Anasayfa / Medya izleme / “Enflasyon yüzde 20’ye yerleşti”

04 Ocak

“Enflasyon yüzde 20’ye yerleşti”

Az sayıda gazete enflasyon rakamlarına yer ayırırken, Cumhuriyet gazetesinin manşeti gündemde öne çıktı.

Dün açıklanan rakamlara göre yıllık enflasyon yüzde 20.30 oldu.

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Emekçilerinki değil, zenginlerinki düşüyor” başlığıyla yer verdi ve “AKP’nin 16 yıllık iktidarında enflasyon ilk kez, yılı yüzde 20’nin üzerinde tamamladı. Aralık ayında enflasyon bir önceki aya göre yüzde 0.40 oranında geriledi. Yıllık enflasyon yüzde 20.30’a düştü. Düşüşte otomotiv, beyaz eşya ve mobilyadaki vergi indirimleri, enerji fiyatlarındaki düşüş ile vatandaşın alım gücündeki azalma etkili oldu. Gıdada yıllık enflasyon yüzde 25’in, elektrik, doğalgaz gibi harcamaları kapsayan konut giderlerinde yüzde 23’ün üzerinde. Ev eşyasında yüzde 32, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 28. Emekçinin enflasyonunun düştüğünü gösterir bir veri yok. Seçim sonrası teşvikler kalktığında yıllık enflasyonda sert bir yükseliş gündeme gelebilecek. Patronların karını etkilemeden devletin kendi alacağından vazgeçerek gündeme gelen indirimlerin boşluğu yeni vergilerle dolacak” dedi. 

Birgün gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Yıllık enflasyon yüzde 20” başlığını attı ve “Resmi rakamlara göre 2018 yılı enflasyonu yüzde 20.30 olarak gerçekleşti. Buna göre, kamu emekçileri ve emeklileri, 15 Ocak’ta yüzde 4 toplu sözleşme zammının yanında yüzde 6.69 enflasyon farkı alacak” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet habere manşetin altında, “Enflasyon yüzde 20’ye yerleşti” başlığıyla yer ayırdı ve “Vergi ve indirim kampanyaları ile hafif de olsa gerileyen enflasyon yıllık bazda yüzde 20.30 oldu. Gıdadaki fiyat artışı yüzde 25’i aştı. Dolar önceki gece 6.44’e kadar yükseldi, gün içinde 5.40’a geriledi” dedi.

Sabah gazetesi haberi ön sayfasının altından, “Enflasyon aralıkta da geriledi” başlığıyla anonsladı.

“AKP’nin kasası Merkez Bankası”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “AKP’nin kasası Merkez Bankası” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Merkez Bankası, her yıl Nisan ayında düzenlenen genel kurulunu bu yıl 18 Ocak’ta yapacağını açıkladı. Uzmanlar, gerekçesi açıklanmayan kararı, ‘seçim öncesi nakit sıkışıklığı yaşayan Hazine’ye erken kaynak aktarım ihtiyacı’ olarak yorumladı. CHP’li Öztrak, ‘Siyasilerin isteği ile genel kurul yapan MB ne kadar bağımsızdır’ diye sordu. Uğur Gürses’in tahminine göre MB bu yıl Hazine’ye 25 milyar lira aktaracak. Eski bir Hazine bürokratı, planların buna göre yapıldığını söyledi. Hazine’nin MB’de toplam 33.7 milyar TL’si var. Ancak ocakta maaş ve borçlar için 28.5 milyar TL harcanacak. Yani Hazine’nin nakit sorunu var” ifadeleri yer aldı. 

Gazete manşetin yanındaki, “Ülkeden kaçıyorlar” başlıklı haberinde ise, “Türkiye’nin kuruluşundan bu yana ilk kez kültür ve iş hayatına yön veren ailelerin ‘artan otoriterleşme’ nedeniyle ülkeyi terk ettikleri belirtildi. Küresel Varlık Göçü İncelemesi’nin verilerine göre 2016 ile 2017 yılları arasında, en az 12 bin dolar milyoneri servetlerini yurt dışına aktardı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2018’de yurt dışına göç edenlerin sayısı yüzde 42 artışla 253 bin 640 kişiye yükseldi. Son olarak TÜBİTAK, SAGE, TAI ve ASELSAN gibi stratejik kurumlarda çalışan 100 mühendis Hollanda’ya gitti. CHP, beyin göçünü Meclis’e taşıdı” ifadelerine yer verdi.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design