Anasayfa / Medya izleme / “YSK’dan tartışmaları bitirecek içtihat”

11 Nisan

“YSK’dan tartışmaları bitirecek içtihat”

Sözcü ve Cumhuriyet gazeteleri, YSK’nın 2014 seçimlerinde Iğdır’daki kararını manşete taşıdı.

Sözcü gazetesi manşetinde, “YSK’dan tartışmaları bitirecek içtihat” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “2004’te Iğdır’daki seçimin, ‘seçmen kaydırma’ iddiasıyla iptali istendi. Bu talep reddedildi. YSK, 2014’te şu gerekçeli kararı açıkladı: ‘İtiraza konu sandık seçmen listelerinin, seçimden sonra itiraz üzerine yeniden ele alınması mümkün değildir. Kesinleşmiş seçmen kütüklerindeki yolsuzluklara dayanılarak mazbata ve seçim iptali istenemez. Yolsuzluk yapan şahıslar aleyhine ilgili mercilerce takibat yapılması, dava açılması, suçların takibi yönünden doğal bir olay olup bu bağlamda verilen ceza mahkumiyetleri seçimim iptalini gerektirmez’” ifadeleri yer aldı. 

Haber Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Seçimi katletme” başlığıyla yer buldu: “AKP, İstanbul’daki seçimlerin Büyükçekmece’deki seçmen listelerinde usulsüzlük olduğu iddiasıyla iptal edilmesini talep ederken; 2004 yılında Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçmen listeleri üzerinden yapılan bir başvuruyu reddettiği ortaya çıktı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 2004 yılındaki yerel seçimlerde Iğdır’da benzer bir gerekçeyle yapılan başvuru üzerine YSK’nin verdiği karara dikkat çekti. YSK’nin 2004 yılında Iğdır’la ilgili verdiği kararda, ‘Seçmen listelerinin itiraz üzerine yeniden ele alınması ve incelenmesi mümkün değildir. Kesinleşmiş seçmen kütüklerindeki usulsüzlük iddialarına dayanılarak mazbatanın veya seçimin iptali istenemez’ hükmü yer aldı. CHP’li Erkek, YSK’nin Iğdır kararının Büyükçekmece için emsal olduğunu vurgulayarak, kararın ‘Kesinleşen listelere itiraz edilemez, edilse de incelenemez’ anlamına geldiğini kaydetti. YSK’nin 2004 yılında verdiği Iğdır kararına uygun hareket etmesi gerektiğine işaret eden Erkek, ‘Seçim hukukunda kesinleşen seçmen listelerini seçimden sonra tartışmaya açmak seçim güvenliğini yok eder. Seçim gecesi sandıkların iradesini kesin olarak ortaya koyan ıslak imzalı tutanakları reddetmek sandığa vurulan bir darbedir’ diye konuştu.”

“Sayım bitti, AKP’nin seçimi bitmedi”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Sayım bitti, AKP’nin seçimi bitmedi” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “31 Mart günü saat 17 itibari ile İstanbul’da açılan sandıkların dün itibari ile sayımı sona erdi. AKP’nin itirazı sonrası il ilçe seçim kurulları marifeti ile başlatılan sayım işlemi nihayet tamamlandı. AKP, İstanbul’un tüm ilçelerinde oylarının yeniden sayım talebi ile başlayan süreç, tüm geçersiz oyların sayımına kadar gitti. Son olarak YSK’nin bazı sandıklarda yeniden sayım kararı ile iki gün daha uzayan sayım işlemi başladığı andan yaklaşık 240 saat sonra tamamlanmış oldu. Maddi hataların giderildiği ilk anda ortaya çıkan 20 bin 300 oyluk fark 10 gün devam eden sayımlar sonrası ancak 15 binlere düştü. Seçimin sonucu değiştirecek bir sonuç üretemedi. Seçimin ilk saatlerinde seçimi kazandıklarını açıklayan AKP’li yetkililer bir daha aynı cümleyi kuramadı. Ondan sonraki argümanları seçimde büyük usulsüzlüklerin olduğuna dair oldu. AKP’nin bugüne kadar hiçbir kanıt sunamamasına rağmen onlarca itirazı kabul edildi ve bunların sonucunda sayımlar gerçekleşti. Bu itirazların tamamına dair sonucu önceden belli olan itirazlar demek mümkün. AKP’nin elinde olan ıslak imza tutanaklarının da aynı sonucu gösterdiği çok konuşuldu. Sayım işlemi bitti. AKP için tek bir seçenek kaldı. O da seçimin iptali. Büyükçekmece üzerinden devam eden tartışmalarla üzerinden YSK’ya başvur yaptı. AKP, şimdi örgütlü, programlı bir şekilde seçmen müdahalesi yapıldığını savunuyor. Yine kanıt yok belge yok. Sadece konuştular. AKP’nin bu müracaatına YSK’nin en son 13 Nisan tarihine kadar yanıt vermesi gerekiyor. Kaynaklarımızdan aldığımız bilgilere göre son gün beklenmeyecek. Çok büyük olasılıkla YSK yanıtı bugün verecek” ifadeleri kullanıldı.

