Anasayfa / Medya izleme / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 203

13 Nisan

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 203

Sanatçı Ferhat Tunç'a “hakaret” suçlamasıyla bir dava daha açıldı; Tutuklu yargılanan gazetecilerden İshak Yasul ve Hicran Urun tahliye oldu


Müzisyen Ferhat Tunç hakkında, 2016 yılındaki bir sosyal medya paylaşımı gerekçesiyle yeni bir hakaret davası açıldı.

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ve Büyükçekmece 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilen 18 Mart 2019 tarihli iddianamede Tunç, eski Başbakan Binali Yıldırım’a hakaret etmekle suçlanıyor.

Deniz Yücel’in davası Temmuz ayına ertelendi

Alman Die Welt gazetesinin eski Türkiye temsilcisi Deniz Yücel hakkında “örgüt propagandası” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamalarıyla açılan davanın görülmesine 11 Nisan günü devam edildi.

 

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davanın üçüncü duruşmasını P24’ün yanı sıra İstanbul’daki Almanya Başkonsolosluğu’ndan iki yetkili ile Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Alman haber ajansı DPA ve televizyon kanalı ARD de izledi.

 

Almanya’da bulunduğu için duruşmaya katılmayan Yücel duruşmada avukatı Veysel Ok tarafından temsil edildi. Avukat Ok, Yücel’in istinabe duruşmasının 10 Mayıs tarihinde Berlin’de görüleceğini belirterek davanın bu tarihten sonraki bir güne ertelenmesini talep etti. Talebi kabul eden mahkeme, davanın 16 Temmuz’a ertelenmesine karar verdi.

 

Avusturyalı gazeteci Max Zirngast ilk duruşmasına çıktı

 

Ankara’da 2018 yılının Eylül ayında tutuklanarak cezaevine gönderilen ve Aralık ayında hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla dava açılan Avusturyalı gazeteci ve araştırmacı Max Zirngast, 11 Nisan günü görülen ilk duruşmasında hâkim karşısına çıktı.

 

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen duruşmada Aralık ayında tahliye edilen Zirngast ve avukatları ile aynı davada Zirngast ile birlikte “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılanan sanıklar Hatice Göz, Mithatcan Türetken ve Burçin Tekdemir ile avukatları hazır bulundu.

 

Duruşmada savunma yapan sanıklar haklarındaki “TKP/Kıvılcım örgütüne üye olmak” suçlamasını reddetti.

 

Savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme, Zirngast ve diğer sanıklara uygulanan yurt dışına çıkış yasağının devamına hükmederek davayı 11 Eylül 2019 gününe erteledi. Mahkeme, sanıklara uygulanan karakolda imza verme şeklindeki adlî kontrolün ise kaldırılmasına karar verdi.

 

Özgürlükçü Demokrasi davasında mütalaa ve iki tahliye

 

Kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin 14 çalışanının “silahlı terör örgütüne üye olmak,” “terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla yargılandıkları davanın görülmesine 10 Nisan günü devam edildi.

 

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada gazetenin 1 yıldır tutuklu bulunan sorumlu yazı işleri müdürü İshak Yasul, editörleri Hicran Urun, Mehmet Ali Çelebi, imtiyaz sahibi İhsan Yaşar, tutuksuz yargılanan gazete çalışanları Pınar Tarlak ve Ramazan Sola ile sanık avukatları hazır bulundu.

 

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı, Urun, Çelebi, Tarlak, Yasul, Yaşar ve Hacıoğlu’nun “silahlı terör örgütüne üye olmak,” “terör örgütlerinin yayınlarını zincirleme şekilde basmak veya yayınlamak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından cezalandırılmalarını talep etti. Savcı tüm tutuklu sanıkların tutukluluk hâllerinin devamını talep etti.

 

Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme, İshak Yasul ve Hicran Urun’un adlî kontrolle tahliye edilmelerine karar verdi. Avukatların mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamak için süre talebini kabul eden mahkeme davayı 28 Haziran’a erteledi.

 

P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.

 

Özgür Gündem ana davasında tahliye kararı

 

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazar ve yayın danışma kurulu üyeleri Filiz Koçali, Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Ragıp Zarakolu ve Bilge Aykut, imtiyaz sahibi Kemal Sancılı, Genel Yayın Yönetmenleri Zana (Bilir) Kaya ve Eren Keskin ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın “devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” ve “terör örgütüne üye olmak” suçlamalarıyla yargılandıkları davanın görülmesine 10 Nisan günü İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

 

Davanın 12. duruşmasında tutuklu yargılanan Sancılı ve tutuksuz sanıklardan Keskin ile sanık avukatları hazır bulundu.

