Anasayfa / Medya izleme / “Japonya Kürtçesi bile rahatsız etti!”

29 Nisan

“Japonya Kürtçesi bile rahatsız etti!”

Gündemin dikkat çeken haberleri Yeni Yaşam, Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinde yer aldı.

Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Japonya Kürtçesi bile rahatsız etti!” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Japonya’nın Tokyo Yabancı Araştırmalar Üniversitesi’nde 1 Nisan’dan itibaren verilmeye başlanan Kürtçe dersler Türkiye’yi rahatsız etti. Tokyo Yabancı Araştırmaları Üniversitesi Kürt Dili Öğretim Görevlisi Vakkas Çolak’ın geçen hafta gazetemize verdiği röportajla Japonların Kürtçe’ye olan ilgisi gündem olurken, Türk Dışişleri Bakanlığı’nın dersleri engellemek için girişimlerde bulunduğu ortaya çıktı. Gazetemize konuşan Çolak, Kürtçe derslerin Japon akademisi açısından da önemli olduğunu söyledi. Çolak, Türk devletinin girişiminin Japonya hükümeti açısından bir öneminin olmayacağı inancında. Bu girişimleri Japonya Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından duyduğunu belirten Çolak, konuya ilişkin şunları söyledi: ‘Tabi bu konu anayasa ile güvence altına alındığından ve Japonya’daki eğitim özgürlüğünden dolayı, kimsenin müdahale etmeye hakkı yok. Japon hükümetinin de buna müdahale etmeye hakkı yok. Çünkü eğitim özgürlüğü söz konusu. Dolayısıyla böyle bir girişimin olması aynı zamanda Japonya devletinin iç işlerine müdahale edilmesi anlamına gelmektedir. Muhtemelen de Japonya Dışişleri Bakanlığı Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na gerekli açıklamayı resmi düzeyde yapmıştır diye düşünüyorum.’ Üniversite yönetiminin kendilerine çok büyük desteği olduğunu ve uzun vadeli planları olduğunu söyleyen Çolak, derslerin uzun süreceğini sözlerine ekledi” ifadeleri kullanıldı.

“AKP İstanbul’da ranta aşık”

Cumhuriyet gazetesi manşetin üstündeki, “AKP İstanbul’da ranta aşık” başlıklı haberinde, “CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını almasının ardından başkanlık ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde yaşananlar, İBB Meclisi’nin AKP’li başkanlar dönemindeki faaliyetlerini akla getirdi. İmamoğlu ve CHP’nin attığı her adımı engellemeye çalışan AKP’li meclis üyeleri, AKP’li başkanlar döneminde ‘imar’a çalıştı. İBB Meclisi’ne engelliler, uyuşturucuyla mücadele, deprem ve doğal afeti içeren tekliflerinden daha çok imar teklifleri geldi. 2014 - 2018 yılları arasında İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nda 8 bin 470 imar teklifi görüşüldü. Buna karşın Engelsiz Hayat Komisyonu’nda 4 yılda sadece 55 teklif rapor tartışıldı. Deprem ve Doğal Afet Komisyonu’nda ise sadece 70 teklif rapor görüşüldü. İBB Meclisi’ne gelen ve komisyonlarda görüşülen teklif raporların son 4 yılı incelendiğinde önceliğin imar olduğu anlaşılıyor. Görüşülen 8 bin 470 imar teklifinden 2 bin 363 tanesinin tartışma yarattığı ve CHP’nin ret oylarına karşın meclisten geçtiği görülüyor. Buna karşın İstanbul’un öncelikli sorunlarından biri olan ulaşımı konuşan Ulaşım ve Trafik Komisyonu’na baktığımızda bu sürede bin 93 rapor görüştüğü görülüyor. Engelsiz Hayat Komisyonu’nda sadece 55 rapor görüşülürken yılan hikâyesine dönen İstanbul’un deprem sorununu görüşen Deprem ve Doğal Afet Komisyonu’na ise sadece 70 rapor gitmiş. AKP’ye yakınlığıyla bilinen vakıflara verilen bedelsiz taşınmazlara ilişkin tekliflerin de gittiği Hukuk Komisyonu’nda ise bin 11 teklif görüşülmüş. 5 yılda Eğitim Komisyonu’na ise 361 dosya gitmiş” ifadelerine yer verdi.

