Anasayfa / Medya izleme / “Sancılı değişim”

29 Ocak

“Sancılı değişim”

Cumhuriyet, Birgün ve Sözcü gazeteleri, CHP Parti Meclisi toplantısında yaşananları manşete taşıdı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Sancılı değişim” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP Parti Meclisi önceki gün, 4 aylık aday belirleme sürecinin en tartışmalı toplantısına sahne oldu. Partide, İstanbul ve İzmir ilçe adaylarının sona bırakılması ‘strateji hatası’ yorumlarına neden oldu. MYK’nin PM’ye sunduğu 151 kişilik listedeki 8 isim geri çekilirken 5 aday değişti. İstanbul’da 29 ilçebelediye başkan adayı belirlendi. CHP’nin yönetimde olduğu 14 belediyenin 5’inde yeni isimler seçildi. 4 belediyede mevcut başkanlarla devam kararı alındı. İzmir’de yalnızca 5 mevcut başkan yeniden aday gösterildi, CHP’nin elindeki 17 belediyede değişikliğe gidildi” ifadeleri yer aldı.

Haber Birgün gazetesinin ön sayfasının altında, “CHP’de seçim gerilimi” başlığıyla yer buldu. Haberde, “CHP’de İzmir, Kırklareli, Rize, Zonguldak ve Hakkari adaylarının da belirlendiği, 18 saat süren sancılı Parti Meclisi (PM) toplantısında İstanbul ve İzmir’deki merkez ilçeler başta olmak üzere toplam 145 belediye başkan adayına daha karar verildi. Böylelikle CHP, 31 Mart’ta yarışa katılacak 842 adayını açıklamış oldu. PM toplantısı devam ederken, ‘istifa’ ettiğini açıklayan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, yaklaşık yedi saat sonra görevine devam edeceğini duyurdu. Kaftancıoğlu’nun başta Battal İlgezdi’nin Ataşehir için yeniden aday gösterilmesine itirazı olmak üzere İstanbul adaylarıyla ilgili görüşlerini cumartesi günü görüştüğü Kılıçdaroğlu’na da ilettiği belirtiliyor. Toplantıda tartışma yaratan ilçelerden biri de Kadıköy oldu. Bazı üyeler Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun başarılı bir isim olduğunu belirterek yeniden aday gösterilmemesine tepki gösterdi. Oylama sonucu MYK’nın listesinde yer alan Şerdil Dere Odabaşı kritik bir sayıyla 29 üyenin itirazına karşın 30 oyla Kadıköy adayı oldu” ifadeleri kullanıldı.        
Sözcü gazetesi habere manşetinde, “CHP’de liste savaşı” başlığıyla yer verdi ve “CHP, yerel seçimdeki adaylarını belirlemek için önceki gün ilk olarak Merkez Yönetim Kurulu’nu topladı. Sonra Parti Meclisi’ne 153 aday ismi sunuldu. PM’de İstanbul ve İzmir adayları yüzünden sert tartışmalar oldu. Özellikle Kadıköy ve Şişli’den aday yapılacak isimler konusu tam bir savaşa dönüştü. Tepki istifaları yaşandı. Dün sabah 05:30’da biten sancılı PM’de 145 isim netleşti. Krize neden olan ilçeler 4 Şubat’taki PM’de tekrar konuşulacak” dedi.     

“Şov hastaları”

Birgün gazetesi manşetinde, “Şov hastaları” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Tamamlanmadığı halde seçim yatırımı olarak apar topar hizmete açılması planan Bilkent Şehir Hastanesi’nin tanıtım toplantısı için Numune, Yüksek İhtisas ve Atatürk Hastanesi’nde görevli hekimler, acil toplantıya çağrıldı. Bugün yapılacak toplantı nedeniyle Numune, Yüksek İhtisas ve Atatürk Hastanesi’nde nöbetçi hekimler görev yapacak. Açılışı bir kaç kez ertelenen ve tümüyle ancak 2020 yılında hizmete girebileceği belirtilen Bilkent Şehir Hastanesi’nin yerel seçim öncesi sınırlı sayıda bölümünde hizmet vermeye başlanacak. Hastanenin tamamlanıp tamamen hizmete girmesi ile kapanacak olan şehir merkezindeki Numune, Yüksek İhtisas, Atatürk, Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Çocuk, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Dışkapı Çocuk Sağlığı Hemotoloji ve Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastaneleri’nin bazı bölümleri önümüzdeki günlerde Bilkent’e taşınacak. TTB Başkanı Sinan Adıyaman, hastane taşımanın ciddiyetle yapılması gereken bir iş olduğunu belirterek, ‘Yerel seçim öncesi sağlık hizmetinin politikaya alet edilmesi halk sağlığı açısından ciddi sıkıntılar yaratır’ uyarısında bulundu. Adıyaman, şunları söyledi: ‘Bilkent Şehir Hastanesi için şehir merkezinde bulunan altı köklü hastanenin taşınması planlanıyor. Hastanelerin taşınma işlemleri siyasete alet edilemeyecek kadar önemlidir. Bilkent’te laboratuvar hizmetinden, sekreteryasına bütün sistem kurulmadan hastanelerin belirli bölümlerin hizmete girmesi sadece hasta mağduriyeti yaşatır’” ifadeleri yer aldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design