Anasayfa / Medya izleme / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 186

15 Aralık

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 186

Barış bildirisini imzalayan 16 akademisyene daha hapis cezası verildi; Ece Sevim Öztürk “örgüte yardım” suçlamasıyla 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı

 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin tutuklu bulunan Yazı İşleri Müdürü İshak Yasul hakkında “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan davada karar çıktı.
 
İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi 14 Aralık günü görülen karar duruşmasında Yasul’u 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Yasul’un SEGBİS aracılığıyla katıldığı duruşmada heyet Yasul’a önce örgüt propagandası suçundan 1 yıl hapis cezası verdi. Suçun basın yayın yolu ile işlendiği gerekçesiyle ceza yarı oranda artırılarak 1 yıl 6 aya çıkarıldı. Mahkeme suçun birden fazla kez işlendiği gerekçesiyle cezayı 1 yıl 10 ay 15 güne yükseltti.
 
Davada Yasul, kendi üzerine kayıtlı olmayan, demokrasi44.com isimli web sitesinde yer alan haberler gerekçesiyle suçlanıyordu.
 
16 Barış Akademisyenine “propaganda” suçlamasıyla hapis cezası
 
Barış İçin Akademisyenler’in “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildirisini imzaladıkları için haklarında “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açılan akademisyenlerin yargılanmasına bu hafta da devam edildi. Bu hafta görülen duruşmalarda toplam 16 akademisyene “propaganda” suçlamasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.
 
13 Aralık günü İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi akademisyenler Sami Cankat Tanrıverdi, Ceren Sözeri, Buket Türkmen, Melis Behlil ve Mahmut Çınar’ın ayrı ayrı 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Kararların tamamında hükmün açıklanması geri bırakıldı. Akademisyen Lütfiye Bozdağ’a ise 1 yıl 6 ay ceza verildi. Heyet, “sanığın pişmanlık göstermediği” gerekçesiyle cezada indirime gitmedi ve yine aynı gerekçeyle “tekrar suç işlemeyeceğine dair kanaat oluşmadığından” cezayı ertelemedi.
 
12 Aralık günü görülen duruşmalarda ise İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, akademisyenler Zeynep Verda İrtiş, Zeynep Savaşçın ve Nuray Mert’in ayrı ayrı 1 yıl 3 ay, 32. Ağır Ceza Mahkemesi ise akademisyenler Aslı Aydemir, Ayşe Rezan Tuncay, Şahika Yüksel’in yine ayrı ayrı 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmalarına karar verdi. Bu kararlarda hükmün açıklanması geri bırakıldı.
 
Aynı gün yine İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen diğer duruşmalarda ise akademisyenler Ayşe Erzan, Nesrin Sungur Çakmak ve Özdemir Aktan da 15’er ay hapis cezasına çarptırıldı ancak akademisyenler hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmedi. Mahkeme üç akademisyene ilişkin kararında da “sanıkların pişmanlık göstermeyen kişilikleri gözetildiğinde suç işlemekten çekineceklerine dair kanaat oluşmadığı” gerekçesiyle cezaların ertelenmesine yer olmadığına hükmetti.
 
11 Aralık günü ise İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde üçüncü duruşması görülen Profesör Gençay Gürsoy’a yine “örgüt propagandası” suçlamasıyla 2 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Gürsoy’un duruşmada esas hakkında mütalaaya karşı savunmasını yapması bekleniyordu ancak Gürsoy raporlu olduğu için duruşmaya katılamadı.
 
Mahkeme, celse arasında Gürsoy’un kişisel Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımları ve T24 haber sitesinde yapmış olduğu söyleşinin çıktılarının dosyaya eklediğini açıkladı. Duruşmanın sonunda kararını açıklayan mahkeme, Gürsoy’a 2 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, “Sanığın duruşmadaki olumsuz tutum ve davranışları, pişmanlık duymamış olması” gerekçeleriyle cezada indirime gitmedi.
 
Hanifi Barış’ın davası Şubat ayına ertelendi
 
Barış Akademisyeni ve avukat Hanifi Barış’ın sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanmakta olduğu davanın ikinci duruşması 13 Aralık günü görüldü. İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi, davayı 12 Şubat 2019 tarihine erteledi.
 
Taraf “MGK manşeti” davası Mart ayına ertelendi
 
Kapatılan Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu ve gazetenin eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Şevki Çoban’ın gazetede 28 Kasım 2013 tarihinde yayımlanan “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı” başlıklı haber nedeniyle yargılandıkları davanın görülmesine İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.
 
Davada Baransu ve Çoban “Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme,” “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etme” ve “MİT’in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgiyi basın yoluyla ifşa etme” suçlamalarıyla 26 ila 52’şer yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanıyor.
 
P24 tarafından izlenen duruşmaya daha önce savunmasını yapan Çoban ve sağlık sorunları nedeniyle mahkemeye mazeret dilekçesi sunan Baransu katılmadı.
 
Duruşmada söz alan Çoban’ın avukatı Ergin Cinmen, mütalaadan sonra geçen süre nedeniyle esas hakkındaki savunmalarına ek yapmak istediklerini belirtti.
 
