Anasayfa / Medya izleme / Leyla Güven: “Başarıya yakınız”

27 Şubat

Leyla Güven: “Başarıya yakınız”

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, açlık grevinin 112. günündeki Leyla Güven’in mektubu yer aldı.

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Başarıya yakınız” başlıklı habere yer verdi: “Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasına yönelik başlattığı açlık grevinin 112. gününde açlık grevindeki tutuklulara mektup yazdı. Güven mektubunda eylemlerinin sonuç vereceğine olan inancını dile getirdi. Yine baharı direniş ile karşıladıklarının altını çizen Güven, ‘Baharı 8 Mart ve Newroz’un büyük coşkusuyla taçlandıracağımıza yürekten inanıyorum’ dedi: ‘Hakikat arayışçısı yüreği özgür güzel yoldaşlarım… Hepinizi eylemimizin başarı ile sonuçlanacağı günlerde çekeceğimiz büyük özgürlük halayının coşkusuyla selamlıyor sevgi ve hasretle kucaklıyorum. Bu tarihi direnişte bir mevsimi yaşıyor olmanın verdiği coşkuyla koğuşlarınızın penceresine konan kuş misali sizlere bir selam vermek istedim. Kuşkusuz sizlerle aynı alanlarda olmamanın verdiği avantajla sizlere baharın tüm güzelliği ve umuduyla gelmekte olduğunu müjdeleyebilirim. Direnişle karşıladığımız baharı 8 Mart ve Newroz’un büyük coşkusuyla taçlandıracağımıza yürekten inanıyorum. Sevgili arkadaşlar, direnişimiz haklı ve meşru olduğundan dünyanın dört bir yanında yankılanıyor ve dayanışma, destek mesajları her geçen gün daha fazla yükseliyor. AKP-MHP faşist ittifakı bu direniş karşısında büyük bir zorlanmayı yaşıyor. Sizlerin de bildiği gibi daha önce bu direnişi kırmaya dönük çeşitli girişimlerde bulundular. Gerek 12 Ocak’taki görüşme gerekse de benim 25 Ocak’taki tahliyem bu zorlanmanın açık göstergesidir. Bu girişimler de bize gösteriyor ki direnişimizle hedeflediğimiz mutlak tecridin kırılması yakındır.’”

“Asgari ücretli resmen aç”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Asgari ücretli resmen aç” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Dört kişilik bir ailenin açlık sınırını 2 bin 28 lira olarak açıklayan Türk-İş, yoksulluk sınırının da 6 bin 609 TL’ye yükseldiğini duyurdu. Bir çalışanın yaşamak için en az aylık net 2 bin 478 TL kazanması gerektiğini vurguladı. TÜRK-İŞ’e göre, dört kişilik bir ailenin mutfak masrafı bir yılda 392 lira arttı. Böylece asgari ücretteki 400 TL’lik artış mutfakta eridi. Ayrıca bir ailenin yapması gereken toplam harcama miktarı da bir yılda 1278 lira artış gösterdi” ifadeleri kullanıldı.   

“Kriz geldi anket bitti”

Birgün gazetesi manşetinde, “Kriz geldi anket bitti” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Yerel seçimler yaklaşırken özellikle ekonomik kriz, seçmen davranışları üzerinde ciddi bir etki yaratıyor. Seçmendeki değişimin nihai karşılığı elbette sandıkta görülecek, fakat bunun öncesinde seçmen davranışlarını takip etmek için en önemli araç olan anketler bu günlerde Erdoğan tarafından tartışma konusu haline getirilmiş durumda. İktidar kanadı bugüne kadar bütün seçimlerde bir koz ve manipülasyon aracı olarak kullandığı anketlere artık yüz çevirdi. Hatta anketlerin güvenilmez olduğu propagandası yapıyor. Tartışma, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen günlerde yaptığı, ‘Ben çok açık net bir şey söyleyeyim, bu anketler vesaire bunlara pek güvenim kalmadı çünkü geçtiğimiz seçimlerde gördük 1 tanesi belki yakın tutturuyor. Çoğu açık ara kaybetti, tutturamadı’ açıklaması ardından başladı. Bu sözler, Erdoğan’ın geçmiş ifadeleri ve bugünkü toplumsal/siyasal koşullarla birlikte değerlendirildiğinde, iktidarın mevcut kanısının arkasında yatan sebebi görmek mümkün olabilir. Daha üzerinden 1 yıl geçmemiş olan 24 Haziran seçimleri öncesinde Erdoğan, anketlere dair birçok açıklama yapmıştı. Bu açıklamalar nisan ayında başladı ve belirli aralıklarla seçime kadar devam etti. AKP’li Cumhurbaşkanı o günlerde, ‘Araştırmalara göre Cumhur İttifakı, açık ara önde. 24 Haziran’da milletimizin bize gerekli desteği vereceğinden eminim’ ifadeleriyle ellerindeki anketleri bizzat kamuoyu ile paylaşıyordu. Ancak 24 Haziran’ın hemen arkasından gelen zam dalgası, seçim yatırımı için halka kaşıkla sunulan imkanların kepçeyle geri alınması ve giderek derinleşen ekonomik kriz, o günden bugüne kadar değişen en önemli toplumsal ve siyasal koşulları oluşturuyor. Türkiye’de seçmenin tercihlerini etkileyen en önemli konu başlığının ekonomi olduğu aşikâr. Ekonominin giderek bozulduğu bir dönemde anketlere güven duyulmamasına dair açıklamaların gelmesi de ‘tesadüfi’ olmasa gerek. Erdoğan ve iktidarın anket şirketlerine karşı başlattığı anti propaganda hem muhalefetten hem de konunun muhatabı olan anket şirketlerinden karşılık alıyor” ifadeleri yer aldı.

“Bakana özel kürsü”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Bakana özel kürsü” başlıklı haberinde, “Türkiye’deki üniversitelerin içler acısı halini gösteren bir uygulamaya daha imza atıldı. Mayıs ayında görev süresi dolacak olan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Adem Korkmaz’dan, diğer rektörleri ‘kıskandıracak’ bir adım geldi. Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu’nun yüksek lisans dersi vermesi için kapı açıldı. Eğitim İş, Kasapoğlu’nun dersinin üniversite ve YÖK mevzuatına aykırı olduğunu savundu. Eğitim İş, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Adem Korkmaz’ın görev süresi dolarken bakana böyle bir kapıyı açtığını belirterek akademiye yönelik siyasi baskılar üzerine Cumhuriyet’e değerlendirmelerde bulundu. Eğitim İş, Kasapoğlu için yönetmelikteki ‘Yüksek lisans programı için ise en az iki yarıyıl boyunca bir lisans programında ders vermiş olması’ şartının görmezden gelindiğini aktardı” ifadelerine yer verdi.
Gazete manşetin altındaki, “AKP-TFF ittifakı” başlıklı haberinde ise, “CHP, Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Baltacı’nın yasal sürede görevinden istifa etmeden AKP adayı olduğu gerekçesiyle ilçe seçim kuruluna itiraz etti. Başvuru üzerine kurul, Baltacı’nın durumunu TFF’ye sordu. TFF’nin “1 Aralık’ta istifa etti” yazısı üzerine CHP’nin başvurusu reddedildi. Ancak 21 Ocak tarihine kadar Baltacı’ya TFF’den maaş yatırıldığı ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design