Anasayfa / Medya izleme / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 200

16 Mart

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 200

Mehmet Gündem dördüncü duruşmada da tahliye edilmedi; Gün Matbaacılık davasında 7 sanığa ceza verildi; Sözcü davası Nisan ayına ertelendi

 
 Sözcü gazetesinin yönetici ve çalışanlarının terör suçlamalarıyla yargılandıkları davanın görülmesine 15 Mart günü İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.
 
Gazetenin yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru ile Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, internet sitesi yayın yönetmeni Mustafa Çetin ve haber koordinatörü Yücel Arı hakkında “FETÖ silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek yardım etmek” suçlamasıyla açılan dava dosyası, Ocak ayında gazetenin eski imtiyaz sahibi Burak Akbay, İzmir muhabiri Gökmen Ulu, İnternet Sorumlu Müdürü Mediha Olgun ve Mali İşler Müdürü Yonca Yücekaleli’nin “örgüt propagandası,” “örgüte yardım” ve “silahlı terör örgütünü yönetme” suçlamalarıyla yargılandıkları dava ile birleştirilmiş, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için her iki dosyanın da Cumhuriyet Savcısına gönderilmesine karar verilmişti.
 
Birleştirme kararının ardından görülen ilk duruşmada sanıklardan Metin Yılmaz, Mustafa Çetin, Necati Doğru, Yücel Arı, Gökmen Ulu, Mediha Olgun ve Yonca Yücekaleli ile avukatları hazır bulunurken, Emin Çölaşan duruşmaya Ankara’dan SEGBİS bağlantısıyla katıldı.
 
P24 tarafından izlenen duruşmada savcı, dosya kapsamının geniş olması nedeniyle esas hakkındaki mütalaa için mahkemeden süre talep etti.
 
Sonrasında yargılanan gazeteciler sırayla söz alarak bu aşamada herhangi bir beyanda bulunmayacaklarını ifade ettiler. Mediha Olgun ise beraatini talep etti.
 
Savunma avukatları ise mahkemeden yeniden bilirkişi incelemesi yapılmasını talep etti. Avukatlar, dosyadaki eksiklikler giderilmeden mütalaanın açıklanmasının savunma hakkının ve adîl yargılanma hakkının ihlâli olacağını ifade etti.
 
Burak Akbay’ın avukatı Ceren Yakışır ise, Akbay hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasını talep etti.
 
Duruşma savcısı, avukatların soruşturmanın genişletilmesi ve Akbay hakkındaki yakalama kararının kaldırılması yönündeki tüm taleplerin reddini istedi.
 
Duruşmaya verilen kısa aranın ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, avukatların yeni bilirkişi raporu talepleri ile soruşturmanın genişletilmesi yönündeki taleplerini reddetti. Burak Akbay hakkındaki yakalama kararının kaldırılması ve sanıkların duruşmalardan vareste tutulmaları taleplerini de reddeden mahkeme, savcının mütalaa için süre talebini kabul ederek davayı 18 Nisan’a erteledi.
 
Mehmet Gündem dördüncü duruşmada da tahliye edilmedi
 
Gazeteci ve Milliyet eski köşe yazarı Mehmet Gündem’in “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklu olarak yargılandığı davanın dördüncü duruşması 14 Mart günü İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
P24 tarafından izlenen duruşmada tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden getirilen Gündem ile avukatları hazır bulundu.
 
Savunması için söz alan Gündem, hakkındaki suçlamaları reddederek tahliyesini talep etti. Gündem’in ardından söz alan avukatları da müvekkillerinin 17 aydır tutuklu bulunduğunu, uzun tutukluluk süresinin infaza dönüştüğünü belirterek Gündem’in tahliyesini talep ettiler.
 
Duruşma savcısı ise Gündem’in tutukluluk hâlinin devamını talep etti.
 
