Anasayfa / Medya izleme / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 197

02 Mart

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 197

Pelin Ünker ve Orhan Erinç, Binali Yıldırım'ın açtığı davada tazminata mahkûm edildi; TRT’nin 40 eski çalışanı hapis cezasına çarptırıldı

 

Kapatılan Karşı gazetesinin bir dönem genel yayın yönetmenliğini yapmış olan CHP eski milletvekili Eren Erdem ile gazetenin imtiyaz sahibi ve çalışanlarının yargılandığı davanın 1 Mart günü görülen duruşmasında mahkeme hükmünü açıkladı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, Erdem’in “örgüte üye olmamakla beraber bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve tutukluluğunun devamına hükmetti. Erdem’in “soruşturmanın gizliliğini ifşa etmek” ve “gizli sanığın ifşası” suçlarından ise beraatine karar verildi.

Gazeteciler Kutlu Esendemir ve Mehmet Bozkurt’un  “örgüte yardım” suçundan beraatine hükmeden mahkeme, gazetenin imtiyaz sahibi Turan Ababey’in ise aynı suçtan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve tutuklanmasına karar verdi.

P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.

Mahkemeden Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman’a beraat ve suç duyurusu

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı (Dihaber) muhabirleri Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman’ın “casusluk” ve “örgüt üyeliği” suçlamalarıyla yargılandıkları davada haklarındaki suçlamalardan beraatine karar verildi.

Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 1 Mart günü görülen duruşmada Alayumat ve Akman’ın avukatı Tugay Bek hazır bulundu.

Duruşmada, Alayumat’ın çektiği bir haber fotoğrafında MİT karargâhı olduğu iddia edilen bir yerleşkeye ait görüntünün gizli kalması gereken nitelikte bir belge olup olmadığına dair Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelen yazı okundu. Yazıda, çekilen fotoğrafın gizli kalması gereken nitelikte bir belge olmadığı belirtildi.

Alayumat ve Akman hakkında mütalaasını veren savcı, Akman’ın üzerine atılı suçlamalardan beraatine, Alayumat’ın ise “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askerî casusluk amacıyla temin etme” suçlamasından beraatini, “örgüt üyesi olmak” suçlamasından ise cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Alayumat ve Akman’ın her iki suçlamadan da beraatlerine karar verdi. Ancak heyet, Akman hakkında sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla, Alayumat hakkında ise “askerî yasak bölgenin izinsiz fotoğraflarını çekmek” iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Ünker ve Erinç’e “Paradise Papers” haberleri nedeniyle tazminat cezası

Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Paradise Papers” konulu iki haberde “kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu” gerekçesiyle eski Başbakan Binali Yıldırım ve iki oğlu tarafından gazetenin eski finans editörü Pelin Ünker ve eski imtiyaz sahibi Orhan Erinç hakkında açılan manevi tazminat davasında mahkeme hükmünü açıkladı.

Anadolu 24. Asliye Hukuk Mahkemesi, davanın Eylül ayında görülen duruşmasında “aynı yayınla ilgili şikâyet üzerine açılmış başka davalar ve soruşturmaların olduğu anlaşıldığından, dosyanın davadan çekilmesine ve ceza davalarının sonuçlanmasının beklenilmesine” karar vermişti.

Ünker, “Paradise Papers” haberlerinden dolayı İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nce yargılandığı davada 8 Ocak günü “iftira” suçlamasıyla 13 buçuk ay hapis cezasına, “hakaret” suçlamasıyla ise 8 bin 660 TL para cezasına çarptırıldı.

Ceza davasında verilen kararın onanmasını beklemeden Ünker ve Erinç hakkındaki dosyayı yeniden işleme alan Anadolu 24. Asliye Hukuk Mahkemesi davayı 28 Şubat günü karara bağladı.

