Anasayfa / Medya izleme / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 187

21 Aralık

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 187

Gazeteci Murat Güreş, Hamza Gündüz sosyal medya paylaşımları; Şebnem Korur Fincancı ise barış bildirgesini imzaladığı için hapis cezası aldı


Gazeteci Murat Güreş’in bir sosyal medya paylaşımı gerekçesiyle “kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın karar duruşması 21 Aralık günü görüldü.
 
Gaziantep 21. Asliye Ceza Mahkemesi duruşma sonunda Güreş’in 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.
 
Güreş’i önce 1 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, suçun “alenen işlenmiş olması” ve “birden fazla kişiye karşı işlenmiş olması” gerekçeleriyle gazeteciye verdiği cezayı önce ⅙ sonra da ¼ oranında artırarak 1 yıl 5 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Güreş’in duruşmadaki iyi hali göz önünde bulundurularak cezayı ⅙ oranında indiren mahkeme Güreş’in 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.
 
Mahkeme, sanığın “pişmanlık göstermemiş olması” nedeniyle cezanın ertelenmesine yer olmadığına ve “adli sicil kaydında kasıtlı suçtan mahkumiyet hükmü bulunduğu ve denetim süresi içinde yeniden suç işlemesi bir daha suç işlemeyeceği yönünde olumlu kanaat oluşturmadığından” hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına karar verdi.
 
Hakan Gülseven ödenmeyen para cezası nedeniyle cezaevine gönderildi
 
Gazeteci Hakan Gülseven, İstanbul’da gözaltına alınmasının ardından 20 Aralık günü tutuklanarak Maltepe Cezaevi’ne gönderildi. 21 Aralık günü cezanın ödenmesi üzerine gazeteci hakkında tahliye kararı verildi.
 
Gülseven, hakkında gazetecilik faaliyetleri sebebiyle açılan tazminat davalarında verilen cezaların ödenmemesi sonucunda çıkarılan yakalama kararı nedeniyle tutuklanmıştı.
 
Gülseven’in avukatı Onur Güneş yaptığı açıklamada Gülseven’in Yurt gazetesinde yazı işleri müdürü olduğu dönemde dört dosyadan kesinleşen cezaları bulunduğunu, bunlardan birinin “cumhurbaşkanına hakaret,” diğer üç cezanın ise “sadece hakaretle ilgili” olduğunu ifade etmişti. Cezaların toplam tutarının 31 bin 500 TL olduğunu belirten avukat Güneş, Gülseven’in bu tutar karşılığında 52 buçuk ay, yani yaklaşık 4 yıl 5 ay süreyle hapis yatması gerekeceğini belirtmişti.
 
Ahmet Altan’ın “Cumhurbaşkanına hakaret” davası Mart ayına ertelendi
 
Roman yazarı ve gazeteci Ahmet Altan’ın bir yazısı nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın 20 Aralık günü görülmesi planlanan duruşması, hâkimin mazereti nedeniyle Mart ayına ertelendi.
 
İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi’nce görülen davada Altan, 8 Mayıs 2016 tarihinde P24’te yayınlanan “Yeni Ergenekon” başlıklı yazısı nedeniyle suçlanıyor. Dava 19 Mart 2019 tarihine ertelendi.
 
Muhabir Seyhan Avşar hakkında soruşturma başlatıldı
 
Cumhuriyet gazetesi muhabiri Seyhan Avşar hakkında yaptığı bir haber nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.
 
Avşar, “300 gün yaşar merak etme” başlıklı haberi nedeniyle “Kamu görevlisini terör örgütlerine hedef gösterdiği” iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 20 Aralık günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosuna ifade verdi.
 
Avşar ifadesinde yaptığı haberin basın özgürlüğü kapsamında olduğunu belirtti.
 