Avukat beyanlarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Mehmet Gündem’in tutukluluk hâlinin devamına karar vererek davayı 8 Mayıs 2019 tarihine erteledi.
 
Dokuz akademisyene daha hapis cezası verildi
 
Barış İçin Akademisyenlerin 2016 yılındaki bildirisini imzaladıkları için “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerin davalarında bu hafta da mahkûmiyet kararları çıktı.
 
14 Mart günü görülen duruşmalarda, İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi Çare Olgun Çalışkan’ın Terörle Mücadele Kanunu (TMK) Madde 7/2 kapsamındaki “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 2 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Cezada indirim ve erteleme uygulanmadı. Aynı gün İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi ise akademisyen Ferdan Ergut’un ilk duruşmasında hükmünü açıkladı. Ergut’un “propaganda” suçlamasıyla 1 yıl 3 ay hapisle cezalandırılmasına karar verildi. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.
 
13 Mart günü ise İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, Feryal Delfin Saygılıgil’e 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi ve hükmün açıklanması geri bırakıldı. Aynı gün 26. ve 32. ağır ceza mahkemeleri de iki akademisyeni “propaganda” suçundan 15’er ay hapis cezasına çarptırdı. Her iki kararda da hükmün açıklanması geri bırakıldı.
 
12 Mart günü Aslı Takanay, Ayfer Bartu Candan, Tansel Korkmaz’a 15’er ay, Osman Erden’e ise 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Takanay'ın cezası 2 yıl denetimle ertelenirken, diğer kararlarda hükmün açıklanması geri bırakıldı.
 
AİHM Özgür Gündem davasında Türkiye'yi mahkûm etti
 
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2016 yılında kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile ilgili başvuruda Türkiye’nin ifade özgürlüğünü ihlâl ettiğine hükmederek Türkiye’yi tazminata mahkûm etti.
 
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 10. Maddesinin ihlâl edildiğine oybirliği ile karar veren mahkeme, Türkiye’nin gazetenin o dönemdeki imtiyaz sahibi Ali Gürbüz’e 3.500 euro tutarında tazminat ödemesine karar verdi.
 
AİHM kararında, gazeteye yönelik ceza kesme, toplatma, sansür uygulama ve soruşturmaların, “yazıların içeriğine bakılmaksızın sistematik bir şekilde başlatıldığı” ifadesi yer aldı.
 
Gün Matbaacılık davasında 7 sanığa ceza verildi
 
Mahkeme kararıyla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) devredilen Gün Matbaacılık’ın sahibi Kasım Zengin’in de aralarında bulunduğu 21 kişinin yargılandığı davada karar açıklandı.
 
Davanın 11 Mart günü görülen beşinci duruşmasının sonunda hükmünü açıklayan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu yargılanan 5 kişiye “örgüt üyeliği” suçlamasıyla ceza vererek tahliye edilmelerine karar verdi.
 
Önceki duruşmalarda tahliye edilmiş olan sanıklardan ikisi hakkında ise “örgüte yardım” suçlamasıyla 3 yıl 9 ay ceza verilmesine karar veren mahkeme, geri kalan sanıkların haklarındaki suçlamalardan beraatine hükmetti.
 
Matbaa sahibi Kasım Zengin ile çalışanlar Erdoğan Zamur, İrfan Karaca, Mahmut Abay ve İhsan Sinmiş, “örgüte üye olmak” suçundan ayrı ayrı 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılarak tahliye edildi. Tutuksuz yargılanan Musa Kaya ve Mehmet Emin Sümeli’ye ise “örgüte yardım ve yataklık” suçundan ayrı ayrı 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.
 
Kemal Özer’in davası 27 Mart’a ertelendi
 
Evrensel gazetesi Tunceli muhabiri Kemal Özer’in “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın altıncı duruşması 11 Mart günü Tunceli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Avukatı Fatma Kalsen, Özer’e uygulanan adlî kontrol uygulamasının kaldırılmasını talep etti. Heyet bu talebi reddederek davanın karar duruşmasının 27 Mart tarihinde görülmesine hükmetti.
 
