Anasayfa / Medya izleme / “Merkez’in kefen parasına göz dikildi”

14 Mayıs

“Merkez’in kefen parasına göz dikildi”

Gazetelerin manşetinde, Merkez Bankasının 40 milyar TL’lik ihtiyat akçesinin bütçeye aktarılacağı iddiası yer aldı.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Merkez’in kefen parasına göz dikildi” başlıklı habere yer verdi. Haberde, “Öngörülemeyen durumlara karşılık, kardan ayrılan para niteliği taşıyan ve ‘Merkez Bankasının kefen parası’ olarak tanımlanan ihtiyat akçesine göz dikildi. Merkez Bankasının 40 milyar TL’lik ihtiyat akçesinin bütçeye aktarılacağı iddia edildi. Hazine ve Maliye Bakanlığının bu konuda yasal düzenleme üzerinde çalıştığı,  hazırlanacak teklifin kısa süre içinde TBMM’ye gönderilmesinin planlandığı öne sürüldü. Reuters haber ajansının  üç üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberinde ‘Merkezi yönetim bütçesinde açığın şu anda öngörülenden daha fazla olduğu ve bütçenin desteklenmesi için böyle bir adımın atılmasının planlandığı’ aktarıldı. İhtiyat akçesi öngörülemeyen durumlara karşılık, kârdan ayrılan para niteliği taşıyor. ‘Merkez Bankasının kefen parası’ olarak tanımlanıyor. İhtiyat akçesinin bütçeye aktarılabilmesi için yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Seçimi kazanmak için harcamaların artırılması bütçe açıklarını büyütünce, hükümet çareyi MB’nin kârına el koymuştu. Mayıs ayında bütçeye aktarılması gereken Merkez Bankası dönem kârını ocak ayında bütçeye yama yapmıştı. MB’nin mayısı beklemeden devredilerek bütçeye yama yapılan paranın tutarı 37 milyar liralıydı. Hükümet şimdi de, Merkez Bankasının kârının yüzde 20’si olarak ayrılan ihtiyat akçesine göz dikti. 2018 sonunda Merkez Bankası bilançosunda 27.6 milyar TL olarak yer alan ihtiyat akçesinin yılbaşından bugüne kadar eklenenlerle birlikte 40 milyarı bulduğu hesaplanıyor” ifadeleri kullanıldı.

Birgün gazetesi habere manşetinde, “İstanbul seçimi için ülkeyi batıracaklar” başlığıyla yer verdi ve “Reuters, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Merkez Bankası’nın (MB) 40 milyar liralık ihtiyat akçesini merkezi yönetim bütçesine aktarmayı planladığını ve bu konuda gerekli yasal düzenleme üzerinde çalışıldığını yazdı. Ajansa bilgi veren üç üst düzey ekonomi kaynağı, merkezi yönetim bütçesinde açığın şu anda öngörülenden daha fazla olduğunu ve bütçenin desteklenmesi için böyle bir adımın atılmasının planlandığını kaydetti. İhtiyat akçesi, öngörülemeyen durumlara karşılık kârdan ayrılan para niteliği taşıyor; 2018 sonunda TCMB bilançosunda ihtiyat akçesi 27,6 milyar TL olarak yer alıyor. Konuşan kaynaklardan birisi ‘Daha önce ihtiyat akçesinin kullanıldığını hatırlamıyorum. Bütçedeki bozulmanın daha ileri gitmemesi için bu yöntem gündeme geldi’ diye konuştu. Aynı kaynak, ‘Yasal düzenleme gerekiyor. Hazırlanacak teklifin kısa süre içinde TBMM’ye gönderilmesi planlanıyor’ ifadelerini kullandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, geçen yıl ilk çeyrekte 20,4 milyar TL açık veren bütçe, bu yıl aynı dönemde 36,2 milyar TL açık verdi. Yine geçen yıl ilk çeyrekte 1,9 milyar TL faiz dışı fazla verilirken bu yıl aynı dönemde 2,8 milyar TL faiz dışı açık verildi. Merkezi yönetim bütçesinde açığın bu yıl 80,6 milyar lira olması, 36,7 milyar lira faiz dışı fazla verilmesi hedefleniyor. MB’nin yaklaşık 40 milyar liranın biraz altında bir miktarda temettü ödemesi de bu yıl bütçeye aktarılmıştı. Hükümetin bu hamlesini değerlendiren ekonomistler iddiaların “durumun vahametini gösterdiği” görüşünde” dedi.

Cumhuriyet gazetesi manşetin yanındaki habere, “İktidar ‘kara gün’ akçesine göz dikti” başlığını attı ve “Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkez Bankası’nın 40 milyar liralık ihtiyat akçesine göz dikti. Hazine’nin parası tükendi. Bakanlık, olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere ayrılan TCMB’nin yedek akçesinin bütçeye aktarılması için yasa tasarısı hazırlıyor. Bu, enflasyon ve kuru artıracak. İhtiyat akçesi, öngörülemeyen durumlara karşılık kârdan ayrılan para niteliği taşıyor. TCMB’nin 2018 bilançosundaki ihtiyat akçesi 27.6 milyar TL. Reuters’e bilgi veren bir kaynak, ‘Ancak yılbaşından bugüne kadar giren tutar da eklenince TCMB’nin 40 milyar lira düzeyinde bir ihtiyat akçesi oluyor’ dedi. Ekonomistlere göre Hazine’de para kalmadı. Hükümet yeniden yapılacak İstanbul seçimine kadar her yolu deneyecek” ifadelerine yer verdi.

