Anasayfa / Medya izleme / “21 büyükşehirde uzlaşı”

13 Aralık

“21 büyükşehirde uzlaşı”

Gazete manşetlerinde genellikle Fırat’ın doğusuna harekat haberleri yer alırken, CHP ve İYİ Parti arasındaki “anlaşma” az sayıda gazetede yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “21 büyükşehirde uzlaşı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP ile İYİ Parti arasında yaklaşık bir aydır devam eden işbirliği görüşmelerinde önceki gece yaşanan kriz dün masayı dağılma noktasına getirirken, dün gün boyu süren baş döndürücü trafik sonucunda uzlaşı çıktı. Edinilen bilgiye göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın arasındaki görüşmelerde kriz çıktı. İki partinin Balıkesir başta olmak üzere birkaç büyükşehirde yaşadığı anlaşmazlık görüşmeleri önceki gece itibarıyla bitirme noktasına getirdi. Her iki heyet de parti liderlerini dün sabah masanın dağıldığı konusunda bilgilendirirken, bunun üzerine İYİ Parti’de olağanüstü Başkanlık Divanı toplantısı yapıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise dün sabah basına açık programda işbirliği konusunda ‘Umarım güzel şeyler olur’ açıklaması yaptı. Öğleden sonra görüşmelerin bittiği yönünde kulisler gündeme gelirken, İYİ Parti’den Koray Aydın ve Cihan Paçacı CHP Genel Merkezi’ne gelerek Kılıçdaroğlu ile görüştü. İlk görüşmede yaşanan tıkanıklığın kısmen aşıldığı belirtilirken, işbirliği sağlanmasına yönelik ikinci bir görüşme daha gerçekleşti. Salıcı ve Torun’dan oluşan CHP heyeti saat 18.30’da ikinci kez İYİ Parti Genel Merkezi’ne giderek CHP’nin teklifini İYİ Parti’ye iletti. Söz konusu görüşmede uzlaşı sağlandı. Bunun üzerine İYİ Parti lideri Meral Akşener CHP Genel Merkezi’ne gelerek Kılıçdaroğlu ile görüştü. Uzlaşı 21 büyükşehir üzerinde sağlanırken iller ve bazı metropol ilçeler için iki parti arasında görüşmelerin devam etmesi kararlaştırıldı. İller ve ilçelerde işbirliği sağlanmasının şartlarının aranacağı ifade edildi. İki parti arasındaki uzlaşıya göre İYİ Parti; Ankara, İstanbul, Antalya, Bursa, Adana ile CHP’nin elindeki büyükşehirler İzmir, Aydın, Muğla, Tekirdağ, Eskişehir ve Hatay’da aday çıkarmayarak CHP’yi destekleyecek. Buna göre İYİ Parti CHP lehine 11 büyükşehirde aday çıkarmayacak. CHP ise iki parti arasında krize neden olan Balıkesir’de adayını geri çekerek bu kentte İYİ Parti’yi destekleyecek. CHP Balıkesir’in yanı sıra Denizli, Manisa, Kocaeli, Konya, Samsun, Trabzon, Kayseri, Sakarya ve Gaziantep’te aday çıkarmayarak İYİ Parti’yi desteleyecek. Buna göre CHP, İYİ Parti lehine 10 büyükşehirde aday çıkarmayacak” ifadeleri kullanıldı.

Birgün gazetesi habere manşetin altında, “Anlaşma sağlandı” başlığıyla yer ayırdı ve “Gün boyu süren görüşmeler sonucunda İYİ Parti ile CHP, 31 Mart yerel seçimleri için anlaşma sağladı. Kılıçdaroğlu ve Akşener, yaptıkları ortak açıklamada ‘hayırlı olsun’ temennisinde bulundular” dedi.

Sözcü gazetesi manşetin üstünde, “İttifak tamam” başlığıyla verdiği haberde, “CHP, Ankara, İstanbul, Adana, Antalya, Bursa, İzmir, Aydın, Muğla, Tekirdağ, Hatay ve Eskişehir’de belediye başkan adayı çıkaracak. İYİ Parti de destekleyecek. İYİ Parti ise, Balıkesir, Denizli, Manisa, Kocaeli, Konya, Samsun, Trabzon, Kayseri, Sakarya ve Gaziantep’te aday gösterecek. CHP destekleyecek” ifadelerine yer verdi.

“Meclis ‘torba’da boğuldu”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Meclis ‘torba’da boğuldu” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “İktidarın ‘usul ve zaman ekonomisi’ gerekçesiyle görülmemiş sıklıkta kullanmayı alışkanlık haline getirdiği ‘torba yasa’ yöntemi, 24 Haziran sonrası yeni dönemin yasamasına damga vurdu. Son dönemde Meclis’e sunulan, komisyon ve Genel Kurul aşamasında daha da büyüyen 5 Torba Yasa ile 64 yasada değişiklik yapıldı. TBMM İçtüzüğü’nde yasamanın muhalefetin ve ilgili tüm çevrelerin katılımıyla yapılması amacıyla yer alan ‘katılımcı’ yasa görüşmeleri yöntemini ‘engelleyici’ bulan AKP, 2002-2007 döneminde 570 yasadan sadece 2’sini torba yasa olarak kabul ettirirken bu alışkanlığını giderek tüm yasamaya hâkim kıldı. Birden fazla ve birbirinden farklı alanda düzenleme yapmak anlamında kullanılan torba yasa tekniğiyle 2015-2017 yılları arasında TBMM’de kabul edilen 53 yasadan 23’ü bu nitelikte olurken bu yöntem, 24 Haziran sonrasında Başkanlık sistemi döneminin neredeyse tek yasa yapma şekli haline geldi. 24 Haziran sonrası yeni rejimin kurumsallaşmasını sağlayacak çok sayıda düzenleme yapan iktidar, 5 torba yasa ile 64 yasanın 148 maddesini değiştirerek bir rekora imza attı” ifadeleri kullanıldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design