Anasayfa / Medya izleme / “Nefret kültürü can aldı”

24 Aralık

“Nefret kültürü can aldı”

Sakarya’da yaşanan ırkçı vahşet Evrensel, Yeni Yaşam ve Cumhuriyet gazetelerinde yer aldı.

Sakarya’da, “Kürt müsünüz?” sorusuna “Evet, Kürdüz” yanıtını veren baba-oğul vuruldu. Baba Kadir Sakçı hayatını kaybetti, oğlu Burhan Sakçı ağır yaralandı.

Evrensel gazetesi habere manşetin yanında, “Nefret kültürü can aldı” başlığıyla yer verdi ve “Siyasetin ve medyanın Kürtler üzerinden oluşturduğu nefret söylemi Sakarya’da bir cana mal oldu. Kürt oldukları için silahlı saldırıya uğradıkları iddia edilen Kadir Sakçı hayatını kaybederken, oğlu ağır yaralandı. Sakarya Valiliği ise saldırının sebebinin etnik nedenden kaynaklanmadığını savundu” dedi.

Yeni Yaşam gazetesi manşetten verdiği habere, “Evet, Kürdüz!” başlığını attı ve “Sakarya’da ‘Kürt müsünüz?’ sorusuna ‘Evet, Kürdüz’ yanıtını veren baba katledildi, oğlu ağır yaralı. Saldırı sonrası Bursa’ya kaçan Hikmet Usta ve yanındaki 5 kişi gözaltına alındı. 6 şüpheliden 5’i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Zanlı Usta ise olay anında sarhoş olduğunu öne sürdü. Sakarya Valiliği de zanlıyı savunarak, ‘alkollü olduğunu’, olayın ‘küfürlü konuşma’ üzerine çıktığını iddia etti. HDP, AKP-MHP ittifakının ortak yaşamı dinamitlediğini kaydederken, Kürt olmak artık öldürülme sebebi” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet ön sayfasının altında, “Kürt’üz deyince vurdular” başlığıyla verdiği haberde, “Sakarya’da baba-oğulun Kürtçe konuştukları için silahlı saldırıya uğradıkları iddia edildi. Saldırıya uğrayan baba Kadir Sakçı yaşamını yitirdi, oğul Burhan Sakçı tedavi görüyor” ifadelerine yer verdi.

Güneş gazetesi ise manşetten, “Bu da Sezgin’in Hendek’i” başlığıyla verdiği haberde, “Kaos planında yeni provokasyon devreye sokuldu. Bu kez hedef, Türk-Kürt çatışması çıkarmak. PKK’lıların, Hendek’te işlenen cinayeti saptırarak başlattığı kışkırtmaya en büyük destek CHP’den geldi” ifadelerini kullandı.

“Vergi dolaylı, soygun dolaysız”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Vergi dolaylı, soygun dolaysız” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “2019 bütçesi giderlerin ilk kez 1 trilyon lirayı geçtiği bütçe oldu. Hükümet bu giderlere karşılık yurttaşlardan ve firmalardan 756,5 milyar TL vergi toplayacak. Vergilerin büyük kısmı ise yoksulların sırtında. 2019 bütçesinde de hazinenin kasasına girecek olan en yüksek hasılatlı vergi KDV oldu. Bütçede KDV hasılatı 318 milyar TL olarak öngörüldü. Bu tutarın 153 milyar lirası yurtiçinde işlem gören mallardan alınırken 165 milyar lirası ithal mallar üzerinden alınacak. Bütçe gelirleri içinde KDV’yi sırasıyla gelir vergisi, özel tüketim vergisi (ÖTV), kurumlar vergisi takip ediyor. 2002 yılında hayatımıza lüks tüketimi vergilendirmek üzere giren özel tüketim vergisi AKP’li yıllarda yurttaşların kamburu haline geldi. Zaman içinde kapsamı genişleyen ÖTV, motorlu taşıtlardan, alkollü veya gazlı içeceklerden, petrol ve doğalgaz ürünlerinden tütün mamüllerinden beyaz eşya ve elektronik ev eşyalarından alınır oldu. 2010 yılı bütçesinde 52,4 milyar TL olan ÖTV, yüzde 212’lik artışla 2019 bütçesinde 164 milyar TL’yi buldu. ÖTV yıldan yıla artış gösterirken, yıllar içinde alkollü içeceklerden alınan ÖTV fahiş oranda büyüdü. 2010 yılında alkollü içkilerden toplanan ÖTV 2,1 milyar TL iken 2019 yılına gelindiğinde bu tutar yüzde 614 artışla 15 milyar TL’ye yükseldi. Bu yıllarda ise rakı ve bira fiyatları ÖTV’deki artışa paralel olarak fahiş oranda arttı. Dünyanın her yerinde beyana dayalı bir vergi olan gelir vergisi Türkiye’de kaynaktan kesinti yoluyla mükellefe hissettirmeden tahsil ediliyor. 2019’da 176,5 milyar TL gelir vergisi toplayacak olan hükümet bunun yalnızca 7,6 milyar TL’sini beyanname ile toplayacakken, 165 milyar TL’si gelir elde edenlerin gelirlerinden kesilerek tahsil edilecek. Kaynaktan kesinti ya da stopaj adı verilen bu yöntem nedeniyle mükellefler vergi verdiğinin farkına varmıyor, bu sebeple kamu giderlerine mali güçleri oranında yüklendiklerini düşünmüyorlar” ifadeleri kullanıldı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design