Anasayfa / Medya izleme / “Asıl ben itham ediyorum!”

20 Aralık

“Asıl ben itham ediyorum!”

TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya verilen ertelemesiz hapis cezası sadece Evrensel, Yeni Yaşam ve Birgün gazetelerinin dikkatini çekti.

Evrensel gazetesi habere sürmanşetinde, “Asıl ben itham ediyorum!” başlığıyla yer verdi ve “‘Terör örgütü propagandası’ suçlamasıyla yargılandığı davanın dosyasına son anda yeni deliller eklenen TİHV Başkanı ve Gazetemiz Yazarı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya ertelemesiz 2 yıl 6 ay ceza verildi. Karar istinafa taşınacak. Davada savunma yapan Fincancı, ‘Bu topraklar ağır acıların yaşandığı topraklar. Biz burada bugün yüzleşememenin acısını görüyoruz. Bunlarla yüzleşmeyi başardığımızda bu yargılamalar utanç belgesi olacak. Zola’nın dediği gibi ‘Asıl ben itham ediyorum’ dedi” ifadelerini kullandı. 

Yeni Yaşam gazetesi manşetin yanındaki habere, “Barış çağrısına hapis cezası verildi” başlığını attı ve “Barış İçin Akademisyenler’in ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisine imza attığı için hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla yargılanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Koruru Fincancı’ya ertelemesiz 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Prof. Fincancı mahkemede ‘Suçlamaları kabul etmiyorum. Emile Zola’nın dediği gibi ‘Asıl ben sizi itham ediyorum’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi manşetin yanından, “Fincancı’ya 2 yıl 6 ay hapis” başlığıyla verdiği haberde, “TİHV Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Cezada indirime ve ertelemeye gidilmedi” ifadelerini kullandı.

“İlk sefere ‘ölümüne kontrol’ görevi”

Birgün gazetesinin manşetinde, “İlk sefere ‘ölümüne kontrol’ görevi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Ankara’daki tren kazasından sonra güvenlik önlemlerini artırması beklenen TCDD yüzlerce yolcunun hayatını riske atan bir talimata imza attı. TCDD, Ankara Gar ve Esenkent hattına artık kılavuz tren çıkartmıyor. Kılavuz tren olmadığı için, hattın kontrolünü ilk sefere çıkan ve yola düşük hızla başlayan Yüksek Hızlı Tren yapıyor. TCDD Genel Müdürlüğü, 9 yurttaşın yaşamını yitirdiği kazadan sonra YHT Trafik ve İstasyon Yönetimi Servis Müdürlüğü’ne Ankara YHT Gar ile Esenkent YHT Gar arasındaki hat üzerinde işletilen kılavuz trenin, bir süre görev yapmaması talimatı verildi. TCDD Genel Müdürlüğü’nün bu kararından sonra hatta bir sorun olup olmadığına ilişkin denetleme işi, sabah ilk seferi yapan ve 300 dolayında yolcu taşıyan trene kaldı. Kılavuz trenin olmayacağı ilk 25 kilometrelik bölümde düşük hızla hareket edecek olacak YHT, geri kalan 12 kilometrelik yolda ise 160 kilometre hıza çıkacak. Edinilen bilgiye göre, YHT’nin ilk 25 kilometrede 50 kilometre hızla hareket etme kararının, yolda çökme ya da titreme tespit edildiğinde ya da saldırı amaçlı yola konulan bir madde bulunduğunu gördüğünde durabilmesini sağlayabilmek amacıyla alındı. İlk trenin yolculuğunu kazasız tamamlaması durumunda diğer trenler normal hızlarında sefere başlayacak. BirGün’e konuşan demiryolcular, bunun anlamsız bir yöntem olduğunu ve kontrol edilmeyen 12 kilometrelik yolda 160 kilometre hızla hareket edileceği için ciddi yaşamsal riskin ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu: ‘Kazaya sinyalizasyon olmaması nedeniyle haberleşmenin telefon ya da telsiz yardımıyla yapılması, makasların insan eliyle değiştirilmesinin yol açtığı biliniyor. Şimdi hem yine yolcu taşıyan YHT’deki makiniste yol kontrolü işi bırakılıyor hem de bu tren kılavuz trendeki teknik olanaklara sahip olmadığı için faciaya davetiye çıkartılıyor’” ifadelerine yer verildi.

“‘Yavaş’tan panik”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “‘Yavaş’tan panik” başlıklı haberde, “AKP’nin Ankara adayı olarak gösterdiği Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin seçimi kaybetme riski nedeniyle değiştirilebileceği iddiası parti kulislerinde de tartışılıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, İzmir ve Ankara’nın da aralarında olduğu 20 ilin adaylarını açıklamasının ardından başlayan, ancak yüksek sesle dile getirilmeyen AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adaylığına ilişkin eleştiriler, Ankara başta olmak üzere adı açıklanan bazı adayların değiştirilebileceği iddiaları üzerine yeniden alevlendi. Görevden alınan Melih Gökçek’in, Yavaş isminin ortaya çıkmasının ardından Özhaseki’ye destek verdiği tweet’lerini silmesi dikkat çekti. Özhaseki’nin değiştirilebileceği iddiası da parti kulislerine yansıdı. Ancak bunun ‘kaos yaratacağı’ için oldukça düşük bir olasılık olduğu kaydediliyor” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design