Anasayfa / Medya izleme / “Beka tutmadı, tehdide sarıldı”

11 Mart

“Beka tutmadı, tehdide sarıldı”

Birgün gazetesi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkındaki açıklamalarını manşete taşıdı.


Birgün gazetesinin manşetinde, “Beka tutmadı, tehdide sarıldı” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Marmaris ve Bodrum mitinglerinin ardından Ankara’ya dönerken uçakta sorularımızı yanıtladı. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ‘hapis cezası’ tehdidinde bulunmasına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, ‘Erdoğan kaybedeceğini bildiği için tehditle ayakta durmak istiyor. Rakiplerini konuşturmak istemiyor’ dedi. Kılıçdaroğlu, ‘Erdoğan yargıçlık görevini üstleniyor. Büyük ihtimalle kararın hangi tarihte açıklanacağı ve hangi yargıcın bu kararı vereceğine ilişkin talimat verilmiştir. Bu talimatın gereğini Adalet Bakanlığı yerine getirecektir. Tek adamın, otoritenin ve bir diktatörün verdiği talimatla yargının Erdoğan’ın talimatlarını mahkeme kararına dönüştürmesi… Eğer hakim bir mahkûmiyet kararı verirse o hakim değildir, yargıç değildir. Yalnızca siyasi otoritenin verdiği kararı mahkeme kararına dönüştüren bir kişidir. Erdoğan kaybedeceğini bildiği için tehditle ayakta durmak istiyor. Demokrasi kültürü olmayan, baskıcı kültürden ve gelenekten geldiği anlaşılıyor. Bir anlamda toplumdan da onun intikamını almak istiyor gibi psikolojik yapı içinde de olabilir. Ekonomik krizi ötelemek için pek çok ödünler verdiler. Erdoğan 1 Nisan’dan sonra damadıyla birlikte daha sert önlemler almak zorunda kalacak. Asıl fatura o zaman topluma kesilecek. Ama önlem alınmıyor. Soğan kuyruğundaki vatandaşa, ‘bu bir varlık kuyruğu’ demek o vatandaşın kendisiyle ve aklıyla alay etmektir. Damadı ‘2.5 milyon kişiye istihdam yaratacağız’ diye açıklama yapıyor. Bu da toplumun aklı ile alay etmektir. İktidar belediye başkanları da aslında ne yapacaklarını bilmiyor. Konuşturulmuyor onlar. Bir kişi konuşuyor. Her yerde Erdoğan fotoğrafı var. ‘Sen benim belediye başkanımsın, benim söylediklerimi yapacaksın’ diyor. Her şey Erdoğan’ın iki dudağı arasında’ açıklamalarında bulundu” ifadeleri kullanıldı.

“TRT Haber, oldu Cumhur Haber”

Evrensel gazetesi manşetinde, “TRT Haber, oldu Cumhur Haber” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Seçim dönemleri başta olmak üzere sıkça kamu yayıncılığını ihlal etmesi nedeniyle tepki toplayan TRT, bu seçimde de aynı tutumunu sürdürdü. TRT Haber kanalı Şubat ayında Cumhur İttifakı hakkında sadece lehine 53 saat 30 dakika 38 saniye, Millet İttifakı'na ise 6 saat 42 dakika 57 saniyesi lehte,7 saat 8 dakika 8 saniyesi aleyhte olmak üzere sadece 13 saat 51 dakika 5 saniye yer verdi. HDP ise iktidarın hedef göstermelerinin dışında bu seçimlerde de TRT Haber ekranında yer bulamadı. TRT Haber Kanalı'nın Şubat ayı verilerine göre AKP ile muhalefet partilerine ayrılan süreler arasında adeta uçurum bulunuyor. Haberler, canlı yayınlar, haber programları ve miting görüntüleri toplamında AKP'ye 49 saat 58 dakika 12 saniye ayıran TRT Haber, MHP'ye 3 saat 32 dakika 26 saniye, CHP'ye 11 saat 43 dakika 40 saniye, İyi Parti'ye  2 saat 7 dakika 25 saniye yer verdi. Fakat haber içerikleri incelendiğinde muhalefete ayrılan sürenin de çoğunlukla aleyhte haberler olduğu ortaya çıktı! CHP genellikle adaylık tartışmaları, istifalar, DSP'ye geçişler, İyi Parti de Mersin Belediye Başkan adayı Burhanettin Kocamaz'ın aday olamaması gibi gündemlerle TRT Haber'e konu oldu. TRT' Haber'de bir ay boyunca İYİ Partinin lehine 55 dakika 32 saniye lehte, 1 saat 11 dakika 53 saniye aleyhte, haberlere yer verilirken, CHP'nin 5 saat 47 dakika 25 saniye lehine fakat 5 saat dakika 15 saniye aleyhine haberler yayınlandı. Toplamda, AKP ve MHP'nin kurduğu Cumhur İttifakı'na 53 saat 30 dakika 38 saniye,  CHP ve İyi Parti'nin Millet İttifakı'na ise 6 saat 42 dakika 57 saniye lehte, 7 saat 8 dakika 8 saniye aleyhte olmak üzere sadece 13 saat 51 dakika 5 saniye yer verildi. Cumhur İttifakı'nın bileşenleri AKP ve MHP hakkında ise tek bir aleyhte söz söylenmedi” ifadeleri yer aldı.

