Anasayfa / Medya izleme / “O eli havaya kaldırın”

04 Nisan

“O eli havaya kaldırın”

Gazetelerin manşetinde Ekrem İmamoğlu’nun açıklamaları geniş yer buldu.


Birgün gazetesinin manşetinde, “Mazbatayı verin” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, ‘YSK’nın açıkladığı oylarla beraber seçilmiş olduğumun belli olmasıyla beraber mazbatamı talep ediyorum’ dedi. İmamoğlu, yaşanan sürece dair dün yaptığı açıklamada kamuoyunu bilgilendirdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, ‘Seçim bir oyla da kazanılır’ sözlerini hatırlatan İmamoğlu, ‘Bunca yıllık devlet siyaset geçmişine güvenerek bu sürece dair katkılarını talep ediyorum’ dedi. Konuşmasının devamında, ‘Kendi aralarındaki kavgaları bir milli meseleye veya bir takım uzantılarıyla bir yerlere bağlama çabasında olan insanların önünde set kurma konusunda Sayın Devlet Bahçeli’nin mutlaka katkı sunmasını özenle istirham ediyorum’ diyen İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da durumu irdeleyerek katkı sunması çağrısında bulundu. ‘İstanbul’un kaybedilecek tek bir dakikası bile yoktur’ diyen İmamoğlu, İBB’de hukuka aykırı işlemler yapıldığına dair duyumlarını tekrarladı: ‘Zaman kazanılıyor. İBB içerisinde içeride neler olabileceğine dair bir takım duyumlarımız ve tespitlerimiz var. Somut tespitlerimiz var. İptal edemedikleri bazı dijital verileri iptal etmek için nasıl destek istediklerini biliyorum. Bu iki gün içerisinde İSPARK’ta neler olduğunu da biliyoruz.’ İmamoğlu, AKP’nin seçimin şaibeli olduğuna dair iddiasına ise şu karşılığı verdi: ‘Seçimin başlangıcında 1 milyonun üzerinde insanı sandıklarda görevli yaptık diyen AK Parti’li yetkililer, Türkiye tarihinin en şaibeli seçimi diyerek, ahlaksızca hırsızlık gibi bir takım terimleri kullanarak insanları yargılamasınlar, hadlerini bilsinler.’ Ayrıca açıklamasında, 25 yıl önce Erdoğan, İstanbul belediye başkanı seçildiğinde CHP’li belediye başkanı Nurettin Sözen’in Erdoğan’ın elini kaldırdığı fotoğrafı göstererek, ‘Hangi dönemi yaşıyoruz, nereye geldik ya. 25 yıl önce, 25 yıl sonra kazananın elini havaya kaldırmak bu kadar zor mu?’ dedi. İmamoğlu’nun açıklamasından sonra Twitter’da #MazbatamızıVerin Türkiye gündemine girdi” ifadeleri kullanıldı.

Haber Sözcü gazetesinin manşetinde, “Vicdanlara sesleniyorum” başlığıyla yer aldı: “YSK verilerine göre İstanbul Belediye Başkanlığı yarışını önde tamamlayan CHP’li İmamoğlu, Erdoğan ve Bahçeli’ye çağrı yaptı, ‘Mazbatam verilsin’ dedi. İstanbul’da AKP’nin itirazıyla 20’den fazla ilçede geçersiz oylar sayılıyor. Yeniden sayımlarda bazen CHP’nin, bazen de AKP’nin oyu küçük miktarda artıyor. Ancak bu durum sonucu etkileyecek gibi görünmüyor. İmamoğlu ve Yıldırım arasındaki fark kapanmıyor. İmamoğlu yaşananlara şu tepkiyi gösterdi: ‘YSK’yı göreve davet ediyorum. Mazbatamı talep ediyorum. Sayın Bahçeli ve Sayın Erdoğan’dan bu sürecin noktalanması için adım atmasını talep ediyorum. İstanbul’u kurban etmeyin. Dünya bizi izliyor.’”   

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “O eli havaya kaldırın” başlığıyla yer verdi ve “İstanbul yarışını kazanan Ekrem İmamoğlu, AKP’nin süreci uzatmasına isyan etti. İmamoğlu, 25 yıl önce Erdoğan’ın Sözen’den görevi devraldığı ana ilişkin fotoğrafı paylaşarak, ‘Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan, ikisinin de elini kaldırıyor. 25 yıl sonra kazananın elini kaldırmak bu kadar zor mu? Adalet istiyorum’ dedi. Ülkenin AKP’nin iç hesaplaşmalarına kurban edilmemesini isteyen İmamoğlu, ‘Dünya bizi takip ediyor. Türkiye’nin itibarını zedelemeyin’ diye konuştu. İstanbulluların kaybedecek bir dakikası olmadığını ifade eden İmamoğlu, İBB’de ‘dijital verilerin silinmesini ve İSPARK’ta neler döndüğünü’ bildiklerini açıkladı” ifadelerini kullandı.     