Mahkeme, “davalıların eyleminin hukuka aykırı olduğu” gerekçesiyle, davacılar Binali Yıldırım, Erkam Yıldırım ve Bülent Yıldırım adına 10’ar bin TL olmak üzere toplamda 30 bin TL manevi tazminatın, 6 Kasım 2017 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte ödenmesine hükmetti.

Özgür Gündem dayanışma davasında ceza talebi

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyasına katıldıkları için Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı ve akademisyen Şebnem Korur-Fincancı ve gazeteci-yazar Ahmet Nesin hakkında açılan davada mütalaa açıklandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 27 Şubat günü görülen duruşmada savcı, bir günlük genel yayın yönetmeni oldukları gazetede çıkan bazı haberleri dayanak göstererek, Önderoğlu, Fincancı ve Nesin’in TCK 214/1 uyarınca “suça alenen tahrik,” TCK 215/1 uyarınca “suçu ve suçluyu övme” ve TMK 7/2 uyarınca “örgüt propagandası” suçlarından cezalandırılmalarını talep etti.

P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.    

Cumhuriyet davasında istinaf kararına itiraz edildi

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesinin Cumhuriyet davasında verilen cezalar için verdiği onama kararına Yargıtay’da itiraz edildi.

Cumhuriyet davası avukatlarınca kaleme alınan 208 sayfalık temyiz dilekçesi, istinaf mahkemesi aracılığıyla Yargıtay 16. Ceza Dairesine gönderildi.

“Mahkûmiyet kararlarının açıkça hukuka aykırı olması nedeniyle bozulması gerektiği” vurgulanan dilekçede Yargıtay’dan beş yılın altında hapis cezası alanların da temyiz hakkının olduğunun kabul edilmesi ve bu isimler yönünden infazın ertelenmesi talep edildi.

Ahmet Kanbal’ın “propaganda” suçlamasıyla yargılandığı dava ertelendi

Mezopotamya Ajansı muhabiri Ahmet Kanbal’ın Afrin operasyonu hakkındaki sosyal medya paylaşımları nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine 26 Şubat günü İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

P24 tarafından izlenen duruşmaya Kanbal SEGBİS üzerinden bağlandı.

Kanbal ve avukatı Erdal Kuzu savunma için savcının mütalaasının UYAP’a yüklenmesini isteyerek savunma için ek süre talebinde bulundu. Talebi kabul eden mahkeme davayı 19 Mart’a erteledi.

Barış akademisyenleri davalarında 7 mahkûmiyet

Barış için Akademisyenler’in 2016 yılındaki “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildirisini imzaladıkları için “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin davalarında bu hafta da mahkûmiyet kararları çıktı.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, 27 Şubat günü görülen duruşmalarda akademisyenler Besime Şen ve S.S.’nin TMK Madde 7/2’de düzenlenen “örgüt propagandası” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmalarına hükmetti. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

26 Şubat günü farklı mahkemelerde duruşmaları görülen akademisyenlerden Özlem Beyarslan, Evren Erlevent, Z.S. ve İpek Yürekli’ye de “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 15’er ay hapis cezası verildi ve kararların tamamında hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Aynı gün İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşması görülen Candan Badem’e de aynı suçlamayla 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verilerek hükmün açıklanması geri bırakıldı. Oy çokluğuyla verilen kararda muhalefet şerhi düşen bir üye hakim, görüşünde dosyada beraat kararı verilmesi gerektiğini ifade etti.

Rojhat Doğru ikinci duruşmada tahliye edildi

Gazeteci Rojhat Doğru hakkında “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” ve “kasten yaralama” suçlamalarıyla açılan davanın ikinci duruşması 26 Şubat günü görüldü.

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, delillerin önemli ölçüde toplanmış olması, suç vasfının değişme ihtimali ve sanığın tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak tahliye edilmesine karar verdi. Mahkeme, Doğru için yurtdışına çıkış yasağı ve haftada bir imza atma şeklinde adlî kontrol uygulanmasına hükmetti.

