Anasayfa / Medya izleme / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 199

09 Mart

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 199

Yasin Kobulan’a “propaganda” suçlamasıyla 18 ay hapis cezası verildi; Evrensel muhabir ve editörleri 4 davada hâkim karşısına çıktı

 
Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Yasin Kobulan, “zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın 8 Mart günü görülen karar duruşmasında 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.
 
İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.
 
Fatih Polat, Melih Gökçek’in şikâyetiyle açılan davada beraat etti
 
Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın, sorumlu yazı işleri müdürü olduğu dönemde gazetede yayımlanan bir haber gerekçesiyle “Kişiler arasındaki haberleşmenin içeriğini ifşa etmek” suçlamasıyla yargılandığı davanın dördüncü duruşması 7 Mart günü İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Duruşma sonunda mahkeme, Polat’ın hakkındaki suçlamadan beraatine karar verdi.
 
Ankara eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in şikâyetiyle açılan davada Polat, Gökçek ile AKP eski milletvekili Burhan Kuzu’ya ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının haberleştirildiği 22 Şubat 2010 tarihli bir haber gerekçesiyle yargılanıyordu.
 
P24’ün de izlediği duruşmada söz alan Polat, beraatini talep etti.
 
Polat’ın ardından söz alan avukatı Devrim Avcı, mahkemeye sunulan bilirkişi raporunun Polat’ın savunmasını doğruladığını, söz konusu haberlerin daha önce Akşam gazetesi ve başka internet sitelerinde yayımlandığının raporda tespit edildiğini, bu nedenle ortada ihlâl edilen bir gizlilik bulunmadığından, Polat’ın beraatini talep ettiklerini ifade etti.
 
Duruşmaya verilen kısa aranın ardından hükmünü açıklayan mahkeme, Polat’ın beraatine karar verdi.
 
Gözaltına alınan muhabir Semra Turan serbest bırakıldı
 
Mezopotamya Ajansı (MA) Tunceli muhabiri Semra Turan 6 Mart günü sabah saatlerinde evine polislerce düzenlenen baskın sonrasında gözaltına alındı. Polislerin arama yaptıkları evdeki tüm eşyaları dağıttığı bildirildi. İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Turan’ın gözaltı gerekçesi konusunda ise bilgi alınamadı.
 
Turan ve aynı operasyon kapsamında gözaltına alınan üç diğer kişi 7 Mart günü adliyeye sevk edildi. Savcılıkta ifadeleri alınan ve “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla suçlanan Turan ve beraberindekiler, adlî kontrol şartıyla serbest bırakılmaları talebiyle sevk edildikleri mahkemece adlî kontrol şartı olmaksızın serbest bırakıldı.
 
Savcılık Berna Laçin’in beraatine itiraz etti
 
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım nedeniyle yargılandığı davada hakkındaki “dinî değerleri alenen aşağılama” suçlamasından beraat eden Berna Laçin hakkında verilen beraat kararına itiraz etti.
 
İstinaf Mahkemesi’ne yapılan itirazda Laçin hakkındaki beraat kararının kaldırılması ve oyuncunun isnat edilen suçtan cezalandırılması talep edildi.
 
İstanbul Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi, 9 Şubat 2019 tarihinde görülen duruşmada Laçin’in beraatine hükmetmişti.
 
Yeni Yaşam gazetesine toplatma kararı
 
İstanbul 3. Sulh Ceza Hâkimliği, Yeni Yaşam gazetesinin 15 Şubat 2019 tarihli sayısı hakkında toplatma kararı çıkardı.
 
7 Mart günü basında yer alan haberlere göre, karar İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nca 1 Mart 2019 tarihinde başlatılan soruşturma kapsamında başsavcılık tarafından yapılan talep üzerine çıkarıldı.
 
Gazetenin manşetinde yer alan, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in açlık grevi eylemine ilişkin “Direnişte 100 gün” başlıklı haber suçlama konusu yapıldı. Kararda, HDP milletvekillerinin yürüyüşlerine ilişkin haber de suçlama konusu oldu. Gazetenin söz konusu sayısında PKK ve KCK’nın şiddet ve tehdit içeren eylemlerinin meşru gösterildiği, övücü resim ve yorumlara yer verildiği ve örgüt propagandası yapıldığı savunuldu.
 
Cansu Pişkin “hedef gösterme” suçlamasıyla hâkim karşısına çıktı
 
Evrensel gazetesi muhabiri Cansu Pişkin’in, “Boğaziçililere özel savcı” başlıklı haberi nedeniyle “terörle mücadelede görev alan kişileri hedef göstermek” suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması 6 Mart 2019 günü İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Pişkin’in avukatlarının davanın düşmesi yönündeki talebini reddeden mahkeme, Pişkin’in savunması için ek süre talebini kabul ederek davayı 25 Mart 2019 gününe erteledi.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
Taraf “MGK manşeti” davası Haziran ayına ertelendi
 
Kapatılan Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu ve eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Şevki Çoban’ın gazetede 28 Kasım 2013 tarihinde yayımlanan “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı” başlıklı haber nedeniyle yargılandıkları davanın görülmesine 6 Mart günü İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.
 
