Anasayfa / Medya izleme / “Yanlış yoldasınız”

08 Nisan

“Yanlış yoldasınız”

Gazetelerin manşetinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun AKP’nin seçimlerle ilgili yeni talebine verdiği cevap geniş yer buldu.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “‘Yanlış yoldasınız’” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Seçim öncesi ‘Dünyanın en sağlıklı seçimini yapıyoruz’ diyen AKP Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, İstanbul’a ilişkin ‘örgütlü usulsüzlük’ iddialarını yineledi. Büyükçekmece’de seçimin iptalini, 38 ilçede ise yeniden sayım istediklerini açıklayan Yavuz, somut deliller yerine imalarda bulunmakla yetindi ve YSK’nın atadığı görevlileri suçladı. Bir haftalık süreci değerlendiren Ekrem İmamoğlu, ‘YSK’nin tarihi sorumluluğunu yerine getirmesi halinde ülkenin enfes alacağını belirtti. Halkı sayılarla aldatmaya çalışan AKP’nin sadece kaybettiğinde şaibe iddialarını dile getirdiğini söyleyen İmamoğlu, ‘Bunu toplum kabul etmez. Girdiğiniz yol doğru yol değildir’ dedi” ifadeleri kullanıldı.

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “İstanbul’da sonuç değişmedi, AKP yine sayım istedi” başlığıyla yer verdi ve “Geçersiz oyların sayımından istediği sonucu alamayan AKP, İstanbul’daki oyların yeniden sayılmasını talep edecek. AKP Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, İstanbul’daki seçimlere ‘örgüt’ müdahalesi olduğunu savunarak, YSK’ye başvuracaklarını söyledi. AKP’nin Ankara’da bütün oyların yeniden sayılması talebi ise reddedildi. Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu YSK’ye çağrıda bulunarak, ‘Türkiye’de çifte standart yaratmayacak, 82 milyonu rahatlatacak bir karar bekliyoruz’ dedi. AKP’nin seçim yenilgisini kabullenemediğini dile getiren İmamoğlu, ‘Bu kadar zamandır sayıyorlar, bir sorun bulamadılar. Toplumun vicdanında bu süreç bitmiştir. Sayılarla aldatmaya çalışıyorlar’ dedi” ifadelerine yer verdi.    

Yeni Yaşam gazetesi manşetin altında yer ayırdığı habere, “‘Mağlubiyet hissinizi anlıyorum’” başlığını attı ve “CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, AKP’nin son iddialarına yanıt vererek, ‘Mağlubiyet hissinizi anlıyorum. Kolay değil kaybettiniz ama demokrasi böyle bir şey. YSK’ya sesleniyorum. Tarihi sorumluluğunuz var. Bunu yerine getirdiğiniz takdirde Türkiye rahatlayacak’ dedi. Öte yandan, seçim yenilgisini hazmetme sorunu yaşayan AKP iktidarının seçim sonuçlarını değiştirme arayışı sürüyor. AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul’da 38 ilçede oyların tümünün sayımı için YSK’ye başvuracaklarını açıkladı” dedi.

Birgün gazetesi habere manşetin yanında, “Her gün önde olan yine biziz” başlığıyla yer verdi ve “CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, devam eden geçersiz oy sayım sürecine ve AKP’nin İstanbul’un tümünde oyların yeniden sayılmasına dair başvuru yapacağını açıklamasına dair konuştu: ’31 Mart Pazar günü saydılar, öndeyiz. 1 Nisan saydılar gene öndeyiz. 2 Nisan saydılar yine öndeyiz. 3 Nisan, şaşıracaksınız ama yine saydılar yine öndeyiz. 4 Nisan, 5 Nisan, 6 Nisan sayıldı yine öndeyiz’ dedi” ifadelerini kullandı.  

Sözcü gazetesi manşetindeki habere, “Memleketimize bedel ödetmeyin” başlığını attı. Haberde, “AKP İstanbul’daki tüm oyların yeniden sayılmasını istedi, CHP’li Ekrem İmamoğlu hesap makinesiyle cevap verdi. İmamoğlu, ‘Hata yapmamak için hesap makinemi yanıma aldım. Günde 37 bin oy sayılıyor. Bütün oyların sayılması 238 gün sürer’ dedi ve ekledi: ‘330 bin geçersiz oyun yüzde 80’ini sayılmış kabul edelim. 264 bin eder. Günde 37 bin 714 oy sayılıyor. Tüm oyların sayılması halinde 238 gün sürer. 7-8 kat sayım memurları artırılsa 150-160 günde sürecin tamamlanma ihtimali var. Bu süreci talep eden kişilerin bedel ödeyeceklerini biliyorum ama bu memlekete bedel ödetmesinler’” ifadeleri yer aldı.

“Tüm oyları sayıyorlar, kanunu saymıyorlar!”

