Anasayfa / Medya izleme / Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 207

12 Mayıs

Türkiye’de Basın ve İfade Özgürlüğü - 207

Üç gazeteci gözaltına alındı; Cansu Pişkin, “hedef gösterme” suçundan 10 ay hapis cezası aldı


Gazeteci Canan Coşkun, 10 Mayıs 2019 günü akşam saatlerinde İstanbul’da polis kontrolü sırasında gözaltına alındı.

 

Coşkun'un, Cumhuriyet gazetesinde 2015 yılında yayımlanan “Yargıda tartışılan konut satışı” başlıklı haberi nedeniyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen para cezasının ödenmesi için çıkarılan yakalama kararı nedeniyle gözaltına alındığı öğrenildi. Coşkun, söz konusu haber nedeniyle “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçundan 12 bin 600 TL para cezasına çarptırılmıştı.

 

Geceyi karakolda geçiren Coşkun, para cezasının ödenmesinin ardından, 11 Mayıs günü serbest bırakıldı.

 

Zeynep Kuray, İrfan Tunççelik gözaltına alındı

 

Cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek için yapılan eylemleri takip eden BirGün gazetesi muhabiri Zeynep Kuray ve Mezopotamya Ajansı muhabiri İrfan Tunççelik 10 Mayıs günü İstanbul’da gözaltına alındı.

 

Kuray, Mısır Çarşısı'ndaki eylemi takip ederken, İrfan Tunççelik ise Bakırköy Cezaevi önündeki eylemi takip ederken gözaltına alındı. Kuray’ın en geç Pazartesi günü savcılığa çıkarılacağı belirtildi.

 

AYM “çocuklar ölmesin” diyen Ayşe Çelik için ihlâl kararı verdi

 

Anayasa Mahkemesi (AYM), telefonla katıldığı bir televizyon programında “çocuklar ölmesin” dediği için “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yargılanarak 1 yıl 3 ay hapse mahkûm edilen öğretmen Ayşe Çelik’in ifade özgürlüğü hakkının ihlâl edildiğine karar verdi.

 

Yüksek Mahkeme, 9 Mayıs 2019 günü açıkladığı kararında, ihlâlin ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca Çelik’e 5 bin 500 TL tutarında manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

 

AYM kararının gerekçesinde “Terör veya terör örgütü ile bağlantılı olsa bile içinde şiddete başvurmayı cesaretlendirici ifadeler yer almayan, terör suçlarının işlenmesi tehlikesine yol açmayan, terör örgütünün ideolojisi, toplumsal veya siyasal hedefleri, siyasi, ekonomik ve sosyal sorunlara ilişkin görüşleri ile paralellik taşıyan düşünce açıklamaları terörizmin propagandası olarak kabul edilemez” ifadeleri yer aldı.

 

İnfaz erteleme süresinin dolmasıyla Nisan ayında yeniden cezaevine giren Çelik, AYM kararının ardından akşam saatlerinde Diyarbakır Cezaevinden tahliye edildi.

 

AYM’nin Ayşe Çelik kararının Barış için Akademisyenler’in bildirisini imzaladıkları için “örgüt propagandası yapmak” suçundan yargılanan akademisyenler için de emsal oluşturabileceği belirtiliyor.

 

“KCK basın davası” Ekim ayına ertelendi

 

Toplam 46 gazeteci ve basın çalışanının “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla tutuksuz olarak yargılandığı “KCK basın davası”nın 16. duruşması 9 Mayıs 2019 günü İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

P24 tarafından izlenen duruşmaya sanıklar katılmazken, sanık avukatları mahkemede hazır bulundu.

 

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, sanıklardan Yüksel Genç ile ilgili dosyayı  KCK basın davası dosyası ile birleştirilmesi için İstanbul 3. Ağır CEza Mahkemesine gönderdiği, birleştirmeyi kabul etmeyen mahkemenin istinaf incelemesi için dosyayı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderdiği ancak kararın henüz mahkemeye ulaşmadığı tutanağa geçirildi.

 

Sanık avukatlarının dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için süre talebini kabul eden mahkeme, davayı 22 Ekim 2019 tarihine erteledi.