Davada Baransu ve Çoban hakkında “Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme,” “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etme” ve “MİT’in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgiyi basın yoluyla ifşa etme” suçlamalarıyla 26 ila 52’şer yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanıyor.
 
P24 tarafından izlenen duruşmaya daha önce savunmasını yapan Çoban ve mahkemeye mazeret dilekçesi sunan Baransu ile avukatı katılmadı.
 
Duruşmada söz alan Çoban’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu, mütalaadan sonra geçen süre nedeniyle esas hakkındaki savunmalarına ek olarak hazırladıkları yazılı savunmayı mahkemeye sundu. Çalıkuşu savunmasında, Basın Yasasına göre eser sahibi belli olduğundan müvekkilinin sorumluluğu bulunmadığını belirterek Çoban’ın beraatini talep etti.
 
Davaya müdahil kurumların avukatı, dosyanın tekemmül ettiğini belirterek “sanıkların cezalandırılmasını” talep etti. Daha sonra söz alan duruşma savcısı ise önceki mütalaasını tekrarladığını belirtti.
 
Mahkeme heyeti, Baransu ve avukatının mütalaaya karşı beyanlarının alınması için davanın 19 Haziran 2019 tarihine ertelenmesini kararlaştırdı.
 
Beş akademisyene “propaganda” suçlamasıyla hapis cezası
 
Barış için Akademisyenler’in “Bu Suça Ortak Olmayacağız” adlı bildirisini imzaladıkları için haklarında Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açılan akademisyenlerden beşine daha bu hafta görülen duruşmalarında hapis cezaları verildi.
 
İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 8 Mart günü karar duruşması görülen akademisyen Y.Ö.’ye “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 15 ay hapis cezası verdi. Kararda hükmün açıklanması geri bırakıldı.
 
İstanbul 36. ve 37. ağır ceza mahkemeleri, 6 Mart günü görülen duruşmalarda akademisyenler Deniz Parlak ve S.U.’nun “örgüt propagandası” suçlamasıyla ayrı ayrı 15 ay hapisle cezalandırılmalarına karar verdi. Kararlarda hükmün açıklanması geri bırakıldı.
 
İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 5 Mart günü görülen duruşmasında Profesör L.N., “propaganda” suçlamasıyla 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ceza 24 aydan uzun olduğu için hükmün açıklanması geri bırakılmadı.
Aynı gün İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bir duruşmada ise, davada yargılanmakta olan ve yurtdışında bulunan akademisyen için yakalama kararı çıkarıldı.
 
Yine 5 Mart’ta İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması görülen akademisyen Başak Tuğ Onaran’ın ise 1 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına karar verildi. “Sanığın pişmanlık göstermemesi” gerekçesiyle cezada indirim uygulanmazken, hükmün açıklanması geri bırakıldı.
 
Cem Şimşek’in “hakaret” suçlamasıyla yargılandığı dava ertelendi
 
Evrensel gazetesinin eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cem Şimşek’in, Hazine ve Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’a hakaret ve iftira ettiği suçlamasıyla yargılandığı davanın 5 Mart günü Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülmesi planlanan ikinci duruşması, hakimin izinli olması nedeniyle ertelendi.
 
13 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan “Albayrak işçilere saldırı programının sinyalini verdi” başlıklı haber nedeniyle Evrensel gazetesine 100 bin TL para cezası talebiyle dava açılmıştı. Gazetenin 22 Temmuz’da tekzip yayınladığı haberle ilgili, Cem Şimşek’e de “hakaret” suçlaması yöneltilmişti.
 
Evrensel’e Bilal Erdoğan’ın şikayetiyle açılan dava ertelendi
 
Evrensel gazetesinde 9 Mart 2014 tarihinde yayımlanan “Rüşvet ata sporumuzdur” haberine ilişkin, Bilal Erdoğan’ın “kişilik haklarının ihlâl edildiği” suçlamasıyla açılan 50 bin TL’lik tazminat davasının üçüncü duruşması bu hafta görüldü.
 
İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı habere ilişkin açılan ceza davasının sonucunun beklenmesini talep etti. Talebi kabul eden mahkeme duruşmayı 15 Ekim’e erteledi.
 
Akit TV sorumlu müdürü “Atatürk’e hakaret” suçlamasından beraat etti
 
Akit TV’de 10 Kasım 2015 tarihinde yayımlanan “Zulüm 1938’de son buldu” başlıklı bir haber nedeniyle sorumlu müdür Ali Özken hakkında “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçlamasıyla açılan davanın karar duruşması 5 Mart günü görüldü.
 
Küçükçekmece 5. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığın üzerine yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle Ali Özken’in beraatine karar verdi.
 