 

Duruşma savcısı, dosyanın geldiği aşama ve tutuklulukta geçirdiği süre dikkate alınarak Sancılı’nın tahliyesini talep etti.

 

Mahkeme ara kararında başka dosyada hakkında mahkûmiyet kararı verilen Sancılı’nın bu dosya kapsamında tahliyesine karar verdi. Keskin’in İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyasının birleştirilmesi için mahkemeye müzekkere yazılmasına karar veren heyet, dosyanın esas hakkındaki mütalaa için savcıya gönderilmesine karar vererek davayı 3 Temmuz’a erteledi.

 

P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.

 

EMEP açıklamasını yayımlayan gazeteciler beraat etti

 

Aydın’ın Didim ilçesinde Emek Partisi’nin (EMEP) Afrin operasyonuyla ilgili basın açıklamasını haberleştiren gazetecilerin “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlamasıyla yargılandığı davada beraat kararı çıktı.

 

Didim 1. Asliye Ceza Mahkemesi, 10 Nisan günü görülen duruşmada Didim Özgürses gazetesi sahibi Mustafa Öge, Mavi Didim gazetesi sahibi Ergün Korkmaz ve muhabiri Erdem Özden ile gazetecilerle birlikte yargılanan EMEP İlçe Başkanı Kazım Temiz hakkında suçun unsurlarının oluşmaması nedeniyle beraat kararı verdi.

 

Tutuklu yayıncı Mehmet Ali Genç’e beraat kararı

 

Varyos Yayıncılık imtiyaz sahibi ve yazı işleri eski müdürü Mehmet Ali Genç hakkında Sosyalist Kadın dergisinde yayımlanan bir yazısı nedeniyle “örgüt propagandası” ve “suçu ve suçluyu övme” iddialarıyla açılan davanın dördüncü duruşması 9 Nisan günü görüldü.

 

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Adana’da tutuklu bulunduğu cezaevinden getirilen Genç ile avukatı Kader Tonç hazır bulundu.

 

Savunmaların ardından hükmünü açıklayan mahkeme, Genç hakkındaki “örgüt propagandası yapmak” suçlamasının zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine, “suçu ve suçluyu övme” suçundan ise sanığın beraatine karar verdi.

 

Avukat Tonç’un P24’e aktardığı bilgiye göre, Atılım gazetesi eski sorumlu yazı işleri müdürü olan Genç hakkında 3 ayrı kesinleşmiş hapis cezası bulunuyor.

 

Gözaltına alınan Oktay Candemir adlî kontrolle serbest

 

Van’da 5 Nisan günü evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan gazeteci Oktay Candemir, 7 Nisan günü serbest bırakıldı.

 

Emniyet ifadesinin ardından Van Adliyesine getirilen Candemir, savcılık ifadesinin ardından “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildi. Candemir, adlî kontrolle serbest bırakıldı.

 

Dokuz Barış Akademisyenine “propaganda” suçlamasıyla ceza verildi

 

Barış için Akademisyenler’in 2016 yılındaki bildirisini imzaladıkları için “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanan akademisyenlerden dokuzuna daha bu hafta görülen duruşmalarında “propaganda” suçu sabit görülerek hapis cezası verildi.

 

10 Nisan günü İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşmaları görülen Hülya Dinçer ile Gülşah Kurt’a 15’er ay, Ömer Faruk Yekdeş ile Z.U.’ya ise “pişmanlık göstermedikleri” gerekçesiyle 18’er ay hapis cezası verildi. Kararlarda hükmün açıklanması geri bırakıldı. Aynı mahkemede karar duruşması görülen Koray Çalışkan’ın ise 2 yıl 3 ay ertelemesiz hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.

 

11 Nisan günü görülen duruşmalarda ise toplam üç akademisyene 15’er ay, bir akademisyene ise pişmanlık duymadığını belirttiği için 1 yıl, 10 ay, 15 gün hapis cezası verildi.

 

Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi

 

Son tahliyelerin ardından Türkiye’de cezaevinde bulunan gazeteci ve medya çalışanı sayısı en az 143 oldu.

