Anasayfa / Medya izleme / “Darbe”

07 Mayıs

“Darbe”

Gazetelerin manşetinde Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul kararı yer aldı.

YSK, 4’e karşı 7 oyla İstanbul seçimlerinin yenilenmesine karar verdi.

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “YSK eliyle sandık darbesi” başlığıyla yer verdi ve “Tek adam ittifakı tarafından baskı altına alınan Yüksek Seçim Kurulu, hukuk, usul ve içtihatları yok sayarak İstanbul seçimlerini yenileme kararı aldı. Seçim tarihi 23 Haziran. YSK’den iptale ilişkin ilk resmi açıklama AKP'nin YSK Temsilcisi Recep Özel'in açıklamasından 3,5 saat sonra geldi. YSK'den yapılan yazılı açıklamada, iptal kararının sandık kurullarının usulsüz oluşturulması nedeniyle alındığı belirtildi. Açıklamada, ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019’da yapılmasına karar verilmiştir’ denildi. YSK Başkanı Sadi Güven, karara ilişkin açıklama yaptı. Güven, YSK'den ayrılırken gazetecilerin sorusu üzerine, ‘Yargı süreci sona erdi. YSK, 11 yüksek mahkeme üyesi ve tam sayıyla yaptığı toplantı sonucunda kararlarını verdi’ dedi. Sadi Güven, kararların yazılı olarak iletildiğini de vurguladı. YSK’nin kararla ilgili yaptığı açıklamada ayrıca, kanuna aykırı görevlendirme yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunulması karar verildiğini bildirildi” ifadelerini kullandı.

Birgün gazetesi manşetindeki habere, “Darbe” başlığını attı ve “İstanbul’da seçimi kaybetmeyi bir türlü kabullenemeyen iktidarın 36 gündür aralıksız sürdürdüğü temelsiz itirazlar ve baskı sonuç verdi. YSK, İstanbul’da seçimin yenilenmesi kararına vardı. 4’e karşı 7 oyla verilen karar, ülkede demokrasinin kırıntısının kalmadığı yorumlarına yol açtı. Seçim, 23 Haziran’da yapılacak. Kurul’un, 4 üyeye karşı 7 üyenin oy çokluğuyla aldığı kararı, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi. YSK, kanuna aykırı görevlendirme yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunulması kararı verdi. Maltepe ve Büyükçekmece seçimine yönelik itirazlar ise reddedildi. YSK Başkanı Sadi Güven, ‘Yargı süreci sona erdi. YSK,11 yüksek mahkeme üyesi ve tam sayıyla yaptığı toplantı sonucunda kararlarını verdi’ dedi. Seçim gecesi sandıkların tümü sayılmamışken kazandığını iddia eden AKP’nin adayı Binali Yıldırım, YSK’nin kararı üzerine açıklama yaptı. Karar öncesi ‘tekrar adaylığa’ ilişkin net yanıt vermeyen Yıldırım, karar sonrası dolaylı olarak, yeniden aday olacağını ifade etti. Yıldırım, ‘Seçimler esnasında ve sonrasında tespit ettiğimiz bazı usulsüzlükler, yanlışlıklar, hileler, şaibeler dolayısıyla hukukun verdiği bütün süreçleri partimiz takip etti. İstanbul ve İstanbullular için hayırlı, uğurlu olsun’ diye konuştu” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet gazetesi manşetten, “AK YSK” başlığıyla verdiği haberde, “İktidara boyun eğen YSK, demokrasi tarihine utanç olarak geçecek bir karara imza attı. Hukuku ve önceki kararlarını çiğneyen YSK, AKP’nin talebiyle İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul seçimini 4’e karşı 7 oyla iptal etti. Seçimin 23 Haziran’da yenilenmesine karar verildi. 36 gündür usulsüzlük bulamayan kurul, bazı sandık kurulu başkanlarının kamu görevlisi olmamasını gerekçe gösterdi. YSK, böylelikle kendi kusurunu, seçmen ve seçilene yükledi. İktidarın seçimden 3 ay önce görev sürelerini uzattığı YSK üyelerinin iptal kararı, AKP’nin YSK temsilcisi Özel tarafından duyuruldu. Kurul, tek zarftan çıkan 4 oy pusulasından yalnızca büyükşehir ile ilgili karar alarak ayrıca bir hukuk garabetine imza attı. AKP ve MHP’nin Büyükçekmece ve Maltepe’ye yaptığı itirazlar ise reddedildi” ifadelerini kullandı.   

