Anasayfa / Medya izleme / “‘Milli irade’ diyenler sandık iradesini tanımıyor”

17 Nisan

“‘Milli irade’ diyenler sandık iradesini tanımıyor”

Gazetelerin manşetinde, AKP’nin İstanbul seçimlerinin iptali için YSK’ya yaptığı başvuru yer aldı.

AKP, İstanbul seçiminin iptali ve yenilenmesi için YSK’ya olağanüstü itiraz dilekçesini verdi.

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “‘Milli irade’ diyenler sandık iradesini tanımıyor” başlığıyla yer verdi ve “AKP’ye ilçe ilçe itiraz yetmedi. İstanbul’da fark kapanmayınca ‘olağanüstü itiraz’ ederek seçimlerin yenilenmesi başvurusu yaptı. AKP İstanbul’da önce geçersiz oyları saydırdı. Ardından bazı ilçelerdeki sandıkları tamamen saydırdı. Kanıtsız türlü usulsüzlük iddiaları öne sürdü. Bütün bunlar da yetmeyince dün seçim yenilenmesi talebiyle YSK’ye başvuru yaptı. CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 31 Mart sonrası yaşanan süreci ‘hukuksuzluk’ olarak değerlendirdi. AKP ve MHP’nin millet iradesine saygı duymadığına işaret eden Yüceer, YSK’nin KHK’lilere mazbata vermemesine yönelik de ‘Milletin iradesi belli. Hukukun tam anlamıyla guguk olduğu bir süreç yaşıyoruz’ yorumu yaptı” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Tarihi sesleniş” başlığıyla yer ayırdı ve “İstanbul’daki sayımlardan da sonuç alamayan AKP, devletin polisini, savcısını seferber ederek elde ettiği 3 bavul evrakla YSK’ye başvurdu. Maltepe’deki sayım bitmeden dilekçe veren AKP’li Yavuz, seçimin iptalini ve yenilenmesini istedi. AKP seçmen kaydırma, mühürsüz çizelge, kısıtlı seçmen iddialarında bulundu. AKP, itiraz sonuçlanana kadar mazbata verilmemesini talep etti. CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, AKP’nin ’16 bin 884 seçmen kaydırıldı’ iddiası için ‘Maddi hataları, hile diye yutturmaya çalışıyorlar. Tam kanunsuzluğu bile uyduramamışlar. Biz de itirazımızı yapacağız’ dedi. CHP İstanbul İl Başkanlığı da hazırladığı video ile YSK’ye seslendi. Videoda, ‘Hukukun üstünlüğünü gösterin. Siyasi değil hukuki karar verin’ denildi” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi manşetinde, “Yüzdük yüzdük mazbataya geldik” başlığını kullandı ve “AKP Seçim İlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz aracılığıyla olağanüstü itiraz dilekçesini YSK’ye sundu. 16 gündür ortaya ikna edici bir kanıt koyamayan AKP’li Yavuz, sundukları dilekçeyle ilgili yaptığı açıklamada da, ‘Burada bir gariplik var’ benzeri ifadeler kullandı. Öte yandan 2017 yılındaki referandumda mühürsüz oyları kabul ettiren AKP, bu kez sayım döküm cetvelinin mühürsüz olmasından şikayet etti. CHP’nin hukukçu milletvekillerinden ve Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Maltepe’deki sayımın sonuna yaklaşmasıyla birlikte bundan sonraki sürece dair Birgün’e konuştu. Erkek, AKP olağanüstü itirazda bulunsa bile YSK’nin bunu reddedeceğini, içtihatların bunu gösterdiğini söyledi. Anayasa Hukukçusu ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu da YSK’nin başvuruyu süre bakımından reddetmesi gerektiğini dile getirdi” dedi. 

Sabah gazetesi habere manşetinde, “1 milyon oyun akıbeti belirsiz” başlığıyla yer verdi ve “AK Parti, ‘Organize usulsüzlük’ gerekçesiyle İstanbul seçiminin iptali ve yenilenmesi için YSK’ya olağanüstü itiraz dilekçesini verdi. Olağanüstü itiraz dilekçesinde seçimi sakatlayan organize işler tek tek sıralandı: 1 milyon seçmenin kullandığı oyun hukuki akıbeti belirsiz. 300 binden fazla pusulada belirsizlik var. 16 bin pusula eksik. 35 bin oy CHP’ye yazıldı. Ölüler, kısıtlılar ve hükümlüler yerine oy kullanıldı” ifadelerine yer verdi.

Yeni Şafak, “19 bin sahte görevli” başlığıyla manşetten verdiği haberde, “AK Parti şaibeli hale gelen İstanbul seçimlerinin iptali ve yeniden yenilenmesi için YSK’ya olağanüstü itirazda bulundu. AK Parti’nin bir diğer talebi itiraz sonuçlanmadan mazbata verilmemesi oldu. YSK’ya 3 valiz belge sunan Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, 62 bin sandık görevlisinden 19 bininin kamu çalışanı olmadığını açıkladı” ifadelerini kullandı.

Star gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “Üç valiz dolusu delille olağanüstü itiraz” başlığını attı ve “AK Parti, yapılan usulsüzlüklerin yer aldığı 3 valiz belgeyle İstanbul’da seçimin iptali için YSK’ye başvurdu. İstanbul’da oyların sadece yüzde 10’unun sayıldığını ve farkın 29 binlerden 13 bin 900’lere indiğini belirten Genel başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, ‘Düzeltmelerle oy yüzde 85 oranında AK Parti lehine geçti. Tüm oylar yeniden sayılsaydı sonuç lehimize olurdu’ ifadelerini kullandı” dedi.
Akşam gazetesi manşetinde, “25 bin seçmene 2 pusula” başlığını kullandı. Haberde, “AK Parti, İstanbul seçiminin iptali için YSK’ya başvurdu, ‘verilmeyen oy pusulaları’, ‘seçmen listesindeki hükümlüler’ delil olarak sunuldu” ifadeleri yer aldı.

Karar gazetesi habere manşetinde, “Son hamle iptal talebi” başlığıyla yer verdi ve “Usulsüzlük itirazıyla geçersiz oyların yeniden sayılmasına giden yolu açan AK Parti, YSK’nın ‘Seçimlerin yenileceği yerlerde mazbatalar iptal edilecek’  kararından saatler sonra İstanbul’da iptal başvurusu yaptı. Mazbata için yasal süre beklenmeden olağanüstü itiraz dilekçesi verildi. İl Seçim Kurulu’ndan da itirazlar sonuçlanmadan mazbata verilmemesi talep edildi” dedi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design