Anasayfa / Medya izleme / “İstanbul’un baharı”

18 Nisan

“İstanbul’un baharı”

Gazetelerin manşetinde CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun mazbata zaferi yer aldı.

31 Mart seçimlerinde İstanbul’da rakibi Binali Yıldırım’a 13 bin 729 oy fark atan CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu seçimlerden 17 gün sonra mazbatasını nihayet aldı. 
Evrensel gazetesi manşetten verdiği habere, “Sandıktan çıktı, mücadeleyle alındı” başlığını attı ve “İstanbul’da sandıktan CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu birinci çıktı. İktidarın seçimi 17 gün boyunca bloke etme çabaları sonuçsuz kaldı. İmamoğlu nihayet mazbatasını aldı. Çağlayan'daki İstanbul Adliyesinde bulunan İl Seçim Kurulundan mazbatasını alan İmamoğlu devir teslim töreni için İstanbul Büyükşehir Belediyesine geçti. Ekrem İmamoğlu, tören için Mevlüt Uysal'ın makamına çıkmadan önce belediyenin önünde toplanan çok sayıda yurttaşa seslendi. İmamoğlu devir teslimin ardından ses aracının üstünden açıklama yapacağını söyledi. İmamoğlu, ‘Mazbatamızı 16 milyon insanımız adına devir aldık. Toplumun demokrasiye olan inancına ve buna dönük mücadelesinden asla vazgeçmedik. Kimsenin hakkını yemedik, '16 milyonun hakkını yedirtmeyiz' dedik. Bu an itibarıyla devam eden süreçler var, bunun farkındayız. Elbette ki şehrimizi, şehrimizde yaşayanlarımızın huzuru ve mutluluğu için bir an önce bu süreçlerle ilgili net ifadelerini ilgili kurullardan elbette ki bekliyoruz. Bizim kafamız net. Bundan sonra sıra bizde; bu şehirde yaşayan insanların maneviyatını, yaşam biçimini koruyarak yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu. İmamoğlu Mevlüt Uysal'ın makamına çıkarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini resmen devraldı” dedi.
Yeni Yaşam habere manşetin altında, “Mazbata muhalefette” başlığıyla yer verdi ve “CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimden 16 gün sonra mazbatasını aldı. Çağlayan’da bulunan İstanbul İl Seçim Kurulu’na saat 16.00’da giden İmamoğlu’nu yüzlerce kişi karşıladı. İmamoğlu’na, eşi Dilek İmamoğlu da eşlik etti. Binlerce kişinin arasından geçen İmamoğlu, eşi ile birlikte adliye binasına girerek, İl Seçim Kurulu’ndan mazbatasını aldı. Maltepe ilçesindeki oy sayımının tamamlanmasının ardından mazbatasını alan Ekrem İmamoğlu ile AKP’li Binali Yıldırım arasındaki son fark 13 bin 729 oldu. İstanbul Adliyesi’ndeki İl Seçim Kurulu’na gelen, CHP adına seçim işlerini takip eden avukat Mehmet Süleyman Türker, il seçim sonuçlarına ilişkin birleştirme tutanaklarını basın mensuplarıyla paylaştı. Tutanağa göre, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 169 bin 765, AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ise 4 milyon 156 bin 36 oy aldı. Bu süre içerisinde seçimin iptal edilmesi yönünde AKP’nin il ve ilçe seçim kurullarına çok sayıda başvurusu oldu” ifadelerini kullandı.
Cumhuriyet gazetesi manşetindeki habere, “İstanbul’un baharı” başlığını attı ve “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, 17 gün süren demokrasi mücadelesinin ardından mazbatasını aldı. 4 milyon 169 bin 765 oyla rakibi Binali Yıldırım’a 13 bin 729 oy fark atan İmamoğlu, İstanbul İl Seçim Kurulu önünde binlerce kişi tarafından, ‘hak, hukuk, adalet’ sloganları ve büyük coşkuyla karşılandı. İmamoğlu, mazbatasını aldıktan sonra İBB binasına giderek AKP’li Mevlüt Uysal’dan görevi devraldı. İmamoğlu, ‘Bu mazbatayı 16 milyon insanımız adına aldım. Bu ülkenin kurucu değerlerinden, Cumhuriyetten vazgeçmedik, Mustafa Kemal Atatürk’ten vazgeçmedik. Bir kesime değil 16 milyona hizmet dönemi başladı’ dedi” ifadelerine yer verdi. 
