Anasayfa / Medya izleme / “Venezuela’da darbe girişimi”

25 Ocak

“Venezuela’da darbe girişimi”

Gazetelerin manşetinde Venezuela’da yaşanan kaos yer aldı.

Venezuela’da Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido kendisini devlet başkanı ilan etti.

Evrensel gazetesi sürmanşetindeki habere, “Emperyalistler elinizi Venezuela’dan çekin” başlığını attı ve “Venezuela’da ABD destekli Muhalif Siyasetçi Juan Guaido kendini devlet başkanı ilan etti. ABD, Avrupa Birliği, Kanada ve gerici Latin Amerika hükümetleri de art arda Guaido’ya destek açıklaması yaptı. Rusya, İran, Meksika, Çin ve Küba gibi ülkeler Venezuela hükümetini destekledi. Venezuela Savunma Bakanlığı ordunun hükümetin yanında olduğunu söylerken, ABD medyası ise Trump’ın askeri saldırı hazırlığında olduğunu yazdı. Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ‘Darbeye hayır, müdahaleciliğe hayır’ diyerek ABD ile ilişkileri askıya alırken, Venezuela sokaklarında ise hem Guaido hem de Maduro destekçileri kitlesel gösteriler yapıyor” dedi.

Yeni Yaşam gazetesi habere ön sayfasının altında, “Venezuela’da darbe girişimi” başlığıyla yer ayırdı ve “Latin Amerika ülkesi Venezuela’da, ABD ve ülke içindeki sağcıların desteğini arkasına alan Ulusal Meclis Başkanı Juan Guiado’nun kendini ‘geçici başkan’ ilan etmesi küresel bir krizi tetikledi. Ülkede 20 Mayıs’ta gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimini yüzde 68’le ilk turda kazanan ve ülkesini 2025 yılına kadar yönetecek Nicolas Maduro’nun geçen günlerde yemin edip göreve başlamasının ardından Guiado, parlamentodan Maduro’nun ‘gayri meşru’ olduğunu iddia etmişti. Bu kez önceki gün düzenlenen bir mitingde yemin ederek, kendini ülkenin geçici başkanı ilan eden Guiado’ya ABD’den destek gecikmedi. ABD Başkanı Donald Trump, Guaido’yu ülkenin meşru lideri olarak tanıdığını açıkladı. Ancak yerel kaynaklar hakkında gözaltı kararı verilen Guaido’nun, Caracas’taki Kolombiya Büyükelçiliği’ne sığındığını iddia etti. Bunun üzerine başkent Caracas’taki başkanlık sarayı önünde toplanan Maduro yanlısı on binlerce kişi, Guaido’nun yasa dışı başkanlık deklarasyonuna ve ABD’nin müdahale girişimine tepki gösterdi. Kendisini destekleyenlere açıklama yapan Maduro, ‘Venezuela halkı, ‘Darbeye, müdahaleciliğe, imparatorluğa hayır’ diyor. Burada teslim olan hiç kimse yok. Biz mücadeleye, barışın ve ilerlemenin zaferine doğru gidiyoruz’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi manşetindeki habere, “ABD demokrasi değil, savaş ve yıkım getirir” başlığını attı: “ABD destekli Juan Guaido’nun kendisini ‘Devlet Başkanı’ ilan etmesi, ABD’nin bu hamleyi tanımasının ardından kızışan süreç, Venezuela’nın ABD diplomatlarına ülkeyi 72 saat içinde terk etme ihtarı vermesine kadar uzandı. Çoğu Avrupa ülkesi ABD’nin arkasında saf tutarken, Küba, Meksika, Bolivya, Nikaragua, Rusya, Çin ve İran’dan ise destek geldi. Son yıllarda sağ hükümetlerin iktidara geldiği kıtada Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Ekvador, Guatemala, Honduras, Panama, Paraguay ve Peru ise Guaido’yu tanıdı. Trump’ın, Batı ülkelerinin liderlerine de Guaido’yu tanımaları çağrısında bulunmasının ardından AB liderlerinden peş peşe açıklamalar geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptığı açıklamada ‘Avrupa, demokrasinin restorasyonunu destekliyor’ yorumunu yaparken, İspanya bu krizden çıkmanın tek yolunun seçimlerin tekrarlanması olduğunu belirtti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise ‘Venezuela hakkındaki tartışma bitmiştir. Maduro hükümeti gayri meşru, sefil ve köküne kadar antidemokratik’ ifadelerini kullandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD ve diğer ülkelerin Venezuela üzerindeki baskıyı artırdıklarına dikkat çekildi. Rusya’nın açıklamasında, ‘Venezuela’nın egemenliğini koruması ve içişlerine karışılmaması için Venezuela’yla birlikte olacağız’ denildi. Ayrıca Venezuela’daki muhalefet partilerine de kimsenin satranç oyununda piyon olmamak için karşı koymaları için çağrıda bulunuldu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ‘Çin, Venezuela’ya dış müdahaleye karşı çıkıyor’ açıklamasını yaptı. Yunanistan’da iktidardaki SYRIZA’dan yapılan açıklamada Maduro’ya destek çağrısı yapıldı. ‘SYRIZA, Nicolas Maduro’ya tam desteğini ve dayanışmasını sunuyor’ ifadeleri kullanıldı.”

Sabah gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Maduro’ya destek” başlığını attı ve “ABD ve Avrupa tarafından Maduro’ya karşı yapılan diplomatik darbe girişimi Venezuela halkından döndü. Ordu ve Venezuela halkı Maduro’ya sahip çıkarken, Türkiye, Meksika, Küba, Rusya ve Çin’den ABD ve Avrupa’ya tepki geldi” dedi.

Yeni Şafak habere sürmanşetinde, “Dik dur Maduro” başlığıyla yer verdi ve “Trump, Venezuela’da açık açık darbe girişiminde bulundu. Trump, muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu ‘geçici devlet başkanı’ olarak tanıdı, ülke ayağa kalktı. Maduro’ya ilk destek Türkiye’den geldi” ifadelerine yer verdi.

Star gazetesi birinci sayfasının altından, “Venezuela halkından 15 Temmuz nöbeti” başlığıyla verdiği haberde, “ABD’nin Venezuela’daki darbe planına karşı sokağa dökülen milyonlar demokrasi nöbetine başladı. Başkan Erdoğan, Maduro’yu arayarak, ‘Dik dur, yanındayız’ dedi” ifadelerini kullandı.
Akşam gazetesi habere manşetin altında, “En açık ABD darbesi” başlığıyla yer ayırdı. Haberde, “Venezuela’da darbeden umudunu kesen ABD’nin ‘Maduro yerine Guaido’yu başkan olarak tanıma hamlesi’ ülkeyi yeni bir kaosa sürükledi” ifadeleri yer aldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design