Anasayfa / Medya izleme / “Övünün büyükler!”

24 Nisan

“Övünün büyükler!”

Günün haberi Evrensel ve Birgün gazetelerinin manşetinde yer aldı.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Övünün büyükler!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “23 Nisan için NTV’de düzenlenen bir programda çocuklara gelecek hayalleri soruldu. Çocuklardan biri soruya, ‘Almanya Köln Üniversitesinde tıp okumak istiyorum, ondan sonra da belki Alman vatandaşı olurum’ cevabını verdi. Öğrencinin cevabı, Twitter’da yüzlerce kişi tarafından paylaşıldı. AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da programın görüntüsünü paylaşarak attığı tweet’te, ‘Dünya’ya ümitle bakan bir evladımız hayallerini gerçekleştirmek için Almanya’da okuyup Almanya vatandaşı olmak istiyorsa, başta biz siyasiler silkelenip derin derin düşünmek zorundayız. İlkelerde Türkiye ittifakı ile bu gençleri Türkiye’ye inandırmak en temel önceliğimiz olmalıdır’ diye yazdı. Devler ‘büyüklerinin’ koltuklarını bir günlüğüne çocuklara bıraktığı 23 Nisan’da dile gelen bu sözler, yetişkinlerden sonra çocukların da hayallerinin göçe endekslendiğini ortaya koydu” ifadeleri kullanıldı.

Birgün gazetesi habere manşetinde, “Çocukların da umudunu tükettiniz” başlığıyla yer verdi ve “23 Nisan’da bir televizyon kanalının canlı yayına katılan çocuğun, ‘Akademik olarak hayalin nedir?’ sorusuna verdiği yanıt, ülkenin geldiği noktayı açığa çıkardı. Söz konusu çocuk, gelecek hayalinin sorulmasına üzerine, ‘Almanya Köln Üniversitesinde tıp okumak istiyorum, ondan sonra da belki Alman vatandaşı olurum’ cevabını verdi. Bu yanıt, AKP’nin politikaları sonucu artık çocukların dahi ülkede gelecek hayali kuramadığı gerçeğini ortaya çıkardı. Sosyal medyada da oldukça konuşulan yanıtı, siyaset bilimci Prof. Dr. İlter Turan, Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Pedagog Belgin Temur ve CHP’li Gaye Usluer BirGün’e değerlendirdi. Pedagog Temur, çocukların da güvensizlik hissettiğini dile getirerek, şunları söyledi: ‘Maddi imkânları olanlar da, olmayanlar da çocuklarının bu ülkede eğitim görmesini ya da bu ülkede bir geleceklerinin olmasını istemiyorlar. Çünkü korkuyorlar.’ ‘Ülkenin genel ambiyansı çocuklara da yansıyor’ ifadesini kullanan Temur, şöyle devam etti: ‘Ülkede hiçbir şeyin stabil olmaması ve bu durumun kaygı verici olması da çocuklara yansıyor. Öte yandan çocuklar ister istemez haberlerde ya da sosyal medyadaki gündemi de takip ediyorlar, maruz kalıyorlar. Çocukların da ülkeye güveni yok.’ Siyaset bilimci Prof. Dr. İlter Turan, ‘Bir ülkenin insanları, ülkede bir gelecek görmüyorlarsa, bu ülkenin de bir geleceği olmaz’ dedi. Turan, şunları dile getirdi: ‘Bir ülke, kendi vatandaşları ülkenin geleceğine güven duymakta güçlük çekiyorsa, bu sorun üzerine, ciddiyetle eğilmelidir. Bu bir toplumdaki hayal kurma sorunudur. Normal şartlar altında böyle bir soruyu Alman vatandaşı olmak şeklinde cevaplamak istisnai ve yadırgatıcıdır ama günümüz Türkiye’sinde pek şaşırtıcı gözükmüyor’” ifadelerini kullandı.

“‘Provokasyon var’”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “‘Provokasyon var’” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıda ‘provokasyon olmadığını’ iddia etmesine karşın soruşturmayı yürüten Çubuk İlçe Jandarma Komutanlığı’nın fezlekesinde gözaltına alınan şüpheliler için ‘olayı provoke ettiler’ ifadesi kullanıldı. Ancak adliyeye çıkarılan 8 şüpheli, serbest bırakıldı. Bu kişilerden Hacı Çataltepe, jandarmadaki ifadesinde ‘Cenaze namazını su deposunun üstünde yani boşluk kısımda kıldım. MİT’ten görevli bir kişi gelerek ‘Bağırmayın cenazede’ dedi. Osman Sarıgün’ün, Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘Yuh’ diye bağırdığını duydum’ dedi. Diğer yandan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, avukatı aracılığıyla saldırganlardan şikâyetçi oldu. Cumhuriyet, soruşturma kapsamında Çubuk İlçe Jandarma Komutanlığı’nın hazırladığı tutanakları ulaştı. Jandarmaya bağlı istihbarat ve TEM şube müdürlüklerinin çalışma yaptığı belirtilen tutanakta, Kılıçdaroğlu’na yönelik yapılan fiziksel ve sözlü saldırıya ilişkin yapılan araştırma ve inceleme sonucunda 37 kişinin olaylara karıştığı tespit edildiği belirtildi. Şüphelilerin adliyeye sevk edilmesine ilişkin hazırlanan jandarma fezlekesinde ise Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı anlatıldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bir grup vatandaş tarafından protesto edildiği daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tören alınan girerken yine vatandaşların bir kısmı tarafından protesto edildiği belirtildi. Kılıçdaroğlu’na fiziki saldırının şehit cenazesinin mezarlık istikametine götürüldüğü sırada yapıldığı anlatıldı. Fezlekede, ‘Yapılan araştırma neticesinde Kılıçdaroğlu’na fiziki müdahalede bulunan şahsın Osman Sarıgün olduğu tespit edilmiştir. İlçe jandarma komutanlığı, TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan kamera incelemesinde olaya karıştığı ve provoke ettiği değerlendirilen Hacı Çataltepe, Cahit Köse, Mehmet Küçük ve Hasan Karaveli isimli şahısların ifadeleri alınmıştır. Osman Sarıgün alınan ifadesinde sinirlenerek Kemal Kılıçdaroğlu’na yumruk attığını kabul etmiştir. Hacı Çataltepe, Cahit Köse, Mehmet Küçük, Hasan Karaveli isimli şahıslar ise suçlamaları kabul etmemişlerdir’ denildi” ifadeleri yer aldı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design