Anasayfa / Medya izleme / “‘Taş da yağsa çalışacaksınız’ cinayeti”

30 Ocak

“‘Taş da yağsa çalışacaksınız’ cinayeti”

Evrensel, Yeni Yaşam ve Birgün gazeteleri Antalya’daki hortumda yaşamını yitiren 13 yaşındaki Berivan’ı manşete taşıdı.

Evrensel gazetesi manşetinde, “‘Taş da yağsa çalışacaksınız’ cinayeti” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Ailesi ile birlikte tarım işçisi olarak gittiği Antalya'dan tabutta dönen 13 yaşındaki Berivan Karakeçili'nin babası Kazım Karakeçili, ‘Yağmur da yağsa, taş da yağsa çalışacaksınız’ diyerek zorla çalıştıran patronların kızının ölümünden sorumlu olduğunu söyledi. Antalya'nın Kumluca ilçesinde 24 Ocak'ta meydana gelen hortumda yaşamını yitiren mevsimlik tarım işçisi 13 yaşındaki Berivan Karakeçili için Urfa'nın Viranşehir ilçesinde kurulan taziye devam ediyor. Çalıştığı portakal bahçesinde hortumun etkisi ile çatılardan savrulan sacın başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren mevsimlik çocuk işçi Karakeçili’nin 8’inci sınıf öğrencisi olduğu öğrenildi. Yoksulluktan kaynaklı çalışmak zorunda kaldıklarını ifade eden Baba Kazım Karakeçili, Eylül ayından bu yana Kumluca’da olduklarını anlattı. Baba Kazım Karakeçili, hava koşullarının kötü olduğu günlerde çalışmak istemediklerini, ancak bahçedeki portakalların işlendiği fabrika sahibinin buna müsaade etmediğini söyledi. ‘Kızımı sanki orada bıraktım, bir daha asla gitmem’ diyen baba Karakeçili, kızının hakkını sonuna kadar arayacağını, fabrika sahiplerinden şikayetçi olacağını ifade etti. Hortumun yaşandığı gün çevredeki bahçelerde çalışan işçilerin kötü hava koşullarından kaynaklı tarlaya inmediklerine dikkat çeken Karakeçili, patronların kendilerine ‘Yağmur da yağsa, taş da yağsa çalışacaksınız’ dediğini kaydetti” ifadeleri kullanıldı.
Yeni Yaşam gazetesi habere manşetinde, “‘Taş yağdı’, Berivan öldü” başlığıyla yer verdi ve “Antalya’da hortumun savurduğu sacın çarpması sonucu yaşamını yitiren 13 yaşındaki tarım işçisi Berivan ve ailesi, o gün tarla sahibi tarafından ‘Taş da yağsa çalışacaksınız’ denilerek zorla tarlaya götürülmüş” dedi.

Birgün gazetesi, “‘Kızımı hava değil, bu sistem öldürdü’” başlığıyla verdiği haberde, “Ailesi ile birlikte tarım işçisi olarak gittiği Antalya’dan tabutta dönen 13 yaşındaki Berivan Karakeçili’nin babası Kazım Karakeçili, ‘Yağmur da yağsa, taş da yağsa çalışacaksınız’ diyerek zorla çalıştıran patronların kızının ölümünden sorumlu olduğunu söyledi. Antalya’nın Kumluca ilçesinde 24 Ocak’ta meydana gelen hortumda yaşamını yitiren mevsimlik tarım işçisi 13 yaşındaki Berivan Karakeçili için Urfa’nın Viranşehir ilçesinde kurulan taziye devam ediyor. Çalıştığı portakal bahçesinde hortumun etkisi ile çatılardan savrulan sacın başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren mevsimlik çocuk işçi Karakeçili’nin 8’inci sınıf öğrencisi olduğu öğrenildi. Baba Kazım Karakeçili, yoksulluktan kaynaklı çalışmak zorunda kaldıklarını ifade etti. ‘Kızımı sanki orada bıraktım, bir daha asla gitmem’ diyen baba Karakeçili, kızının hakkını sonuna kadar arayacağını, fabrika sahiplerinden şikayetçi olacağını ifade etti. Hortumun yaşandığı gün çevredeki bahçelerde çalışan işçilerin kötü hava koşullarından kaynaklı tarlaya inmediklerine dikkat çeken Karakeçili, patronların kendilerine ‘Yağmur da yağsa, taş da yağsa çalışacaksınız’ dediğini kaydetti” ifadelerini kullandı.

