Anasayfa / Medya izleme / “Bunun adı kepazelik”

03 Mayıs

“Bunun adı kepazelik”

Gazetelerin manşetinde, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın İstanbul seçimleriyle ilgili başlattığı soruşturmalar yer aldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Maltepe, Ataşehir ve Kadıköy’deki seçim yolsuzluklarıyla ilgili olarak 32 ayrı soruşturma başlattı. 100’den fazla sandık başkanı ve görevlisi ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağırıldı.

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “YSK’ye kuşatma” başlığını attı ve “YSK, İstanbul’da seçimlerin iptal edilmesine ilişkin başvurunun görüşmelerinde sona doğru yaklaşırken, Yargı, YSK’yi kıskacına aldı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı sandık başkanları için soruşturma başlattı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada 100'ün üzerinde sandık kurulu başkanı ve üyesi ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir'de sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddiasına ilişkin yapılan suç duyuruları kapsamında 32 ayrı soruşturma başlatıldı. Alınan bilgiye göre, yerel seçimlerde sandık sayımlarında ve veri girişlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla, suç duyurularının bir kısmını AKP ve MHP, bir kısmını da sandık sayımlarında suç şüphesi olacak durumlar bulunduğu gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu Başkanlıkları yaptı. Soruşturmalar kapsamında savcılık, ilgili ilçe seçim kurullarından usulsüzlük yapıldığı ileri sürülen sandıklarla ilgili oy sayım tutanakları ve çalışan görevlilerin kimlik bilgilerini istedi. Bilgilerin ulaşmasının ardından savcılık, bu ilçelerde görev yapan sandık kurulu başkanı ve üyeleri ile sandık sayım sonuçlarının veri girişini yapan görevlilerden oluşan 100'ün üzerinde kişiyi ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağırdı. ‘Görevi kötüye kullanma’ ve ‘Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un’ ilgili maddelerince başlatılan soruşturma kapsamında, bu şüphelilerden 10'unun ifadesine başvuruldu. Savcılığın ifade alma işlemi sırasında şüphelilere ‘daha önce bir seçimde görev alıp almadığı’, ‘seçim günü görev dağılımının nasıl gerçekleştirildiği’, ‘sandık sayımının nasıl yapıldığı’, ‘tutanaklara attıkları imzaların kendilerine ait olup olmadığı’ şeklinde sorular yönelttiği öğrenildi” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Bunun adı kepazelik” başlığıyla yer verdi ve “YSK’nin İstanbul’a ilişkin kararının pazartesi günü açıklaması beklenirken AKP ve MHP’nin sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla yaptığı suç duyuruları üzerine 32 ayrı soruşturma açıldığı ortaya çıktı. Maltepe, Kartal ve Ataşehir’deki 100’ün üzerinde sandık kurulu başkanı ve üyesi ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağırıldı, 10 kişi ifade verdi. Sandık üyelerinin AKP ve MHP’nin katıldığı kurayla belirlendiğini anımsatan CHP’li Altay, YSK’ye baskıya yargının da dahil olduğunu söyledi. Şüpheyle YSK’ye başvuru yapılamayacağını belirten Altay, ‘Bunun adı siyasette de hukukta da kepazeliktir. YSK’nin saygıdeğer üyeleri, bu basınca, savcılık destekli bu tasalluta boyun eğmeyin’ dedi” ifadelerine yer verdi.    

Birgün gazetesi habere manşetinde, “Delilimiz yok ama iptal edin” başlığıyla yer verdi ve “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kaybeden AKP’nin sonuçlara ilişkin itirazı Pazartesi günü YSK’de görüşülecek. Kritik görüşme öncesinde Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üzerinde baskı kurmak isteyen AKP hükümeti ‘iptal’ çağrılarını yinelerken, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da sandık kurulu görevlilerine yönelik soruşturma başlattı. YSK’nin kritik kararı öncesinde, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ise sandık kurulu başkanları ve üyeleri hakkında 32 ayrı soruşturma başlatıldığını duyurdu. Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir’de sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddiasına ilişkin yapılan suç duyuruları kapsamında 100’ün üzerinde sandık kurulu başkanı ve üyesi ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrıldı. İfadeye çağrılanlar arasında Maltepe İlçe Seçim Kurulu Müdürü E.K.’nın da olduğu öğrenildi. ‘Görevi kötüye kullanma’ ve ‘Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un’ ilgili maddelerince başlatılan soruşturma kapsamında, şimdiye kadar bu şüphelilerden 10’unun ifadesine başvuruldu. Soruşturmaya yönelik detaylı açıklamanın daha sonra yapılacağı belirtilirken suç duyurularının bir kısmını AKP ve MHP, bir kısmının ise sandık sayımlarında suç şüphesi olacak duyumlar bulunduğu gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu Başkanlıkları tarafından yapıldığı dile getirildi” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi manşetin yanında yer ayırdığı habere, “İstanbul’da 3 ilçede 32 ayrı seçim soruşturması” başlığını attı ve “AKP ve MHP’nin İstanbul’la ilgili suç duyuruları üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. 32 ayrı soruşturma açtı. Maltepe, Ataşehir ve Kadıköy’deki sandıklarda görevli 100’ün üzerinde kişi şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırıldı” dedi.

Sabah gazetesi habere manşetinde, “İstanbul seçimine 32 soruşturma” başlığıyla yer verdi ve “İstanbul’daki seçim usulsüzlüğünde yeni gelişme. 100’ü aşkın sandık başkanı ve üyesi, şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırıldı” dedi.

Yeni Şafak manşetindeki habere, “100 kişi ifadeye çağırıldı” başlığını attı ve “İstanbul seçimlerindeki şaibe ve hırsızlığa büyük gözaltı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Maltepe, Ataşehir ve Kadıköy’deki seçim yolsuzluklarıyla ilgili olarak 32 ayrı soruşturma başlattı. 100’den fazla sandık başkanı ve görevlisi ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağırıldı. Soruşturmada ‘örgüt’ün izi aranacak” ifadelerini kullandı. 

Star gazetesi ön sayfasının altında, “Seçim usulsüzlüğüne 32 ayrı soruşturma” başlığıyla verdiği haberde, “Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Maltepe, Ataşehir ve Kadıköy’deki sandıklarda usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla 32 ayrı soruşturma başlattı. Bu ilçelerde görev yapan sandık kurulu başkanı, üyeler ve görevlilerden oluşan 100 şüpheli ifadeye çağırıldı” dedi.

Akşam gazetesi habere manşetin altında, “Usulsüzlüklere 32 soruşturma” başlığıyla yer verdi ve “Anadolu Başsavcılığı, yerel seçimlerde Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir’de usulsüzlük yapıldığı iddialarına ilişkin 32 soruşturma açtı” ifadelerini kullandı.

Karar gazetesi manşetindeki habere, “Sandıkta ‘adliye süreci’” başlığını attı: “İstanbul seçimleriyle ilgili YSK kararı beklenirken sürece bu kez savcılık dahil oldu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Maltepe, Kadıköy ve Ataşehir’de ‘usulsüzlük’ iddiasıyla 32 ayrı soruşturma başlattı. 100’den fazla sandık kurulu başkanı ve üyesi ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağırıldı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design