muhammed Cemil İmamoğulları şikayetlerinin devam ettiğini belirterek Sarı’nın cezalandırılmasını talep etti.
 
Ardından Sarı’nın avukatı Devrim Avcı söz alarak, yazılı savunma için mahkemeden süre istedi. Süre talebini kabul eden mahkeme davayı 19 Şubat 2019 tarihine erteledi.
 
Şerife Oruç’un “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı dava ertelendi
 
KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Şerife Oruç’un “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine 27 Kasım günü devam edildi.
 
Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen sekizinci duruşmaya dava kapsamında iki yıl tutuklu yargılanan Oruç katılmadı. Duruşmada Oruç’un aleyhine ifade veren tanıklar dinlendi.
 
Mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi ve sonraki celsede tanıkların dinlenmesine karar vererek davayı 26 Şubat 2019 tarihine erteledi.
 
Gözaltına alınan Yeni Yaşam çalışanları serbest bırakıldı
 
Van merkezli olarak yürütülen bir soruşturma kapsamında İstanbul, İzmir, Adana ve Van’da önceki hafta gözaltına alınan Yeni Yaşam gazetesi çalışanları, Van Adliyesi’ndeki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.
 
Emniyet ifadelerinin ardından 27 Kasım’da savcılığa sevk edilen Şükran Erdem, Naci Erdem, Suat Karagöz, Ferhat Duman, Murat Karakaş, Mizgin Fendik ve Özkan Akyürek, adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 
Sedat Sur cezaevinden tahliye edildi
 
Kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesindeki bir yolsuzluk iddiasına ilişkin haberi nedeniyle Kasım ayında 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan ve cezaevine giren Özgürüz muhabiri Sedat Sur, bir haftanın ardından tahliye edildi.
 
Sur, 19 Kasım’da Midyat M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna teslim olmuştu. Evraklarının cezaevine ulaşması için bir hafta cezaevinde kalan Sur, 26 Kasım’da tahliye edildi.
 
Fatih Polat’a “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla dava
 
Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat hakkında, 28 Mayıs 2017 tarihli köşe yazısında “cumhurbaşkanına hakaret edildiği” iddiasıyla dava açıldı.
 
Polat’ın yazısının mahkeme kararı ile gazetenin internet sitesinden çıkarılması istenmiş, karara yapılan itiraz reddedilmiş ve yazı siteden kaldırılmıştı. Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatının şikayeti üzerine, Polat hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 299/1. maddesi uyarınca soruşturma açılmıştı.
 
Polat hakkında düzenlenen iddianamede şu ifadelere yer verildi: “İftira ve hakaret niteliğindeki yazıların başka bir haberden alınmış olup olmaması önemli değildir. İçindeki iddiaları mesnetsiz olarak aynen yayınlayanlar da aynı iftirayı ya da hakareti yapmış gibidir. Aksi taktirde herkes beğenmediği kişiler aleyhine böyle bir yazıyı kendisi yazar ya da tanıdığı birine yazdırır, sonra da dışarıdaki bir yerde yayınlatabilir. Bahsi geçen haberde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını Türkiye ve Dünya kamuoyu önünde yıpratmak, zan altında bırakmak ve lekelemek amacıyla hiçbir somut bilgiye, belgeye dayanmaksızın yayınlanan yazıları dayanak göstererek doğruymuş gibi makamını kullanarak bir takım usulsüz işlemler, ticari ilişkiler içerisine girdiği, kendisi, ailesi ve yakınları lehine menfaat temin ettiği iddia edilmiş, inandırıcı olması için bazı gerçek kişi, şirket ve yer isimleri kullanılmış, ancak bunların somut belgeleri gösterilmemiştir.”
 
Davanın ilk duruşması, 7 Şubat 2019 tarihinde Bakırköy 31. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.
 
