Anasayfa / Medya izleme / “İsyan ettiren karar”

08 Ocak

“İsyan ettiren karar”

Eren Erdem hakkındaki “isyan ettiren karar” ve Metin Akpınar"a açılan “Halkı silahlı isyana tahrik” soruşturması birkaç gazetede yer aldı


Eski CHP Milletvekili Eren Erdem hakkında önce tahliye kararı verildi. Savcılık itiraz edince üst mahkeme Erdem için yakalama kararı çıkardı.
Cumhuriyet habere manşetin altında, “İsyan ettiren karar” başlığıyla yer verdi ve “17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları sürecinde yasa dışı ses kayıtlarını servis iddiasıyla yargılanan, kapatılan Karşı Gazetesi Yayın Yönetmeni ve eski CHP Milletvekili Eren Erdem, mahkemeleri aynı günde verdiği iki farklı karar nedeniyle özgürlüğüne kavuşamadı. Hakkında dün önce tahliye kararı verilen Erdem için savcılığın itirazı üzerine üst mahkeme tarafından yakalama kararı çıkarıldı. CHP milletvekilleri, ‘Devletin kökü adalet ise bu kararlarla kökümüz kuruyor. Temelimiz çürüyor’ dedi” ifadelerini kullandı.
Sözcü gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Tahliye olurken yakalama kararı” başlığını attı ve “6 aydır hapiste olan CHP’li eski vekil için tahliye kararı verildi. Savcılık itiraz etti. Yakalama kararı çıkarılan Eren Erdem tahliye olamadı” dedi.
Evrensel gazetesi habere manşetin yanında, “Aylar sonra gelen tahliye kararı” başlığıyla yer ayırdı ve “CHP PM üyesi Eren Erdem hakkında tahliye kararı verildi. Savcı, Erdem’in 19 yıla kadar hapsini istiyordu. Erdem, 30 Haziran 2018 tarihinde tutuklanmıştı” ifadelerini kullandı.
Birgün gazetesi manşetin yanında, “Eren Erdem tahliye edildi” başlığıyla verdiği haberde, “Eski CHP Milletvekili Eren Erdem, dün görülen davada tahliye edildi. Mahkeme, hakkında ‘Örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek’ ve ‘gizliliğin ihlali’ suçlarından 8.5 yıldan 19 yıla kadar hapsi istenen Erdem’in adli kontrolle tahliye edilmesine hükmetti” dedi. 
“Metin Akpınar’a yeni soruşturma”
Metin Akpınar hakkında, “Halkı Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etme” suçundan fezleke hazırlandı.
Evrensel gazetesi habere manşetin yanında, “Metin Akpınar’a yeni soruşturma” başlığıyla yer verdi ve “Sanatçı Metin Akpınar hakkında Halk TV’deki sözleri nedeniyle yeni bir soruşturma başlatıldı. Akpınar hakkında ‘Halkı Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etme’ suçundan fezleke hazırlandı” ifadelerini kullandı.
Birgün gazetesi sürmanşetindeki habere, “Silahlı isyana tahrik etmiş!” başlığını attı ve “Savcılık, sanatçı Metin Akpınar’ın dosyasını ayırarak hakkında fezleke hazırladı. Fezlekede Akpınar’a, ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etme’ suçlaması yöneltildi. Metin Akpınar ve Müjdat Gezen yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir gün karakola imza verme şartıyla mahkemeden serbest bırakılmıştı” dedi.
Sözcü gazetesi habere ön sayfasının altında, “Akpınar için isyana tahrik fezlekesi” başlığıyla yer verdi ve “TV’de söylediği sözler nedeniyle Metin Akpınar hakkında hazırlanan ‘Halkı hükümete karşı silahlı isyana tahrik’ fezlekesi Çağlayan’a gönderildi” ifadelerine yer verdi.
“Vergi cehennemi”
Birgün gazetesinin manşetinde, “Vergi cehennemi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “2019 yılında ücret geliri elde eden çalışanlardan alınacak olan vergi tarifesi açıklandı. Geçen yıl 14 bin 800 TL olan ve asgari ücretlileri yakından ilgilendiren yüzde 15’lik ilk dilim, bu yıl yüzde 21,6 artışla 18 bin TL’ye çıkartıldı. Buna göre asgari ücretli bir çalışan, ağustos ayından sonra yüzde 20’lik vergi dilimine girecek ve ödeyeceği aylık gelir vergisi 326,20 TL’den 404,78 TL’ye çıkacak. Bu da net ücretinde 78,58 TL bir azalışa neden olacak. Asgari ücretli bir çalışan, yıl boyunca devlete 4.319,14 TL gelir vergisi ödeyecek. Bu aynı zamanda asgari ücretlinin yılda yaklaşık 50 gün vergi ödemek için çalışması anlamına geliyor. Asgari ücretli çalışanlar devlete ücretlerinden yıl boyunca 10 bin TL’den fazla fon ve vergi ödeyecekler. Yıl boyunca Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dâhil eline toplam 23.846,09 TL geçecek olan bir asgari ücretli çalışan, elde ettiği bu gelirin yaklaşık yüzde 42’sini fon ve prim olarak devlete geri ödeyecek. Devletin tartışmasız en sadık vergi ödeyicisi olan ücretli çalışanlar içinde asgari ücretliler önemli bir yer teşkil ediyor. Çalışma Bakanlığı’nın geçen yıl yaptığı bir araştırmaya göre, ülkemizde çalışanlar içinde asgari ücretliler yüzde 40,3 oranında ve bu 5 milyon kişinin üzerinde bir rakama tekabül ediyor. Resmi kayıtlar dışında, kayıt dışı ve asgari ücretin altında çalıştırılanları da ilave ettiğimizde ülkede çalışanların yarısından fazlasının bu ücret seviyesinde olduğu gerçeğini görüyoruz. Asgari ücretin vergi dışı bırakılması talebinin karşılanmamasının yanında, geçen hafta açıklanan vergi tarifesi, yine çalışanların yılın ikinci yarısında bir üst dilime (yüzde 20) geçirilerek daha fazla vergi ödemelerine neden olacak. Bu durumda asgari ücretlilerin beklentisi vergi artışından etkilenmemeleri için ilk dilim olan yüzde 15’in 18 bin TL değil en az 28 bin TL olması” ifadelerine yer verildi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design