Anasayfa / Medya izleme / “Emekçiye vergi, patrona kıyak”

03 Aralık

“Emekçiye vergi, patrona kıyak”

Gündemde öne çıkan haberler Evrensel, Birgün ve Cumhuriyet gazetelerinde yer aldı.Birgün gazetesi manşetinde, “Emekçiye vergi, patrona kıyak” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın raporu Türkiye’de vergi sisteminin adaletsizliğini bir kez daha gözler önüne serdi. 6 milyon asgari ücretli 2017 yılında SGK primiyle beraber 30 milyar TL vergi kesintisine maruz kalırken, sermaye gelirlerine 2017 yılında 126 milyarlık muafiyet ve istisna uygulanmış. Rapora göre bu tutarın 2018 yılında 151 milyar olması bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi gelirlerinden vazgeçilen kısım olarak tanımlanan, muafiyet ve istisnalardan oluşan vergi harcamalarına ilişkin rapor yayınladı. Buna göre 2017 yılında gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, ÖTV, motorlu taşıtlar, Özel iletişim vergisi’nde (ÖİV) toplam 126,6 milyar TL’lik vergi gelirinden vazgeçildi. Bu tutarın yüzde 39’u gelir vergisinden oluştu. Rapora göre gelir vergisi içinde vazgeçilen en büyük tutarın asgari geçim indirimi olduğu belirtiliyor. Türkiye’de gelir vergisinin önemli bir kısmını kaynağından kesilen vergiler oluşturuyor. Bu vergiler vergi harcamasına dahil olmadığına göre yüksek gelirli kesimlere yönelik de vergi harcaması yapıldığı ortaya çıkıyor. 2017 yılı itibariyle devlet milli gelirin yüzde 4’ü kadar vergi gelirinden çeşitli iktisadi ve sosyal amaçlar için vazgeçmiş görünüyor. Vergi harcamasının genel bütçe gelirleri içindeki payı ise 2017 yılı için yüzde 23,6 olarak gerçekleşirken 2018 yılı için tahmin neredeyse bütçe gelirlerinin dörtte birine ulaşacağı tahmin edildi” ifadeleri kullanıldı.

“Beratçılar, Soylucular, Bilalciler…”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Beratçılar, Soylucular, Bilalciler…” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’na adaylığı ile bir kez daha su yüzüne çıkan AKP’deki ekip çekişmesi, partide rahatsızlık yaratıyor. Önceki yıllarda “gençler” ve “ak saçlılar” olarak yaşanan, ancak çok büyük soruna neden olmayan ekipleşmeler, son yıllarda parti kadroları, politikaları ve kararlarında etkili olma çekişmesine dönüşmesi nedeniyle krizleri de beraberinde getiriyor. Parti içinde ekipler Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın başını çektiği ‘Beratçılar’, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya bağlı olan ‘Soylucular’ ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın etkili olduğu ‘Bilalciler’ olarak adlandırılan 3 ana ekip bulunuyor. Bu ana ekiplerin altında da yeni küçük grupların oluşmaya başladığı kaydediliyor. Ekip çekişmelerinin partiye zarar verdiğini belirten bazı partililer, ‘Bu iyiye gidiş değil, partiye zarar verir’ değerlendirmesi yapıyor” ifadelerine yer verildi.

“‘Eşit bit hayat istiyoruz’”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “‘Eşit bit hayat istiyoruz’” başlıklı haberinde, “Türkiye Sakatlar Derneği Ankara Şubesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, engellilerin taleplerinin toplumsal hayatın her alanında dikkate alınmasını istedi: ‘Bizler, her şeyden önce insan onuruna yaraşır koşullarda, eşit bir hayat istiyoruz. Devletin, Anayasada da belirtilen görev ve yükümlülüklerini yerine getirmesini talep ediyoruz’” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design