Anasayfa / Medya izleme / “Devlet sinyali alamadı”

17 Aralık

“Devlet sinyali alamadı”

Günün haberi Sözcü gazetesinin manşetinde yer aldı.

Sözcü gazetesi manşetinde, “Devlet sinyali alamadı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Ankara’daki hızlı tren faciasının nedeni, sinyalizasyonun olmamasına bağlanırken Sayıştay’ın Ulaştırma Bakanlığı raporu, can alıcı bir tespiti gündeme getirdi. Meğer bakanlık milyarlık projeleri sinyalizasyon sistemi bitmeden teslim almış. Üstelik müteahhit firmalara da sanki bütün iller tamammış gibi para ödenmiş. Sayıştay bunlara örnek olarak 700 milyon liralık Kars-Tiflis Demiryolu’nu örnek gösterdi” ifadelerini kullandı. 

Evrensel gazetesi ise konuyla ilgili bir başka habere manşetinde, “Riskli yolculuk yeniden başladı” başlığıyla yer verdi ve “Ankara’da 9 kişinin ölümü, 86 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan Marşandiz İstasyonu’ndaki hat dün sabah yeniden seferlere açıldı. Kazanın nedeni olarak gösterilen sinyalizasyon ise hala hatta yok. Alınan önlem ise trenlerin çarpıştığı Marşandiz İstasyonu’ndan 10 km hızla, yavaş yavaş geçmek oldu! BTS Ankara Şube Başkanı İsmail Özdemir, tren seferlerinin başlamasını eleştirdi ve ‘Sinyalizasyon sistemi tamamlanmadan seferlerin başlaması tehlikeli’ dedi. Özdemir, ‘Sinyalizasyon sistemi olsa iki trenin aynı hat üzerinde hareket etmesine izin vermiyor. Ciddi bir can güvenliği söz konusu’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“Bu mu adalet?”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Bu mu adalet?” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Müslüman’ın olduğu yerde sömürü ve gelir dağılımı eşitsizliği olmaz dese de Türkiye’deki tablo tam tersine işaret ediyor. Türkiye’deki işçiler saat bakımından dünyanın en fazla çalışanıyken gelir adaletsizliğinde de Avrupa’nın en kötüsüyüz. Türkiye’deki işçiler ise saat bakımından dünyanın en çok çalışan işçileri. Resmi veriler karanlık tabloyu net biçimde gözler önüne seriyor. OECD raporuna göre Türkiye’de haftada 60 saatten fazla çalışan işçilerin oranı yüzde 20,6. Bu oran aynı zamanda OECD ülkeleri içindeki en yüksek oran. Listede ilk sırada bulunan Türkiye’yi takip eden ülkeler, Kolombiya, Kosta Rika, Meksika ve Endonezya. Listede en düşük oranlarla işçi refahı en yüksek olan ülkeler ise Litvanya, Letonya, Estonya ve Hırvatistan. Sömürü saatle de sınırlı değil. OECD verilerine göre Türkiye gelir dağılımı açısından Avrupa ve Asya’nın en kötü ülkesi. OECD ülkeleri içinde gelir dağılımı Türkiye’den bozuk ülkeler, Güney Afrika, Kosta Rika, Meksika Brezilya ve Şili. Listede gelir dağılımı en adil ülke ise İzlanda. Asgari ücret; TÜRK-İŞ’in kasım ayı raporuna göre 1943 lira olarak belirlenen açlık sınırının dahi altında. Buna karşılık asgari ücretten yapılan kesintiler asgari ücretin yüzde 21,6’sını oluşturuyor. Asgari ücretten ayda 426 lira kesinti yapılıyor. Dahası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na göre ücretli çalışan nüfusun yüzde 15’i asgari ücretin altında gelir elde ediyor. TÜİK’in açıkladığı toplam gelir verilerine göre, Türkiye’de yaşayan insanlar Ocak ile eylül ayları arasında toplam 2,4 trilyon lira gelir elde etti. Bu gelir eşit bölüşülseydi, Ocak-Eylül ayları arasında kişi başına düşen tutar 30 bin TL, 4 kişilik ailenin geliri ise 120 bin TL olacaktı. Türkiye’nin sahip olduğu toplam servet değeri 1 trilyon dolar. Servet, ülkenin sahip olduğu devredilebilir, piyasa değeri olan varlıkların tümü olarak hesaplanıyor. Ancak nüfusumuzun yüzde 72,6’sının serveti 10 bin doların altında. Buna karşılık Türkiye nüfusunun binde 1’i ise dolar milyoneri. Diğer yandan nüfusun yüzde 10’unun serveti, ülke servetinin yüzde 77’sini oluşturuyor. Nüfusun en zengin yüzde 1’i ise ülke servetinin yüzde 54’üne sahip konumda. Türkiye geçmiş 10 yıl içinde servet dağılımı en hızlı bozulan 3 ülkeden birisi konumunda” ifadeleri kullanıldı.

