Anasayfa / Medya izleme / “Adaleti linç ettiler”

25 Nisan

“Adaleti linç ettiler”

Gündemin öne çıkan haberleri Evrensel, Birgün ve Cumhuriyet gazetelerinde yer aldı.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Adaleti linç ettiler” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na saldıran Osman Sarıgün, serbest bırakıldı. Saldırgan kahraman gibi bir fotoğraf yayımladı, yetmedi yayın yaparak ‘Türkiye’ye selam olsun, devlet büyüklerimin ellerinden öperim’ dedi! CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Cumhurbaşkanı’nı ve AKP’yi eleştiren kişilerin attığı tweet nedeniyle hapis yattığını hatırlattı. Kaya, Kılıçdaroğlu’na saldıranların serbest bırakılmasının da ülkenin içine sürüklendiği durumu gösterdiğini ifade etti. Yargının kararı, iktidar temsilcilerinin açıklamaları ve medyanın hedef gösteren manşetlerden vazgeçmemesi yeni saldırılara çanak tutuyor. En tepedeki ağızlardan yapılan ‘gaz sıkışması’ açıklamalarının da saldırganın sırtını pışpışlar nitelikte olduğu, Sarıgün’ü ‘kahramanlaştıran’ fotoğraflarla sabit. Kendisi şu ara tebrikleri kabul etmekle meşgul olsa gerek” ifadeleri kullanıldı.

“Linç güzergahı”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Linç güzergahı” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıya ilişkin parti içinde oluşturulan araştırma grubu; yaşananların organize bir linç girişimi olduğuna ilişkin önemli bulgulara ulaştı. Araştırma grubu; Kılıçdaroğlu’nun yönlendirildiği güzergâh üzerinde öbek öbek taş yığınlarının oluşturulduğunu, barikat kurmak için büyük bidonların getirildiğini belirledi. Köy halkı dışından 15 kişinin halkı provoke ettiği belirlenirken, bu kişilerin galeyana gelen kalabalığı bilinçli bir şekilde yönlendirdiği de belirlendi. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç başkanlığında oluşturulan grupta CHP Genel Başkan Yardımcıları Tuncay Özkan ve Yıldırım Kaya; CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, eski Cumhuriyet Savcısı CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Umut Akdoğan ve Celal Çelik bulunuyor. Araştırma grubu; linç girişiminde savcılığın tespitlerinin dışında olaya karışan başka insanlar olup olmadığını ve olayın arka planında olan kişi ya da kişileri belirlemek amacıyla çalışma yapıyor. CHP’li araştırma grubu bu kapsamda yaşanan linç girişimiyle ilgili kamuoyuna yansımayan çok sayıda yeni görüntü ve fotoğrafa erişerek olayla ilgili önemli verilere ulaştı. Araştırma grubu linç girişiminin başından sonuna kadar kare kare fotoğraflarını çıkardı. CHP’li araştırma grubunun belirlediği veriler özetle şöyle:  Savcılık olayla ilgili 37 kişi hakkında soruşturma yürütüyor. Söz konusu 37 kişinin genelde Akkuzulu Köyü’nde yaşayanlardan oluştuğu belirlendi. Ancak olayla ilgili görüntüler incelendiğinde köy halkından olmayan ve linç girişiminde halkı kışkırtan 15 kişi daha tespit edildi. Söz konusu 15 kişiyle ilgili verilerin savcılığa iletilmesine yönelik hazırlık yapılıyor. Kılıçdaroğlu’nun cenaze namazından sonra kendisine yönelik sözlü saldırıların başlamasının ardından yönlendirildiği güzergâh üzerinde bazı hazırlıklar yapıldığı belirlendi. Kılıçdaroğlu’nun yönlendirildiği güzergâhta öbek öbek taşların yerleştirildiği; arabaların geçmesini engellemek amacıyla büyük bidonların yığıldığı belirlendi. Görüntülerde yaklaşık 5-6 kişilik grupların çok kısa aralıklarla halkı kışkırtmak için kalabalığın farklı yerlerine giderek provoke edici girişimlerde bulunduğu belirlendi. 5 ya da 7 kişilik gruplar halindeki aynı kişilerin kalabalığın çeşitliği yerlerinde provokatif konuşmalar yaptığı belirlendi. Kalabalığın başında bulunan bir grubun çok kısa bir süre sonra daha kalabalığın sakin olan bir bölümü kışkırttığı tespit edildi. Görüntülerde bozkurt işareti yapan bazı kişilerin kalabalığın farklı yerlerinde daha sonra İbda-C işareti yaptığı tespit edildi. Söz konusu kişilerin yaşanan hengâmede Kılıçdaroğlu’nun yerini doğrudan işaret ettiği de belirlendi” ifadelerine yer verildi.

“‘Milli ittifak’ linçi”

Birgün gazetesi manşetinde, “‘Milli ittifak’ linçi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişimi ardından yaşananlar, ülke tarihindeki tüm karanlık siyasi olayları hatırlatır niteliğiyle dikkat çekici bir hale büründü. Saldırgan Osman Sarıgün, serbest bırakıldı, kahramanlaştırıldı. İktidar bloğu da muhalefeti suçlu göstermenin gayretinde. Kılıçdaroğlu’na linç girişimi esnasında, eldeki fotoğraf ve video kayıtlarının gösterdiği kadarıyla fiziksel saldırıda bulunan tek kişi olan Osman Sarıgün, önceki gece adli kontrolle serbest bırakıldı. Sarıgün, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıktan sonra köyüne geri döndü. Sarıgün’ü ziyaret edenler saldırganın elini öperek hatıra fotoğrafı çekti. Saldırgan Sarıgün’ün elini öpen kişilerden birinin ise AKP’den Etimesgut Belediye Başkanlığı için aday adayı olan Önder Gökçekaya olduğu ortaya çıktı. Gökçekaya, saldırgandan ‘kahraman’ olarak bahsetti. AKP Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan da, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda linç girişimini savundu. Özcan, ‘Siz haininize sahip çıkarken, Biz yiğitlerimizi size yedirmeyiz’ dedi. Sarıgün’ün serbest bırakılmasına ilişkin açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, ‘2019’un Türkiye’sinde karşımıza Ogün Samast’ın amca versiyonunu çıkardılar’ dedi. Sosyal medyada birçok isim de Sarıgün’ün kahramanlaştırılmasına benzer biçimde tepki verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, kendisine saldıran Osman Sarıgün’ün serbest bırakılmasına ilişkin, ‘Bir siyasal baskı olmasa böyle bir tablo ortaya çıkmaz’ dedi. Partisinin genel merkezinde Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ile yaptığı görüşme sonrasında konuşan CHP Lideri, ‘Bana yapılan saldırı, daha doğrusu linç girişimi affedilecek bir olay değildir ama her şeye karşın sağduyumuzu korumak zorundayız’ dedi. Saldırgan Osman Sarıgün’ün serbest bırakılmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Kılıçdaroğlu, ‘Bir siyasal baskı olmasa böyle bir tablo ortaya çıkmaz. Bunun dışında bir şey söylemek istemiyorum’ ifadelerini kullandı. Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş de, saldırı ardından yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu’nu tehdit etti. ‘Kılıçdaroğlu’nun önlem almadan, HDP ile ittifakı bariz ortadayken, hassasiyetin çok yüksek olacağı belli olan şehit cenazesine katılması bir provokasyon değilse ahmaklıktır’ diyen Ateş, ‘Görünen o ki CHP ikazı anlamamış’ dedi” ifadeleri yer aldı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design