Anasayfa / Medya izleme / “Fail ortada!”

22 Nisan

“Fail ortada!”

Gazetelerin manşetinde Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı yer alırken, Sabah gazetesi bu linç girişimini “çirkin” buldu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’daki şehit cenazesinde saldırıya uğradı. Kılıçdaroğlu linçten zorlukla kurtarıldı.
Evrensel gazetesi habere manşetinde, “Nefret söylemi saldırıya dönüştü” başlığıyla yer verdi ve “İktidar ittifakı ve medyasının yarattığı iklim provokasyona dönüştü. Hakkari’de PKK saldırısında hayatını kaybeden Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın Ankara Çubuk’taki cenaze törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yumruklu ve tekmeli saldırıya uğradı. Arabası taşlanan CHP liderinin götürüldüğü ev sarıldı. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu yaptığı açıklamada, ‘Bu saldırıdan başta İçişleri Bakanı Soylu olmak üzere Genel Başkanımızı hedef gösterenler sorumludur’ dedi. 28 Haziran 2018’de İçişleri bakanı Süleyman Soylu valilere ‘CHP İl Başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin’ şeklinde talimat göndermişti” ifadelerini kullandı.
Birgün gazetesi manşetindeki habere, “Fail ortada!” başlığını attı ve “İktidarın seçim süreciyle birlikte dozunu artırdığı, yandaş medyanın da büyük bir iştahla körüklediği nefret dili, barbar bir saldırının daha taşlarını döşedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara’da katıldığı asker cenazesinde yumruklandı. Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı, sığındığı evde de devam etti. Evin çevresinde bulunan bazı kişiler, ‘Yakın bu evi’ diye bağırdı. Madımak’ı hatırlatan görüntüler Türkiye tarihinin kara lekelerinden biri oldu” dedi.
Yeni Yaşam gazetesi manşetin altında yer ayırdığı haber için, “Kılıçdaroğlu’na saldırı” başlığını kullandı ve “Hakkari’deki çatışmada hayatını kaybeden sözleşmeli er Yener Kırıkçı’nın Ankara’nın Çubuk ilçesinde düzenlenen cenaze törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir grubun saldırısına uğradı. Kılıçdaroğlu, tekme ve yumruklu saldırının arasından alandan güçlükle çıkarıldı. Jandarma, korumalar ve polis Kılıçdaroğlu’ya yönelik saldırıyı önlemeye çalıştı. Kılıçdaroğlu, aracıyla mahallede bulunan bir eve götürüldü. Saldırganlar evin etrafından da toplandı. Kılıçdaroğlu’nun durumunun iyi olduğu bildirildi. Kılıçdaroğlu’nun saldırı sonrasında girdiği evden zırhlı araçla çıkarıldığı öğrenildi. Ankara Valiliği olay sonrası yasal işlem başlattığını duyurdu. Yapılan açıklamada, ‘Yaşanan müessif protesto eyleminden dolayı üzüntülüyüz’ dendi. Milli Savunma Bakan’ı Hulusi Akar Kılıçdaroğlu’nun saldırı sonrasında getirildiği evin önünde toplanan kalabalığa seslendi. Akar, değerli Arkadaşlarım mesajınız alındı diyerek ‘sakinleşme’ çağrısında bulundu” ifadelerine yer verdi.
Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Demokrasiye linç” başlığıyla yer verdi ve “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesinde şehit sözleşmeli piyade er Yener Kırıkcı’nın cenaze töreninin ardından ‘linç girişimi’ denebilecek bir saldırıya uğradı. Yüzüne yumruk isabet eden, taşlı saldırıda bulunulan Kılıçdaroğlu, linç edilmekten korumaları ve kurmayları tarafından bir eve götürülerek kurtarıldı. Evin çevresi saldırgan grup tarafından sarılırken, güvenlik güçleri kalabalığa müdahale etmekte yetersiz kaldı. Sivas’taki Madımak Oteli’nin önünü andıran görüntüler sırasında, provokatör gruptan bir kişi ‘Yakın o evi yakın’ diye slogan attı. Kalabalığı dağıtmak için evin önünde konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ‘Tepkinizi gösterdiniz, dağılın’ demesi tepki çekti. Kılıçdaroğlu, daha sonra evin önüne getirilen bir zırhlı araçla evden çıkarılarak bölgeden götürüldü. Ankara Valiliği’nin, saldırıya ilişkin açıklamasında olaydan ‘müessif protesto’ demesi tartışma yarattı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı. Bu olay, AKP döneminde Kılıçdaroğlu’na yönelik 4. saldırı olarak kayıtlara geçti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlattığını duyurdu. Emniyet’in 11 şüphelinin kimliğini belirlediği öğrenildi. Kılıçdaroğlu’na yumruk atan kişinin Akkuzulu köyünden Osman Sarıgün olduğu ve jandarma tarafından arandığı öğrenildi. Dün akşam itibarıyla Sarıgün bulunamadı” ifadelerini kullandı.
Sözcü gazetesi, “Alçak saldırı” manşetiyle çıktı ve “Yaklaşık 2.5 yıl önce Artvin’deki PKK saldırısında canını zor kurtaran CHP lideri Kılıçdaroğlu, bu kez Ankara Çubuk’taki şehit cenazesinde 200-300 kişinin yumruklu, taşlı, sopalı linç girişiminden zor kurtuldu. Kılıçdaroğlu kalabalığın arasındaki yürürken provokatörler devreye girdi. 200-300 kişilik bir grup, ağıza alınmayacak küfürlerle Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırdı. Yumruk, taş ve sopalar havada uçuştu. Arbede yaşandı. O sırada bir yumruk Kılıçdaroğlu’nun yüzünde patladı. Korumalar linçten güçlükle kurtarıp bir eve sakladı. Kalabalık orayı da bastı. ‘Evi yakın’ sözleri duruldu. Kılıçdaroğlu zırhlı araçla Ankara’ya götürüldü” ifadelerini kullandı.
Sabah gazetesi habere ön sayfasının altında, “Çirkin saldırıya soruşturma” başlığıyla yer verdi ve “Cumhuriyet başsavcılığı, Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyla ilgili soruşturma başlattı” dedi.
Yeni Şafak gazetesi manşetindeki habere, “Kılıçdaroğlu’na saldırı” başlığını attı ve “Hakkari’de şehit düşen Yener Kırıkçı’nın Ankara Çubuk’taki cenaze törenine katılan Kılıçdaroğlu bir grubun saldırısına uğradı. Güvenlik için civardaki bir eve götürülen CHP lideri, 1,5 saat sonra zırhlı bir araçla makam otomobiline götürüldü. Saldırıyı kınayan siyasetçiler provokasyon uyarısı yaptı” dedi.
Star gazetesi birinci sayfasının altındaki habere, “Şehit cenazesinde Kılıçdaroğlu’na saldırı” başlığını attı ve “CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Ankara’da katıldığı şehit cenazesinde bir grubun saldırısına uğradı, savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı” ifadelerini kullandı.
Akşam gazetesi habere manşetinde, “Şehide saygı bu olamaz” başlığıyla yer verdi. Haberde, “CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şehit cenazesinde yumruklu saldırıya uğradı. Olayla ilgili jet soruşturma başlatıldı, saldırganlar görüntülerden tespit edildi” ifadeleri yer aldı.
Karar gazetesi, “Utanç günü” manşetiyle çıktı ve “Ankara Çubuk’taki kalabalık bir grup, şehit cenazesine katılan CHP liderine saldırdı. Kılıçdaroğlu saldırgan grubun linç girişiminden bir eve saklanarak kurtulabildi” dedi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design