Anasayfa / Medya izleme / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 202

07 Nisan

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 202

Demokratik Modernite dergisi editörü Haydar Ergül 15 ay sonra tahliye edildi; Özgür Gündem dayanışma davasında 9 gazeteciye ceza verildi

 
 Aralarında Demokratik Modernite dergisi editörü Haydar Ergül ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticilerinin de bulunduğu, sekizi tutuklu 19 kişinin yargılanmasına 5 Nisan günü İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.
 
Haydar Ergül, 16 Ocak 2018 tarihinde Diyarbakır Havaalanında gözaltına alındıktan sonra İstanbul’a getirilmiş, 23 Ocak günü tutuklama talebiyle sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
 
P24 tarafından izlenen sekizinci duruşmada, dava kapsamında tutuklu bulunan sekiz sanıktan yalnızca Abdullah Geldi mahkemede hazır bulunurken, Haydar Ergül ve Ercan Doğru duruşmaya Silivri Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla bağlandı. Duruşmada üç tutuksuz sanık, avukatlar ve sanık yakınları da hazır bulundu.
 
Duruşmaya katılmayan bir kısım tutuklu sanığın “açlık grevleri son buluncaya kadar mahkemeyi boykot ettikleri” yönünde mahkemeye sundukları dilekçe okundu. Duruşma savcısı, davada tutuklu yargılanan tüm sanıkların tutukluluk hâllerinin devamını istedi.
 
Ardından tutuklu ve tutuksuz sanıkların beyanlarına geçildi. Cezaevinde zor şartlarda yaşadıklarına dikkat çeken Geldi, “Onca işkence ve acıya rağmen insana ve adalete olan inancımı yitirmiş değilim. Adalet istiyorum” diye konuştu.
 
Ergül de, avukatı mazeretli olduğu için sözü çok uzatmak istemediğini belirterek tahliyesini talep etti. On beş aydır tutuklu olduğunu ifade eden Ergül, “Hakkımda somut bir delil yokken tutuklandım. Sağlık sorunlarım var. O yüzden mahkemeye de gelemiyorum. Bu mahkûmiyeti sona erdirmenizi istiyorum” dedi.
 
Sanık avukatlarının tahliye taleplerinin ardından mahkeme ara kararını açıklayan mahkeme, gazeteci Ergül ile DBP ve HDP yöneticileri Doğru ve Geldi’nin adlî kontrol tedbiriyle tahliyelerine karar verdi. Tutuklulukta geçirdikleri süre dikkate alınarak tahliye edilen Ergül, Doğru ve Geldi’ye uygulanacak adlî kontrol tedbirleri, yurt dışına çıkış yasağı ve ayda bir kez imza yükümlülüğü olarak belirlendi. Dava 28 Haziran saat 11:30’a ertelendi.
 
Gazeteci Sertaç Kayar’ın davası Haziran ayına ertelendi
 
Gazeteci Sertaç Kayar hakkında “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçlamasıyla 22 buçuk yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın üçüncü duruşması 5 Nisan günü Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
P24 tarafından izlenen duruşmada tutuksuz yargılanmakta olan Kayar ile avukatı Şivan Cemil Özen hazır bulundu. Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme, dava dosyasındaki bir tanığın beyanının alınması için Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazılan talimatın beklenmesine karar vererek davayı 26 Haziran’a erteledi.
 
Kayar hakkındaki suçlamaya, Diyarbakır’da gerçekleştirilen ve Kayar’ın gazeteci olarak takip ettiği basın açıklamaları, yürüyüş ve etkinlikler gerekçe olarak gösteriliyor.
 
Gazeteci Oktay Candemir gözaltına alındı
 
Gazeteci Oktay Candemir, 5 Nisan günü sabah saatlerinde Van’da gözaltına alındı. Polis ekipleri tarafından baskın düzenlenen evinde yapılan aramanın ardından gözaltına alınan Candemir’in İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi. Candemir’in gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.
 
Çiğdem Toker’e açılan tazminat davası ertelendi
 
Gazeteci Çiğdem Toker’e bir köşe yazısı nedeniyle Bayburt Gruba bağlı Şenbay Madencilik A.Ş. tarafından 1,5 milyon lira tutarında manevi tazminat talebiyle açılan davanın ikinci duruşması 4 Nisan günü görüldü.
 
Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmada Toker avukatıyla birlikte hazır bulundu.
 
Mahkeme, Toker’in yazısına konu olan ihale evrakının Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan istenerek, incelenmesine karar verdi ve davayı 9 Temmuz'a erteledi.
 
Alican Uludağ ve Duygu Güvenç’in davası ertelendi
 
Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alican Uludağ ile gazetenin eski muhabiri Duygu Güvenç’in Pastör Brunson haberleri nedeniyle “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyetini ve Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılama” suçlamasıyla yargılandıkları davanın ikinci duruşması 4 Nisan günü görüldü.
 
P24 duruşmayı takip etti. Dava, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi hâkiminin mazereti nedeniyle 20 Haziran’a ertelendi.
 
