Anasayfa / Medya izleme / “AB ile görünen sona doğru”

14 Mart

“AB ile görünen sona doğru”

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasının kabul edilmesi yalnızca Cumhuriyet ve Sözcü gazetelerinde yer bulabildi.

Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasını öneren rapor Avrupa Parlamentosu'nda kabul edildi.

Cumhuriyet gazetesi habere manşetin altında, “AB ile görünen sona doğru” başlığıyla yer verdi ve “Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda oylanan yıllık Türkiye raporu, 109 'hayır' oyuna karşı 370 'evet'le kabul edildi. Raporda ağır insan hakları ihlallerinden gerekçesiyle Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki üyelik müzakerelerinin askıya alınması talep ediliyor. Ayrıca, ilişkilerin ‘etkin bir ortaklık kapsamında yeniden tanımlanması’ isteniyor. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Avrupa Parlamentosu’nun kararına tepki göstererek, ‘Bu itibarsız karar, AP’nin artık aşırı sağın ideolojik güdümüne girdiğinin ilan edilmesidir’ dedi” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi manşetin üstünde yer ayırdığı habere, “AP’den skandal Türkiye kararı” başlığını attı ve “Avrupa Parlamentosu, ‘Türkiye ile müzakereler askıya alınsın’ diyen raporu kabul etti. Skandal rapora Türkiye büyük tepki gösterdi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik, ‘Bizim açımızdan değersiz, hükümsüz ve itibarsız bir karar bu. AP, dünyaya dar açıdan bakıyor’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“İşte beka sorunu”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “İşte beka sorunu” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Türkiye ekonomisinin geçen yılın son 3 ayında yüzde 3 küçülmesi ve yıllık büyümenin yüzde 2.6’da kalması, ‘ekonomik kriz’ tartışmalarını daha da alevlendirdi. İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti’nin bu yıl 43’üncüsünü düzenlediği İktisatçılar Haftası’nın, ‘Türkiye Ekonomisinde Büyüme ve Kriz’ başlıklı ilk gününde konuşan Prof. Dr. Aziz Konukman, dünyadan gelen sinyallere rağmen sıcak para, borç ve inşaat dayalı büyüme modeliyle AKP’nin Türkiye’yi bugünlere getirdiğini, krizin bağıra bağıra geldiğini, TÜİK rakamlarının da bunu itiraf ettiğini anlattı. ‘Bu yıl da küçülme devam edecek’ diyen Konukman, şöyle devam etti: ‘Marttan sonra IMF’nin kapısı çalınacak. IMF’li ya da IMF’siz kemer sıkma programı olacak. Kısıntı tedbirleri emek cephesine yönelik olacak. 657 sayılı yasa değişecek.’ Son verilere göre, geniş tanımlı işsiz sayısının 665 bin kişi artarak 6 milyon 646 bine çıktığını hatırlatan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da, ekonomik krizin, demokrasi birikimlerinin tümünün ortadan kaldırılmaya çalışıldığı bir yeni rejimde yaşandığını belirtti. Çerkezoğlu emekçi lehine politikaların uygulanması için örgütlü mücadelenin önemine dikkat çekti. Bugünkü durumu ‘ciddi sıkıntı’ olarak niteleyen Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren de, borçlanarak, tüketerek güçlü ekonomi yaratmanın mümkün olmadığını, ‘gelecek seçim’ için değil ‘gelecek kuşaklar’ için ekonomi ve sosyal politikalar izlenmesini istedi. Eren, ‘Bizi yönetenler bunu anlar diye umuyoruz’ dedi. Yazılı açıklama yapan Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu ise şu konuda uyarı yaptı: ‘2018’in son çeyreğinde yaşanan küçülme bu yıl da hissedilecek. Özellikle sanayi ve inşaat sektörlerinde, özel tüketim ile sabit sermaye yatırımları harcamalarında toparlanmaya ihtiyaç var. Aksi takdirde ekonomi uzun süreli bir resesyona girebilecektir.’ Fitch de, Türkiye’nin potansiyel büyümesini 0.5 puan indirerek yüzde 4.3’e düşürdü” ifadeleri yer aldı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design