Anasayfa / Medya izleme / “Trump sopa ve havuç gösterdi”

15 Ocak

“Trump sopa ve havuç gösterdi”

Gazetelerin manşetinde ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye yönelik açıklamaları yer aldı.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından, “Suriye’deki Kürtleri vurması durumunda, Türkiye’yi ekonomik yıkıma uğratacaklarını” söyledi.

Yeni Yaşam gazetesi habere manşetinde, “Trump’tan açık uyarı” başlığıyla yer verdi ve “Türkiye’nin Kuzey Suriye sınırına askeri yığınağı sürerken, ABD’den Türkiye’ye açık bir uyarı geldi. Daha önce Suriye’deki askerlerini çekeceğini duyurarak tartışma yaratan ABD Başkanı Donald Trump, bu sefer Türkiye’yi hedef alan açıklamalar yaptı. Trump, sosyal medya hesabından, ‘Suriye’den çok gecikmiş geri çekilmemize başlarken, IŞİD’in hilafetinin kalıntılarını sert bir biçimde birçok açıdan vuruyoruz. Yeniden toparlanmaları durumunda da yakındaki isten yeniden saldıracağız’ dedi. Trump en sert ifadelerini ise Türkiye’ye karşı kullandı: ‘Kürtleri vurmaları halinde Türkiye’yi ekonomik açıdan çökerteceğiz. 20 millik (32 kilometre) bir güvenli bölge yaratacağız’” ifadelerine yer verdi.

Evrensel gazetesi manşetin yanındaki habere, “Trump ile ‘Kürt gerginliği’ sürüyor” başlığını attı ve “ABD Başkanı Trump’ın, ‘Suriye’deki Kürtleri vurması durumunda, Türkiye’yi ekonomik yıkıma uğratacaklarını’ söylemesi Ankara’yı hareketlendirdi. Hükümet yetkililerinden art arda tepkiler geldi, ‘stratejik ortaklık’ vurgusu yapıldı. Trump, YPG’ye de ‘Kürtlerin de Türkiye’yi provoke etmesini istemiyorum’ sözleriyle mesaj verdi” dedi.

Cumhuriyet manşetten verdiği haber için, “Trump sopa ve havuç gösterdi” başlığını kullandı. Haberde, “ABD'nin Suriye'den çekilme sürecine ilişkin tartışmalar devam ederken Twitter hesabından paylaşımda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, ‘Kürtler'e saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğiz. 20 millik güvenli bölge kuracağız. Aynı şekilde Kürtler'in de Türkiye'yi provoke etmesini istemiyoruz’ diye yazdı. Ankara ise Trump’ın ekonomik tehdidine ‘Hiçbir tehditten korkmuyoruz’ yanıtını verdi. ABD’nin planladığı ‘güvenli bölgeye’ hangi gücün yerleştirileceği belli olmadan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ‘Güvenli bölge fikrine karşı değiliz’ dedi. Erdoğan da ‘güvenli bölge’yi Trump’la görüştü” ifadeleri yer aldı.

Sözcü manşetindeki habere, “Ikınsan da sıkından da Suriye’deki PKK’lı hainleri bi-ti-re-ce-ğiz” başlığını attı ve “Suriye’de bir Kürt devleti kurulması için uğraşan ABD’nin başkanı Trump, Türkiye’ye yine tehditler savurdu” dedi.
Birgün gazetesi habere manşetin altında, “Trump’tan açık tehdit, Saray’dan ‘ortaklık’ ikazı” başlığıyla yer ayırdı ve “ABD Başkanı, ‘Kürtlere saldırırlarsa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvedeceğiz’ diye tweet attı. Cumhurbaşkanlığı ise ‘Ortaklık yükümlülüklerinizi yerine getirin’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Yeni Şafak, “Dengesiz” başlığıyla verdiği haberde, “ABD Başkanı Trump’ın dengesiz mesajlarının hedefi bu kez Türkiye oldu. Trump, Fırat’ın doğusuna yönelik harekat için ‘Kürtlere saldırırlarsa Türkiye’yi ekonomik olarak mahvedeceğiz’ diyerek tehdit etti. PKK’nın Kürtlere eşitlenmesi ve sözde müttefikten gelen düşmanca sözler Ankara’da sert tepkiye neden oldu” ifadelerini kullandı.

Star gazetesi manşetindeki habere, “ABD Kürtleri değil, katilleri koruyor” başlığını attı ve “Suriye’den çekilme kararı sonrası baskılara maruz kalan Trump, gündem değiştirmek için Türkiye’ye ekonomik savaş tehdidi savurdu. Geçmişteki ekonomik operasyonların itirafı niteliğindeki küstah tehditle Trump, Kürtlerin düşmanı PKK/YPG’li teröristlere sahip çıktı” dedi.