TRT eski çalışanları davasında 40 kişiye hapis cezası, 1 beraat

TRT eski çalışanı 42 kişinin “Fethullahçı Terör Örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davada karar çıktı.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi 25 Şubat günü görülen duruşmada, yargılanan 42 sanıktan 39’unun “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay ile 8 yıl 9 ay arasında değişen sürelerde hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Mahkeme ayrıca sanıklardan dördünün tutuklulukta geçirdikleri süre dikkate alınarak tahliye edilmelerine karar verdi.

Sanıklar Ahmet Özdemir, Ali Hancı, Ahmet Çat, Beşir Elmas, Abdullah Yeldan, Enes Bora, Evren Kara, Koray Demirci, Selçuk Çelik, Şaban Harman, Özkan Püsküllü, Hüseyin Arslan, Özgür Aksoy, Salih Üzer, Mehmet Kuş, Ali Suat Günek, Emrah Timuçin Yazıcı, Kubilay Süslü, Ertan Rıdha, Murat Karaca, Hamza Günerigök ve Ali Fuat Ayhan ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklar Cumali Çaygeç, Ayhan Baykara, İbrahim Öztürk, Sinan Güneş, Sezai Yavaş, Tuğrul Çakır, Serkan Canbaz, Yunus Ayhan, Şefik Cürebal, Hakan Karaca, Nurdan Ayşe Coşkun’a ayrı ayrı 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Sanıklar Eşref Üzüm, Orhan Tokmak, Osman Taha Sirkeci ve Niyazi Özkan ayrı ayrı 7 yıl 6 ay cezaya çarptırılırken, Mehmet Akif Öztürk ve Eyüp Keser ise 8 yıl 9 ay hapis cezasına mahkûm edildi.

 

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırılan sanık Murat Kaban’a aynı suçtan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi ve hakkındaki hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Safiye Tokgöz’ün beraatine hükmedilirken, Sedat Turhan hakkındaki dosyanın ise ayrılmasına karar verildi.

Tutuklu sanıklar Cumali Çaygeç, Sezai Yavaş, Tuğrul Çakır ve Serkan Canbaz’ın adlî kontrol şartıyla tahliyelerine karar veren mahkeme, Orhan Tokmak, Osman Taha Sirkeci, Niyazi Özkan, Hamza Günerigök, Mehmet Akif Öztürk ve Eyüp Keser’in ise tutukluluklarının devamına karar verdi.

Zehra Doğan cezaevinden tahliye edildi

Gazeteci ve ressam Zehra Doğan, 24 Şubat günü cezaevinden tahliye edildi.

Doğan, hakkında “örgüt propagandası” suçlamasıyla açılan davada 2 Mart 2017 tarihinde verilen 2 yıl 9 ay 22 gün hapis cezasının onanmasının ardından 12 Haziran 2017 tarihinde tutuklanarak Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti.

Ekim 2018’de Mersin’deki Tarsus Cezaevi’ne nakledilen Doğan, cezasının tamamlanmasıyla birlikte 24 Şubat’ta Tarsus Cezaevi’nden tahliye edildi.

Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi

Son tahliyelerin ardından 1 Mart 2019 itibarıyla Türkiye’de en az 150 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.

Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan ulaşılabilir.