Sözcü gazetesi habere manşetinde, “TRT biraz adil ol!” başlığıyla yer verdi ve “Tarafsız olması gereken TRT, şubatta AKP ve MHP hakkında tamamen lehte yayınlar yaparken muhalefet hakkında daha çok aleyhte haberlere yer verdi. Yayın saatleri ve içerikleri ile adaletsizlik rekoru kırdı. Gelirini  bütün vatandaşların ödediği vergilerden karşılayan kamu kurumu TRT'nin, 1-28 Şubat tarihleri arasını kapsayan ‘siyasi haber raporu’ açıklandı. RTÜK Üyesi İsmet Demirdöğen tarafından açıklanan listeye göre TRT Haber'in siyasi partilere yönelik haberler, canlı yayınlar, haber programları ve siyasi mitinglerde AKP ve MHP aleyhine tek bir ifadeye yer verilmedi. Muhalefet partileri ise ‘aleyhte yayınlar'la TRT bültenlerinde yer aldı” dedi.

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında yer ayırdığı habere, “TRT iktidarın sesi” başlığını attı ve “Bu seçimlerde de TRT, ‘iktidarın sesi’ geleneğini bozmadı. ‘Devlet’ kanalında, seçimin son düzlüğünde sadece iktidar propagandası yapılmaya devam etti. Şubat ayında AKP-MHP ittifakına muhalefetten 10 kat fazla yer ayrıldığı tespit edildi. RTÜK üyesi İsmet Demirdöğen, ‘İfade ve haber alma özgürlüğünü sağlamakla görevli RTÜK, sorumluluktan kaçınan pasif bir izleyici konumuna düşürülmüştür. Cumhuriyetin kurucusu Atatürk ve silah arkadaşlarına yönelik ağır hakaretleri ve saldırıları hasıraltı eden RTÜK yönetimi, muhalefete yönelik yalan ve iftiraları, küfürleri neredeyse meşrulaştıran bir konuma getirilmiştir’ dedi. TRT, AKP-MHP ittifakına ay boyunca 53 saat yer ayırırken, muhalefette CHP-İYİ Parti ittifakı yalnızca 6 saat sesini duyurabildi” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi habere ön sayfasının altında, “Şubatta iktidara 10 kat fazla süre ayrıldı” başlığıyla yer verdi ve “TRT’nin, YSK’nin belirlediği seçim yayınları ilkelerini yok saymaya devam ettiği ortaya çıktı. TRT’nin, Şubat ayı boyunca iktidar lehine yaptığı haberlerin süresinin, muhalefet partilerine ayırdığı sürenin 10 kat üzerinde olduğu belirlendi. Buna göre, AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’na 53 saat ayıran TRT, CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı’na ise yalnızca altı saat ayırdı. CHP ve İYİ Parti’ye ayırdığı toplam süre altı saatle sınırlı kalan kurumun, muhalefetin aleyhine yapılan konuşmalara ayırdığı sürenin, lehte yayın sayılan canlı yayın, haber ve miting görüntülerinin toplam süresini geride bıraktığı öğrenildi. A Haber, TGRT Haber, 24 TV, Akit TV, TV Net, Uzay Haber, Ülke TV, Kanal 7 ve Beyaz TV’nin ise sadece Millet İttifakı’nın aleyhinde yayınlara yer verdiği tespit edildi” ifadelerini kullandı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design