Anasayfa / Medya izleme / “Bir seçim paketi de istismarcılara”

14 Ocak

“Bir seçim paketi de istismarcılara”

Günün dikkat çeken haberi Birgün gazetesinin manşetindeydi.

Birgün gazetesinin manşetinde, “Bir seçim paketi de istismarcılara” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Çocuklara cinsel istismar suçlarında mağdur ve failin evlenmesi halinde, cezanın ertelenmesini ya da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını öngören düzenleme yeniden gündemde. AKP’nin verilen cezalarla mağduriyet yaşandığı bahanesiyle raftan indirdiği ‘erken yaşta evliliklerden kaynaklanan cezaları affedecek’ düzenleme ile cezaevinde bulunan 10 bin kişi tahliye edilecek. Diğer partilerin desteğinin de alınması halinde hazırlanacak teklifin yerel seçimler dolayısıyla Meclis tatile girmeden yasalaşması planlanıyor. Tartışmalı yasa teklifine göre af kapsamına girmesi için, taraflardan birinin reşit olmaması ve evliliklerinin resmi olarak devam etmesi şartı aranacak. Cebir, şiddet, tecavüz yoluyla veya zorla yaptırılan evlilikler bu düzenlemenin dışında tutulacağı belirtilirken, mağdur durumda olan çocuk yaşta evliliklerin yine tehdit yoluyla susturulmasının önüne nasıl geçileceği belirsiz. İktidarın, yandaşların ve havuz medyasının bir süredir çıkması için kampanya yürüttüğü düzenleme AKP tarafından Kasım 2016’da Meclis’e getirilmiş, ancak tepkiler üzerine geri çekilmişti. Dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ‘Düğün yapılmış, dernek yapılmış, gelmişler, hediyeleri takmışlar, resmen evlenmişler’ diyerek önergeyi savunmuştu. Yeniden gündeme getirilen düzenleme tepki çekti. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ve Çocuk Hakları Savunucusu, kapatılan Gündem Çocuk Derneği Çocuk Hakları Merkezi Koordinatörü Ezgi Koman, bu düzenlemenin çocuk yaşta evliliklerin önünü açacağını belirtti. CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, ‘İstismarın ‘bir defası’, ‘bilmiyordumu’, ‘rızası’, ‘sevgisi’ olmaz. Yasa eliyle istismarı bir defalığına affetmek 13 yaşında tecavüze uğrayan, nikahsız yaşamaya zorlanan, daha sonra kayınpederi tarafından, başka erkekle konuşuyor diye öldürülen minik Hilal’leri, evlendirildiğinde 12, çocuk doğurduğunda 13, öldürüldüğünde 14 yaşında olan Kader’leri çoğaltır’ diye konuştu” ifadeleri kullanıldı.

“Erdoğan: Bence BMC”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Erdoğan: Bence BMC” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Cumhurbaşkanı Başkanı Tayyip Erdoğan, Sakarya’da bulunan Tank Palet Fabrikası’nın Ethem Sancak ve Katar ortaklığındaki BMC’ye bedelsiz devri için ‘özelleştirme de değildir’ açıklamasını yaparken, Resmi Gazete’de yayımlanan fabrikanın ihale usulü özelleştirme kapsamına alınması kararına imza attığını unuttu. Erdoğan ihale için teklif alınmadan ‘Dev güçlü bir firmadır’ diyerek BMC’yi işaret etti. Sakarya’daki tank fabrikasının özelleştirme kararı alınmadan aylar önce BMC’ye devri için hazırlık yapıldığını Cumhuriyet, ‘Adrese teslim tank’ manşetiyle duyurmuştu. Milli Savunma Bakanlığı’nın, Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirme kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasından 6 ay önce fabrikada BMC’ye iki atölye ve bir boş arazinin bedelsiz olarak kiralanması yönünde bir emir göndermesiyle özelleştirme ihalesinin de ‘adrese teslim’ olacağını ortaya koymuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla, Resmi Gazete’nin 20 Aralık 2018 tarihli sayısında yayımlanan kararla, Sakarya’nın Arifiye ilçesinde bulunan ve ‘Tank Palet Fabrikası’ olarak bilinen Milli Savunma Bakanlığı 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü özelleştirme kapsamına alındı. Kararda, özelleştirmenin işletme hakkının devri yoluyla yapılacağı, işletme hakkının 25 yıl süreyle devredileceği belirtildi. Kararda, fabrikanın Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca belirlenecek husus ve kriterlerle ihaleye çıkarılması ve özelleştirme işlemlerinin 2019 yıl sonuna kadar tamamlanması istendi” ifadeleri yer aldı.