Birgün gazetesi manşetinde, “Tüm oyları sayıyorlar, kanunu saymıyorlar!” başlıklı habere yer verdi: “İstanbul İl Seçim Kurulu, Büyükşehir Belediye Başkanı Seçim İl Birleştirme Tutanak Özeti’ni 1 Nisan’da açıkladı. Söz konusu tutanakta, 2972 Sayılı Kanun’un 22. Madde’sine atıf yapıldı. Bunun üzerine açıklama yapan CHP Milletvekili İbrahim Kaboğlu, ‘İl Seçim Kurulu tutanağı gereğince Ekrem İmamoğlu, resmen İBB başkanıdır. Dolayısıyla mazbata verilmesi önünde hiçbir engel yoktur’ dedi. Kaboğlu, 2014’te Ankara’daki yerel seçimlerde yaşananları hatırlatarak sözlerini sonlandırdı: “Nitekim uygulamada da 30 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Seçiminde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçimleri neticesinde Melih Gökçek itiraz süreci devam etmesine karşın 5 Nisan tarihinde mazbatasını almıştır. YSK, M. Yavaş itirazına ilişkin kararını 9 Nisan 2014’te vermiştir. Kesin sonuçlar, Resmi Gazete’de 6 Mayıs’ta ilan edilmiştir.’”

“Hükümet adım atsın”

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Hükümet adım atsın” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “,DTK Eş başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi eylemi 152. gününde. Güven’in ardından 66 cezaevinde 300’ün üzerinde tutuklunun başlattığı açlık grevi eylemi 114 günü geride bıraktı. 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayılan açlık grevi eylemleri devam ederken şimdiye kadar 7’si tutuklu 8 kişi tecridi protesto etmek amacıyla yaşamına son verdi. Açlık grevi eylemleri Güven ve cezaevleriyle sınırlı kalmadı. Dünya çapına yayılan eylemlerde, Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Hewler’de aynı taleple açlık grevi eylemine başlayan Nasır Yağız 139 gündür eylemini sürdürüyor. Strasbourg’ta gazeteci ve siyasetçilerin de aralarında bulunduğu 14 kişi ve Birleşik Krallık Galler Bölgesi’nde İmam Şiş’in başlattığı açlık grevi eylemi 113. gününde. Yine Kanada’nın Toronto kentinde açlık grevi eylemine başlayan Yusuf İba’nın eylemi ise 87. gününde devam ediyor. Dünyanın birçok yerinde ve birçok kesim tarafından eylemcilerle dayanışma mesajları ve eylemleri devam ediyor. Oluşan kamuoyuna rağmen hükümetin bu konuda ki sessizliğine isyan eden tutuklu aileleri ‘Hükümet adım atsın’ çağrısında bulundu. Tüm cezaevlerinde açlık grevi eylemini sürdüren tutuklulardan biri de Bandırma 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde kalan Nezir Gümüş. 38 gündür açlık grevinde Gümüş’ün annesi Hanife Gümüş, eylemlere ilişkin ve cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin konuştu. Anne Gümüş, görüşe gittiği gün kadın gardiyanlar tarafından kendisine çıplak arama dayatıldığını söyleyerek, hakaretlere maruz kaldığını belirtti. Görüş esnasında oğluna sarıldığını ve vücut ısısının düştüğünü fark ettiğini dile getiren Gümüş, oğlunun aşırı kilo kaybının olduğunu söyledi. Oğluyla beraber açlık grevinde olan arkadaşlarının da kilo kayıpları yaşadığını ifade eden Gümüş, cezaevi yönetimi tarafından tutuklulara yeteri oranda limon, şeker, tuz ve karbonatın verilmediğine dikkat çekti. Görüşme esnasında gardiyanların göz hapsine maruz kaldığını aktaran anne Gümüş şöyle devam etti: ‘Görüşme ardından iki kadın yanımıza geldi ve ‘Nezir Gümüş’ün ailesi kim?’ diye sordu. Bizi alıp bir kenara çektiler ve bize, ‘Nezir’e söyleyin açlık grevini bıraksın. Yazıktır bedenleri çürüyor, yemeklerini yesinler ve bu yoldan vazgeçsinler’ dedi. Bizde, ‘Bu onların meselesi, bizim değil, biz onlara bir şey söyleyemeyiz’ dedik.’ Açlık grevinde olan hiç kimsenin ölmesini istemediğini belirten Gümüş, ‘Açlık grevlerine ilişkin bir an önce hükümetin adım atmasını istiyoruz. Oğlumun mücadelesiyle başım diktir. Adalet Bakanlığı ve hükümet bir an önce talebi karşılasın. Yoksa biz çocuklarımızı bir daha göremeyeceğiz. Bu zulüm kalksın’ dedi” ifadeleri kullanıldı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design