Akşam gazetesi, “Tehdide pabuç bırakmayız” başlığıyla verdiği haberde, “ABD Başkanı Trump, ‘Kürtleri (YPG) vururlarsa ekonomisini mahvederiz’ diyerek Türkiye’yi hedef aldı. Ankara’dan anında ve sert yanıt geldi: ‘Bu tehditlere pabuç bırakmayız’” ifadelerini kullandı.

“Teşvikler bu tabloyu değiştirmez!”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Teşvikler bu tabloyu değiştirmez!” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Sanayi üretimi Kasım’da yüzde 6.5 ile son 10 yılın en büyük daralmasını yaşadı. Ara ve sermaye malı imalatı yüzde 10 civarında daraldı. Teşviklere rağmen otomotiv sektörü 2018 yılını yüzde 35 daralma ile kapattı. Isızu 4 ay boyunca belirli sürelerle üretimi durdurma kararı aldığını duyurdu. 6 aylık geçici iş için, dört bir yanda İŞKUR önlerinde izdiham yaşanıyor. Ekonomik daralmanın derinliği AKP hükümetinin yerel seçimler öncesi neden teşvik üstüne teşvik açıkladığını anlaşılır kılsa da sorunu çözmüyor. Teşvikler eldeki stokların eritilmesini sağlıyor ama üretimi canlandırmıyor, işsizliği azaltmıyor” ifadelerine yer verildi.    

“Fındık fıstık dışında her şeyi ithal ediyoruz”

Birgün gazetesi manşetinde, “Fındık fıstık dışında her şeyi ithal ediyoruz” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Bir zamanlar tarımda kendisine yeten ülke konumundaki Türkiye’de tarım kesimi yaşam mücadelesi veriyor. AKP döneminde Türkiye’de tarım üreticisi uluslararası gıda devleri ile rekabete zorlandı. Tarım ve Orman Bakanı Osman Pakdemirli ise ‘paramız var ki ithalat yapabiliyoruz’ diyerek tarım krizine teşhis koymaktan uzak olduğunu gösterdi. Uzmanlar ise uyarıyor: Yerli üreticiyi korumadan hesapsızca yapılan ithalat tarımı bitiriyor. Tarımsal üretim miktarları, 2018 yılında bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde yüzde 5,8, sebzelerde ise yüzde 2,6 azaldı. Azalan üretime karşılık nüfus artışı sebebiyle tarımsal üretime ihtiyaç arttı. Bu sebeple Türkiye, ihtiyaç fazlasını ithal ediyor. Ancak ithalat tüketicinin sorununu kısa sürede çözse de üretici uluslararası gıda tekelleri ile rekabet etmek zorunda kalıyor. Öte yandan yıllardır verimli topraklara sahip olması ile övünülen Türkiye’de tarımsal üretim yapılan alanlar AKP döneminde daraldı. Tarımda planlama yerine kısa vadeli popülist uygulamalarla ezilen çiftçi, üretim yaptığı alanları terk ederken bu alanlar, imara açılarak inşaat rantına kurban gidiyor. Örneğin, 2004 yılında 93 milyon dekar alanda buğday üretimi yapan Türkiye, 2018 yılında 76 milyon dekar alanda buğday üretimi gerçekleştirdi. Buğday üretimi yapılan araziler yüzde 18 oranında azaldığı için artan nüfusun buğday ihtiyacı ithalat ile karşılanıyor. Ayrıca ithalat yönelimi yalnızca buğdayla sınırlı değil. 2018 Ocak-Şubat-Mart döneminde kırmızı et ithalatında yüzde 675, canlı hayvanda yüzde 142, buğdayda yüzde 148 artış yaşandı. Dışa bağımlılık ise dolara olan ilgiyi arttırıyor. Tarım krizi sürerken Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) geçtiğimiz hafta ‘çiftçimiz neden üret(e)miyor’ başlıklı bir rapor yayımladı. İthalata bağımlılığa dikkat çekilen ZMO raporunda şunlar kaydedildi: ‘Tarımsal üretimimizin talebi karşılayamaması nedeniyle her geçen gün artan tarımsal ithalat, gıda güvenliği ve ülkemizin dışa bağımlılığını artırmakta, çiftçilerimizin kârlı bir üretim yapamayarak üretim süreçlerinin dışında kalmasına yol açmaktadır.’ Yayımladığı raporda tarımsal üretimdeki düşüşün nedenini sorgulayan ZMO, temel sorunun girdi fiyatlarındaki yükselme ve çiftçinin kazanamaması olduğunu tespit etti” ifadeleri yer aldı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design