 

1    Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri

2    Abdullah Dirican, Zaman gazetesi yurt haberleri editörü

3    Abdullah Kaya, DİHA muhabiri

4    Abdullah Kılıç, Habertürk

5    Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri

6    Abdulvahap İş, serbest gazeteci

7    Ahmet Altan

8    Ahmet Feyzullah Özyurt

9    Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi

10    Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi

11    Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)

12    Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü

13    Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü

14    Ali Aşikar, Azadiya Welat

15    Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı

16    Ali Ünal, Zaman köşe yazarı

17    Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi

18    Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü

19    Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü

20    Ayşe Düzkan

21    Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı

22    Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman

23    Aytekin Gezici, gazeteci-yazar

24    Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi

25    Bayram Kaya, Zaman muhabiri

26    Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi

27    Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri

28    Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı

29    Ceren Taşkın, Hatay Ses gazetesi

30    Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü

31    Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni

32    Çetin Kurşun, Azadiya Welat

33    Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü

34    Emin Demir, serbest gazeteci

35    Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri

36    Ercan Gün, Fox TV haber editörü

37    Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü

38    Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü

39    Erdoğan Zamur, Gün Matbaa çalışanı

40    Eren Erdem, Karşı gazetesi eski genel yayın yönetmeni

41    Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı

42    Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü

43    Fahri Öztoprak, Cihan/Zaman Samsun muhabiri

44    Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı

45    Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi

46    Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi

47    Fevzi Yazıcı, Zaman eski tasarım direktörü

48    Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı

49    Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi

50    Gültekin Avcı

51    Habip Güler, Eski Zaman muhabiri

52    Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen

53    Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı

54    Hakan Taşdelen

55    Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)

56    Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı

57    Hamza Günerigök, TRT spikeri

58    Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı

59    Harun Çümen, Zaman gazetesi eski yazı işleri müd.

60    Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir

61    Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı

62    Hasan Hüseyin Örs, TRT eski yapım-yayın görevlisi

63    Hasan Taşar, TRT eski Ankara muhabir

64    Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü

65    Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü

66    Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü

67    Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı

68    Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri

69    İbrahim Halil Öztürkeri, TRT eski yapım-yayın görevlisi

70    İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri

71    İdris Sayılgan, DİHA

72    İdris Yılmaz

73    İhsan Sinmiş, Gün Matbaa çalışanı

74    İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi

75    İrfan Karaca, Gün Matbaa çalışanı

76    İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü

77    İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü

78    İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi

79    İsmail Evren, Nokta dergisi haber müdürü

80    Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri

81    Kasım Zengin, Gün Matbaacılık sahibi

82    Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü

83    Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi

84    Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni

85    Kibriye Evren, JinNews muhabiri

86    Mahmut Abay, Gün Matbaa çalışanı

87    Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri

88    Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü

89    Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı

90    Mehmet Güleş, DİHA

91    Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı

92    Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri

93    Mehmet Sıddık Damar

94    Meltem Oktay, DİHA

95    Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir

96    Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü

97    Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü

98    Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi

99    Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri

100    Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü

101    Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi

102    Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü

103    Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi

104    Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri

105    Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri

106    Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman

107    Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü

108    Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri

109    Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı

110    Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni

111    Nedim Türfent, DİHA

112    Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi

113    Nuh Gönültaş

114    Nuri Durna, TRT

115    Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi

116    Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi

117    Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü

118    Osman Yakut, Zaman Antalya

119    Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri

120    Özcan Keser, TRT İstanbul istihbarat şefi

121    Özden Kınık, TRT

122    Pınar Gayıp, ETHA muhabiri

123    Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü

124    Sadık Demir, Radyo Karacadağ

125    Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri

126    Salih Turan

127    Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü

128    Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı

129    Semiha Şahin, ETHA editörü

130    Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi

131    Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri

132    Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir

133    Seyid Kılıç, TRT Haber

134    Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi

135    Şahabettin Demir, DİHA muhabiri

136    Şeref Yılmaz, Irmak TV

137    Turgut Usul, TRT muhabiri

138    Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı

139    Uğur Akgül, DİHA muhabiri

140    Uğur Yılmaz, Bitlis Belediyesi basın birimi eski çalışanı

141    Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni

142    Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi

143    Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi

144    Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi

145    Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri

146    Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü

147    Yalçın Güler, TRT (Erzurum)

148    Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni

149    Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü

150    Ziya Ataman, DİHA muhabirPaylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design