Anasayfa / Medya izleme / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 204

20 Nisan

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 204

Sözcü davasında mütalaa verildi; savcı, Hasan Cemal için “propaganda” suçlamasıyla ceza istedi; Türkiye, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde 157. sırada


Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün her yıl yayımladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye 2019 yılında 180 ülke arasında 157. sırada yer aldı. Türkiye, bir önceki yıl yayımlanan raporda da aynı sırada yer almıştı.

Raporda, Türkiye’nin “Paradise Papers” belgeleri ile ilgili haberleri nedeniyle gazetecilerin ceza davalarına maruz kaldığı tek ülke olduğunun da altı çizildi.

Sözcü davasında mütalaa verildi

Sözcü gazetesinin yöneticileri, çalışanları ve yazarlarının “silahlı terör örgütüne yardım etmek” suçlamasıyla yargılandığı davanın yedinci duruşması 18 Nisan günü İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

Duruşma savcısı tarafından hazırlanan 17 sayfalık mütalaanın, duruşmadan bir gün önce dosyaya eklendiği görüldü. Mütalaada, sanıklar Emin Çölaşan, Necati Doğru, Gökmen Ulu, Metin Yılmaz, Mustafa Çetin, Yücel Arı ve Yonca Yücekaleli hakkında “FETÖ/PDY içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte bu örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi. Mediha Olgun hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını talep eden savcı, gazetenin eski imtiyaz sahibi Burak Akbay’ın savunmasının alınmadığı gerekçesiyle dosyasının ayrılmasını istedi.

 

Mahkeme ara kararında sanık avukatlarının kovuşturmanın genişletilmesi taleplerini bir kez daha reddederek, Akbay hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verdi ve davayı 14 Haziran’a erteledi.

 

P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.

 

Gazeteci Ahmet Kanbal hakkında yeni soruşturma açıldı

 

Mezopotamya Ajansı Mardin muhabiri Ahmet Kanbal hakkında açlık grevi eylemlerine dair sosyal medya paylaşımları nedeniyle soruşturma başlatıldı. Mardin Cumhuriyet Savcılığı tarafından “örgüt propagandası” iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Kanbal, Mardin Emniyet Müdürlüğü TEM Şube amirliğinde ifade verdi.

 

16 aydır tutuklu olan TV10 yöneticileri tahliye edildi

 

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan televizyon kanalı TV10’un Ocak 2018’de tutuklanan yöneticileri Veli Haydar Güleç ve Veli Büyükşahin, haklarında açılan davanın ilk duruşmasının sonunda tahliye edildi.

 

TV10’un Yönetim Kurulu Başkanı Büyükşahin ve Yayın Kurulu Üyesi Güleç “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti. Büyükşahin ve Güleç’in de aralarında bulunduğu altısı tutuklu 43 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması Silivri Cezaevi kampüsünde bulunan 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 17 ve 18 Nisan tarihlerinde görüldü. Duruşma sonunda mahkeme heyeti aralarında Büyükşahin ve Güleç’in e bulunduğu dört tutuklu sanığın adlî kontrolle tahliyelerine karar verdi.

 

Öğretmen Ayşe Çelik cezaevine gönderildi

 

Telefonla bağlandığı bir televizyon programında “Çocuklar ölmesin” dediği için yargılanan ve aldığı 1 yıl 3 aylık hapis cezasının infazı ertelenen öğretmen Ayşe Çelik, 17 Nisan günü erteleme süresinin dolmasının ardından yeniden tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

Çelik, Kanal D’de yayımlanan Beyaz Show adlı programdaki sözleri nedeniyle “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanmış, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 Nisan 2017 günkü karar duruşmasında Çelik’i 15 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Çelik’in avukatı karara itiraz etmiş, itirazı değerlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Çelik’in cezasını onamıştı.

 

Gazeteciler İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş’a beraat

 

Gazeteciler İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş’ın Van’ın Erciş ilçesinde belediyeye atanan kayyum ile ilgili yaptıkları haberler nedeniyle “kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla yargılandıkları davanın karar duruşması 17 Nisan günü Erciş 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

Duruşmaya Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde bulunan Yılmaz katılmazken, Akbaş ve avukatı mahkemede hazır bulundu. Savunmaların ardından hükmünü açıklayan mahkeme, suçlama konusu haberlerin hakaret içermediğini, basın özgürlüğü çerçevesinde değerlendirildiğini belirterek, gazetecilerin beraatine karar verdi.