Gazete manşetin altındaki, “Bu da hayalet kat” başlıklı haberinde ise, “Seçmen listelerinin askıya çıkması ile ortaya çıkan sahte seçmen kayıtlarına yenileri eklendi. Beyoğlu Cihangir Havyar Sokakta 4 katlı bir binanın olmayan 5’inci katı ile Cihangir’deki bir taksi durağında gösterilen binada sahte seçmen kayıtlarına rastlanırken; Selimiye Şerif Kuyusu Sokak’ta üç bloklu boş bir binada ise 43 sahte seçmen tespit edildi. Beyoğlu İlçesine bağlı Cihangir’deki Havyar Sokak 48 numarada yaşayan bir apartman sakini, oturma kağıdını İstanbul’a taşımak için mahalle muhtarlığına giderek evrak talebinde bulundu. Evrak işlemleri sırasında mahalle muhtarı, apartman sakinine ‘Sizin apartmanınızdaki 5’inci kattaki daire de bir kadın oturuyor ama gelmiyor, bulamıyorum. Karşılaştınız mı’ diye sordu. Muhtarın sorusu karşısında şaşıran apartman sakini de ‘Bizim apartmanımızda 5’inci kat yok. Bir yanlışlık var’ dedi. Muhtarın seçmenin bilgilerini kendisine gösterdiğini anlatan apartman sakini, ‘Apartmanımıza kaydedilen kadının kağıtları nüfus müdürlüğünden geliyor. Nüfustan geldiği için muhtar da haliyle kaydediyor. Görünen 5’inci katta böyle birinin adı var. Ama apartmanda böyle bir daire yok’ ifadelerini kullandı. Nüfus müdürlüğünü arayarak karşılaştığı olayı anlattığını söyleyen apartman sakini, nüfus müdürlüğünden ‘Bizim bir ilgimiz yok’ cevabını aldığını belirterek, ‘Tüm olay belediyede dönüyor. Orada nüfus kaydı oluyor. Seçmen olmayan seçmenler kütüğe giriyor. Oy verileceği zaman adlarına oy kullanılıyor. Bu hepimize haksızlık. Hiç olmayan seçmenler oy veriyor’ diye konuştu. Apartman sakin, Cihangir’deki bir taksi durağının bulunduğu alanda da nüfus kayıtlarında olmayan bir binanın gösterildiği ve olmayan ailelerin seçmen yazıldığını söyledi” ifadelerine yer verdi.

“İşçi dayanışması geri adım attırdı”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “İşçi dayanışması geri adım attırdı” başlıklı haberinde, “İzmir’de Genel-İş üyelerinin toplusözleşme ile ilgili yapmak istedikleri eyleme yönelik saldırının ardından işçilerin direnişi ve kararlılığı sonucu İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları Genel-İş’in yetkisine yaptıkları itirazı geri çekeceklerine dair bir belge imzaladı. Bunun üzerine Genel İş İzmir 2 No’lu Şube temsilciler kurulu iş yavaşlatma ve iş bırakma eylemlerini bir hafta erteleme kararı aldı. Şube Başkanı Arif Yıldız ‘İtirazın geri çekilmemesi durumunda İzmir’i daha gergin bir ortam bekliyor’ dedi. Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube geçtiğimiz cuma günü İzmir Büyükşehir Belediyesinin İZENERJİ’deki yetkisine yaptığı itirazı geri çekmesi için büyükşehirin başkanlık girişinde basın açıklaması yapmak istemiş ancak emniyet işçilere biber gazı ve coplarla sert müdahalede bulunmuştu. 8 işçi gözaltına alınırken çok sayıda işçi de polisin müdahalesi ile yaralanmıştı. Saldırı üzerine Genel-İş üyesi işçiler İzmir genelinde iş bırakmış, çöp kamyonları, otobüsler, iş makineleri şoförleri bulundukları yerde kontak kapatmıştı. Cuma akşamı eylem sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile Genel-İş temsilcileri yetki itirazı ile ilgili bir araya geldi. Karşılıklı olarak imzalanan ön protokolle büyükşehir bürokratları İZENERJİ’nin yetkisine yaptıkları itirazı geri çekeceklerini taahhüt etti ve bir haftalık süre istedi. Bürokratlar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüşecek. Gelişme üzerine Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube hafta sonu işyeri temsilcilerini topladı. Temsilciler kurulu toplantısında büyükşehirin adımı değerlendirildi ve pazartesi gününden itibaren başlaması planlanan 2 saatlik iş bırakma eylemi ile 17 Ocak Perşembe günü gerçekleşecek olan yarım gün iş bırakma eylemi bir hafta ertelendi. Bu hafta içinde itiraz geri çekilmezse gelecek haftadan itibaren eylemler başlayacak” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design