Anasayfa / Medya izleme / “Tutuklular ölüm orucu başlattı”

30 Nisan

“Tutuklular ölüm orucu başlattı”

135 gündür açlık grevindeki 15 kişinin bugün ölüm orucuna başlayacak olması yalnızca Yeni Yaşam ve Evrensel gazetelerinde haber oldu

.
Yeni Yaşam gazetesi manşetinde, “Tutuklular ölüm orucu başlattı” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlayan ve cezaevleri ile birçok noktaya yayılan açlık grevi eylemi devam ediyor. 135 gündür açlık grevinde olan cezaevindeki siyasi tutuklulardan 15’inin yarından itibaren ‘ölüm orucu’ eylemine gireceği öğrenildi. Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) geçtiği habere göre, eylemin başlayacağı tutuklular adına açıklama yapan Deniz Kaya tarafından bildirildi. ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasal düzlemde belirlediği yasalara aykırı hareket etmesi meşruluğunu yitirmesi anlamına gelmektedir’ denilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: ‘Tek adam rejimine kurban edilen ülke beka derdine düştüğü söylenilirken, aslında iktidarın beka derdi güttüğü çok net bir şekilde görülmektedir. Bu minvalde devlet erkanı bakanlar ve TBMM Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü yönünde samimi olduklarını kabul ediyorlarsa öncelikle Önderliğimiz üzerindeki tecridin kaldırılması ve özgür yaşar çalışma koşullarının oluşturulması gerekir. Ancak gelinen aşamada binlerce insanın zindanlarda açlık grevi eyleminde olmasına rağmen Adalet Bakanı’nın bir tek söz söylememesi adaleti sarsmış, TBMM Başkanı’nın Hakkari Milletvekili olan Leyla Güven ile bir temas kurmaması milletin iradesini ve milleti tanımamıştır. Ülke içerisinde kendine sol-sosyalist diyen aynı zamanda demokrat, aydın, yazar, çizer diyen kurum, parti ve kişilerin açıkladığımız deklarasyon maddelerinin anayasal düzlemde yeri olmasına rağmen ses çıkarıp sahiplenmemeleri toplumsal olan insanı derinden yaralamıştır.’ Açıklamada, ölüm orucu kararı şöyle duyuruldu: ‘Bu gerçeklik ışığında bizler başlatmış olduğumuz açlık grevi eylemimizi böylesine duyarsız ve insana saygısı kalmamış tüm mihraklara karşı eylemimizi bir üst aşamaya çıkararak 30 Nisan’da ÖLÜM ORUCU’na başlayacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz’” ifadeleri yer aldı.

Evrensel gazetesi habere manşetin yanında, “Açlık grevindeki 15 kişi ölüm orucuna başladı” başlığıyla yer ayırdı ve “135 gündür açlık grevinin sürdüğü cezaevindeki PKK ve PAJK'lı tutuklular, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kırılması amacıyla başlattıkları açlık grevini bir üst aşamaya çıkararak, 30 Nisan'dan itibaren “ölüm orucuna” başlayacak. Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) geçtiği habere göre, tutuklular adına açıklama yapan Deniz Kaya, “Bu gerçeklik ışığında bizler başlatmış olduğumuz açlık grevi eylemimizi böylesine duyarsız ve insana saygısı kalmamış tüm mihraklara karşı eylemimizi bir üst aşamaya çıkararak 30 Nisan’da ölüm orucuna başlayacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz" dedi. Ölüm orucuna girecek 15 kişi dışında süresiz dönüşümsüz açlık grevi de devam edeceği duyuruldu” ifadelerini kullandı.

“Eğitime ‘tedbir’ aldılar”