Sözcü gazetesi, “Sandıkta kazandı, YSK’da kaybetti” manşetiyle çıktı ve “Türkiye’de demokrasi rafa kalktı. Siyasi baskı altına alınan YSK, 4’e karşı 7 oyla İstanbul büyükşehir başkanlık seçiminin yenilenmesine karar verdi. 37 gün süren itiraz sürecinin ardından toplanan YSK, İlçe Seçim kurullarından gelen sonuçları inceleyip 4 saatte karar verdi. Karar uyarınca Ekrem İmamoğlu'nun seçimden 17 gün sonra aldığı mazbatası, hükümsüz kaldı. YSK'nın AKP'nin Büyükçekmece, MHP'nin ise Maltepe'de seçimin yenilenmesi için yaptığı başvuruyu yarın (bugün) görüşeceği belirtildi. YSK'nın iptal kararını ‘Yasaya aykırı şekilde 225 civarında sandık kurulu başkanı ve kamu görevlisi olmayan 3500 sandık kurulu üyesi olduğu’ gerekçesiyle aldığı öğrenildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine ilişkin YSK'nın aldığı kısa kararda; AKP'nin İstanbul seçimlerinin iptalini ve yenilenmesini istediği anımsatılarak, ‘Bir kısım sandık kurullarının, ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılmasına, kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına, oyçokluğuyla karar verilmiştir’ denildi” ifadelerine yer verdi.

Sabah gazetesi manşetindeki habere, “İstanbul’da seçim yenileniyor” başlığını attı ve “YSK, sandık kurullarında yapılan kanunsuzlukları gerekçe göstererek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verdi” dedi.

Yeni Şafak gazetesi habere manşetinde, “İstanbul’da yeniden seçim” başlığıyla yer verdi ve “Yüksek Seçim Kurulu, kamu görevlisi olmayan binlerce sandık başkanı ve görevlisiyle şaibeli hale gelen İstanbul seçimlerinin iptaline ve yenilenmesine karar verdi. İstanbul 23 Haziran’da yeniden sandık başına gidecek. YSK, usulsüzlüğe bulaşan seçim kurulu başkanları hakkında da suç duyurusunda bulundu” ifadelerini kullandı. 

Star gazetesi manşetindeki habere, “23 Haziran’da yeniden seçim” başlığını attı. Haberde, “Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul seçiminin yenilenmesine karar verdi. Kurul, iptale gerekçe olarak 225 sandık başkanı ile 3 bin 500 görevlinin yasalara aykırı atanmasını gösterdi. Bu sandıklardaki oyların seçim sonucunu etkileyebileceği vurgulandı” ifadeleri yer aldı.

Akşam gazetesi manşetten, “23 Haziran’da yeniden seçim” başlığıyla verdiği haberde, “YSK, sandık kurullarının usulsüz oluşturulduğu gerekçesiyle İstanbul Büyükşehir seçiminin yenilenmesine karar verdi. İmamoğlu’nun mazbatası geri alındı, seçim 23 Haziran Pazar günü yapılacak” ifadelerini kullandı.

Karar gazetesi manşetindeki habere, “YSK ‘İptal’ dedi, söz yine millette” başlığını attı ve “YSK 36 gün sonra İstanbul’da seçimleri iptal etti. Kurul, kendi bünyesindeki ilçe seçim kurullarının oluşturduğu sandık heyetlerinde ‘kamu görevlisi olmayan kişilerin görevlendirilmesini’ gerekçe gösterdi. 23 Haziran’da yeniden kurulacak sandıkla yalnızca büyükşehir seçiminin yenileceği belirtildi. Türkiye’yi sancılı sürece sokan karara muhalefetten sert tepki geldi: 7 hakim Türk demokrasisinde kara sayfa açtı” ifadelerine yer verdi.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design