İki Barış Akademisyenine daha ertelemeli hapis cezası
 
Barış İçin Akademisyenlerin 2016 yılındaki bildirisini imzaladıkları için “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerden ikisine daha bu hafta görülen duruşmalarında hapis cezası verildi.
 
İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi, 29 Kasım günü üçüncü duruşması görülen akademisyen Onur Baysal’a hapis cezası verilmesini kararlaştırdı. Baysal’ın ve avukatının mazeret bildirerek katılmadığı duruşmada Baysal’a 1 yıl 3 ay hapis cezası veren mahkeme, sanığın beyanını almadan hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.
 
İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi ise 28 Kasım günü görülen duruşmada akademisyen Sinan Yıldırmaz’a 1 yıl 3 ay hapis cezası vererek hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.
 
Ferhat Tunç “cumhurbaşkanına hakaret” davasında hâkim karşısına çıktı
 
Müzisyen Ferhat Tunç hakkında “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 28 Kasım günü Büyükçekmece 14. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.
 
Duruşmada Tunç ve müdafi avukatı Damla Koç ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Abdulsamet Aydın hazır bulundu.
 
İddianamenin okunmasının ardından söz alan Tunç, albüm çalışmaları nedeniyle savunma hazırlayamadığını belirterek ek süre talep etti. Mahkeme süre talebini kabul ederek, duruşmayı 20 Mart 2019’a erteledi.
 
Onur Hamzaoğlu 5 ay hapis cezasına çarptırıldı
 
Akademisyen ve HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, Adana’da yaptığı bir konuşma nedeniyle yargılandığı davanın 27 Kasım günü görülen duruşmasında 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.
 
Adana 25. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada Profesör Hamzaoğlu’ya 8 Nisan 2017 tarihinde bir mitingde yaptığı konuşmadaki sözleri nedeniyle “Türkiye Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçlamasıyla 5 ay hapis cezası verilmesine ve cezanın ertelenmesine karar verildi. Mahkeme, Hamzaoğlu’nun 1 yıl süreyle denetime tabi tutulmasına karar verdi.
 
Gözaltına alınan yönetmen Kazım Öz serbest bırakıldı
 
Yönetmen Kazım Öz, “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddiasıyla hakkında çıkarılan yakalama kararı nedeniyle 24 Kasım günü Tunceli’de gözaltına alındı.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında sorgulanmak üzere Diyarbakır'a götürülen Öz, ifadesinin ardından 25 Kasım’da adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
 
Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi
 
30 Kasım 2018 tarihi itibariyle Türkiye’de en az 175 gazeteci ve medya çalışanı, tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.
 
Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan erişilebilir.
 