“Özgür Gündem dayanışma davasında” toplam 14 yıl 3 ay hapis cezası
 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları için “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanan 13 kişinin 11. duruşmasında mahkeme hükmünü açıkladı.
 
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 3 Nisan günü görülen karar duruşmasında gazeteciler Hüseyin Aykol, Ertuğrul Mavioğlu, Faruk Eren, Fehim Işık, Celal Başlangıç, Öncü Akgül, İhsan Çaralan, Celalettin Can ve Dilşah Kocakaya’ya toplamda 14 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Altı gazetecinin cezasını erteleyen mahkeme, Aykol, Can ve Kocakaya’nın cezalarını ertelemedi.
 
P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili ayrıntılı habere bu bağlantıdan erişilebilir.
 
Özgür Gündem eski imtiyaz sahibine 14 dava açıldı
 
Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin eski imtiyaz sahibi Ziya Çiçekçi hakkında Mart ayında bir hafta içinde 14 ayrı dava açıldığı, davalarda Çiçekçi hakkında toplamda 100 yıldan fazla hapis cezası talep edildiği öğrenildi.
 
Davaların, Çiçekçi’nin Demokratik Ulus’ta çıkan haber ve yazılar nedeniyle Kemal Sancılı ve Nuray Candan ile birlikte “propaganda” suçlamasıyla yargılandığı davada verilen cezaların Ocak ayında kesinleşmesi sonucunda açıldığı öğrenildi.
 
Davalardan 13’ünde Çiçekçi’ye gazetede çıkan haber ve yazılar gerekçe gösterilerek “propaganda” suçlaması yöneltilirken, bir dosyada ise Çiçekçi “kamu görevlisine hakaret” ile suçlanıyor.
 
“Bakur davasında” karar duruşması 2 Mayıs’ta
 
Bakur (Kuzey) adlı filmde “örgüt propagandası yapıldığı” suçlamasıyla haklarında dava açılan yönetmen Çayan Demirel ve gazeteci Ertuğrul Mavioğlu’nun yargılandığı davanın dördüncü duruşması 3 Nisan günü Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Avukatların mazeret bildirerek katılmadığı duruşma sonunda mahkeme, davanın 2 Mayıs’a ertelenmesine karar verdi.
 
Davanın bir önceki duruşmasında mütalaasını açıklayan savcı, Demirel ve Mavioğlu’nun “propaganda” suçlamasıyla cezalandırılmalarını talep etmiş, “fiilin basın yoluyla işlenmesi” nedeniyle cezada artırıma gidilmesi talebinde bulunmuştu.
 
Evrensel yazarı Yusuf Karataş’ın davası Eylül’e ertelendi
 
Evrensel gazetesi yazarı Yusuf Karataş’ın “örgüt kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla yargılandığı davanın beşinci duruşması 3 Nisan günü Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantılarından elde edilen konuşma kayıtları esas alınarak açılan davada Karataş’ın 15 yıldan 22 buçuk yıla kadar hapsi isteniyor.
 
P24 tarafından izlenen duruşmada, Karataş ile avukatı Semir Karadaş hazır bulundu. Duruşmayı izleyenler arasında Emek Partisi temsilcileri de yer aldı.
 
Duruşmada söz alan Karataş, Evrensel yazarı ve Emek Partisi yöneticisi olduğunu, çalışmaları için yurt dışından sıkça davetler aldığını ancak gidemediğini, yurt dışı yasağı yüzünden maddî ve manevî kayıp yaşadığını belirtti. Karataş ayrıca gazeteden ve Emek Partisi’nden tanıdıkları ile yaptığı görüşmelerin iddianamede örgüt üyeleriyle yapılmış görüşmeler gibi gösterildiğini ifade etti.
 
Karataş’ın ardından söz alan avukatı Semir Karadaş ise davanın beraatle sonuçlanacağına inandıklarını ifade ederek, sanığın kaçma şüphesi bulunmadığını belirtti ve yurt dışı yasağının kaldırılmasını talep etti.
 
İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan beklenen ses kaydı incelemesinin henüz ulaşmadığını tespit eden mahkeme, duruşma sonunda verdiği ara kararında Karataş’ın yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması talebini reddederek, ses karşılaştırma incelemesinin beklenilmesine karar verdi. Mahkeme davayı 11 Eylül’e erteledi.
 
Ayşegül Doğan’ın davası Eylül’e ertelendi
 
KHK ile kapatılan İMC TV’nin program koordinatörü Ayşegül Doğan hakkında da yine “silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması 3 Nisan günü Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Doğan’ın gazetecilik faaliyeti kapsamında DTK yöneticileriyle yaptığı görüşmeler, Diyarbakır’daki DTK binasında yöneticileriyle yaptığı röportajlar ve katıldığı etkinlikler gerekçesiyle suçlandığı dava, Doğan’dan alınan ses kayıtlarının dava dosyasındaki ses kayıtlarıyla eşleştirilerek İstanbul Adli Tıp Kurumu’nca bu konuda rapor hazırlanması için 11 Eylül’e ertelendi.
 