“Cezaevlerini açın”

Yeni Yaşam gazetesi manşetindeki, “Cezaevlerini açın” başlıklı haberinde, “PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevi eylemi 155 gündür devam ediyor. Güven’in ardından 66 cezaevinde 300’ün üzerinde tutuklunun başlattığı açlık grevi eylemi 117. gününe girerken, 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerine yayılan eylemler de sürüyor. Şimdiye kadar 7’si tutuklu 8 kişi tecridi protesto etmek amacıyla yaşamına son verdi. Tüm bunlar yaşanırken hükümet kör, sağır, dilsizi oynamaya devam ediyor. Açlık grevindeki bu tutukluların sağlık durumlarını takip etmek için bugüne kadar birçok kez ilgili kurumlara başvurularda bulunan Mardin Tabip Odası, başvurulara yanıt alamadı. Açlık grevine başlayan ilk grupta yer alan kişiler için oldukça riskli bir dönemin başladığına dikkat çeken Dr. Derya Etem, cezaevinde açlık grevindeki tutukluların sağlık durumuna dair edindikleri şu bilgilerini paylaştı: ‘Karın ağrıları var. Kas spazmı var. Kanlı ishal bildirimi var. 90’ıncı günden sonra biliyoruz ki; bağışıklık sistemi giderek zayıflıyor.’ Açlık grevi eylemlerinde 50’li günlerden sonrasının ‘kritik aşama’ olarak nitelendirildiğinin altını çizen Etem, bu saatten sonra karşılaşabilinecek olası sağlık risklerini şöyle sıraladı: ‘Erkeklerde yüzde 20, kadınlarda yüzde 30’a varan bu yağ oranı azaldıktan sonra depo yağlar da tükendikten sonra protein yakımı başlıyor. Kas yakımı da eşlik ediyor buna. Elektronik dengesi dediğimiz denge bozuluyor. Böbrek fonksiyonlarında bozulma oluyor. Kalp ritmi bu elektronik dengesizliğine eşlik ederek, bozulmaya başlıyor. Kanın bağışıklık hücrelerinde sayısal olarak bir azalma oluyor. Sonuç olarak da enfeksiyonlara eğilim artıyor.’ Etem, açlık grevi eylemcilerin sayısının binleri aştığına ve kontrol edilemez hale geldiğine vurgu yaparak, ‘Sivil toplum kuruluşları ile sağlık örgütlerinin gözlem yapmalarına izin vermenin zamanı geldi geçiyor. Bir an önce Adalet Bakanlığı’nın bu taleplerle ilgili görüşmeleri başlatması, sağlık açısından ve can kayıplarının olmaması bakımından çok önemli’ diye konuştu” ifadelerine yer verdi.

“Yeni vergi salınacak, tazminata el konacak”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Yeni vergi salınacak, tazminata el konacak” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dolmabahçe Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisinde ‘Yeni ekonomi programı yapısal dönüşüm adımları 2019’u açıkladı. ‘öncelik bankalar’ diyen Albayrak, bankalara devlet senedi vermekten şirketlerin sigortalanmasına kadar bir dizi hazırlıklardan bahsetti. Zorunlu bireysel emeklilik sistemini (BES) daha çok zorlayacaklarını, kıdem tazminatlarını fona devredeceklerini söyledi. ‘Kıdem tazminatı fonu ile BES’in entegrasyonu planlanıyor. 5 yılda sistemde biriken fonların milli gelirin yüzde 10’unun üstüne çıkacağını öngörüyoruz’ dedi” ifadeleri kullanıldı. 
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design