 

Savcı, Hasan Cemal için “propaganda” suçundan ceza talep etti

 

T24 yazarı ve P24 Kurucu Başkanı Hasan Cemal’in 4 Aralık 2015’te “Silvan’dan: Bizi acılara, ölümlere o kadar alıştırdılar ki…” başlığıyla yayımlanan yazısı nedeniyle yargılandığı davanın ikinci duruşması 16 Nisan günü İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı, Cemal’in üzerine atılı “örgüt propagandası” suçundan cezalandırılmasını istedi. Cemal ve avukatı Fikret İlkiz’in savunma için süre talebini kabul eden mahkeme, davayı 7 Mayıs 2019 tarihine erteledi.

 

P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.

 

6 gazetecinin yargılandığı “Redhack davası” ertelendi

 

Bakan Berat Albayrak’ın RedHack tarafından sızdırılan e-maillerini haberleştirdikleri için yargılanan gazeteciler Derya Okatan, Tunca Öğreten, Mahir Kanaat, Eray Sargın, Metin Yoksu ve Ömer Çelik’in davasına 16 Nisan günü devam edildi.

 

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen yedinci duruşmada, gazeteci Çelik hakkında tanzim edilen yeni bir iddianamenin dosyaya eklendiği görüldü. Yeni iddianamede Çelik, 2015 tarihli sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası” ile suçlanıyor.

 

Mahkeme, ara kararında gazetecilere uygulanan adlî kontrol tedbirlerinin kaldırılması taleplerini reddetti. Yoksu ve Okatan’ın duruşmalardan vareste tutulma taleplerini kabul eden mahkeme, birleşen dosya yönünden henüz savunması alınmamış olan Çelik’in vareste tutulma talebini ise reddetti ve davayı 24 Eylül tarihine erteledi.

 

P24 tarafından izlenen duruşma ile habere bu bağlantıdan erişilebilir.

 

Gazeteci Kibriye Evren’in tutukluluğuna devam kararı

 

Diyarbakır’da 9 Ekim 2018 tarihinde aralarında gazeteci ve siyasetçilerin bulunduğu 142 kişinin gözaltına alındığı operasyon kapsamında tutuklanan gazeteci Kibriye Evren’in “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla yargılandığı davanın görülmesine 16 Nisan günü devam edildi.

 

Diyarbakır Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve 122 gündür açlık grevinde olan Evren, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davanın dördüncü duruşmasına katılmadı. Evren’in tutukluluğuna devam kararı veren mahkeme, davayı 7 Mayıs’a erteledi.

 

Önderoğlu, Fincancı ve Nesin’in davası ertelendi

 

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan “nöbetçi genel yayın yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları için “terör örgütü propagandası yapmak,” “suç işlemeye tahrik,” “suçu ve suçluyu övme” suçlamalarıyla yargılanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve gazeteci-yazar Ahmet Nesin’in 10. duruşması 15 Nisan günü görüldü.

 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Fincancı ve Önderoğlu ile avukatları hazır bulundu. Duruşmada esas hakkındaki savunmasını mahkemeye sunan Önderoğlu, beraatini talep etti.

 

Mahkeme ara kararında Fincancı ve Nesin’in nihai savunmaları için süre talebini kabul ederek davayı 17 Temmuz’a erteledi.

 

P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan ulaşılabilir.

 

Özgür Gündem davası Temmuz ayına ertelendi

 

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin’in de aralarında bulunduğu beş gazete çalışanının “suç işlemeye alenen tahrik etme,” “suçu ve suçluyu övmek” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla yargılandıkları davanın görülmesine 15 Nisan günü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

 

Davanın 10. duruşmasında sanıklar Eren Keskin ve Reyhan Çapan’ın avukatı Özcan Kılıç, dosyanın müvekkillerinin İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren Özgür Gündem ana davası ile birleştirme talebini yineledi. Mahkeme, birleştirme talebine ilişkin İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazılan müzekkereye cevabın beklenmesi için davanın 17 Temmuz’a ertelenmesine karar verdi.

 

Ferhat Tunç hakkındaki “hakaret” davaları birleştirildi

 

Sanatçı Ferhat Tunç’un sosyal medya mesajları gerekçesiyle “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine 15 Nisan günü Büyükçekmece 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

 

Mahkeme ara kararında dosyanın Tunç hakkında aynı suçlamayla Büyükçekmece 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan bir başka dava dosyasıyla birleştirilmesine ve yargılamanın Büyükçekmece 14. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki dosya üzerinden yürütülmesine karar verdi.

 

Gazeteci Gökhan Öner’e “propaganda” suçlamasıyla 10 ay hapis cezası

 

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Gökhan Öner’in “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla yargılandığı davanın karar duruşması 15 Nisan günü görüldü.

 

Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya gazeteci Öner ve diğer sanıklar katılmazken avukatları hazır bulundu. Duruşmada esas hakkında mütalaasını sunan savcı, delil yetersizliği nedeniyle Öner’in “örgüt üyeliği” suçlamasından beraatini isterken, DİHA’da yaptığı haberleri ise “örgüt propagandası” suçu kapsamında değerlendirerek cezalandırılmasını talep etti.