 

Tutuklu gazeteci Yetkin Yıldız hakkında hüküm açıklandı

 

Kamuoyunda “FETÖ medya davası” olarak bilinen davada 2018 yılında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla 7 buçuk yıl hapis cezasına çarptırılan ve bu dava kapsamında hâlen Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan gazeteci Yetkin Yıldız hakkında Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nce görülen başka bir davada verilen hüküm açıklandı.

 

Stratejik Boyut adlı internet sitesinin yayın yönetmenliğini üstlendiği dönemde sitede yayımlanmış olan “Vakit gazetesinden şok iddia” başlıklı haber nedeniyle haberde adı geçen hâkimin şikayetiyle 2010 yılında açılan davada Yıldız’ı “hakaret” suçlamasıyla 10 ay hapis cezasına çarptıran Ankara 35. Asliye Ceza (kapatılan Ankara 10. Sulh Ceza) Mahkemesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vermişti. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması nedeniyle 5 yıllık denetim süresine alınan Yıldız'ın bu süre içerisinde yeniden “suç işlemesi” nedeniyle, açıklanması geri bırakılan hüküm 9 Mayıs günü görülen duruşmada açıklandı.

 

Denetim süresi içinde, Aktif Haber adlı internet sitesinin yayın yönetmeni olarak görev yaptığı dönemde sitede yayınlanan “Silivri'de polislere zulüm bitmiyor” başlıklı haber nedeniyle Silivri 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından Yıldız'ın “hakaret” ve “suç işlemeye alenen tahrik etme” suçlamalarından cezalandırılmasına karar verilmişti. Yıldız’ın aldığı cezaların kesinleşmesi sonucunda açıklanması geri bırakılan 10 ay hapis cezasını açıklayan Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi, cezanın 1 yıl süreyle ertelenmesine karar verdi.

 

7 gazetecinin “hedef gösterme” suçlamasıyla yargılandığı dava ertelendi

 

Sokağa çıkma yasakları döneminde Diyarbakır’da yürütülen operasyonlarla ilgili bir haberi sosyal medyada paylaştıkları için “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçlamasıyla yedisi gazeteci toplam sekiz kişi hakkında açılan davanın görülmesine 8 Mayıs günü Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

 

Dava, haberin yayımlandığı dönemde Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı olan ve 2018 yılında korgeneralliğe terfi eden Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Musa Çitil’in şikâyetiyle açılmıştı.

 

Davada, haberin yayımlandığı dönemde DİHA Haber Müdürü olan Ömer Çelik, muhabirleri Çağdaş Kaplan, Hamza Gündüz, Selman Çiçek, gazeteci A. Vahap Taş ve yine o dönemde Özgür Gündem Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olan İnan Kızılkaya ile gazetenin İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı sanık sıfatıyla yargılanıyor. Gazeteci Çiçek hakkında ayrıca “örgüt propagandası” suçlaması da bulunuyor.

 

P24 tarafından izlenen üçüncü duruşmaya Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Sancılı SEGBİS üzerinden bağlanırken, diğer sanıklar katılmadı. Sancılı ve gazeteciler Çelik, Çiçek ve Taş’ın avukatı Resul Temur, önceki savunmalarını tekrar ettiklerini ifade ettiler.

 

Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme, davadaki sekizinci sanık Selim Günenç hakkındaki yakalama kararının infazının beklenmesine hükmederek, davayı 2 Ekim 2019 tarihine erteledi.

 

Özgür Gündem yazar ve çalışanlarının davası ertelendi

 

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Eş Genel Yayın Yönetmenleri Eren Keskin ve Hüseyin Aykol, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan ile yazarları Filiz Koçali, Ayşe Berktay, Nuray Özdoğan, Celalettin Can, Ayşe Batumlu ve Reyhan Hacıoğlu’nun da aralarında olduğu 23 kişinin “suçu ve suçluyu övmek,” “suç işlemeye alenen tahrik” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla yargılandığı davanın 13. duruşması 8 Mayıs günü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

P24 tarafından izlenen duruşmada, sanık avukatları hazır bulundu. Sanıklardan Hüseyin Güçlü de duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile bağlandı.

