Anasayfa / Medya izleme / “Memleketin yarısı asgari ücretle çalışıyor”

04 Aralık

“Memleketin yarısı asgari ücretle çalışıyor”

Gündemin dikkat çeken haberleri, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinin manşetindeydi.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Memleketin yarısı asgari ücretle çalışıyor” başlıklı haber yer verdi ve “Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 2019 asgari ücreti için tespitlerini ve taleplerini açıkladı. DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu açıklama yaptı. ‘Asgari ücret tespiti 16 milyondan fazla işçinin ve onların ailelerinin yaşam koşullarını ilgilendiren çalışma hayatının en temel konularından biridir’ vurgusunu yapan Çerkezoğlu, ‘Asgari ücret on milyonların derdidir’ dedi. Açıklamada, on milyona yakın işçinin ya asgari ücretin altında ya da asgari ücrete çok yakın bir ücretle çalıştığı, işsizlik ödeneklerinden, emekli aylıklarına kadar pek çok ödemenin asgari ücret düzeyinden etkilendiği vurgulandı. Genel Başkan Çerkezoğlu, ‘2019 yılı Asgari Ücreti ülkemizin içinde bulunduğu ağır ekonomik kriz nedeniyle her zamankinden daha büyük önem taşımaktadır. Geçen yılın asgari ücreti hem enflasyon hem de döviz karşısında erimiştir. 2019 asgari ücreti işçilerin kriz karşısında korunması için hayati öneme sahiptir. Kapitalizm her krizinin faturasını işçilere keserek, sermayeyi kurtarmaya yönelik neoliberal politikalar işçilere ve memlekete zarar vermiştir’ dedi. Basın toplantısında, DİSK-AR'ın hazırladığı ‘2019 Asgari Ücret Gerçeği’ başlıklı rapor sunuldu. Raporda şunlar yer aldı: OECD verilerine göre asgari ücretin satın alma gücü açısından Türkiye, OECD ülkeleri içinde 18. sırada yer almaktadır. Türkiye'de cumhurbaşkanın maaşı asgari ücretin 25,4 katıdır. Türkiye bu oran ile OECD içinde asgari ücrete göre en yüksek cumhurbaşkanı/başbakan maaşının olduğu 4. ülkedir” ifadelerine yer verdi.

“Hayat çalan ‘adalet’”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Hayat çalan ‘adalet’” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Abdurrahim Dalmış’a ‘tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlarını işlediği iddiasıyla Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Dosyada delil olarak ‘Batman’ ve ‘Hurdacı’ kod isimli 2 gizli tanığın beyanları gösterildi. Mahkeme gizli tanıkların beyanlarının alınması için Diyarbakır Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü ve Şırnak Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazdı. İki kurumdan gelen yanıtta, ‘Tanık koruma Şube Müdürlüğümüz arşivlerinde yapılan araştırmalar sonucunda ‘Batman’ ve ‘Hurdacı’ kod isimli gizli tanıklar hakkında herhangi bir kayda rastlanılmamıştır’ denildi. 5 yıl tutuklu kalan Dalmış tanıklar bulunamayınca beraat etti. Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararında Dalmış hakkında dosyada beyanları bulunan ‘Batman’ ve ‘Hurdacı’ kod adlı gizli tanıklara her türlü araştırmaya rağmen ulaşılamadığı ve gizli tanık beyanlarının ispatlanamadığı belirtildi” ifadeleri kullanıldı.
Gazete manşetin altındaki, “Bak şu mantığa!” başlıklı haberinde ise, “Eğitim-İş Sendikası, Güzelbahçe Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Etkinlikleri Haftası’nda öğrencilere verilen ‘Peygamberimiz ve Gençlik’ adlı konferansın içeriği ile ilgili olarak İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve 9 Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda ayrımcılık yapıldığı ve nefret söylemi kullanıldığı belirtildi. Dilekçeye göre Prof. Emiroğlu, ‘Adet olmak bir hastalıktır. 15 yaşındaki kızlar evlenebilir. Kızlar tesettüre girsinler, edepli olsunlar. Laiklik en büyük tehlikedir’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“İzmir hayali demokrat yaptı”

Birgün gazetesi manşetindeki, “İzmir hayali demokrat yaptı” başlıklı haberde, “AKP tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterilen Nihat Zeybekci, yerel seçime dair Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “Bugün İzmir ile ilgili şunları duymuyor değilim: ‘Rakımıza dokunma’. Eyvallah. Bugün insanların özgürce içkilerini içebildiklerini ben biliyorum” şeklindeki sözleri, Denizli’de Belediye Başkanı iken alkollü mekânlara ilişkin icraatlerini akıllara getirdi. Zeybekci’nin Belediye Başkanı olduğu dönem, Denizli Çınar bölgesinde bulunan lokal tarzı alkollü işletmelere, şehir dışına taşınmaları için tebligat gitmişti. Denizli’de 2005 yılında Çınar mevkiinde bulunan lokal tarzı alkollü işletmelerin Tabakhane bölgesine taşınması tartışması, 2013’te alkollü lokal tarzı işletmelerin alkol ruhsatlarının iptal edilmesiyle son buldu. Uzun yıllar hukuki mücadeleye sahne olan dernek lokallerinin içki ruhsatlarının iptali ve lokallerin ‘kırmızı bölge’ ilan edilen Tabakhane’ye taşınmasında etkin rol oynayan Zeybekci’ye, Denizli’de bir dönem lokal işletmeciliği yapan alkollü mekân sahiplerinden tepki geldi” ifadelerini kullandı.

“TOKİ sigortasız işçi çalıştırmış”

Sözcü gazetesinin manşetinde, “TOKİ sigortasız işçi çalıştırmış” başlıklı haber yer aldı: “Ankara’da TOKİ Başkanlığı önünde pankart açan işçiler, dertlerini haykırdı: ‘2 yıldır Ankara Mamak TOKİ konutlarında sigortasız ve kaçak olarak çalıştırılıyoruz. Ocak 2018’den bu yana ücretlerimizi alamadık.’ Ücretlerini almak için çadır kurduklarını ancak 7 arkadaşlarının gözaltına alındığını söyleyen işçiler, ‘Arkadaşlarımız 259 lira para cezası kesilip bırakıldı’ dediler. TOKİ’den alamadıkları ücretlerini istediler.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design