İhsan Eliaçık “cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla gözaltına alındı
 
İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, 20 Aralık günü ifade vermek için gittiği Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde gözaltına alındı.
 
Hakkında İstanbul dışına çıkma yasağı bulunan Eliaçık’ın, Batman’da yürütülen bir soruşturma kapsamında hakkında çıkarılan yakalama kararı gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Diken’in haberine göre, söz konusu soruşturma, Eliaçık’ın “cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddiasıyla yürütülmekte.
 
Eliaçık, 21 Aralık günü ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
 
Hatip Dicle ve gazetecilerin yargılandığı dava ertelendi
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin genel yayın yönetmenleri Hüseyin Aykol ve Zana Kaya, gazetenin Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve Kürt siyasetçi Hatip Dicle’nin yargılandığı dava 20 Aralık günü İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Özgür Gündem gazetesindeki yazılar nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından başlatılan farklı soruşturmalar neticesinde Dicle hakkında 1, Aykol hakkında 10, Kızılkaya hakkında 14 ve Kaya hakkında 2 iddianame hazırlanmış, bunlarda gazetede çıkan yazı ve haberler suçlama konusu yapılmıştı. Dört kişiye “Hükümeti, yargı organlarını veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyetini ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni alenen aşağılama” suçlamaları yöneltilen iddianameler İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından birleştirilmişti.
 
Mahkeme davayı 21 Şubat 2019 tarihine erteledi.
 
Cumhuriyet yazar ve muhabirleri hâkim karşısına çıktı
 
Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alican Uludağ ile gazetenin eski muhabiri Duygu Güvenç’in Pastör Brunson haberleri nedeniyle “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyetini ve Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılama” suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine 20 Aralık günü İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.
 
Duruşmada savunmasını yapan Uludağ, hakkındaki suçlamayı reddederek yaptığı haberin suç oluşturmadığını, ifade özgürlüğü kapsamında bulunduğunu belirtti.
 
Avukat savunmalarının ardından dava 4 Nisan 2019 tarihine ertelendi.
 
Bu hafta görülen bir diğer duruşmada, Cumhuriyet gazetesi yazarı Işıl Özgentürk’e 5 ay hapis cezası verildi. Özgentürk, gazetede yayımlanan “Kara Çarşafın Karanlığında” ve “Din ve Sosyalistler” başlıklı yazıları dolayısıyla “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçlamasıyla yargılanıyordu. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi Özgentürk’e 5 ay hapis cezası vererek cezayı erteledi.
 
Türkiye’den Suriye’deki cihatçı gruplara kimyasal silah hammadesi sevkiyatı yapıldığına ilişkin iddiaları haberleştirdikleri gerekçesiyle Cumhuriyet gazetesi İzmir muhabiri Hakan Dirik ile BirGün gazetesi yazarı Erk Acarer hakkında eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın şikâyetiyle açılan “iftira” davasının görülmesine de bu hafta devam edildi.
 
Davanın 20 Aralık günü İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dördüncü duruşmasına Dirik ve avukatı Ülkü Çetok katıldı. Çetok, söz konusu haberin CHP eski milletvekili Eren Erdem ile yapılan görüşmenin haberi olduğunu anımsatarak, Erdem’in tanık sıfatıyla dinlenilmesini istedi. Mahkeme, sunulan CD’nin bilirkişiye iletilerek döküm alınmasına, Erdem’in dinlenmesi talebinin ise CD dökümünden sonra yeniden değerlendirilmesine karar vererek davayı Mart ayına erteledi.
 
Deniz Yücel’in davası Nisan ayına ertelendi
 
Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel’in, “Örgüt propagandası yapmak” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamalarıyla yargılandığı davanın duruşması 20 Aralık günü İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Yücel’in katılmadığı duruşmanın sonunda mahkeme, Yücel’in yurt dışındaki adresine gönderilen istinabe evrakının beklenilmesine ve akıbetinin sorulmasına karar vererek, davayı 11 Nisan 2019 tarihine erteledi.
 