 

Savunmaların ardından hükmünü açıklayan mahkeme, savcının mütalaası doğrultusunda Öner’in “örgüt üyeliği” suçlamasından beraatine, “örgüt propagandası” suçundan ise 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Heyet, hükmün açıklanmasını 5 yıl geriye bıraktı.

 

Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi

 

Son tahliyelerin ardından güncellenen listeye göre, 19 Nisan 2019 tarihi itibarıyla Türkiye’de en az 141 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.

 

Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan erişilebilir.

 

1    Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri

2    Abdullah Dirican, Zaman gazetesi yurt haberleri editörü

3    Abdullah Kaya, DİHA muhabiri

4    Abdullah Kılıç, Habertürk

5    Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri

6    Abdulvahap İş, serbest gazeteci

7    Ahmet Altan

8    Ahmet Feyzullah Özyurt

9    Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi

10    Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi

11    Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)

12    Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü

13    Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü

14    Ali Aşikar, Azadiya Welat

15    Ali Babür Boysal, Zaman gazetesi tasarımcı

16    Ali Ünal, Zaman köşe yazarı

17    Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi

18    Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü

19    Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü

20    Ayşe Düzkan

21    Ayşe Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı

22    Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman

23    Aytekin Gezici, gazeteci-yazar

24    Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi

25    Bayram Kaya, Zaman muhabiri

26    Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi

27    Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri

28    Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı

29    Ceren Taşkın, Hatay Ses gazetesi

30    Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü

31    Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni

32    Çetin Kurşun, Azadiya Welat

33    Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü

34    Emin Demir, serbest gazeteci

35    Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri

36    Ercan Gün, Fox TV haber editörü

37    Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü

38    Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü

39    Eren Erdem, Karşı gazetesi eski genel yayın yönetmeni

40    Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı

41    Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü

42    Fahri Öztoprak, Cihan/Zaman Samsun muhabiri

43    Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı

44    Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi

45    Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi

46    Fevzi Yazıcı, Zaman eski tasarım direktörü

47    Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı

48    Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi

49    Gültekin Avcı

50    Habip Güler, Eski Zaman muhabiri

51    Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen

52    Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı

53    Hakan Taşdelen

54    Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)

55    Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı

56    Hamza Günerigök, TRT spikeri

57    Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı

58    Harun Çümen, Zaman gazetesi eski yazı işleri müd.

59    Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir

60    Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı

61    Hasan Hüseyin Örs, TRT eski yapım-yayın görevlisi

62    Hasan Taşar, TRT eski Ankara muhabir

63    Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü

64    Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı

65    Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri

66    İbrahim Halil Öztürkeri, TRT eski yapım-yayın görevlisi

67    İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri

68    İdris Sayılgan, DİHA

69    İdris Yılmaz

70    İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi

71    İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü

72    İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi

73    İsmail Evren, Nokta dergisi haber müdürü

74    Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri

75    Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü

76    Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi

77    Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni

78    Kibriye Evren, JinNews muhabiri

79    Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri

80    Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü

81    Mehmet Ali Genç, Atılım gazetesi sorumlu yazıişleri md.

82    Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı

83    Mehmet Güleş, DİHA

84    Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı

85    Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri

86    Mehmet Sıddık Damar

87    Meltem Oktay, DİHA

88    Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir

89    Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü

90    Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü

91    Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi

92    Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri

93    Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü

94    Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi

95    Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü

96    Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi

97    Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri

98    Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri

99    Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman

100    Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü

101    Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri

102    Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı

103    Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni

104    Nedim Türfent, DİHA

105    Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi

106    Nuh Gönültaş

107    Nuri Durna, TRT

108    Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi

109    Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi

110    Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü

111    Osman Yakut, Zaman Antalya

112    Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri

113    Özcan Keser, TRT İstanbul istihbarat şefi

114    Özden Kınık, TRT

115    Pınar Gayıp, ETHA muhabiri

116    Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü

117    Sadık Demir, Radyo Karacadağ

118    Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri

119    Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü

120    Sedat Laçiner, Haberdar internet sitesi

121    Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı

122    Semiha Şahin, ETHA editörü

123    Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi

124    Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri

125    Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir

126    Seyid Kılıç, TRT Haber

127    Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi

128    Şahabettin Demir, DİHA muhabiri

129    Şeref Yılmaz, Irmak TV

130    Turgut Usul, TRT muhabiri

131    Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı

132    Uğur Akgül, DİHA muhabiri

133    Uğur Yılmaz, Bitlis Belediyesi basın birimi eski çalışanı

134    Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni

135    Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi

136    Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri

137    Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü

138    Yalçın Güler, TRT (Erzurum)

139    Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni

140    Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü

141    Ziya Ataman, DİHA muhabirPaylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design