 

Duruşma savcısı, 26 Ekim 2017 tarihinde verdiği esas hakkındaki mütalaasını tekrar ettiğini söyledi. Bir kısım sanık avukatı Özcan Kılıç, “Bir önceki celse, Eren Keskin’in Genel Yayın Yönetmenliği nedeniyle 23 ACM’de devam eden mükerrer bir davası daha olduğunu belirtmiş ve her iki dosyanın birleştirilmesini talep etmiştik. Fakat mahkemenizce kabul edilmemiş. Birleştirme taleplerinin kabul edilmemiş olması nedeniyle esasa ilişkin savunma hazırlamak üzere süre talep ediyoruz” dedi. Süre talebini kabul eden mahkeme, yargılamanın 21 Mayıs 2019’a bırakılmasına karar verdi.

 

Sanıkları arasında Eren Keskin, Hüseyin Aykol, Reyhan Çapan ve Hasan Başak’ın bulunduğu bir diğer Özgür Gündem davasının 7 Mayıs günü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi planlanan duruşması ise, dosyanın yine aynı mahkeme bünyesindeki bir diğer Özgür Gündem dosyası ile birleştirilmesi nedeniyle, 17 Temmuz 2019 tarihine ertelendi.

 

Mehmet Gündem için “örgüt üyeliği” suçundan ceza talep edildi

 

Gazeteci ve Milliyet eski köşe yazarı Mehmet Gündem’in “terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla tutuklu olarak yargılandığı davanın beşinci duruşması 8 Mayıs günü İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

P24 tarafından izlenen duruşmada, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden jandarma eşliğinde getirilen Gündem ile avukatları hazır bulundu. Duruşmayı Gündem’in ailesi de izledi.

 

Gündem’in avukatı Ömer Faik Çetiner, celse arasında verilen mütalaanın duruşma günü ellerine geçtiğini belirtti. Çetiner, mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep etti.

 

Heyet başkanı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dosyaya gönderilen evrakta “FETÖ” yapılanmasında yer alan kişilere ilişkin bir liste bulunduğu ve Gündem’in isminin de bu listede yer aldığını söyledi. Gündem, bunu ilk kez duyduğunu ifade etti.

 

Gündem’in avukatlarından Osman Bera Yurdakul ise Gündem’in 19 aydır tutuklu olduğunu, hakkında somut delil bulunmadığını ve kaçma şüphesi olmadığını belirterek müvekkilinin tahliyesini talep etti. Gündem de söz alarak tahliyesini istedi.

 

Celse arasında sunduğu mütalaada Gündem’in “örgüt üyeliği” suçundan cezalandırılmasını talep eden duruşma savcısı, tutukluluk hâlinin devamını talep etti.

 

Gündem’in tutukluluk hâlinin devamına karar veren mahkeme heyeti, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaların hazırlanması için süre vererek bir sonraki duruşmanın 29 Mayıs 2019 tarihinde görülmesine karar verdi.

 

Barış Akademisyeni Füsun Üstel cezaevine girdi

 

Barış için Akademisyenler’in 2016 yılındaki bildirisini imzaladığı için “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davada verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezası istinaf mahkemesince onanan Prof. Dr. Füsun Üstel, 8 Mayıs günü cezaevine girdi.

 

Cezaevine girmek üzere avukatlarıyla birlikte Eskişehir’e giden Üstel, cezasının infazı için Eskişehir Kadın Kapalı Cezaevi’ne teslim oldu.

 

Böylelikle Üstel, Barış Bildirisini imzaladığı için hapis cezası verilen akademisyenler arasında cezaevine giren ilk akademisyen oldu. Üstel’in 11 ay cezaevinde kalacağı öğrenildi.

 

Hasan Cemal’e “propaganda” suçlamasıyla hapis cezası verildi

 

T24 yazarı ve P24 Kurucu Başkanı Hasan Cemal, 2015 yılında kaleme aldığı “Silvan’dan: Bizi acılara ve ölümlere o kadar alıştırdılar ki…” başlıklı köşe yazısı nedeniyle “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davada hapis cezasına çarptırıldı.