Birgün gazetesi manşetten, “16 günlük mücadele, 16 milyonun başkanı” başlığıyla verdiği haberde, “İstanbul seçim sonuçlarına ilişkin AKP-MHP ittifakının itiraz ve engellemelerine rağmen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu gecikmeli de olsa mazbatasını aldı. Maltepe’de haftalar süren yeniden sayımın tamamlanması ve sürecin resmen sona ermesinin ardından İmamoğlu, dün akşamüstü beraberindeki kalabalık bir ekiple birlikte Çağlayan Adliyesi’ndeki İl Seçim Kurulu’na geldi. Yurttaşların ve partililerin yoğun ilgisi nedeniyle güçlükle adliyeye girebilen İmamoğlu, burada tezahürat ve alkışlarla karşılandı. Mazbatasını aldıktan sonra Saraçhane’deki belediye binasına gelen İmamoğlu, devir teslim töreni öncesi yaptığı açıklamada, ‘Ben bu mazbatayı 16 milyon insanımız adına devraldım. Hiç kimsenin birbirinden farkı, üstünlüğü olmaksızın tüm hemşerilerim adına mazbatayı devralmanın onurunu ve gururunu yaşıyorum’ dedi. İmamoğlu, başkanlık makamına geçerek görevi Mevlüt Uysal’dan devralmasının ardından İBB önünde toplanan binlerce yurttaşa şöyle seslendi: ‘Küskünlüklerinizi, kırgınlıklarınızı bir kenara koyun. Artık iyi düşünceyle bu şehrin insanlarını kucaklayan anlayışa hep birlikte sahip olalım. Kimsenin üşümesine, aç kalmasına fırsat tanımayalım. Sokağınızda bugüne kadar sizi kutuplaştıran, ayrıştıran hangi unsurlar varsa ve ayrı düşmüşseniz, lütfen gidin onun elini sıkın. Esas olan bu şehre, ülkeye hizmet. Biz bunun dışında kendine, partilere, ona buna hizmeti reddediyoruz. Ben herkese hizmet edeceğim’ ifadelerini kullandı.
Sözcü gazetesi, “Alın teri mazbatasını aldı” manşetiyle çıktı ve “Günlerdir süren oy sayımı dün bitti… CHP’li Ekrem İmamoğlu, çoktan hak ettiği mazbatasını alıp İstanbul Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu. Rakibi Binali Yıldırım’a 13 bin 729 oy fark atarak seçimi kazandığı tescillenen İmamoğlu’na büyük sevgi seli vardı. Binlerce kişi belediyeye koştu. İmamoğlu İstanbullulara seslendi. ‘Kişiye, partiye değil, 16 milyon insana hizmete bugünden itibaren başladık’ dedi” ifadelerini kullandı. 
Sabah gazetesi habere ön sayfasının altında, “Son söz YSK’da” başlığıyla yer ayırdı ve “İstanbul İl Seçim Kurulu’nun AK Parti’nin 3 valiz dolusu itirazı görüşülmeden mazbatayı vermesi büyük tepki çekti” dedi.
Star gazetesi manşetin yanında yer verdiği habere, “Bu karar çok tartışılacak” başlığını attı ve “AK Parti’nin 3 bavul dolusu somut belge, bilgi, delile dayalı olağanüstü itirazına rağmen İstanbul İl Seçim Kurulu İmamoğlu’na alelacele mazbatayı teslim etti” dedi.
Akşam gazetesi ön sayfasındaki haber için, “İtiraza rağmen mazbata” başlığını kullandı ve “İstanbul Seçim Kurulu, YSK’ya yapılan seçimin iptali başvurusu sonuçlanana kadar mazbatanın verilmemesi itirazına rağmen Büyükşehir Belediye Başkanlığı mühür ve mazbatasını CHP’li İmamoğlu’na verdi” ifadelerine yer verdi. 
Karar gazetesi manşetindeki habere, “Ve ‘mühür’ İmamoğlu’nda” başlığını attı. Haberde, “Usulsüzlük iddiaları, yeniden sayımlar ve itiraz dilekçeleriyle geçen 17 günün ardından Ekrem İmamoğlu ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’ yazan mazbatayı aldı. Saraçhane’deki ilk açıklamasında, seçimden bu yana adım adım yükselen tansiyonu düşürecek mesaj verdi: 16 milyon İstanbullunun mazbatasını alıyorum” ifadeleri yer aldı.   
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design