Anasayfa / Medya izleme / “Halkın iradesine karşı olağanüstü inat!”

10 Nisan

“Halkın iradesine karşı olağanüstü inat!”

Gazetelerde bitmeyen İstanbul seçimleriyle ilgili AKP’nin yeni oyunları ve mazbatasını bekleyen Ekrem İmamoğlu’nun açıklamaları yer aldı.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Halkın iradesine karşı olağanüstü inat” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Seçimlerin üzerinden 10 gün geçti. AKP hala mazbatayı vermemekte direniyor. İstanbul’da yeniden sayım talebi reddedilen AKP’li yöneticiler, YSK’ye, ‘Olağanüstü itiraz yöntemini kullanacağız’ diyerek tekrar başvuracaklarını duyurdu. En büyük kriz ise Büyükçekmece’de yaşanıyor. Polis ‘sahte seçmen’ iddiasıyla çeşitli evlere operasyon düzenledi. AKP, başta İstanbul olmak üzere kaybettiği her yerde seçim sonuçlarına ‘usulsüzlük’, ‘seçmen kaydırma’ gibi gerekçelerle itiraz etse de seçim öncesinde muhalefetin bu konudaki birçok başvurusuna kayıtsız kaldı. Seçim güvenliğine ilişkin verilen soru önergelerine yanıt verilmezken, Meclis araştırması talepleri yerine getirilmedi. YSK de muhalefetin başvurularının büyük çoğunluğunu reddetti” ifadeleri kullanıldı.

“Kaybedince gitmeniz gerektiğini anlayın”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Kaybedince gitmeniz gerektiğini anlayın” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “31 Mart seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ama AKP’nin itirazları nedeniyle mazbatasını alamayan Ekrem İmamoğlu CHP seçim koordinasyon merkezinde il başkanları ile birlikte ortak basın açıklaması düzenledi. Basın toplantısında İstanbul seçimlerinin tekrarlanması iddialarına tepki gösteren İmamoğlu, ‘O zaman iki ayda bir seçim yapalım. 5 yılda 7 seçim yapıldı. İnsanlar partizanlaştı. Bıraksınlar da bu çocukları eğitelim, insanları tutunduralım. Yazık, günah’ dedi. İmamoğlu, ‘YSK’nin sürecini bütün arkadaşlarımızla takip ediyoruz. Beklentimiz, bir an önce sürecin sonuçlanması. Bu sürecin teminatı YSK’dir. Günün sonunda YSK’nin en doğru kararı vereceğini umuyoruz’ diyerek sürecin bir an önce sonlandırılmasını istedi. İtiraz sürecinin uzaması nedeniyle toplum içinde de sıkıntıların baş gösterdiğini söyleyen İmamoğlu, ‘Sürecin uzaması bizi, vatandaşlarımızı üzüyor. Sürecin netlik kazanması, toparlanması adına sağlıklı adımların atılması gerekiyor. Başka arayışlara girenleri görüyoruz. Anlamlı olmadığını, sadece demokrasinin gereği olan bu seçimlerde nasıl kazanarak geliyorsanız, kaybederek gitmeniz gerektiğini de anlamanız gerekiyor’ diye konuştu. Seçim güvenliği tartışmalarına ilişkin konuşan İmamoğlu, ‘Niçin suçluyu ararken aynaya bakmamışlar anlamış değilim’ dedi. İmamoğlu, şöyle devam etti: ‘Vatandaşımız gelmiştir oyunu atmıştır, tutanağa geçirilmiştir. Tutanağı tutan onlar, kaybettik diye didik didik eden onlar. Vatana millete hesap veremezler. Bu seçimin sonucu belli, sokak da kabul etmiş durumda. Çok çalış 5 yıl sonra da sen kazan ya. Mızıkçı hakem gibi bana ne bana ne der durur. O zaman iki ayda bir seçim yapalım. 5 yılda 7 seçim yapıldı. İnsanlar partizanlaştı. Bıraksınlar da bu çocukları eğitelim, insanları tutunduralım. Yazık, günah. Bazı sözleri kulağım duymuyor, duymak da istemiyorum. Bugün konuşulması gereken seçimi kaybedenin kazananın elini sıkması ve tebrik etmesidir’” ifadelerine yer verildi.

“Kazanana kadar seçim yapalım anlayışı, 145 yıllık demokrasimizde çok büyük yaralar açar”

Sözcü gazetesi manşetindeki, “Kazanana kadar seçim yapalım anlayışı, 145 yıllık demokrasimizde çok büyük yaralar açar” başlıklı haberinde, “Seçimi kazanmasına rağmen itirazlar yüzünden mazbatasını alamayan CHP’li Ekrem İmamoğlu, ‘Biz seçimi kazandık’ dedi ve şunları söyledi: ‘Demokrasinin yok sayıldığı, ‘Kazanana kadar seçim yapalım’ anlayışı ile Türkiye’ye büyük yaralar açarlar. Türkiye’nin tanzimattan bu yana 145 yıllık bir demokrasi serüveni var. Bir anda bunu yok sayamazsınız. Benim savunduğum şey, ‘İmamoğlu kazansın’dan öte bir şey. Milli menfaatlerimizi ve demokrasimizi koruma mücadelesidir bu. Bana katkı sunan inançlı vatandaşlarımız ve yol arkadaşlarımız bu sürecin kahramanıdır’” ifadelerine yer verdi. 

“Organize abluka”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde yer alan, “Organize abluka” başlıklı haberde, “İstanbul seçimlerinde ‘gariplik hissettikleri’ gerekçesiyle yaptıkları itirazlarla sonucu değiştiremeyen AKP, yeni planları devreye soktu. CHP, seçimin yenilenmesi için Saray’dan bazı kamu kurumlarına talimat gittiğini ileri sürerken seçmen kaydırıldığı iddia edilen Büyükçekmece’ye polis ve müfettiş yığıldı. Bazı sandık görevlileri hakkında soruşturma başlatıldı. YSK listeleri kesinleşmeden önce hayali seçmen iddialarına ‘CHP klasiği’ diyen AKP, seçimi kaybettikten sonra Büyükçekmece’de 11 bin 186 kişinin ikamet kaydının taşındığını ileri sürüyor. Ancak AKP’nin iddiasını YSK listeleri yalanlıyor. İlçedeki seçmen artışı yalnızca 2 bin 310. Bunların 760’ı da gençler” ifadeleri kullanıldı.  
 
 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design