Anasayfa / Medya izleme / “Müebbet talep edildi!”

21 Şubat

“Müebbet talep edildi!”

Gezi Parkı direnişine ilişkin iddianamede istenen ağırlaştırılmış müebbet cezaları birçok gazetede yer aldı.

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin iddianamede Osman Kavala, Mücella Yapıcı ve Can Dündar gibi isimler için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “‘Akla ziyan iddialarla Gezi karalanamaz’” başlığıyla yer verdi ve “Gezi Parkı eylemlerine ilişkin aralarında 15 aydır cezaevinde bulunan Osman Kavala ve sanatçı Mehmet Ali Alabora'nın da bulunduğu 16 kişiyle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede 16 kişinin de ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması istendi. İddianamede Gezi direnişi 'kalkışma' olarak tanımlandı. Davanın müştekileri arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan da var. Gezi Parkı direnişine ilişkin aralarında Osman Kavala, Mehmet Ali Alabora, Can Dündar, Mücellla Yapıcı gibi isimlerin bulunduğu 16 kişiyle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. 16 kişiye 10 suçlama yöneltildi. Tüm kişiler hakkında, ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilen iddianamede, bazı şüphelilerin ‘mala zarar verme’, ‘tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması’, ‘ibadethane ve mezarlıklara zarar verme’, ‘ateşli silahlar kanuna muhalefet’, ‘nitelikli yağma’ ve ‘nitelikli yaralama’ gibi iddialardan da değişen oranlarda hapisle cezalandırılması istendi. İddianamede, Gezi Parkı direnişi bir ‘kalkışma girişimi’ olarak tanımlandı. İddianamede şüphelilerin 2011 yılından itibaren Gezi direnişini yönlendirmeye başladığı öne sürülüyor. Yine Gezi direnişi 'finansmanı ile koordinasyonun sağlanması hususundaki fiilleri' iddianame konusu olarak yer aldı. İddianamede 'şüphelilerin' bu olayların tepe yönetiminde yer aldıkları ve bu kapsamda ülke genelinde meydana gelen 'şiddet' olaylarından sorumlu tutuldukları ifade edildi. Konu ile ilgili Evrensel'e konuşan Avukat Can Atalay, Gezi direnişi sürecinde milyonlarca insanın anayasal hakkını kullandığını belirterek ‘Eğer mesele, hükümetin istifa edip etmemesi gerektiğini düşünüp düşünmememize geliyorsa, demokrasilerde hükümetlerin değişmesinin talep edilmesi en demokratik haktır. Gezi, bu toprakların gelecek umutudur. Akla ziyan iddialarla gezi karalanamaz’ dedi” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet ön sayfasının altındaki habere, “İddianame şaşırtmadı” başlığını attı ve “Milyonlarca yurttaşın katıldığı Gezi Direnişi hakkında 6 yıl sonra iktidarın söylemlerine paralel iddianame hazırlandı. Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 16 kişi için ‘Anayasal düzeni devirmeye teşebbüs’ ve ‘Gezi’yi finanse etmek’ iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet istendi” dedi.
Birgün gazetesi habere manşetin altında, “Müebbet talep edildi!” başlığıyla yer ayırdı ve “Gezi Parkı direnişine ilişkin aralarında Osman Kavala, Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve Mehmet Ali Alabora’nın da bulunduğu 16 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede, şüphelilere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. İddianamede, şüphelilere 10 ayrı suçlama yöneltildi. Can Dündar ve Mehmet Ali Alabora’nın da aralarında bulunduğu 6 şüpheli hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. 657 sayfalık iddianame mahkemeye gönderildi. Tüm şüpheliler hakkında, ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilen iddianamede, bazı şüphelilerin ‘mala zarar verme’, ‘tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması’, ‘ibadethane ve mezarlıklara zarar verme’, ‘ateşli silahlar kanuna muhalefet’, ‘nitelikli yağma’ ve ‘nitelikli yaralama’ gibi suçlardan da değişen oranlarda hapisle cezalandırılması istendi. İddianamede, Bakanlar Kurulu ve 746 kişi iddianamede müşteki olarak yer aldı” ifadelerine yer verdi.
Sabah gazetesi manşetin yanındaki habere, “Osman kavala için ağır müebbet talebi” başlığını attı ve “2013’teki Gezi Parkı eylemlerine ilişkin iddianamede Osman Kavala, Mehmet Ali Alabora ve Can Dündar’ın da aralarında bulunduğu 16 kişi hakkında ağır müebbet istendi” dedi.
Yeni Şafak ön sayfasının altında yer ayırdığı haber için, “Gezi apaçık bir darbeydi” başlığını kullandı. Haberde, “Gezi Parkı olaylarına ilişkin soruşturmada aralarında Osman Kavala ile Mehmet Ali Alabora’nın da bulunduğu 16 şüpheli hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi. İddianamede eylemlerin Kavala tarafından finanse edildiği ve açık bir şekilde hükümeti ortadan kaldırmaya yönelik bir darbe girişimi olduğu vurgulandı. Haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen şüphelilerin Gezi Parkı olaylarının ve eylemlerinin finansmanı ile koordinasyonu sağlama noktasında görev aldıkları belirtildi. 16 şüpheliden Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’nun tutuklu, Can Dündar, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Gökçe Yılmaz, Hande Meltem Arıkan ve Hanzade Hikmet Germiyanoğlu isimli şüphelilerin hakkında yakalama kararı olduğu ifade edildi. Diğer şüphelilerin ise tutuksuz bir şekilde yargılanacakları belirtildi” ifadeleri yer aldı.

Star gazetesi habere birinci sayfasının altında, “Gezi provokatörlerine ağır müebbet” başlığıyla yer verdi ve “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 657 sayfalık iddianamede, Osman Kavala, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Mücella Yapıcı ve Can Dündar'ın da aralarında bulunduğu 16 kişi şüpheli, 746 kişi de müşteki olarak yer aldı. İddianamede, şüphelilerin ‘Gezi olayları’ olarak anılan ancak bir kalkışma girişimi olan hususlarla ilgili 2011'den itibaren yönlendirme yaptıklarına değinildi. Şüphelilerin 2013'te meydana gelen olayların ve eylemlerin finansmanı ile koordinasyonunun sağlanmasına yönelik eylemlerine de iddianamede yer verildi. Tüm şüpheliler hakkında ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilen iddianamede, bazı şüphelilerin ‘mala zarar verme’, ‘tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması’, ‘ibadethane ve mezarlıklara zarar verme’, ‘ateşli silahlar kanuna muhalefet’, ‘nitelikli yağma’ ve ‘nitelikli yaralama’ gibi suçlardan da değişen oranlarda hapisle cezalandırılması istendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, hazırlanan iddianameyi İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design