Anasayfa / Medya izleme / “Tümü iptal olsun”

08 Mayıs

“Tümü iptal olsun”

YSK’nın iptal kararına gösterilen tepkiler gazetelerde geniş yer buldu.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Tümü iptal olsun” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “YSK’nin bazı sandık kurullarındaki ‘usulsüzlüğü’ gerekçe göstererek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini yenileme kararı alması üzerine CHP harekete geçti. CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, Habertürk TV’ye yaptığı açıklamada, partisinin yarın YSK’ye İstanbul seçimlerinin tamamının iptal edilmesi için başvuruda bulunacağını açıkladı. Yakupoğlu, ‘CHP yarın, YSK’ya İstanbul’daki 39 ilçenin sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlükten dolayı tam kanunsuzluk teşkil edildiği sebebiyle itirazda bulunacak. İlçe belediye başkanı, ilçe belediye meclis üyesi, muhtarlıklarda seçimleri yapan sandık kuruluyla ilgili seçim iptali başvurusu yapacağız.’ dedi. YSK’nin kararına tepki gösteren Yakupoğlu, ‘Tam kanunsuzluk sebebiyle İBB seçimi iptal edilmiş olsa idi, aynı sandık kurullarının imzaladıkları ilçe belediye başkanlığı, ilçe belediye meclis üyeliği ve o sandıktaki muhtarlık sandık seçim tutanaklarıyla ilgili olarak seçimin tamamının iptal edilmesi gerekli olmalıydı’ açıklamasında bulundu. 23 Haziran’daki seçimlere aynı adaylarla gidileceğini belirten Yakupoğlu, ‘Bulunmayan üyelerin yerine ilçe seçim kurulu dolduracak. Kamu görevlisi olmayan başkan ve üyeler değiştirilecekler. Partiler adayını geri çekemez. Sadece istifa ederse ya da Allah korusun ölürse çekebilir. İstanbul İl Seçim Kurulu bir seçim takvimi yapacak’ diye konuştu” ifadeleri yer aldı.

Gazete ön sayfasının altındaki, “YSK hukuku böyle çiğnedi” başlıklı haberinde ise, “Kendi seçim takvimini de çiğneyen YSK’nin verdiği kararın her adımı mesnetten yoksun. Örneğin, sandık kurullarının 7 üyesinden biri AKP, diğeri MHP’li. Sandıklar açıldığında MHP ve AKP’li üyelerden yolsuzluk itirazı gelmedi. AKP, sandık kurulu başkanı ve üyeleri arasında FETÖ ile ilişkili olanlar olduğunu iddia etti. YSK’nin kararında buna ilişkin bir ifade yer almadı. YSK, zarftaki 4 farklı oy pusulasından yalnızca birini aykırı bularak iptal etti” ifadelerine yer verdi.

“Muhalefet: Yine biz kazanacağız”

Birgün gazetesi manşetinde, “Muhalefet: Yine biz kazanacağız” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Erdoğan-Bahçeli ittifakı 31 Mart seçimlerinde 7 Haziran taktiği uyguladı. Önce süreci soğuttu sonra şok bir kararla muhalefetin üzerine gitti. Ama bu sefer aynı etkiyi yaratamadı. Bu sonuçta İBB adayı Ekrem İmamoğlu’nun etkisi kadar kendi içlerinde yaşanan kararsızlığın da önemi büyük. Moral üstünlük mazbata iadesine rağmen muhalefette kaldı. YSK’nin kararının muhalefet üzerinde yarattığı şaşkınlık kısa sürdü. Ekrem İmamoğlu’nun açıklaması ile birlikte hem sokaklar hem de sosyal medya şenlik alanına döndü. Bugüne kadar kabuklarından fazla çıkmayan sanatçılar, iş insanları, sporcular tavırlarını net ifade etti. Karamsarlık havası dağılıp yerini daha büyük başarılara olan inanç aldı” ifadeleri kullanıldı.   

“Daha güçlü yanıt vereceğiz”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Daha güçlü yanıt vereceğiz” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “YSK’nin halkın iradesini yok sayan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal kararına tepki yağıyor. Halk önceki gece İstanbul’un semtlerinde tencere tavalarla sokağa çıkarken, sosyal medyadan ünlü sanatçılar ‘her şey çok güzel olacak’ yazarak tepkilerini dile getirdiler. Sendikalar, odalar ve siyasi partiler ise ‘daha güçlü yanıt vereceğiz’ açıklaması yaptı. CHP PM, seçimlere katılacaklarını duyururken, ‘Mayıs darbesinin azmettiricisi, yargısız infazcısı ve şakşakçısı alenen ortadadır. İsimleri bundan böyle sadece lanetle anılacaktır’ açıklaması yaptı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise ‘YSK içinde çeteler var’ dedi. CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu da ‘Bu süreci hep birlikte tamir, tedavi etmeliyiz. Hep birlikte başaracağız’ dedi” ifadelerine yer verildi.      

“Hakkı gasp edildi”

Sözcü gazetesi manşetindeki, “Hakkı gasp edildi” başlıklı haberinde, “CHP Parti Meclisi (PM), İstanbul için yol haritasını belirledi. Seçim boykot edilmeyecek, 23 Haziran için seferberlik yapılacak. İşte PM’nin tespitleri: ‘6 Mayıs ülkemizin tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Halkın açık tercihini ayaklar altına alan demokrasi düşmanları planlı bir hukuk cinayeti işlemiştir. Seçim kurullarında bir hata varsa sorumlusu sadece ve sadece YSK’dır. YSK’nın kusuru seçmene yüklenemez. YSK üyeleri seçmene karşı işledikleri suç nedeniyle topluca istifa etmelidir. Eğer sandık kurullarında şaibe varsa, 16 Nisan referandumu ve 24 Haziran seçimi de yenilenmelidir’” ifadelerini kullandı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design