Birgün gazetesi manşetinde, “Eğitime ‘tedbir’ aldılar” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 2018 yılına ilişkin açıklanan tasarruf tedbirleri kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bütçesinden de milyarlarca liralık kesinti yapıldı. Hükümetin, 2018’in son çeyreği için öngördüğü 35 milyar TL’lik tasarruf ve gelir artırıcı önlemleri uygulamaya koyacağını açıklamasının ardından, MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı tasarruf edilecek kalemleri içeren bir yazı hazırladı. Buna göre, ilkokul, lise, imam hatip ortaokulu ve lise öğrencilerine verilen burslardan 2018 yılında yapılan kesinti tutarı toplam 20 milyon TL’ye ulaştı. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Din Öğretim Müdürlüğü ve il milli eğitim müdürlükleri bütçesindeki ‘Sermaye giderleri’ kaleminden 2018 yılında yapılan kesintilerin tutarının 800 milyon TL olduğu öğrenildi. Merkezi bütçeden en fazla payı alan müdürlüklerden biri olan Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne tasarruf tedbirleri çerçevesinde de ayrıcalık tanındı. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü bütçesinden kesintilerle birlikte 297 milyon TL tasarruf edilirken Din Öğretimi Genel Müdürlüğü bütçesinden edilen tasarruf 198 milyon TL ile ifade edildi. Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bütçelerinden edilen tasarrufun ise sırasıyla 233 milyon TL ve 205 milyon TL olduğu belirlendi. TEDMEM’in hazırladığı ‘Eğitim Değerlendirme Raporu’na göre, 2018’in ilk yarısının sonunda MEB’in personel giderleri haricinde kullanılmamış olan 10,5 milyar TL’lik bütçesinin 2 milyar TL’si tasarruf gerekçesiyle kesildi. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’ne ayrılan 1 milyar 35 milyon TL’nin ise 1 milyar 27 milyon TL’sine tasarruf gerekçesiyle hiç dokunulmadı. Müdürlüğün 2018’in ilk altı ayındaki harcamaları toplamı bütçesinin yalnızca yüzde 0,74’ünü oluşturdu. Yeni okul yapımı için kamulaştırma, satın alma ve okullarının büyük bakım-onarımlarını yapmakla görevli İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı’nın bütçesinden yapılan kesintinin ise 145 milyon TL olduğu bildirildi” ifadeleri yer aldı.

“Demokratlar ittifakı”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Demokratlar ittifakı” başlıklı haberinde, “CHP 31 Mart seçimlerini masaya yatırdı. Başarının sosyal demokratlar, milliyetçi demokratlar, muhafazakâr demokratlar ve Kürt demokratların ittifakıyla geldiği belirlendi. CHP’nin önceki gün Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesi gerçekleştirilen MYK toplantısında 31 Mart seçim sonuçlarına ilişkin bilgilendirme yapıldı. Edinilen bilgiye göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, MYK üyelerine 31 Mart seçimlerine ilişkin siyasi analizlerin yer aldığı sunum gerçekleştirdi. Açıkel sunumunda 31 Mart yerel seçimlerinde Türkiye’nin bütün demokratlarının ittifak yaptığını belirtti. Sunumda, sosyal demokratlar; milliyetçi demokratlar, muhafazakâr demokratlar ve Kürt demokratların bir araya gelerek ittifak yaptığına işaret edilirken, bunun sonucunda oluşan siyasi güç için ise ‘demokrasi ittifakı’ tanımı yapıldı. Sunumda; demokrasi ittifakının başarısının stratejik ayakları üç madde halinde sıralandı. Buna göre ilk maddede; partiler arası ittifak, dirsek teması ve diyaloğun başarıya büyük katkı sağladığına işaret edildi. CHP ile İYİ Parti’nin işbirliği, Saadet Partisi (SP) ile bazı seçim bölgelerinde dirsek teması yapılması da 31 Mart başarısında etkili oldu” ifadelerine yer verdi.
Gazete ön sayfasının altındaki, “545 bin esnaf battı” başlıklı haberinde ise, “Türkiye’de kriz nedeniyle 5 yılı aşkın sürede yarım milyonun üstünde esnaf iflas bayrağını çekti. Bu yılın ilk çeyreğinde açılan işyeri sayısı da geçen yılın aynı dönemine göre 3 bin 774 azaldı. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) verilerine göre, son dört yıllık verilere bakıldığında krizin derinleştiği 2018’de kepenk indiren esnaf sayısında ciddi artış var. 2015’te 97 bin 715 esnaf iflas ederken geçen yıl bu sayı 106 bin 167’e fırladı. Geçen yıl sonunda 1 milyon 772 bin olan esnaf sayısı ise bu yılın ilk çeyreğinde 1 milyon 753 bine düştü. Küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ) ise borç miktarı artıyor. Gemiyi yüzdürmek için borca sarılan binlerce işletme borcunu döndüremediği için batıyor. Batık KOBİ kredisi miktarı son bir yılda yüzde 85 artışla 47 milyar 265 milyon TL’ye çıktı. Takipteki KOBİ sayısı ise bir yılda 47 bin 592 artışla 361 bin 707 kişiye fırladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Şubat 2018’de KOBİ’lerin kullandığı kredi, yaklaşık 521 milyar TL civarındayken bu yılın aynı döneminde KOBİ müşteri sayısı 92 bin 761 kişi azaldı. Ancak kredi rakamı 617 milyar TL’ye çıktı. Borç batağındaki KOBİ müşteri sayısı bu yılın şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15 artışla 361 bin 707’ye yükseldi” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design