Gözaltına alınan MA muhabiri Ahmet Kanbal serbest bırakıldı
 
Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ahmet Kanbal, 3 Nisan günü Mardin’in Nusaybin ilçesinde haber takibi sırasında gözaltına alındı. Eksik ifadesi bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Kanbal, Nusaybin 1. Asliye Ceza Hakimliği’ndeki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
 
Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi
 
Ocak 2018’den bu yana tutuklu bulunan Demokratik Modernite dergisi editörü Haydar Ergül’ün 5 Nisan günü görülen duruşmanın sonunda tahliye edilmesi ile Türkiye’de cezaevinde bulunan gazeteci ve medya çalışanı sayısı en az 144 oldu.
 
Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan ulaşılabilir.
 
1                Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri
2                Abdullah Dirican, Zaman gazetesi yurt haberleri editörü
3                Abdullah Kaya, DİHA muhabiri
4                Abdullah Kılıç, Habertürk
5                Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri
6                Abdulvahap İş, serbest gazeteci
7                Ahmet Altan
8                Ahmet Feyzullah Özyurt
9                Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi
10              Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi
11              Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)
12              Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü
13              Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü
14              Ali Aşikar, Azadiya Welat
15              Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı
16              Ali Ünal, Zaman köşe yazarı
17              Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi
18              Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü
19              Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü
20              Ayşe Düzkan
21              Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı
22              Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman
23              Aytekin Gezici, gazeteci-yazar
24              Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi
25              Bayram Kaya, Zaman muhabiri
26              Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi
27              Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri
28              Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı
29              Ceren Taşkın, Hatay Ses gazetesi
30              Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü
31              Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni
32              Çetin Kurşun, Azadiya Welat
33              Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü
34              Emin Demir, serbest gazeteci
35              Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri
36              Ercan Gün, Fox TV haber editörü
37              Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü
38              Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü
39              Eren Erdem, Karşı gazetesi eski genel yayın yönetmeni
40              Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı
41              Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü
42              Fahri Öztoprak, Cihan/Zaman Samsun muhabiri
43              Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı
44              Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi
45              Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi
46              Fevzi Yazıcı, Zaman eski tasarım direktörü
47              Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı
48              Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi
49              Gültekin Avcı
50              Habip Güler, Eski Zaman muhabiri
51              Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen
52              Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı
53              Hakan Taşdelen
54              Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)
55              Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı
56              Hamza Günerigök, TRT spikeri
57              Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı
58              Harun Çümen, Zaman gazetesi eski yazı işleri müd.
59              Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir
60              Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
61              Hasan Hüseyin Örs, TRT eski yapım-yayın görevlisi
62              Hasan Taşar, TRT eski Ankara muhabir
63              Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü
64              Hicran Ürün, Özgürlükçü Demokrasi editörü
65              Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı
66              Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri
67              İbrahim Halil Öztürkeri, TRT eski yapım-yayın görevlisi
68              İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri
69              İdris Sayılgan, DİHA
70              İdris Yılmaz
71              İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi
72              İshak Yasul, Özgürlükçü Demokrasi sorumlu yazı işleri müdürü
73              İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü
74              İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi
75              İsmail Evren, Nokta dergisi haber müdürü
76              Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri
77              Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü
78              Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi
79              Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni
80              Kibriye Evren, JinNews muhabiri
81              Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri
82              Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü
83              Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı
84              Mehmet Güleş, DİHA
85              Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı
86              Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri
87              Mehmet Sıddık Damar
88              Meltem Oktay, DİHA
89              Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir
90              Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü
91              Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü
92              Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi
93              Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri
94              Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü
95              Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi
96              Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü
97              Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi
98              Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri
99              Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri
100            Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman
101            Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü
102            Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri
103            Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı
104            Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni
105            Nedim Türfent, DİHA
106            Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi
107            Nuh Gönültaş
108            Nuri Durna, TRT
109            Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi
110            Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi
111            Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü
112            Osman Yakut, Zaman Antalya
113            Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri
114            Özcan Keser, TRT İstanbul istihbarat şefi
115            Özden Kınık, TRT
116            Pınar Gayıp, ETHA muhabiri
117            Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü
118            Sadık Demir, Radyo Karacadağ
119            Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri
120            Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü
121            Sedat Laçiner, Haberdar internet sitesi
122            Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı
123            Semiha Şahin, ETHA editörü
124            Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi
125            Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri
126            Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir
127            Seyid Kılıç, TRT Haber
128            Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi
129            Şahabettin Demir, DİHA muhabiri
130            Şeref Yılmaz, Irmak TV
131            Turgut Usul, TRT muhabiri
132            Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı
133            Uğur Akgül, DİHA muhabiri
134            Uğur Yılmaz, Bitlis Belediyesi basın birimi eski çalışanı
135            Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni
136            Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi
137            Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi
138            Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi
139            Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri
140            Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü
141            Yalçın Güler, TRT (Erzurum)
142            Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni
143            Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü
144            Ziya Ataman, DİHA muhabir

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design