Evrensel gazetesi manşetin altındaki habere, “İmamoğlu: Mazbatayı istiyoruz” başlığını attı ve “Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, ‘Mazbatamı talep ediyorum’ dedi. İktidar temsilcileri ise İmamoğlu’na ‘Seçildiğini nereden biliyorsun’ diye sordu. AKP’ye yanıt sosyal medya kullanıcılarından geldi: ‘YSK’den” ifadelerine yer verdi.

“YSK aynı, başkan aynı, karar farklı”

Sözcü gazetesi manşetin altında, “YSK aynı, başkan aynı, karar farklı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “YSK’nın iktidara farklı, muhalefete farklı davrandığı bu seçimde ortaya çıktı. 2014’teki yerel seçimde CHP’nin Ankara adayı Mansur Yavaş için yaptığı itirazı kabul etmemişti. Bu seçimde ise AKP’nin tüm itirazlarını kabul ettiler, her yerde sayım var” ifadeleri yer aldı.

“Kazanınca milli irade, kaybedince darbe!”

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Kazanınca milli irade, kaybedince darbe!” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Yerel seçimlerde İstanbul, Ankara, Adana ve Mersin gibi önemli büyükşehirleri kaybeden AKP-MHP’de şimdi sonuçları manipüle etme taktiği izleniyor. Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul’da AKP’nin itirazı üzerine bazı seçim bölgelerinde geçersiz oylar yeniden sayılmaya başlandı. Sayımlarda sonuca etki etmeyecek biçimde hatalar bulundu. Bazı sandıklarda Binali Yıldırım’ın bazı sandıklarda ise İmamoğlu’nun oylarında artış ve eksilmeler oldu. Sonucun değişmeyeceği yönünde genel bir algı olurken, AKP yönetimi ve hükümet medyası karalama kampanyası başlattı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, YSK’nın kesin olmayan verilerine göre İstanbul’da seçimi kazanan İmamoğlu hakkında açıklama yaptı. Ünal şöyle dedi: ‘Sn. Ekrem İmamoğlu; devam eden hukuki süreçten neden rahatsız? Kendini Başkan ilan edip, bu sürecin durdurulmasını neye dayanarak istiyor?’ AKP’nin bir diğer Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz da İmamoğlu’na yüklenerek, ‘Sen seçildiğine nereden kanaat getiriyorsun, nasıl getiriyorsun? Hangi hakla bizim bu işlettiğimiz süreci hadsizlik olarak görüyorsun? Bizim yaptığımız çok doğal ve yasal bir şey’ dedi. Yavuz, yeniden sayımlarla birlikte aradaki farkın 29 binlerden 20 binin altına indiğini de iddia etti. İktidarın, önceki dönemlerde ‘sandığa saygı’, ‘seçimle geldik’ söylemlerine sıkı sıkıya bağlı kalan AKP medyası da AKP’nin bu seçimlerde sandıkta birçok bölgede yenilmesini öfkeyle karşıladı. Seçim yenilgisini kabullenmeyen, sık sık vurgu yaptıkları sandıktan çıkan sonucu ‘beğenmeyen’ Yeni Şafak gazetesi yazarı İbrahim Karagül, 31 Mart seçimlerinin ‘darbe’ olduğunu söyleyecek kadar ileri gitti. ‘31 Mart’ta Türkiye’ye seçim üzerinden darbe yapılmıştır’ başlığıyla komplo teorileri ve Gezi nefreti dolu bir yazı kaleme alan Karagül, seçimlerin yenilenmesini, sandıktan çıkan sonuca müdahale edilmesini ve sandık görevlileri hakkında da soruşturma açılmasını istedi. Yazısında, sık sık müdahale isteğini tekrarlayan Karagül, AKP’yi harekete geçmeye çağırdı. Karagül, iddialarını ileri taşıyarak İstanbul’da seçimlerin yenilenmesini de istedi. Hükümete yakın Star gazetesi ise 3 büyük kentte YSK verilerine göre seçimi kaybeden AKP’nin ‘darbe’ye maruz kaldığını iddia etti. ‘Türkiye tıpkı Gezi kalkışması, 17-25 Aralık, 15 Temmuz’da olduğu gibi 31 Mart’ta da sandık üzerinden darbeye maruz kaldı’ ifadelerinin kullandığını Star’ın manşetinde, ‘Organize hırsızlık ve hile yöntemiyle oylar üzerinden milli irade teslim alınmak istendi’ dendi” ifadelerine yer verildi.

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Kazanınca demokrasi, kaybedince darbe” başlıklı haberinde, “AKP’ye yakın gazeteler, YSK ve tüm seçim noktalarındaki AKP ağırlığına rağmen İstanbul yenilgisine ‘seçim hilelerinin neden olduğunu’ iddia ediyor. ‘Sandık darbesi’, ‘FETÖ operasyonu’ gibi ifadeleri kullanan gazeteler, somut iddialardan çok soyut komplo teorilerine bel bağlıyor” ifadelerini kullandı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design