 

Davanın 7 Mayıs 2019 günü görülen üçüncü duruşmasında Hasan Cemal savunmasını yaparak hakkındaki suçlamayı reddetti ve beraatini talep etti.

 

Duruşma sonunda hükmünü açıklayan İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi, Cemal’in “örgüt propagandası” suçlamasıyla 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

 

Cezanın, Cemal’e İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nce aynı suçlama ile verilen 1 yıl 3 ay cezadan mahsup edilerek 3 ay 22 güne indirilmesine hükmeden mahkeme, bu cezayı da 3 bin 360 TL adlî para cezasına çevirdi.

 

P24 tarafından izlenen karar duruşması ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.

 

Gazeteci Cansu Pişkin’e 10 ay hapis cezası verildi

 

Gazeteci Cansu Pişkin, Evrensel gazetesinde 2018 yılında yayımlanan “Boğaziçililere özel savcı” başlıklı haberi nedeniyle “terörle mücadelede görev alan kişileri hedef gösterme” suçlamasıyla yargılandığı davada hapis cezasına çarptırıldı.

 

7 Mayıs 2019 günü İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Pişkin ve avukatları Levent Pişkin, Devrim Avcı ve Mustafa Söğütlü hazır bulundu.

 

Duruşma sonunda mahkeme, Pişkin’in “kamu görevlisini terör örgütlerine hedef göstermek” suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

 

P24 tarafından izlenen duruşma ile ilgili habere bu bağlantıdan erişilebilir.

 

Savcı, Çağdaş Erdoğan’ın “propaganda” suçundan cezalandırılmasını istedi

 

Fotoğraf sanatçısı ve foto muhabiri Çağdaş Erdoğan’ın “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla tutuksuz olarak yargılandığı davanın beşinci duruşması 7 Mayıs günü İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

P24’ün izlediği duruşmada Erdoğan ve avukatı Figen Albuga Çalıkuşu hazır bulundu. Duruşmayı Article 19, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ve Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) temsilcileri de izledi.

 

Mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, Erdoğan’ın Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 7/2 maddesi uyarınca “örgüt propagandası” suçundan cezalandırılmasını talep etti. Savcı, iddianamede Erdoğan’a yöneltilen “terör örgütü üyeliği” suçlamasından ise beraatini istedi.

 

Erdoğan’ın avukatı Çalıkuşu, esas hakkında mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamak için mahkemeden süre talep etti. Süre talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı 13 Haziran 2019 tarihine erteledi.

 

Kibriye Evren’in tutukluluğuna devam kararı

 

Diyarbakır’da 9 Ekim 2018 tarihinde aralarında gazeteci ve siyasetçilerin bulunduğu 142 kişinin gözaltına alındığı operasyon kapsamında tutuklanan gazeteci Kibriye Evren’in “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla tutuklu olarak yargılandığı davanın görülmesine 7 Mayıs günü devam edildi.

 

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davanın beşinci duruşmasını P24’ün yanı sıra Özgür Gazeteciler İnisiyatifi Sözcüsü Hakkı Boltan ve gazeteciler takip etti. Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve 16 Aralık 2018’den bu yana açlık grevinde olan Evren, duruşmaya katılmadı. Evren duruşmada avukatlar Pirozhan Karali ve Resul Temur tarafından temsil edildi.

 

Mahkemeye 16 Nisan tarihinde sunduğu mütalaasını tekrar ettiğini ifade eden duruşma savcısı, “kuvvetli suç şüphesi,” “sanığın üzerine atılı suç için kanunda öngörülen ceza miktarı ve verilmesi beklenen ceza dikkate alınarak tutuklama tedbirinin ölçülü olması” ve “adlî kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı” nazara alınarak Evren’in tutukluluk hâlinin devamını talep etti.