Gazete ön sayfasının altındaki, “‘Torpilin kalbi’ Bolu” başlıklı haberinde ise, “AKP Bolu Kadın Kolları Başkanı Arzu Güler’in çalışmadığı halde Bolu Belediyesi’nden maaş aldığının anlaşılmasının ardından itfaiye eri skandalı ortaya çıktı. Belediyeye 10 yıl önce itfaiye eri kadrosuyla giren Serkan Ilgaz’ın 6 üst düzey görevi birden yürüterek, her biri için ayrı maaş aldığı belirlendi. Görevlerinden alınarak itfaiye eri kadrosuna geri gönderilen ve eşi belediye kadrosunda çalışan Ilgaz’ın şehir dışında yaşayan kız kardeşini de belediyede çalışıyor gibi gösterilerek maaş ödendiği iddia edildi. Belediye ve bağlı şirketlerdeki incelemeler sürerken, 10 yıl önce itfaiye eri kadrosuyla işe alınan Serkan Ilgaz’ın; özel kalem müdür vekilliği, insan kaynakları birim sorumluluğu, belediye bünyesindeki ‘Tabiatın Kalbi Bolu’ şirketinin yönetim kurulu üyeliği, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı, belediye bilişim birim sorumluluğu ve halk ekmek fırın müdür vekilliği görevlerinin hepsini birden yürüttüğü belirlendi. Eşi Merve Ilgaz da Yazı İşleri Müdürlüğü kadrosunda görünen Ilgaz’ın Bolu dışında ikamet eden kız kardeşine de belediyede çalışıyor gibi gösterilip maaş ödendiği iddia edildi. Ilgaz’ın ayrıca Belediye’nin kiralık araçlarından biriyle Düzce’de kaza yaptığı, araçta meydana gelen hasarı ve kaza masraflarını belediyenin kasasından ödettirdiği belirlendi” ifadelerini kullandı.

“1 işçi 24 kez elenir mi?”

Birgün gazetesinin manşetinde, “1 işçi 24 kez elenir mi?” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “İktidarın işe alımlarda eleme yöntemi olarak ve kadrolaşmak için başvurduğu mülakat krizi 31 Mart seçimlerinin ardından daha da derinleşti. Eskişehir Seyitgazi’deki Kırka Eti Maden Bor Tesisleri’nde çalışmak amacıyla daha önce girdiği 23 mülakatta elenen Ferdi Çakmak, 24’üncü kez girdiği mülakatta da elendi. Çakmak ile birlikte Kırka Maden Bor Tesisleri’nin kapısını 19’uncu kez çalan Kurtuluş Hoş ve sekizinci kez çalan Özcan Koyun da mülakatta dışarıda bırakıldı. 7-15 Mart tarihlerinde düzenlenen mülakatın sonuçlarının 31 Mart seçimlerinin ardından açıklanması ise kafalardaki soru işaretlerini artırdı. Kazananların açıklanacağı listenin seçim sonrasına bırakılmasının ailelere siyasi baskı anlamına geleceği konusunu daha önce gündeme getirdiğini anlatan CHP’li Çakırözer, ‘Çağrılarımıza kulak tıkandı ve mülakat sonuçları seçimlerden sonra açıklandı’ dedi. Eti Maden Bor Tesisleri’nin düzenlediği sözlü sınavı 48 kişinin kazandığını, 48 kişinin ise yedek listesine girdiğini ifade eden Çakırözer, ‘Onlar için hayırlı olsun. Ama bizim korktuğumuz oldu ve arazilerini kamulaştırdığı için öncelik hakkı olan ve daha önce defalarca bu hakları verilmeyen insanlar yine elendi’ diye konuştu. Çakırözer, işçilerin CHP’li olduğunu ve bu gerekçeyle elendiklerini belirterek, ‘Bu zulümdür. Bir işçi 24 kez elenir mi? Nedir bunun gerekçesi?’ diye sordu. Çakırözer, ‘Kırka’daki insanların haklarını alıncaya, mülakatların siyasete alet edilmesinden vazgeçinceye kadar sürdüreceğiz’ dedi” ifadelerine yer verildi.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design