Karar gazetesi habere manşetinde, “‘İhtiyat akçesi’ devrede” başlığıyla yer verdi ve “Merkez Bankası’nın rezervlerine ilişkin tartışma sürerken Hazine’den dikkat çeken hamle... Seçimden önce kâr payını erken alan bakanlığın, şimdi de MB’deki ‘acil durum parası’ olan 40 milyar TL’lik ihtiyat akçesini bütçeye eklemeyi planladığı belirtildi. Uzmanlar kritik noktayı işaret etti: Bu fonun kullanılması bir ilk. Reuters, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçenin daha fazla bozulmaması için TCMB’nin 40 milyar liralık ihtiyat akçesini merkezi yönetim bütçesine aktarmayı planladığını yazdı. Ajansa bilgi veren üç üst düzey ekonomi kaynağı, merkezi yönetim bütçesinde açığın şu anda öngörülenden daha fazla olduğu ve bütçenin desteklenmesi için böyle bir adımın atılmasının planlandığını kaydetti. İhtiyat akçesi öngörülemeyen durumlara karşılık kârdan ayrılan para niteliği taşıyor; 2018 sonunda TCMB bilançosunda ihtiyat akçesi 27.6 milyar TL olarak yer alıyor. Ajansa bilgi veren bir kaynak ‘2018 sonu itibariyle ihtiyat akçesinde toplam 27.5 milyar lira bulunuyor. Ancak yılbaşından bugüne kadar ihtiyat akçesi kalemine giren tutar da eklenince TCMB’nin 40 milyar lira düzeyinde bir ihtiyat akçesi oluyor. Yapılan değerlendirmelerde bunun 2019 merkezi yönetim bütçesine aktarılmasının uygun olacağı öngörüldü. Bu adımla bütçenin daha iyileştirilmesi ve güçlendirilmesi planlanıyor’ dedi. Bir başka kaynak ‘Daha önce ihtiyat akçesinin kullanıldığını hatırlamıyorum. Bütçedeki bozulmanın daha ileri gitmemesi için bu yöntem gündeme geldi’ diye konuştu. Aynı kaynak ‘İhtiyat akçesinin bütçeye aktarılması için yasal düzenleme gerekiyor. Bu konuda hazırlanacak teklifin kısa süre içinde TBMM’ye gönderilmesi planlanıyor’ açıklamasını yaptı” ifadelerini kullandı.

“Kayıp İstanbullular”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Kayıp İstanbullular” başlıklı haber yer aldı. Haberde, “31 Mart seçimlerinde oy kullanan yüzlerce seçmenin, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçmen sorgulama sisteminde isminin olmadığı ortaya çıktı. İsimlerinin listelerde bulunmaması üzerine nüfus müdürlüklerine giden seçmenler, ‘Herkes seçmen sorgulama sistemine girerek isimlerini kontrol etsin. Bu kadarı tesadüf olamaz’ dediler. 23 Haziran’da tekrarlanacak İstanbul seçimlerinde YSK’nin internet sitesindeki seçmen sorgulama bölümüne giren yüzlerce yurttaş isimlerini göremeyince büyük bir şok yaşadı. 31 Mart seçimlerinde Avcılar’da oy kullanan S.Ç. isimli yurttaş YSK’nin sitesine girerek ismini sorgulattığını belirterek ‘3-4 gün önce ismimi kontrol etmek için YSK’nin sitesine girdim. YSK’deki durumu sorgulamak için baktım ama 31 Martta oy kullanmama rağmen şu an YSK’nin sitesinde seçmen olarak görünmüyorum. Ama e- Devlet’te görünüyorum. Neler yapmam gerektiğini bilmiyorum. İlk işim ilçe nüfus müdürlüğüne başvuru yapmak olacak. İsmimin görünmemesi bence bir sistem hatası değil, ismi gözükmeyen insanlar burada ortaya çıkıyor ve bu insanların siyasi görüşleri ortak. Bu bence tesadüf değil’ dedi. Gazeteciler Emin Çapa ve Rahşan Gülşan da YSK sisteminde isimlerinin bulunmadığını açıkladılar. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Emin Çapa, ‘YSK’nin internet sitesine göre ‘seçmen’ değiliz. Her seçim olduğu gibi internet üzerinden kaydımıza baktık ve bu sefer eşim de, ben de yokuz. Nasıl yani? 1.5 ayda dijital kütükten sildiniz mi bizi? Nüfus müdürlüğü yolları göründü. İnanamayıp defalarca tekrar tekrar baktım. Kendi kendime, ‘Aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar alamazsın’ diye üstelik. Hepiniz seçmen sorgulama sistemine girin’ dedi. Rahşan Gülşan da hesabından sahte seçmen olduğu bilgisini e- Devlet sayfasındaki ekran görüntüsü ile paylaşarak ‘İyi ki şüphelenip seçmen kaydıma bakmışım. On yıldır yalnız yaşadığım evde hiç tanımadığım iki kişi oturuyor görünüyor. Yuh artık” dedi’ ifadeleri kullanıldı.
 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design