“Biber, patlıcan ülkeyi batıracan”

Birgün gazetesi manşetinde, “Biber, patlıcan ülkeyi batıracan” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın marketlere gözdağı vermesinin ardından marketlerde patlıcan ve sivri biber gibi ürünlerin raftan kaldırılma kararı alındı. İstanbul Meyve Sebze Esnaf Odası Genel Başkanı Sinan Çınar, sebze ve meyve ürünlerine yönelik getirilen kısıtlamayı doğruladı. BirGün’e konuşan Çınar, kısıtlamanın yalnızca patlıcan, dolmalık ve sivri biber olmak üzere üçt üründe yapılacağını aktardı. Çınar yaptığı açıklamada, ‘Yerli üretim olarak nitelendirdiğimiz ürünlerin tohumlarını ithal etmemiz sebebiyle fiyat artışının önüne geçilemiyor. Domates, patlıcan, dolmalık ve sivri biberin marketlerden çekme talebimiz havalar ısınına kadar… Bu ürünler dışında herhangi bir ürün kaldırılmayacak. Perşembe günü yapılacak olan toplantıda isteğimiz ihracata kota getirilmesi’ dedi. Erdoğan geçtiğimiz hafta ‘Faiz, enflasyon düşerken marketlerde hala sebze ve meyve fiyatları düşmedi. Bu marketlerde, benim halkımı sömürme mücadelesini devam ettirenler varsa bunun hesabı da sorma görevi bizimdir ve sorarız…’ demişti. İktisatçı Güngen, marketlerde patlıcan ve biber satışının durdurulmasında temel nedenin marketlerin hedefe konması olduğunu ifade etti. Güngen,  ‘Marketler hedefe konduğunda orada bir geri çekilme ve böylece tekrar pazarlık masasına oturma durumu ortaya çıkıyor. Patlıcanın fiyatı 12-13 liraya çıkmışken bunun sorumlusu olarak görünmektense satmıyorum kardeşim o halde demek market için de daha makul çözüm oluyor. Verilecek rasyonel tepki bu koşullar altında bu rejim altında başka bir şey değil maalesef’ dedi” ifadeleri yer aldı.

“Tartışmada ikinci perde”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Tartışmada ikinci perde” başlıklı haberinde, “CHP içinde yeterli oyu alamadığı için geri çekilen bazı adayların gelecek PM’deki aday listesinde tekrar yer alacağı belirtiliyor. Bu kapsamda İstanbul’un Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve İzmir Bayraklı Belediye başkan adayı Cevat Durak’ın tekrar PM’ye getirileceği kaydediliyor. Son PM toplantısında geri çekilen İstanbul’un ilçelerinden Şişli ve Silivri, İzmir’in ilçelerinden Buca ve Bayraklı adayları tekrar ele alınacak. PM’de geri çekilen Muğla’nın Bodrum ve Antalya’nın Akseki ilçelerinin de gündeme geleceği ifade ediliyor. Geri çekilen ilçelerin yanı sıra İstanbul’un Beyoğlu, Küçükçekmece, Maltepe adaylarının da belirlenmesi bekleniyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünkü MYK toplantısında 27 Ocak’ta yapılan ve parti içinde tartışmalara neden olan PM toplantısı devam ederken İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun sosyal medya üzerinden istifa ettiğini duyurmasıyla başlayan tartışma üzerine kurmaylarına talimat verdiği ileri sürüldü. İddiaya göre Kılıçdaroğlu, Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’ya Kaftancıoğlu’nu görevden alma talimatı verirken, ‘Ya sen görevden al ya da istifa etsin’ dediği ileri sürüldü. Kılıçdaroğlu’nun söz konusu talimatı üzerine Kaftancıoğlu’nun bugün Genel Merkez’e gelerek bir görüşme yapacağı da iddia ediliyor” ifadelerini kullandı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design