Anasayfa / Medya izleme / “Adalet yine yok”

20 Şubat

“Adalet yine yok”

Cumhuriyet gazetesi eski yönetici ve yazarları hakkında verilen mahkumiyet kararlarının istinaf mahkemesince onanması az sayıda gazetede yer buldu.

İstinaf Mahkemesi, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Cumhuriyet Gazetesi eski yönetici ve yazarları hakkında verdiği mahkumiyet kararını onadı.

Cumhuriyet gazetesi manşetten verdiği habere, “Adalet yine yok” başlığını attı ve “Gazetemiz yayıncılık faaliyetlerinin suçlama konusu yapılması sonucu eski yönetici ve yazarlarımıza verilen hapis cezaları İstanbul Bölge İdare Mahkemesi (İstinaf) 3. Ceza Dairesi tarafından onandı. Karar uyarınca cezası 5 yılın altın olan Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara, Önder Çelik, Güray Öz ve Emre İper ve Bülent Utku kalan cezalarının infazı için yeniden cezaevine girecek. Cezası 5 yılın üstünde olan gazetemiz eski İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ında aralarında yer aldığı 6 ismin dosyası ise Yargıtay’a taşınacak. İstinaf Mahkemesi verdiği kararda 5 yılın üzerinde ceza alan Akın Atalay, Orhan Erinç, Murat Sabuncu, gazetemiz eski yazarları Hikmet Çetinkaya, Aydın Engin, gazetemiz eski muhabiri Ahmet Şık ve Ahmet Kemal Aydoğdu hakkında verilen onama kararını 15 gün içinde Yargıtay'a taşıyabilecekleri aktarıldı. Ayrıca İstinaf Mahkemesi yerel mahkemenin de haklarında beraat kararı verdiği gazetemiz eski Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay ve gazetemiz eski muhasebe müdürleri Günseli Özaltay, Bülent Yener için ise İstinaf Savcısı'nın Yargıtay'a başvurma hakkı bulunduğunu aktardı. Kararda, 5 yılın altında ceza alan isimlerin ise, bu onama kararı ile haklarındaki cezanın kesinleştiği ifade edildi. Mahkeme verdiği kararda 24 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen Ahmet Şık'ın “suçun işlendiği” ve kararın verildiği tarihlerde milletvekili olmadığını belirterek, Şık’ın yasama dokunulmazlığından yararlanamayacağı kaydedildi. Haklarındaki hüküm kesinleşen isimler Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu, ancak bireysel başvuru süreci infaz sürecini engellemiyor” ifadelerini kullandı.

Evrensel gazetesi habere sürmanşetinde, “Cumhuriyet’e hukuksuz karar onaylandı” başlığıyla yer verdi ve “İstinaf Mahkemesi, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Cumhuriyet Gazetesi eski yönetici ve yazarları hakkında verdiği mahkumiyet kararını onadı. Karara göre cezası 5 yılın altında olan 8 kişi yeniden cezaevine girecek. 5 yılın üzerinde ceza alanların Yargıtay'a temyiz başvurusunda bulunma hakları var. Kararda, İstinaf Savcısı'nın da haklarında beraat kararı verilen 3 sanık için Yargıtay'a başvurma hakkı bulunduğu kaydedildi. Kararda, 5 yılın altında ceza alan sanıkların, bu onama kararı ile haklarındaki cezanın kesinleştiği ifade edildi. Cumhuriyet gazetesi davasında İstinaf Mahkemesi, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği mahkumiyet kararını hukuka uygun buldu ve onadı. Cumhuriyet davası avukatlarından Abbas Yalçın’ın Evrensel’e verdiği bilgiye göre cezaları 5 yılın üzerinde olanların Yargıtay’da temyiz hakları bulunuyor. Dolayısıyla cezaları 5 yılın üzerinde olanlar kararları henüz kesinleşmediği için cezaevine girmeyecek” dedi.

