Anasayfa / Medya izleme / “Devlet yalana sarıldı”

23 Nisan

“Devlet yalana sarıldı”

Gazeteler CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişimiyle ilgili gelişmeleri manşete taşıdı

Birgün gazetesinin manşetinde, “Devlet yalana sarıldı” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırının ardından iktidarın kışkırtıcı siyasetine tepkiler sürerken, İçişleri bakanı Süleyman Soylu hükümetin bakış açısını bir kez daha gözler önüne serdi. Geçmişte ‘Sen bittin Kılıçdaroğlu’ gibi ifadeler kullanan Soylu, CHP liderinin yumruklandığı olayla ilgili açıklamasında da CHP’yi hedef aldı. Ana muhalefetin yaptığı siyasi tercihleri eleştiri konusu yapan Soylu, cenazeye katılım gösterileceği yönündeki bilginin de kimseyle paylaşılmadığını öne sürdü. TBMM’de yaklaşık 100 CHP milletvekili ile birlikte açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise Soylu’nun iddialarının asılsız olduğunu vurguladı. Özkoç, ‘Kılıçdaroğlu’nun koruma müdürü, saat 10’u 3 geçe Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube’ye haber verdi’ derken, bu bilginin Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın korumasıyla da paylaşıldığını aktardı. ‘Saldırı öldürmeye yönelikti’ diyen Özkoç, İçişleri Bakanı Soylu ve Ankara Valisi Vasip Şahin’e de istifa çağrısında bulundu” ifadelerine yer verildi.    

“Süleyman Soylu istifa!”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Süleyman Soylu istifa!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişimi, 81 ilde eş zamanlı olarak protesto edildi. Yüzlerce kişi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasını istedi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na dönük linç girişimi için ‘faili belli’ açıklamaları geldi! Açıklamaya katılanlar ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları atarken, Bakan Soylu’nun yanı sıra, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ankara Valisi Vasip Şahin’i de istifaya çağırdı. Açıklamalarda ‘Siyasi rant bekleyen zehirli dil ve zehirli dilin sahipleri bu hain saldırıda pay sahibidir’ denildi. CHP liderine yapılan linç girişiminin üzerinden 24 saat geçtikten sonra Cumhurbaşkanı’ndan açıklama geldi. Erdoğan ‘İstenmeyen bir olay’ diyerek nitelediği linç girişimi için ‘Kılıçdaroğlu’na yönelik protestolar şiddet eylemine dönüşmüştür’ açıklaması yaptı. İçişleri Bakanı Soylu’dan ise yine bildik açıklama geldi. ‘HDP ile ortaklık’ hatırlatması yapan Soylu ‘Milletin hafızası unutmamaktadır!’ dedi” ifadeleri yer aldı.    

“Türkiye nereye!”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Türkiye nereye!” başlıklı haberinde, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıldığı şehit cenazesinde kendisine yönelen saldırıyı ‘Organize linç girişimi’ olarak değerlendirdi. Bazı provokatörlerin sopa dağıttığına ilişkin görüntüler olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ‘Her şeyi savcıya bırakmadık. Biz de bir araştırma grubu oluşturduk ve araştırıyoruz’ dedi. Kendi korumalarının dışında diğer güvenlik güçlerinin olaylara müdahale etmediğini belirten Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sert eleştiri yöneltti. Kılıçdaroğlu, ‘Biz onu İçişleri Bakanı olarak görmüyoruz. Biz gerekirse kendi güvenliğimizi kendimiz sağlayabiliriz’ değerlendirmesini yaptı. Bahçeli’nin değerlendirmesinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, parti lideri olarak şehit cenazesinde yalnızca kendisinin olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, ‘Şehidimizin cenazesine katılmak aileye taziye dilemek, sabır dilemek, başsağlığı dilemek hepimizin ortak görevi. Ben şehitleri öyle görüyorum. Aile ile daha önce de, gitmeden önce bir şekilde temas kuruldu. Daha sonra gittim. Gittiğimde farklı bir tablo vardı orada. Birden fazla yerde görevlendirilmiş insanlar vardı. Normalde bunun önlemlerinin alınması gerekiyordu. O önlemlerin üzülerek ifade edeyim, alınmadığı bir şekilde görülüyordu’ diye konuştu” ifadelerine yer verdi.

Yandaşlar hedef göstermeye devam etti

Yeni Şafak gazetesi sürmanşetinde, “PKK’den CHP’ye ültimatom” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Terör örgütü PKK elebaşı Duran Kalkan, CHP’nin HDP desteğiyle kazandığını söylerken işbirliğinin daha ileriye taşınmasını istedi. Kalkan, ‘HDP ve CHP’nin ittifakı daha fazla geliştirip alternatif yönetim örgütlenmesi gerekir. Sandıkta halklar, toplum, emekçiler bir araya geldi. CHP yöneticileri bu gerçeği iyi görmeliler’ dedi” ifadeleri yer aldı. 

Sabah gazetesi ön sayfasının altındaki, “4 şehidin hesabını HDP’lilere sordun mu?” başlıklı haberinde, “HDP eş başkanları, şehit cenazesinde yumruklanan ittifak ortakları Kemal Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, Kılıçdaroğlu’na sordu: PKK’nın siyasi uzantısı HDP’liler ziyaretine geldiğinde, şehitlerimizle ilgili tepki gösterdin mi?” ifadelerine yer verdi.
Star gazetesi, “İlk geçmiş olsun ziyareti HDP’den” başlıklı haberinde, “Şehit cenazesinde tekme ve yumruklu saldırıya uğrayan Kılıçdaroğlu’na HDP eş başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ‘geçmiş olsun’ ziyaretinde bulundu” ifadelerini kullandı. 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design