 

Avukat Temur, önceki savunmasını tekrar ettiğini ifade ederek, Evren’in esas hakkkındaki mütalaaya karşı beyanı için süre verilmesini ve Evren’in tahliyesini talep etti. Avukat Karali de, Evren’in muhalif bir gazeteci olduğunu, hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasına ilişkin herhangi bir delil bulunmadığını ifade ederek Evren’in tahliyesini talep etti.

 

Duruşma sonunda ara kararını açıklayan mahkeme, Evren’in tutukluluk halinin devamına karar vererek davayı 18 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

 

Pelin Ünker’e verilen ceza istinaf mahkemesince bozuldu

 

“Paradise Papers” haberleri nedeniyle yargılandığı davada İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nce 13 ay 15 gün hapis ve 8 bin 660 TL para cezasına çarptırılan gazeteci Pelin Ünker’in istinaf başvurusu sonuçlandı.

 

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, 19 Nisan 2019 tarihli kararında, Ünker hakkında eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğullarının şikayetiyle, “hakaret” ve “iftira” suçlamalarıyla açılan davanın Basın Kanunundaki dört aylık hak düşürücü süre içerisinde açılmamış olması nedeniyle düşürülmesine hükmetti. Mahkeme, Binali Yıldırım yönünden “kamu görevlisine hakaret” suçundan verilen kararı ise onadı. Ancak mahkeme, Ünker’e verilen 8 bin 660 TL adlî para cezasının 7 bin 80 TL olarak düzeltilmesine karar verdi.

 

İstinaf mahkemesinin kararıyla ilgili ayrıntılı habere bu bağlantıdan erişilebilir.

 

Gözaltına alınan muhabir Barış Polat serbest bırakıldı

 

3 Mayıs 2019 tarihinde Şanlıurfa Adliyesi’nde haber takibi sırasında gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı stajyer muhabiri Barış Polat, 5 Mayıs günü serbest bırakıldı. Polat, Terörle Mücadele (TEM) Şubesi’ndeki ifade işlemlerinin ardından adliyeye getirildi. Savcılıkta sorgusu tamamlanan Polat, adlî kontrol talebi ile sevk edildiği mahkemece adlî kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 

Cezaevindeki gazeteciler ve medya çalışanları listesi

 

P24 tarafından açık kaynaklarda yer alan bilgiler ışığında derlenen listeye göre, 10 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla Türkiye’de en az 146 gazeteci ve medya çalışanı, tutuklu veya hükümlü olarak cezaevinde bulunuyor.

 

Ayrıntılı listeye bu bağlantıdan erişilebilir.

 