1                Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2                Abdullah Dirican, Zaman gazetesi yurt haberleri editörü
3                Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
4                Abdullah Kılıç, Habertürk
5                Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
6                Abdulvahap İş, serbest gazeteci
7                Adil Demirci, ETHA muhabir
8                Ahmet Altan
9                Ahmet Feyzullah Özyurt
10              Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
11              Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
12              Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
13              Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
14              Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
15              Ali Aşikar, Azadiya Welat
16              Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
17              Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
18              Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
19              Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
20              Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü
21              Atilla Taş, Meydan köşe yazarı
22              Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı
23              Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
24              Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
25              Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
26              Bayram Kaya, Zaman muhabiri
27              Beytullah Demir, Cihan Haber Ajansı gn. md. yardımcısı
28              Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
29              Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
30              Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
31              Cemal Tunç, Gün Matbaa çalışanı
32              Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
33              Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
34              Cumali Çaygeç, TRT Şeş haber müdürü
35              Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
36              Çetin Kurşun, Azadiya Welat
37              Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü
38              Ece Sevim Öztürk, Çağdaş Ses genel yayın yönetmeni
39              Emin Demir, serbest gazeteci
40              Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
41              Ercan Gün, Fox TV haber editörü
42              Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
43              Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
44              Erdoğan Zamur, Gün Matbaa çalışanı
45              Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
46              Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
47              Fahri Öztoprak, Cihan/Zaman Samsun muhabiri
48              Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
49              Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
50              Ferhat Haldun Pehlivan, ETHA stajyer muhabiri
51              Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi
52              Fevzi Yazıcı
53              Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
54              Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
55              Gültekin Avcı
56              Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
57              Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
58              Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
59              Hakan Taşdelen
60              Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
61              Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
62              Hamza Günerigök, TRT spikeri
63              Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
64              Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir
65              Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
66              Hasan Hüseyin Örs, TRT eski yapım-yayın görevlisi
67              Hasan Taşar, TRT eski Ankara muhabir
68              Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
69              Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
70              Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü
71              Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
72              Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
73              İbrahim Halil Öztürkeri, TRT eski yapım-yayın görevlisi
74              İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
75              İdris Sayılgan, DİHA
76              İdris Yılmaz
77              İhsan Sinmiş, Gün Matbaa çalışanı
78              İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi
79              İrfan Karaca, Gün Matbaa çalışanı
80              İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü
81              İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü
82              İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
83              İsminaz Temel, ETHA editörü
84              Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
85              Kasım Zengin, Gün Matbaacılık sahibi
86              Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü
87              Kazım Göçer, Gün Matbaa çalışanı
88              Kemal Demir, TV10 kameramanı
89              Kemal Özer, Evrensel
90              Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
91              Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
92              Kibriye Evren, JinNews muhabiri
93              Kubilay Çelik, Antropolog dergisi sorumlu yazı işleri müdürü
94              Mahmut Abay, Gün Matbaa çalışanı
95              Max Zirngast, Re:volt dergisi muhabir
96              Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri
97              Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü
98              Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
99              Mehmet Dursun
100            Mehmet Emin Sümeli, Gün Matbaa çalışanı
101            Mehmet Güleş, DİHA
102            Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı
103            Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
104            Mehmet Sıddık Damar
105            Meltem Oktay, DİHA
106            Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir
107            Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
108            Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
109            Mizgin Çay, Radyo Karacadağ
110            Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
111            Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
112            Murat Aksoy, eski Yeni Şafak yazarı
113            Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
114            Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
115            Musa Kaya, Gün Matbaa çalışanı
116            Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
117            Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
118            Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri
119            Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
120            Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman
121            Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
122            Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
123            Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
124            Mürsel Demir, Gün Matbaa çalışanı
125            Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
126            Nedim Türfent, DİHA
127            Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
128            Nuh Gönültaş
129            Nuri Durna, TRT
130            Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
131            Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
132            Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
133            Osman Yakut, Zaman Antalya
134            Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
135            Özcan Keser, TRT muhabiri
136            Özden Kınık, TRT
137            Pınar Gayıp, ETHA muhabiri
138            Polat Arslan, Gün Matbaa çalışanı
139            Reyhan Çapan, Özgür Gündem yazı işleri müdürü
140            Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
141            Sadık Demir, Radyo Karacadağ
142            Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
143            Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
144            Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
145            Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
146            Semiha Şahin, ETHA editörü
147            Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
148            Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
149            Serkan Canbaz,TRT Ankara muhabir/editör
150            Serpil Ünal, Mücadele Birliği gazetesi muhabiri
151            Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
152            Seyid Kılıç, TRT Haber
153            Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
154            Sezai Yavaş, TRT Diyarbakır bölge müdür yardımcısı
155            Songül Yücel, Önsöz dergisi genel yayın yönetmeni
156            Süleyman Acar, Mücadele Birliği gazetesi genel yayın yönetmeni
157            Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
158            Şeref Yılmaz, Irmak TV
159            Şirin Kabakçı, Zaman gazetesi Konya temsilcisi
160            Togay Okay, Özgür Gelecek
161            Turgut Usul, TRT muhabiri
162            Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
163            Uğur Akgül, DİHA muhabiri
164            Uğur Selman Kelekçiler, Gün Matbaa çalışanı
165            Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
166            Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
167            Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
168            Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
169            Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
170            Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
171            Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
172            Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
173            Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
174            Zehra Doğan, Jinha
175            Ziya Ataman, DİHA muhabiri

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design