 

Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan erişilebilir.

 

1    Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri

2    Abdullah Dirican, Zaman gazetesi yurt haberleri editörü

3    Abdullah Kaya, DİHA muhabiri

4    Abdullah Kılıç, Habertürk

5    Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri

6    Abdulvahap İş, serbest gazeteci

7    Ahmet Altan

8    Ahmet Feyzullah Özyurt

9    Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi

10    Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi

11    Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)

12    Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü

13    Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü

14    Ali Aşikar, Azadiya Welat

15    Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı

16    Ali Ünal, Zaman köşe yazarı

17    Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi

18    Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü

19    Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü

20    Ayşe Düzkan

21    Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı

22    Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman

23    Aytekin Gezici, gazeteci-yazar

24    Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi

25    Bayram Kaya, Zaman muhabiri

26    Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi

27    Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri

28    Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı

29    Ceren Taşkın, Hatay Ses gazetesi

30    Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü

31    Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni

32    Çetin Kurşun, Azadiya Welat

33    Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü

34    Emin Demir, serbest gazeteci

35    Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri

36    Ercan Gün, Fox TV haber editörü

37    Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü

38    Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü

39    Eren Erdem, Karşı gazetesi eski genel yayın yönetmeni

40    Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı

41    Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü

42    Fahri Öztoprak, Cihan/Zaman Samsun muhabiri

43    Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı

44    Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi

45    Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi

46    Fevzi Yazıcı, Zaman eski tasarım direktörü

47    Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı

48    Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi

49    Gültekin Avcı

50    Habip Güler, Eski Zaman muhabiri

51    Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen

52    Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı

53    Hakan Taşdelen

54    Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)

55    Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı

56    Hamza Günerigök, TRT spikeri

57    Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı

58    Harun Çümen, Zaman gazetesi eski yazı işleri müd.

59    Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir

60    Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı

61    Hasan Hüseyin Örs, TRT eski yapım-yayın görevlisi

62    Hasan Taşar, TRT eski Ankara muhabir

63    Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü

64    Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı

65    Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri

66    İbrahim Halil Öztürkeri, TRT eski yapım-yayın görevlisi

67    İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri

68    İdris Sayılgan, DİHA

69    İdris Yılmaz

70    İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi

71    İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü

72    İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi

73    İsmail Evren, Nokta dergisi haber müdürü

74    Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri

75    Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü

76    Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi

77    Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni

78    Kibriye Evren, JinNews muhabiri

79    Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri

80    Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü

81    Mehmet Ali Genç, Atılım gazetesi sorumlu yazıişleri md.

82    Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı

83    Mehmet Güleş, DİHA

84    Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı

85    Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri

86    Mehmet Sıddık Damar

87    Meltem Oktay, DİHA

88    Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir

89    Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü

90    Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü

91    Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi

92    Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri

93    Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü

94    Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi

95    Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü

96    Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi

97    Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri

98    Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri

99    Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman

100    Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü

101    Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri

102    Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı

103    Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni

104    Nedim Türfent, DİHA

105    Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi

106    Nuh Gönültaş

107    Nuri Durna, TRT

108    Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi

109    Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi

110    Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü

111    Osman Yakut, Zaman Antalya

112    Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri

113    Özcan Keser, TRT İstanbul istihbarat şefi

114    Özden Kınık, TRT

115    Pınar Gayıp, ETHA muhabiri

116    Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü

117    Sadık Demir, Radyo Karacadağ

118    Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri

119    Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü

120    Sedat Laçiner, Haberdar internet sitesi

121    Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı

122    Semiha Şahin, ETHA editörü

123    Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi

124    Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri

125    Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir

126    Seyid Kılıç, TRT Haber

127    Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi

128    Şahabettin Demir, DİHA muhabiri

129    Şeref Yılmaz, Irmak TV

130    Turgut Usul, TRT muhabiri

131    Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı

132    Uğur Akgül, DİHA muhabiri

133    Uğur Yılmaz, Bitlis Belediyesi basın birimi eski çalışanı

134    Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni

135    Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi

136    Veli Büyükşahin, TV 10 yöneticisi

137    Veli Haydar Güleç, TV 10 yöneticisi

138    Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri

139    Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü

140    Yalçın Güler, TRT (Erzurum)

141    Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni

142    Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü

143    Ziya Ataman, DİHA muhabirPaylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design