Gezi Parkı davasının ilk duruşması Haziran ayında görülecek
 
Aralarında gazeteci Can Dündar ve oyuncu Memet Ali Alabora ile halen tutuklu bulunan Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’nun da bulunduğu 16 kişi hakkında Gezi Parkı eylemleri ile ilgili hazırlanan iddianame İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
 
Mahkeme, sanıkların tamamı hakkında “hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilen iddianameyi 4 Mart günü kabul etti. Davanın ilk duruşması 24 Haziran 2019 tarihinde görülecek.
 
İstinaf mahkemesi, Prof. Füsun Üstel’e verilen cezayı onadı
 
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, barış bildirisi imzacısı Profesör Dr. Füsun Üstel’e verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezasını onadı.
 
3 Mart günü basında yer alan haberlere göre, 25 Şubat tarihli karar neticesinde Üstel’e verilen ceza kesinleşmiş oldu. Oy çokluğuyla alınan karara üye hakimlerden biri muhalefet şerhi düşerek, Türk Ceza Kanunu (TCK) Madde 301 yönünden değerlendirme yapılması gerektiğini, bu nedenle dosyanın ilk derece mahkemesine gönderilmesi gerektiğini belirtti.
 
Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi
 
8 Mart 2019 itibarıyla en az 150 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.
 
Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
1                Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2                Abdullah Dirican, Zaman gazetesi yurt haberleri editörü
3                Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
4                Abdullah Kılıç, Habertürk
5                Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
6                Abdulvahap İş, serbest gazeteci
7                Ahmet Altan
8                Ahmet Feyzullah Özyurt
9                Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
10              Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
11              Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
12              Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
13              Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
14              Ali Aşikar, Azadiya Welat
15              Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
16              Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
17              Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
18              Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
19              Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü
20              Ayşe Düzkan
21              Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı
22              Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
23              Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
24              Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
25              Bayram Kaya, Zaman muhabiri
26              Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
27              Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
28              Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
29              Ceren Taşkın, Hatay Ses gazetesi
30              Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
31              Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
32              Çetin Kurşun, Azadiya Welat
33              Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü
34              Emin Demir, serbest gazeteci
35              Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
36              Ercan Gün, Fox TV haber editörü
37              Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
38              Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
39              Erdoğan Zamur, Gün Matbaa çalışanı
40              Eren Erdem, Karşı gazetesi eski genel yayın yönetmeni
41              Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
42              Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
43              Fahri Öztoprak, Cihan/Zaman Samsun muhabiri
44              Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
45              Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
46              Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi
47              Fevzi Yazıcı, Zaman eski tasarım direktörü
48              Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
49              Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
50              Gültekin Avcı
51              Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
52              Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
53              Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
54              Hakan Taşdelen
55              Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
56              Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
57              Hamza Günerigök, TRT spikeri
58              Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
59              Harun Çümen, Zaman gazetesi eski yazı işleri müd.
60              Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir
61              Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
62              Hasan Hüseyin Örs, TRT eski yapım-yayın görevlisi
63              Hasan Taşar, TRT eski Ankara muhabir
64              Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
65              Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
66              Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü
67              Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
68              Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
69              İbrahim Halil Öztürkeri, TRT eski yapım-yayın görevlisi
70              İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
71              İdris Sayılgan, DİHA
72              İdris Yılmaz
73              İhsan Sinmiş, Gün Matbaa çalışanı
74              İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi
75              İrfan Karaca, Gün Matbaa çalışanı
76              İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü
77              İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü
78              İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
79              İsmail Evren, Nokta dergisi haber müdürü
80              Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
81              Kasım Zengin, Gün Matbaacılık sahibi
82              Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü
83              Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
84              Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
85              Kibriye Evren, JinNews muhabiri
86              Mahmut Abay, Gün Matbaa çalışanı
87              Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri
88              Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü
89              Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
90              Mehmet Güleş, DİHA
91              Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı
92              Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
93              Mehmet Sıddık Damar
94              Meltem Oktay, DİHA
95              Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir
96              Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
97              Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
98              Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
99              Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
100            Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
101            Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
102            Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
103            Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
104            Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri
105            Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
106            Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman
107            Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
108            Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
109            Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
110            Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
111            Nedim Türfent, DİHA
112            Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
113            Nuh Gönültaş
114            Nuri Durna, TRT
115            Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
116            Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
117            Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
118            Osman Yakut, Zaman Antalya
119            Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
120            Özcan Keser, TRT İstanbul istihbarat şefi
121            Özden Kınık, TRT
122            Pınar Gayıp, ETHA muhabiri
123            Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
124            Sadık Demir, Radyo Karacadağ
125            Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
126            Salih Turan
127            Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
128            Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
129            Semiha Şahin, ETHA editörü
130            Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
131            Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
132            Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
133            Seyid Kılıç, TRT Haber
134            Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
135            Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
136            Şeref Yılmaz, Irmak TV
137            Turgut Usul, TRT muhabiri
138            Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
139            Uğur Akgül, DİHA muhabiri
140            Uğur Yılmaz, Bitlis Belediyesi basın birimi eski çalışanı
141            Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
142            Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
143            Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
144            Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
145            Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
146            Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
147            Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
148            Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
149            Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
150            Ziya Ataman, DİHA muhabir

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design