Birgün gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Hukuksuzluk onandı!” başlığını attı ve “İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf), Cumhuriyet gazetesi davasında verilen cezaları onadı. Karar uyarınca temyiz incelemesini istinaf mahkemesinin yaptığı Cumhuriyet davasında yargılananlar, kalan cezaları için tekrar cezaevine girecekler. Karar duruşmaları geçen yıl yapılan Cumhuriyet davasında beş yıla kadar  verilen cezaların itiraz incelemesini yapan İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde verilen mahkûmiyet kararlarını onadı. Karar uyarınca, dosyaları istinaf incelemesine tabii tutulan isimlerin, kalan cezalar için tekrar cezaevine girmeleri gerekecek.  Cumhuriyet gazetesi davasında beş yılın üzerinde ağır hapis cezası alan isimlerin temyiz incelemesi ise Yargıtay’da yapılıyor. Temyiz dosyası Yargıtay’da süren isimler: Hikmet Çetinkaya, Orhan Erinç, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Aydın Engin, ve Ahmet Şık” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi manşetin altındaki habere, “Gazeteciler yeniden cezaevine girecek” başlığını attı ve “İstinaf mahkemesi, Cumhuriyet Gazetesi davasında 5 yıldan az ceza alan gazetecilerin cezalarını onadı. Cumhuriyet davasında yargılanan ve 5 yıldan az ceza alan karikatürist Musa Kart, yazar Hakan Kara, muhasebeci Emre İper ve avukat Mustafa Kemal Güngör tekrar cezaevine girecek. Duruşma savcısı ve sanık avukatları tarafından yapılan itirazı değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi (istinaf), Cumhuriyet Gazetesi eski yazarları ve yöneticilerinin yargılandığı davada verilen mahkumiyet kararlarına ilişkin kararını verdi. İstinaf Mahkemesi, yerel mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığını, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiğini gerekçe göstererek hem savcının hem de sanıkların istinaf başvurularını esastan reddetti. İstinaf, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını onadı. 3. daire, verilen mahkumiyet kararından sonra milletvekili seçilen Ahmet Şık'ın durumuna ilişkin de hüküm kurdu. Ahmet Şık'ın suçun işlendiği ve kararın verildiği tarihlerde milletvekili olmadığını belirten mahkeme, seçimden önce suç işleyen Ahmet Şık'ın Anayasa'nın 83/2 maddesinde öngörülen yasama dokunulmazlığından yararlanamayacağını ileri sürdü. 3. Ceza Dairesi kararında, 5 yılın üzerinde ceza alan sanıklar Ahmet Kemal Aydoğdu, Akın Atalay, Aydın Engin, Ahmet Aslan Çetinkaya, Mehmet Murat Sabuncu, Mehmet Orhan Erinç, Ahmet Şık'ın bu kararı 15 gün içinde Yargıtay'a taşıma haklarının bulunduğunu belirtti” dedi.

Sabah gazetesi haberi ön sayfasının altından, “Cumhuriyetçiler’in cezalarına ‘İstinaf’tan onay” başlığıyla anonsladı.

“Hayat Saray’a güzel”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Hayat Saray’a güzel” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilmesinin ardından Başbakanlık’tan alınarak Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilen ve dev inşaatlarla büyüyen Beştepe’deki ‘Külliye’, Okluk Koyu’na yapılan yazlık saray ile Malazgirt’e yapılacak Ahlat Köşkü, Cumhurbaşkanlığı’nın yatırım harcamalarında dev artışlara neden oldu. Erdoğan dönemindeki yatırım harcamaları yaklaşık 25 kat arttı. Cumhurbaşkanlığı 2019 yılı Yatırım Programı’nda yer alan verilere göre, Cumhurbaşkanlığı’nın proje büyüklüğü Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği yıldan bu yana yüzde 2 bin 370 büyüdü. 2014 yılında 131 milyon 150 bin liralık üç yatırım projesi yürütülürken 2015’de büyüklük 158 milyon, 2016’da 798 milyon 850 bin, 2017’de 1 milyar 597 milyon oldu. Cumhurbaşkanlığı’nın resmen tek yönetim merkezi olduğu 2018 yılındaki projelerin büyüklüğü 2 milyar 2 milyon liraya, 2019 yılında da 3 milyar 240 milyon liraya çıktı. 2014 yılındaki üç proje için yapılması öngörülen harcama tutarı 75 milyon 150 bin lira iken 2019’a gelindiğinde toplam sekiz proje için harcama tutarı tahmini 950 milyon lira oldu. Harcama tutarı 2014 yılından 2019’a gelindiğinde yüzde bin 164 arttı. Yatırım programına göre, 2019’da devam eden projelere 715 milyon lira, etüt projelere 5 milyon lira harcanacak, 230 milyon liralık da yeni projeye başlanacak. Okluk Koyu’nda yapılan yazlık sarayın 360 milyon liralık etüt-proje, müşavirlik, makine-teçhizat alımı ile bir sosyal tesisinin inşaatının bu yıl tamamlanması planlanıyor. Yatırım bütçesinden en büyük pay 2 milyar 353 milyon lira ile Ankara’daki sarayın donanımı, 322 bin 88 metrekare büyüklüğündeki ek hizmet binası, 112 bin 210 metrekarelik alanda yapılacak peyzaj çalışmaları ile makine ve teçhizat alımına ayrıldı. Cumhurbaşkanlığına ait Ankara ve İstanbul’daki binalarda da 246 milyon 300 bin liralık onarım yapılacak. Bu her iki işin, 2020 yılında tamamlanması öngörülüyor” ifadelerine yer verildi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design