Özer dava kapsamında 4 Eylül 2017’de tutuklanmış ve 16 ay cezaevinde kalmıştı.
 
Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi
 
15 Mart 2019 tarihi itibarıyla Türkiye’de en az 145 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.
 
Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
1                Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2                Abdullah Dirican, Zaman gazetesi yurt haberleri editörü
3                Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
4                Abdullah Kılıç, Habertürk
5                Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
6                Abdulvahap İş, serbest gazeteci
7                Ahmet Altan
8                Ahmet Feyzullah Özyurt
9                Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
10              Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
11              Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
12              Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
13              Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
14              Ali Aşikar, Azadiya Welat
15              Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
16              Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
17              Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
18              Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
19              Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü
20              Ayşe Düzkan
21              Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı
22              Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
23              Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
24              Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
25              Bayram Kaya, Zaman muhabiri
26              Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
27              Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
28              Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
29              Ceren Taşkın, Hatay Ses gazetesi
30              Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
31              Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
32              Çetin Kurşun, Azadiya Welat
33              Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü
34              Emin Demir, serbest gazeteci
35              Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
36              Ercan Gün, Fox TV haber editörü
37              Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
38              Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
39              Eren Erdem, Karşı gazetesi eski genel yayın yönetmeni
40              Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
41              Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
42              Fahri Öztoprak, Cihan/Zaman Samsun muhabiri
43              Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
44              Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
45              Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi
46              Fevzi Yazıcı, Zaman eski tasarım direktörü
47              Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
48              Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
49              Gültekin Avcı
50              Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
51              Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
52              Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
53              Hakan Taşdelen
54              Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
55              Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
56              Hamza Günerigök, TRT spikeri
57              Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
58              Harun Çümen, Zaman gazetesi eski yazı işleri müd.
59              Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir
60              Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
61              Hasan Hüseyin Örs, TRT eski yapım-yayın görevlisi
62              Hasan Taşar, TRT eski Ankara muhabir
63              Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
64              Haydar Ergül, Demokratik Modernite dergisi editörü
65              Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü
66              Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
67              Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
68              İbrahim Halil Öztürkeri, TRT eski yapım-yayın görevlisi
69              İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
70              İdris Sayılgan, DİHA
71              İdris Yılmaz
72              İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi
73              İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü
74              İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü
75              İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
76              İsmail Evren, Nokta dergisi haber müdürü
77              Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
78              Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü
79              Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
80              Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
81              Kibriye Evren, JinNews muhabiri
82              Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri
83              Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü
84              Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
85              Mehmet Güleş, DİHA
86              Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı
87              Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
88              Mehmet Sıddık Damar
89              Meltem Oktay, DİHA
90              Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir
91              Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
92              Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
93              Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
94              Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
95              Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
96              Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
97              Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
98              Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
99              Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri
100            Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
101            Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman
102            Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
103            Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
104            Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
105            Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
106            Nedim Türfent, DİHA
107            Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
108            Nuh Gönültaş
109            Nuri Durna, TRT
110            Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
111            Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
112            Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
113            Osman Yakut, Zaman Antalya
114            Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
115            Özcan Keser, TRT İstanbul istihbarat şefi
116            Özden Kınık, TRT
117            Pınar Gayıp, ETHA muhabiri
118            Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
119            Sadık Demir, Radyo Karacadağ
120            Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
121            Salih Turan
122            Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
123            Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
124            Semiha Şahin, ETHA editörü
125            Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
126            Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
127            Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
128            Seyid Kılıç, TRT Haber
129            Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
130            Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
131            Şeref Yılmaz, Irmak TV
132            Turgut Usul, TRT muhabiri
133            Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
134            Uğur Akgül, DİHA muhabiri
135            Uğur Yılmaz, Bitlis Belediyesi basın birimi eski çalışanı
136            Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
137            Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
138            Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
139            Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
140            Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
141            Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
142            Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
143            Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
144            Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
145            Ziya Ataman, DİHA muhabir

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design