Davaya müdahil kurumların avukatı Serhat Karğın, dosyanın tamamlandığını belirterek “sanıkların cezalandırılmasını” talep etti. Daha sonra söz alan duruşma savcısı ise eski mütalaasını tekrarladığını belirtti.
 
Mahkeme, Baransu’nun mazeretini kabul ederek bir sonraki duruşmaya hazır edilmesini kararlaştırdı ve davayı 6 Mart 2019 tarihine erteledi.
 
Gazeteci Ece Sevim Öztürk’e 3 yıl hapis cezası verildi
 
Gazeteci Ece Sevim Öztürk, “örgüt içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla tutuklu olarak yargılandığı davanın 11 Aralık günü görülen ikinci duruşmasının sonunda 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.
 
İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, Öztürk’ün yurt dışına çıkış yasağı konularak tahliye edilmesine karar verdi.
 
Duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
Çiğdem Toker’e açılan tazminat davası ertelendi
 
Gazeteci Çiğdem Toker’e bir yazısı nedeniyle açılan tazminat davasının 11 Aralık günü Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülmesi planlanan duruşması, hâkimin izinli olması nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.
 
Şenbay Madencilik adlı şirket tarafından 1 buçuk milyon TL manevi tazminat talebiyle açılan davanın gerekçesi Toker’in 22 Ekim 2017 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmış olan “Tasarruf arıyorsanız metro ihalelerine bakın” başlıklı yazısı.
 
Jin News haber müdürü Safiye Alağaş hâkim karşısına çıktı
 
Jin News haber müdürü Safiye Alağaş, hakkında ajansın yayınladığı haberler gerekçesiyle “örgüt propagandası” suçlamasıyla açılan davanın 11 Aralık günü görülen ilk duruşmasında hâkim karşısına çıktı.
 
Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Alağaş ve avukatı hazır bulundu. İddianamenin okunmasının ardından savunma yapan Alağaş, ajansın haberlerinin gazeteciliki faaliyeti kapsamında bulunduğunu, haberlerde suç unsuru bulunmadığını ifade ederek beraatini talep etti.
 
Duruşmada daha sonra mütalaasını sunan savcı, haber sitesinde “propaganda” suçunun işlendiği iddiasıyla Alağaş hakkında ceza talep etti.
 
Mütalaanın ardından savunma için söz alan Alağaş’ın avukatı Pirozhan Karali, mütalaaya katılmadıklarını belirterek, Alağaş’ın suçlamalara dayanak teşkil eden haberleri yapmadığı ve haber müdürü olarak çoğu haberi kontrol bile edemediğini ifade ederek, müvekkilinin beraatini talep etti.
 
Duruşmanın sonunda ara kararını açıklayan mahkeme, Alağaş’ın daha önce yargılandığı Van 4. ve Diyarbakır 8. ağır ceza mahkemelerinde görülen dosyaların iddianame ve gerekçeli kararlarını isteyerek davayı Şubat ayına erteledi.
 
Adnan Bilen’e 1 yıl 10 ay hapis cezası verildi
 
Gazeteci Adnan Bilen’e “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandığı davada 1 yıl 10 ay hapis cezası verildi.
 
Bilen, Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanması sonrası belediyedeki basın yayın müdürlüğü görevinden ihraç edilmiş, sonrasında belediyenin ihbarı ile hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açılmıştı.
 
Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 11 Aralık günü görülen duruşmada Bilen ve avukatı hazır bulundu. Duruşmada savcının mütalaasına karşı savunma yapan Bilen, suçlama konusu paylaşımların düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
 
Duruşma sonunda hükmünü açıklayan mahkeme heyeti, Bilen’e “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıl 10 ay hapis cezası verdi. Hüküm 5 yıl ertelendi.
 
Sözcü yazarlarına “örgüte yardım” suçlamasıyla dava açıldı
 
Sözcü gazetesinin köşe yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru’nun da aralarında bulunduğu beş çalışanı hakkında “FETÖ silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek yardım etme” suçlamasıyla 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunca gazetenin yazarları Çölaşan ve Doğru ile gazetenin genel yayın yönetmeni Metin Yılmaz, internet haber koordinatörü Yücel Arı ve internet genel yayın yönetmeni Mustafa Çetin hakkında yürütülen soruşturmanın sonucunda hazırlanan 61 sayfalık iddianame İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.
 
Davanın ilk duruşması 18 Ocak 2019 günü görülecek. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca gazeteci Uğur Dündar ve Saygı Öztürk’ün de aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında yürütülen soruşturma sonucunda ise takipsizlik kararı verildiği öğrenildi.
 
Gazeteci Kenan Kırkaya hakkında gözaltı kararı
 
Ankara’da 10 Aralık günü çok sayıda eve baskın düzenlendi. Baskınların düzenlendiği operasyon kapsamında aralarında gazeteci Kenan Kırkaya’nın da bulunduğu 12 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi. Kırkaya’nın evinde uzun süre arama yapıldığı belirtildi.
 
Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi
 
14 Aralık 2018 tarihi itibariyle Türkiye’de en az 169 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.
 
Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
1                Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2                Abdullah Dirican, Zaman gazetesi yurt haberleri editörü
3                Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
4                Abdullah Kılıç, Habertürk
5                Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
6                Abdulvahap İş, serbest gazeteci
7                Adil Demirci, ETHA muhabir
8                Ahmet Altan
9                Ahmet Feyzullah Özyurt
10              Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
11              Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
12              Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
13              Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
14              Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
15              Ali Aşikar, Azadiya Welat
16              Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
17              Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
18              Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
19              Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
20              Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü
21              Atilla Taş, Meydan köşe yazarı
22              Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı
23              Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
24              Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
25              Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
26              Bayram Kaya, Zaman muhabiri
27              Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
28              Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
29              Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
30              Cemal Tunç, Gün Matbaa çalışanı
31              Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
32              Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
33              Cumali Çaygeç, TRT Şeş haber müdürü
34              Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
35              Çetin Kurşun, Azadiya Welat
36              Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü
37              Emin Demir, serbest gazeteci
38              Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
39              Ercan Gün, Fox TV haber editörü
40              Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
41              Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
42              Erdoğan Zamur, Gün Matbaa çalışanı
43              Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
44              Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
45              Fahri Öztoprak, Cihan/Zaman Samsun muhabiri
46              Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
47              Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
48              Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi
49              Fevzi Yazıcı
50              Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
51              Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
52              Gültekin Avcı
53              Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
54              Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
55              Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
56              Hakan Taşdelen
57              Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
58              Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
59              Hamza Günerigök, TRT spikeri
60              Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
61              Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir
62              Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
63              Hasan Hüseyin Örs, TRT eski yapım-yayın görevlisi
64              Hasan Taşar, TRT eski Ankara muhabir
65              Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
66              Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
67              Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü
68              Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
69              Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
70              İbrahim Halil Öztürkeri, TRT eski yapım-yayın görevlisi
71              İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
72              İdris Sayılgan, DİHA
73              İdris Yılmaz
74              İhsan Sinmiş, Gün Matbaa çalışanı
75              İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi
76              İrfan Karaca, Gün Matbaa çalışanı
77              İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü
78              İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü
79              İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
80              İsminaz Temel, ETHA editörü
81              Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
82              Kasım Zengin, Gün Matbaacılık sahibi
83              Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü
84              Kemal Demir, TV10 kameramanı
85              Kemal Özer, Evrensel
86              Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
87              Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
88              Kibriye Evren, JinNews muhabiri
89              Kubilay Çelik, Antropolog dergisi sorumlu yazı işleri müdürü
90              Mahmut Abay, Gün Matbaa çalışanı
91              Max Zirngast, Re:volt dergisi muhabir
92              Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri
93              Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü
94              Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
95              Mehmet Emin Sümeli, Gün Matbaa çalışanı
96              Mehmet Güleş, DİHA
97              Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı
98              Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
99              Mehmet Sıddık Damar
100            Meltem Oktay, DİHA
101            Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir
102            Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
103            Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
104            Mizgin Çay, Radyo Karacadağ
105            Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
106            Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
107            Murat Aksoy, eski Yeni Şafak yazarı
108            Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
109            Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
110            Musa Kaya, Gün Matbaa çalışanı
111            Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
112            Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
113            Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri
114            Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
115            Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman
116            Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
117            Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
118            Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
119            Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
120            Nedim Türfent, DİHA
121            Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
122            Nuh Gönültaş
123            Nuri Durna, TRT
124            Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
125            Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
126            Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
127            Osman Yakut, Zaman Antalya
128            Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
129            Özcan Keser, TRT muhabiri
130            Özden Kınık, TRT
131            Pınar Gayıp, ETHA muhabiri
132            Reyhan Çapan, Özgür Gündem yazı işleri müdürü
133            Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
134            Rojhat Doğru, Gale Kurdistan TV muhabiri
135            Sadık Demir, Radyo Karacadağ
136            Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
137            Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
138            Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
139            Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
140            Semiha Şahin, ETHA editörü
141            Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
142            Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
143            Serkan Canbaz,TRT Ankara muhabir/editör
144            Serpil Ünal, Mücadele Birliği gazetesi muhabiri
145            Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
146            Seyid Kılıç, TRT Haber
147            Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
148            Sezai Yavaş, TRT Diyarbakır bölge müdür yardımcısı
149            Songül Yücel, Önsöz dergisi genel yayın yönetmeni
150            Süleyman Acar, Mücadele Birliği gazetesi genel yayın yönetmeni
151            Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
152            Şeref Yılmaz, Irmak TV
153            Şirin Kabakçı, Zaman gazetesi Konya temsilcisi
154            Togay Okay, Özgür Gelecek
155            Turgut Usul, TRT muhabiri
156            Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
157            Uğur Akgül, DİHA muhabiri
158            Uğur Selman Kelekçiler, Gün Matbaa çalışanı
159            Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
160            Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
161            Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
162            Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
163            Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
164            Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
165            Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
166            Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
167            Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
168            Zehra Doğan, Jinha
169            Ziya Ataman, DİHA muhabir

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design