Şebnem Korur Fincancı’ya 2 buçuk yıl hapis cezası verildi
 
Barış için Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladığı için “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, davanın 19 Aralık günü görülen duruşmasında 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
 
İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, “Suça konu bildirinin basın ve yayın yoluyla kamuoyuna duyurulmuş olması nedeniyle cezanın yarı oranında artırılarak” Fincancı’nın “1 yıl 18 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına” karar verdi.
 
Mahkeme, Fincancı’nın “duruşmadaki olumsuz tutum ve davranışları” ve “pişmanlık duymaması” gerekçeleriyle cezada indirime gitmedi.
 
Dosya istinaf incelemesi için Bölge Adliye Mahkemesine gönderilecek.
 
18 Aralık günü ise yine aynı gerekçeyle yargılanmakta olan akademisyenlerden Gülçin Karabağ İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davasının üçüncü duruşmasında “propaganda” suçlamasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.
 
Gazeteci Gündüz’e “propaganda” suçlamasıyla hapis cezası
 
Mezopotamya Ajansı (MA) Hakkari muhabiri Hamza Gündüz, sosyal medya hesabında paylaştığı haber ve fotoğraflar gerekçesiyle “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandığı davada hapis cezasına çarptırıldı.
 
Hakkari 3. Ağır Ceza Mahkemesinde 18 Aralık günü görülen duruşmada hazır bulunan Gündüz, savunmasında yaptığı paylaşımların düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek beraatini talep etti.
 
Duruşma sonunda kararını açıklayan mahkeme, Gündüz’e “örgüt propagandası” suçlamasıyla 1 yıl 8 ay hapis cezası vererek hükmü 5 yıl erteledi.
 
Tutuklanan gazetecilik öğrencisi Bila tahliye edildi
 
Bir yazısı gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla 7 Aralık günü tutuklanan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İletişim Fakültesi öğrencisi ve Trabzon Halkevi üyesi Berivan Bila tahliye edildi. Trabzon Cezaevine gönderilen Bila, avukatlarının itirazı sonucu 17 Aralık günü serbest bırakıldı.
 
Gazeteci Candemir “hakaret” suçlamasıyla kısa süreli gözaltına alındı
 
Gazeteci Oktay Candemir 17 Aralık günü ifade vermek için gittiği Van Emniyet Müdürlüğü’nde hakkında “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” iddiasıyla şikâyet olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Candemir, aynı gün ifadesinin alınmasının ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.
 
Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi
 
21 Aralık 2018 tarihi itibariyle Türkiye’de en az 169 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.
 
Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
1       Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2       Abdullah Dirican, Zaman gazetesi yurt haberleri editörü
3       Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
4       Abdullah Kılıç, Habertürk
5       Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
6       Abdulvahap İş, serbest gazeteci
7       Adil Demirci, ETHA muhabir
8       Ahmet Altan
9       Ahmet Feyzullah Özyurt
10     Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
11     Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
12     Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
13     Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
14     Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
15     Ali Aşikar, Azadiya Welat
16     Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
17     Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
18     Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
19     Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
20     Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü
21     Atilla Taş, Meydan köşe yazarı
22     Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı
23     Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
24     Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
25     Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
26     Bayram Kaya, Zaman muhabiri
27     Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
28     Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
29     Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
30     Cemal Tunç, Gün Matbaa çalışanı
31     Ceren Taşkın, Hatay'ın Sesi
32     Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
33     Cumali Çaygeç, TRT Şeş haber müdürü
34     Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
35     Çetin Kurşun, Azadiya Welat
36     Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü
37     Emin Demir, serbest gazeteci
38     Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
39     Ercan Gün, Fox TV haber editörü
40     Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
41     Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
42     Erdoğan Zamur, Gün Matbaa çalışanı
43     Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
44     Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
45     Fahri Öztoprak, Cihan/Zaman Samsun muhabiri
46     Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
47     Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
48     Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi
49     Fevzi Yazıcı
50     Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
51     Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
52     Gültekin Avcı
53     Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
54     Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
55     Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
56     Hakan Taşdelen
57     Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
58     Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
59     Hamza Günerigök, TRT spikeri
60     Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
61     Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir
62     Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
63     Hasan Hüseyin Örs, TRT eski yapım-yayın görevlisi
64     Hasan Taşar, TRT eski Ankara muhabir
65     Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
66     Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
67     Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü
68     Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
69     Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
70     İbrahim Halil Öztürkeri, TRT eski yapım-yayın görevlisi
71     İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
72     İdris Sayılgan, DİHA
73     İdris Yılmaz
74     İhsan Sinmiş, Gün Matbaa çalışanı
75     İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi
76     İrfan Karaca, Gün Matbaa çalışanı
77     İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü
78     İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü
79     İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
80     İsminaz Temel, ETHA editörü
81     Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
82     Kasım Zengin, Gün Matbaacılık sahibi
83     Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü
84     Kemal Demir, TV10 kameramanı
85     Kemal Özer, Evrensel
86     Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
87     Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
88     Kibriye Evren, JinNews muhabiri
89     Kubilay Çelik, Antropolog dergisi sorumlu yazı işleri müdürü
90     Mahmut Abay, Gün Matbaa çalışanı
91     Max Zirngast, Re:volt dergisi muhabir
92     Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri
93     Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü
94     Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
95     Mehmet Emin Sümeli, Gün Matbaa çalışanı
96     Mehmet Güleş, DİHA
97     Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı
98     Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
99     Mehmet Sıddık Damar
100    Meltem Oktay, DİHA
101    Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir
102    Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
103    Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
104    Mizgin Çay, Radyo Karacadağ
105    Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
106    Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
107    Murat Aksoy, eski Yeni Şafak yazarı
108    Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
109    Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
110    Musa Kaya, Gün Matbaa çalışanı
111    Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
112    Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
113    Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri
114    Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
115    Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman
116    Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
117    Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
118    Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
119    Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
120    Nedim Türfent, DİHA
121    Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
122    Nuh Gönültaş
123    Nuri Durna, TRT
124    Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
125    Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
126    Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
127    Osman Yakut, Zaman Antalya
128    Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
129    Özcan Keser, TRT muhabiri
130    Özden Kınık, TRT
131    Pınar Gayıp, ETHA muhabiri
132    Reyhan Çapan, Özgür Gündem yazı işleri müdürü
133    Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
134    Rojhat Doğru, Gale Kurdistan TV muhabiri
135    Sadık Demir, Radyo Karacadağ
136    Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
137    Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
138    Seda Taşkın, Mezopotamya Ajansı muhabiri
139    Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi
140    Semiha Şahin, ETHA editörü
141    Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
142    Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
143    Serkan Canbaz,TRT Ankara muhabir/editör
144    Serpil Ünal, Mücadele Birliği gazetesi muhabiri
145    Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
146    Seyid Kılıç, TRT Haber
147    Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
148    Sezai Yavaş, TRT Diyarbakır bölge müdür yardımcısı
149    Songül Yücel, Önsöz dergisi genel yayın yönetmeni
150    Süleyman Acar, Mücadele Birliği gazetesi genel yayın yönetmeni
151    Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
152    Şeref Yılmaz, Irmak TV
153    Şirin Kabakçı, Zaman gazetesi Konya temsilcisi
154    Togay Okay, Özgür Gelecek
155    Turgut Usul, TRT muhabiri
156    Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
157    Uğur Akgül, DİHA muhabiri
158    Uğur Selman Kelekçiler, Gün Matbaa çalışanı
159    Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
160    Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
161    Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
162    Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
163    Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
164    Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
165    Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
166    Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
167    Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
168    Zehra Doğan, Jinha
169    Ziya Ataman, DİHA muhabir
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design