1    Abdulkadir Turay, DİHA muhabiri

2    Abdullah Dirican, Zaman gazetesi yurt haberleri editörü

3    Abdullah Kaya, DİHA muhabiri

4    Abdullah Kılıç, Habertürk

5    Abdullah Özyurt, Zaman gazetesi muhabiri

6    Abdulvahap İş, serbest gazeteci

7    Ahmet Altan

8    Ahmet Feyzullah Özyurt

9    Ahmet Memiş, gazeteci, Haberdar internet sitesi

10    Ahmet Metin Sekizkardeş, Zaman gazetesi

11    Ahmet Yavaş, TRT (Erzurum)

12    Ali Ahmet Böken, TRT Haber koordinatörü

13    Ali Akkuş, eski Zaman gazetesi yayınlar editörü

14    Ali Aşikar, Azadiya Welat

15    Ali Ünal, Zaman köşe yazarı

16    Ali Yüce, TRT Radyosu yayın şefi

17    Arafat Dayan, Demokratik Ulus eski yazı işleri müdürü

18    Aslı Ceren Aslan, Özgür Gelecek yazı işleri müdürü

19    Ayşe Düzkan

20    Ayşenur Parıldak, Haberdar ve Zaman

21    Aytekin Gezici, gazeteci-yazar

22    Aziz İstegün, Diyarbakır Zaman bölge temsilcisi

23    Bayram Kaya, Zaman muhabiri

24    Beytullah Özdemir, Zaman gazetesi Düzce temsilcisi

25    Burçin Dokgöz, Çorum eski Zaman ve Cihan muhabiri

26    Cemal Azmi Kalyoncu, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı

27    Ceren Taşkın, Hatay Ses gazetesi

28    Cuma Ulus, Millet Gazetesi yayın koordinatörü

29    Cüneyt Seza Özkan, Samanyolu TV haber yönetmeni

30    Çetin Kurşun, Azadiya Welat

31    Doğan Baran, Odak dergisi sahibi, yazı işleri müdürü

32    Emin Demir, serbest gazeteci

33    Emre İper, Cumhuriyet gazetesi muhasebe departmanı çalışanı

34    Emre Soncan, eski Zaman savunma muhabiri

35    Ercan Gün, Fox TV haber editörü

36    Erdal Süsem, Eylül dergisi editörü

37    Erdal Şen, eski Meydan gazetesi yazı işleri müdürü

38    Eren Erdem, Karşı gazetesi eski genel yayın yönetmeni

39    Erol Yüksel, TRT Haber Dairesi başkan yardımcısı

40    Erol Zavar, Odak dergisi sahibi ve yazı işleri müdürü

41    Fahri Öztoprak, Cihan/Zaman Samsun muhabiri

42    Faruk Akkan, Cihan Haber Ajansı

43    Ferhat Çiftçi, Azadiya Welat gazetesi Gaziantep temsilcisi

44    Ferhat Parlak, Silvan Mücadele gazetesi sahibi

45    Fevzi Yazıcı, Zaman eski tasarım direktörü

46    Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Türksolu gazetesi yazarı