“100 günlük Saray oyunu”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “100 günlük Saray oyunu” başlıklı haberinde, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta içinde daha ‘Birinci 100 Günlük Eylem Planı’ tamamlanmadan ‘İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nı tanıttı. Erdoğan’ın ‘Birinci 100 Günlük Eylem Planı’nda vaat edilen 400 eylemin 360’ının tamamlandığını vurguladığı açıklamasından kısa bir süre önce yardımcısı Fuat Oktay, ‘Hayata geçirilmemiş proje bulunmamaktadır’ bilgisini paylaşmıştı. ‘Birinci 100 Günlük Eylem Planı’nda yer alıp da gerçekleştirilmeyen ‘çocuklara karşı cinsel istismarda cezaların arttırılması’, ‘hayvanlara karşı işlenen suçlarda cezai yaptırımın öngörülmesi’ gibi vaatler ikinci planda yer almadı. İlk planda yer alan ‘Atatürk Kültür Merkezi yapım ihalesinin sonuçlandırılması projesi’, daha ihale yapılmadan ‘inşaata başlanması’ ifadeleri ile revize edildi. Erdoğan, ‘Birinci 100 Günlük Eylem Planı’nı, 24 Haziran seçimlerinden kısa bir süre sonra, 3 Ağustos 2018’de duyurdu. Planda, Cumhurbaşkanlığı ve bağlı birimleri ile 16 bakanlığın 100 gün içinde hayata geçireceği toplamda 400 maddelik eylemler sıralandı. Erdoğan, ‘İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nı açıklarken, ilk plan ile ilgili gerçekleşme oranlarını da bildirdi. Erdoğan, ‘Yaşanan onca sıkıntıya rağmen ilk 100 günlük icraat programında yüzde 94 gibi son derece yüksek bir gerçekleşme performansına ulaştık. İcraat programımızda yer alan 400 eylemden 340 tanesini tamamladık’ dedi. Erdoğan; gerçekleştirilmeyen 60 eylemin 10 tanesinin mevzuat hazırlıklarının tamamlandığını dile getirdi. Üçüncü tarafların onayını gerektiren 32 eylemin yüzde 80’inden fazlasında ilerleme yakalandığını belirtti. Erdoğan, 17 eylemde ise yüzde 50’nin üstünde bir ilerleme sağlandığını aktardı. CHP’li Murat Bakan’ın soru önergesine verdiği yanıt; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, ‘Birinci 100 Günlük İcraat Programı’nın gerçekleşme oranı konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı hesabı yapmadığını ortaya çıkardı. CHP’li Bakan, Oktay’ın yanıtlaması istemiyle, “Birinci 100 Günlük Eylem Planı”nda vaat edilen projelerin hangi aşamada olduğunu, projelerin hangilerinin hayata geçirildiğini sordu. Oktay soru önergesine, Erdoğan’ın 400 eylemden 60’ının gerçekleştirilmediğini açıkladığı tarihten 10 gün önce yanıt verdi. Oktay, yanıtında, ‘Hayata geçirilmemiş proje bulunmamaktadır’ yanıtını verdi” ifadelerine yer verdi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design