47    Gurbet Çakar, Hevi Kadın dergisi

48    Gültekin Avcı

49    Güray Tekin Öz, Yazar

50    Habip Güler, Eski Zaman muhabiri

51    Hakan Aksel, TRT yapımcı-yönetmen

52    Hakan Ergün, Azadiya Welat ve Özgür Gündem dağıtımcısı

53    Hakan Karasinir, Yazar

54    Hakan Taşdelen

55    Halil İbrahim Mert, TRT (Erzurum)

56    Hamit Dilbahar, Azadiya Welat gazetesi yazarı

57    Hamza Günerigök, TRT spikeri

58    Hanım Büşra Erdal, eski Zaman muhabiri ve köşe yazarı

59    Harun Çümen, Zaman gazetesi eski yazı işleri müd.

60    Hasan Bozkurt, Bugün gazetesi muhabir

61    Hasan Duman, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı

62    Hasan Hüseyin Örs, TRT eski yapım-yayın görevlisi

63    Hasan Taşar, TRT eski Ankara muhabir

64    Hatice Duman, Atılım gazetesi sahibi ve yazı işleri müdürü

65    Hidayet Karaca, Samanyolu Yayın Grubu başkanı

66    Hüseyin Aydın, Cihan muhabiri

67    İbrahim Halil Öztürkeri, TRT eski yapım-yayın görevlisi

68    İdris Okur, Cihan Haber Ajansı Çorum muhabiri

69    İdris Sayılgan, DİHA

70    İdris Yılmaz

71    İhsan Yaşar, Özgürlükçü Demokrasi imtiyaz sahibi

72    İsmail Çoban, Azadiya Welat eski yazı işleri müdürü

73    İsmail Ersan, AA Yalova temsilcisi

74    İsmail Evren, Nokta dergisi haber müdürü

75    Kamuran Sunbat, DİHA eski Çukurova muhabiri

76    Kazım Canlan, Cihan haber ajansı eski Ankara haber müdürü

77    Kemal Sancılı, Özgür Gündem imtiyaz sahibi

78    Kenan Karavil, Radyo Dünya genel yayın yönetmeni

79    Kibriye Evren, JinNews muhabiri

80    Mehmet Ali Ay, muhabir, Vahdet ve Bugün gazeteleri

81    Mehmet Ali Çelebi, Özgürlükçü Demokrasi editörü

82    Mehmet Ali Genç, Atılım gazetesi sorumlu yazıişleri md.

83    Mehmet Baransu, Taraf gazetesi yazarı

84    Mehmet Güleş, DİHA

85    Mehmet Gündem, Milliyet gazetesi eski yazarı

86    Mehmet Kuru, Zaman Eskişehir muhabiri

87    Mehmet Sıddık Damar

88    Meltem Oktay, DİHA

89    Metin Arslan, Bugün gazetesi muhabir

90    Mikail Barut, Özgür Halk Dergisi eski editörü

91    Miktat Algül, Mezitli FM genel yayın koordinatörü

92    Muhammed Sait Kuloğlu, Subuhaber.com imtiyaz sahibi

93    Muhsin Pilgir, Zaman ve Cihan haber ajansı muhabiri

94    Murat Çapan, Nokta sorumlu yazı işleri müdürü

95    Murat Dağdeviren, Demokrat Gebze gazetesi sahibi

96    Musa Kart, Karikatürist

97    Mustafa Erkan Acar, Bugün gazetesi haber müdürü

98    Mustafa Gök, Ekmek ve Adalet dergisi Ankara temsilcisi

99    Mustafa Gökkılıç, eski Radikal ve Habertürk TV muhabiri

100    Mustafa Göktaş, Özgür Gündem Şanlıurfa muhabiri

101    Mustafa Kemal Güngör, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi

102    Mustafa Ünal, gazeteci, Zaman

103    Mutlu Çölgeçen, Millet gazetesi yazı işleri koordinatörü

104    Mutlu Özay, Cihan haber ajansı muhabiri

105    Mümtazer Türköne, Zaman köşe yazarı

106    Nadir Yücel, Çorum Yıldız genel yayın yönetmeni

107    Nazlı Ilıcak, Yarına Bakış gazetesi yazarı

108    Nedim Türfent, DİHA

109    Nizamettin İzgi, Batman gazetesi sahibi

110    Nuh Gönültaş

111    Nuri Durna, TRT

112    Nuri Yeşil, Azadiya Welat gazetesi Dersim temsilcisi

113    Nurullah Kaya, Gaziantep Zaman bölge temsilcisi

114    Oğuz Usluer, Habertürk eski yayın koordinatörü

115    Osman Yakut, Zaman Antalya

116    Ömer Oruç, eski Cihan muhabiri

117    Önder Çelik, Cumhuriyet Vakfı yönetim kurulu üyesi

118    Özcan Keser, TRT İstanbul istihbarat şefi

119    Özden Kınık, TRT

120    Pınar Gayıp, ETHA muhabiri

121    Reyhan Hacıoğlu, Özgürlükçü Demokrasi editörü

122    Sadık Demir, Radyo Karacadağ

123    Sait Gürkan Tuzlu, Cihan haber ajansı muhabiri

124    Sami Tunca, Mücadele Birliği dergisi yazı işleri müdürü

125    Sedat Laçiner, Haberdar internet sitesi

126    Semiha Mete, Özgürlükçü Demokrasi dağıtımcı

127    Semiha Şahin, ETHA editörü

128    Serhat Şeftali, Zaman gazetesi eski Akdeniz bölge temsilcisi

129    Serkan Aydemir, Bitlis Aktüel gazetesi muhabiri

130    Sertan Önal, Halkın Günlüğü muhabir

131    Seyid Kılıç, TRT Haber

132    Seyithan Akyüz, Azadiya Welat gazetesi Adana temsilcisi

133    Şahabettin Demir, DİHA muhabiri

134    Şeref Yılmaz, Irmak TV

135    Turgut Usul, TRT muhabiri

136    Ufuk Şanlı, eski Vatan yazarı

137    Uğur Akgül, DİHA muhabiri

138    Uğur Yılmaz, Bitlis Belediyesi basın birimi eski çalışanı

139    Ünal Tanık, Rota Haber genel yayın yönetmeni

140    Vahit Yazgan, İzmir Zaman bölge temsilcisi

141    Yakup Çetin, eski Zaman muhabiri

142    Yakup Şimşek, Zaman marka pazarlama müdürü

143    Yalçın Güler, TRT (Erzurum)

144    Yetkin Yıldız, Aktif Haber sitesi yayın yönetmeni

145    Yılmaz Kahraman, Özgür Halk dergisi editörü

146    Ziya Ataman, DİHA muhabirPaylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design